Ερμάρια φύλαξης όπλων - Οπλοκιβώτια

gvp9000

Banned
Νομίζω δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και καλό είναι να ανοιχτεί.
Αν υπάρχει μετακινήστε το.
Θέλω να αγοράσω ένα οπλοκιβώτιο για 3-4 όπλα.

Βάζω για διάβασμα κάποια ενδιαφέροντα κείμενα
http://www.oplognosia.com/eidiseis/eidiseis375.php
https://go-outdoor.gr/peri-asfalis-fylaksis-ton-oplon-kai-i-nea-diadikasia-akko/
http://oplognosia.com/?p=12519

Και κάποια οπλοκιβώτια που δεν χρειάζεται να πουλήσεις νεφρό για να τα αγοράσεις.
https://www.skroutz.gr/c/4664/oplokivotia.html
https://www.bestprice.gr/cat/7167/aksesouar-oplwn/f/2503_44379/oplokivotia.html

Προσανατολίζομαι σε αυτό
https://leonhellas.gr/gun-safe-sicura-pf-20/

Γνώμες ;
Πήρε κανένας κάποιο πρόσφατα ;
 
Γνώμη μου είναι να πάρεις το μεγαλύτερο δυνατό για τον χώρο που υπολογίζεις να το βάλεις πχ.10 όπλων , γιατί δεν χωράνε άνετα όσα λέει ,θα τα χτυπάς μεταξύ τους ,έχεις περιθώριο να προσθέσεις η να φιλοξενήσεις κάποιου φίλου με ασφάλεια και το πιο σημαντικό τα μεγαλύτερα συνήθως έχουν καλύτερο κλείδωμα και πείρους πάνω κάτω.IMG_20220430_111517.jpgIMG_20220430_111420.jpgIMG_20220430_111253.jpgIMG_20220430_111148.jpg
 
Last edited:
Εχουμε ξανακάνει μέσες-ακρες αυτή την συζήτηση, π.χ @gvp9000 ή @thedoorz και συνέχεια.
Εγώ τελικά πήρα ένα από τον Μπαρμπαγιάννη, είναι το ΟΕΜ του λίγο ακριβότερου Technomax. Άψογη εξυπηρέτηση, το ανέβασε στον 4ο όροφο της πολυκατοικίας στην Αθήνα, χωρίς έξτρα χρέωση - μόνο την πάκτωση έκανα εγώ (με αποτέλεσμα να έχω γκρεμίσει τον μισό τοίχο.hair.)

Το οπλοκιβώτιο το έβαλα τελικά σε ντουλάπα ώστε να μην είναι αμέσως ορατό στους τυχόν επισκέπτες. Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο και για την καλύβα μου στο χωριό.
 
Εχουμε ξανακάνει μέσες-ακρες αυτή την συζήτηση, π.χ @gvp9000 ή @thedoorz και συνέχεια.
Εγώ τελικά πήρα ένα από τον Μπαρμπαγιάννη, είναι το ΟΕΜ του λίγο ακριβότερου Technomax. Άψογη εξυπηρέτηση, το ανέβασε στον 4ο όροφο της πολυκατοικίας στην Αθήνα, χωρίς έξτρα χρέωση - μόνο την πάκτωση έκανα εγώ (με αποτέλεσμα να έχω γκρεμίσει τον μισό τοίχο.hair.)

Το οπλοκιβώτιο το έβαλα τελικά σε ντουλάπα ώστε να μην είναι αμέσως ορατό στους τυχόν επισκέπτες. Σκέφτομαι να πάρω το ίδιο και για την καλύβα μου στο χωριό.

Mετά από cross-check: αυτό που πήρα είναι το TechnoSafe της TechnoMax, με τέσσερεις πύρους σε όλο το μήκος της πόρτας.

Προσοχή στα οπλοκιβώτια που έχουν όλους τους πύρους γύρω από το μέσον της πόρτας. Αν ένας λοστός μπορεί να πακτώσει ανάμεσα κιβώτιο και την πόρτα του, τότε με λίγη brute-force μπορεί να διαρρηχθεί σχετικά εύκολα (δες σκίτσο)
IMG_20220430_115827 (2).jpgIMG_20220430_120044 (2).jpgBild2.jpg
 
Βλέποντας τις φωτογραφίες που ανέβασε ο Παναγιώτης (@Benelli l.h.) αναρωτιέμαι αν υπάρχει σωστός τρόπος αποθήκευσης όπλου μέσα στο οπλοκιβώτιο. Π.χ. ο Παναγιώτης αποθηκεύει τα όπλα του με το στόμιο της κάννης προς τα κάτω, ίσως για να μην μπούν διάφορα αχρείαστα στην κάννη, ή αν έχουν ήδη μπει να μπορέσουν να πέσουν. Εγώ από την άλλη τα τοποθετώ με το στόμιο της κάννης προς τα πάνω. Ίσως θα 'πρεπε να φορώ "καλτσάκια" στις κάννες.

Εσείς πώς τα αποθηκεύετε;

Και μία ερώτηση ακόμα: τι κάνετε με τα φυσίγγια; τα ασφαλίζετε κάπου ή βρίσκονται - όπως σε μένα - χύμα (στα κουτιά τους βέβαια) σε κάποια συρτάρια ντουλαπιών; Το ντουλαπάκι του οπλοκιβώτιου δεν χωρά και πολλά πράγματα!
 
Βλέποντας τις φωτογραφίες που ανέβασε ο Παναγιώτης (@Benelli l.h.) αναρωτιέμαι αν υπάρχει σωστός τρόπος αποθήκευσης όπλου μέσα στο οπλοκιβώτιο. Π.χ. ο Παναγιώτης αποθηκεύει τα όπλα του με το στόμιο της κάννης προς τα κάτω, ίσως για να μην μπούν διάφορα αχρείαστα στην κάννη, ή αν έχουν ήδη μπει να μπορέσουν να πέσουν. Εγώ από την άλλη τα τοποθετώ με το στόμιο της κάννης προς τα πάνω. Ίσως θα 'πρεπε να φορώ "καλτσάκια" στις κάννες.

Εσείς πώς τα αποθηκεύετε;

Και μία ερώτηση ακόμα: τι κάνετε με τα φυσίγγια; τα ασφαλίζετε κάπου ή βρίσκονται - όπως σε μένα - χύμα (στα κουτιά τους βέβαια) σε κάποια συρτάρια ντουλαπιών; Το ντουλαπάκι του οπλοκιβώτιου δεν χωρά και πολλά πράγματα!
Ο λόγος αποθήκευσης ανάποδα είναι ότι κάθε φορά που καθαρίζεις λιπαίνεις το όπλο ,οι οποίες παραπανισιες σταγόνες λαδιού να μην καταλήγουν στο κοντάκι γιατί δημιουργούν προβληματα στο μέλλον.Σαπισματα στα ξύλινα , δυσλειτουργίες σε επανατατικα ελατήρια σε συνδυασμό με σκόνη.
Για τα φυσίγγια τα έχω στον ίδιο χώρο με το μεγάλο ερμάριο ,αλλά τα όπλα είναι χωρίς κλείστρα και σκανδαλοθηκες.
 
Last edited:
Π.χ. ο Παναγιώτης αποθηκεύει τα όπλα του με το στόμιο της κάννης προς τα κάτω, ίσως για να μην μπούν διάφορα αχρείαστα στην κάννη, ή αν έχουν ήδη μπει να μπορέσουν να πέσουν. Εγώ από την άλλη τα τοποθετώ με το στόμιο της κάννης προς τα πάνω. Ίσως θα 'πρεπε να φορώ "καλτσάκια" στις κάννες.
Ο λόγος είναι τα λάδια όπως είπε...
Όμως κ αυτό που λες είναι σωστό, πχ ο παππους μου επερνε ένα πανι κ έβαζε τις ακρες του στα στομια του δικαννου...
Ακόμα κ αράχνες έχει τυχει να κάνουν φωλιά μέσα, κ δεν είναι κ απιθανο να μπει κ καποιο μεγάλο εντομο...
Πάντως είτε έχουμε καλυψει τα στομια, είτε όχι, το εσωτερικο πρεπει να το ελέγξουμε πριν την χρήση......
 
Ερμάριο ασφαλείας, το έχω 5 χρόνια, εκτός από την φύλαξη των όπλων, η ασφάλεια των παιδιών μου, όταν το αγόρασα το τιμολόγιο το έβγαλα φωτοτυπία και το πήγα στο ΑΤ και μου το έβαλε ο αστυνομικός μέσα στον φάκελο μου, σ περίπτωση κλοπής με μια απλή διαδικασία βγάζεις και πάλι άδεια αγοράς, αν δεν υπάρχει ερμάριο ασφαλείας, ακόμα και το σπίτι να γκρεμίσουν και σου πάρουν όπλο,πας αυτόφωρο και μπλέκεις σαν τον Ηρακλή με τις κουβαριστρες, ανάποδα τα όπλα μέσα και έναν αφυγραντήρα και τέλος.IMG_20220430_141120.jpg
 
Πολυ καλο αυτο, δεν το έχω ξανακούσει........
Εσυ του το προτεινες να το κανει?
Ο Μπαρμπαγιάννης μου είχε ήδη ετοιμάσει χαρτιά για την αστυνομία όταν αγόρασα το οπλοκιβώτιο. Νομίζω είναι ένα είδος αίτησης/δήλωσης, δεν θυμάμαι πλέον αλλά όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω.
 
Ο Μπαρμπαγιάννης μου είχε ήδη ετοιμάσει χαρτιά για την αστυνομία όταν αγόρασα το οπλοκιβώτιο. Νομίζω είναι ένα είδος αίτησης/δήλωσης, δεν θυμάμαι πλέον αλλά όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω.
Αυτό πότε έγινε γιατί το μικρο κι εγώ από τον Μπαρμπαγιάννη το έχω πάρει και μου είπε αν σε κλέψουν έχεις το τιμολόγιο ,το προσκομιζεις στην αστυνομία για να μην διωχθεις για πλημμελή φύλαξη.
 
Last edited:
Εάν δεν τα βιδώσετε σε τοίχο και πάτωμα ταυτόχρονα είναι σαν μια μεγάλη θήκη λίγο βαριά. Με 3 οπλα μέσα 30κιλα
το βάζεις στην πλάτη και πας…
Και βέβαια τα βιδωνεις τοίχο και πάτωμα .(προσοχή στο πάτωμα μην περνάει κάποιος σωλήνας νερού)
 
Ρε παιδια τι ειναι αυτο με το τιμολογιο του κιβωτιου που προσκομιζεται στην αστυνομια? Που το γραφει ο νομος? Αν ερθει σπιτι η αστυνομια και δει παραβιασμενο το κιβωτιο που εχεις δεν αρκει? Επισης ο νομος δε αναφερει τιποτα για προδιαγραφες του κιβωτιου. Ερμαριο ασφαλειας νομιζω οτι λεει.
 
Ρε παιδια τι ειναι αυτο με το τιμολογιο του κιβωτιου που προσκομιζεται στην αστυνομια? Που το γραφει ο νομος? Αν ερθει σπιτι η αστυνομια και δει παραβιασμενο το κιβωτιο που εχεις δεν αρκει? Επισης ο νομος δε αναφερει τιποτα για προδιαγραφες του κιβωτιου. Ερμαριο ασφαλειας νομιζω οτι λεει.
Το τιμολόγιο-αποδειξη αγοράς με κάποιο προσπέκτους -φυλλαδιο που συνοδεύει συνήθως το κιβώτιο ,τα κρατάς και να ναι αχρειαστα.
 
Το τιμολόγιο-αποδειξη αγοράς με κάποιο προσπέκτους -φυλλαδιο που συνοδεύει συνήθως το κιβώτιο ,τα κρατάς και να ναι αχρειαστα.
Ετσι οκ. Δεν προβλεπεται κατι τετοιο ομως. Ρωταω μηπως μου εχει ξεφυγει τιποτα
 
Ετσι οκ. Δεν προβλεπεται κατι τετοιο ομως. Ρωταω μηπως μου εχει ξεφυγει τιποτα
Τι εννοείς ότι δεν προβλέπεται;Το ερμάριο πρώτα το αγοράζεις για να κρατήσεις μακριά, παιδιά με περιέργεια (πρόσφατα 15χρονος σκότωσε τον φίλο του με την καραμπίνα του πατέρα του),για να μην διωχθεις ποινικά αν σου κλέψουν το όπλο και να μπορείς να βγάλεις άμεσα άδεια αγοράς.
 
Τι εννοείς ότι δεν προβλέπεται;Το ερμάριο πρώτα το αγοράζεις για να κρατήσεις μακριά, παιδιά με περιέργεια (πρόσφατα 15χρονος σκότωσε τον φίλο του με την καραμπίνα του πατέρα του),για να μην διωχθεις ποινικά αν σου κλέψουν το όπλο και να μπορείς να βγάλεις άμεσα άδεια αγοράς.
Εννοω δεν προβλεπεται η προσκομιση του τιμολογιου αγορας του οπλοκιβωτιου στην αστυνομια. Δεν εννοω να μην εχεις καν οπλοκιβωτιο
 
Back
Top