Επιτρέπεται η μπανάνα στη δίαιτα;

Γεια σας παιδιά.
---------​
Ποια η γνώμη σας για τη μπανάνα - τις θερμίδες και τα σάκχαρα που περιλαμβάνει; Εγώ πιστεύω ότι η μπανάνα είναι φοβερά θρεπτική τροφή - ακόμα και στη δίαιτα αρκεί να συνδυαστεί με την κατάλληλη τροφή. Εδώ είναι ένα βιντεάκι που ετοίμασα σχετικά με τη μπανάνα.
---------​
---------​
Εσείς - πιο φρούτο ή σνακ προτιμάτε σε περίοδο δίαιτας;
 
Ωραία τα λες! Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείς να τρως μπανάνα στην δίαιτα. Αν κάνεις γράμμωση όμως καλύτερα να επιλέγεις φρούτα πιο "υγρά" όπως πορτοκάλια, ακτινίδια, μανταρίνια, ρόδια κλπ.
 
Η ανα η μπανανα ειναι απαραιτητη πριν και μετα την προπονηση.Αν η προπονηση ειναι αρκετα επιπονη τρωμε και ενδιαμεσα μιση μπανανα.Αυτο μας ειχαν πει οι προπονητες αυτο σας λεω.
Τωρα ειμαι και γω σε φαση διαιτας.Γιατι εκοψα το τσιγαρο,ετσι εκοψα το μεσημεριανο φαγητο και το εριξα στα φρουτα.

Σημερα εφαγα.
Πρωινο. 2φετες ψωμι με μαρμελαδα , 2 με μελι,και 2 ροδακινα.

Κατα τις 10 επειδη πεινασα για τα καλα,εφαγα 20 μαυρες ελιες μαζι με 2 φετες ζημωτο ψωμι και ενα ποτηρι του κρασιου ελαιολαδο,[παραγωγης μου ανακατεμενο με λαδι αγριελιας] και 1 ροδακινο.

Απο τις 11 μεχρι τις 13.00 εφαγα γυρω στα 8 ροδια.
Κατα τις 14,00 πηγα σε μια μαυρη συκια και εφαγα καμια 15αρια συκα.

Κατα τις 16,00 με 16,30 εφαγα 1 φετα ζυμωτο ψωμι με τυρι,για να μου κοψει την λιγουρα.
19.00 με 21,00 εκανα σκληρη προπονηση και εφαγα μια μπανανα κατα την διαρκεια της προπονησης.

Στο σπιτι εφαγα αλη μια μπανανα και 200γρμ. ηλιοσπορους αναλατους.
Και πριν λιγο εφαγα μπαμιες παραγωγης μου με μπολικη φετα.
Σε λιγο θα φαω και κανα 2 ροδακινα με λιγο σταφιλια και τερμα για σημερα..
 
Ρε Φιλε fit Bill
Και μόνο με το όνομα σου (fit) μας δημιουργείς ...τύψεις.think
Τι λες και συ Μακη;;;;
Επιτρέπονται τέτοια ...ακατάλληλα ονόματα;;;.hair.

Άσε που διαβάζοντας την παραπάνω απάντηση του Ηλια (τέτοια ώρα, τέτοια λόγια) είδα το γράμμωση για ....γόμωση ..big smile.
"Τα ματάκια μου Καλέ Κυρία"

Βλέπεις Βασιλακη (Bill) τι μας κανείς;;;;
 
Η ανα η μπανανα ειναι απαραιτητη πριν και μετα την προπονηση.Αν η προπονηση ειναι αρκετα επιπονη τρωμε και ενδιαμεσα μιση μπανανα.Αυτο μας ειχαν πει οι προπονητες αυτο σας λεω.
Τωρα ειμαι και γω σε φαση διαιτας.Γιατι εκοψα το τσιγαρο,ετσι εκοψα το μεσημεριανο φαγητο και το εριξα στα φρουτα.

Σημερα εφαγα.
Πρωινο. 2φετες ψωμι με μαρμελαδα , 2 με μελι,και 2 ροδακινα.

Κατα τις 10 επειδη πεινασα για τα καλα,εφαγα 20 μαυρες ελιες μαζι με 2 φετες ζημωτο ψωμι και ενα ποτηρι του κρασιου ελαιολαδο,[παραγωγης μου ανακατεμενο με λαδι αγριελιας] και 1 ροδακινο.

Απο τις 11 μεχρι τις 13.00 εφαγα γυρω στα 8 ροδια.
Κατα τις 14,00 πηγα σε μια μαυρη συκια και εφαγα καμια 15αρια συκα.

Κατα τις 16,00 με 16,30 εφαγα 1 φετα ζυμωτο ψωμι με τυρι,για να μου κοψει την λιγουρα.
19.00 με 21,00 εκανα σκληρη προπονηση και εφαγα μια μπανανα κατα την διαρκεια της προπονησης.

Στο σπιτι εφαγα αλη μια μπανανα και 200γρμ. ηλιοσπορους αναλατους.
Και πριν λιγο εφαγα μπαμιες παραγωγης μου με μπολικη φετα.
Σε λιγο θα φαω και κανα 2 ροδακινα με λιγο σταφιλια και τερμα για σημερα..
Αν φάω εγώ αυτά θα είναι αρκετή άσκηση το τρέξιμο στην τουαλέτα όλη μέρα!:confused:

Ξεκίνησα και εγώ ποδήλατο δειλά δειλά και μέσα στο προσεχές διάστημα θα αρχίσω και κολυμβητήριο. Προσπαθώ να μειώσω και το βραδινό. Στόχος να χάσω κάνα τετρακιλο μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου και σταδιακά να μειώσω βάρος για μικρότερη καταπόνηση του ποδιού μου.
 
Για όσους γυμνάζονται,επειδή τα έχω περάσει και τα ξέρω, ναι η μπανάνα επιτρέπεται.
Δεν υπάρχει πιο δυναμωτικό σμουθις ή ποτό ή χυμός,από αυτό: γάλα,μπανάνα,παγάκια χτυπημένα σε ένα μπλέντερ. Αν το πιεις ιδίως μετά την άσκηση, θρέφονται οι μυς και νοιώθεις "τούμπανο"!
 
Back
Top