Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Σε ρωτησα επητιδες γιατι ειμαι απο αυτους που λενε οτι πινακας ειναι και ψευτης
Ηλία ποσοστα συγκέντρωσης δείχνει κ κατανομή ο πινακας , υπάρχει κ ενα άλλο μέγεθος που δεν το δείχνει, κ λέγεται διάτρηση, σε πολυ κρυο κ υγρασία πεφτουν δραματικά οι αρχικές ταχύτητες κ κατά συνέπεια ποιο άλλο μεγεθος μειώνεται ;;;;; ποτε δεν λέει ψέμματα ο πινακας
 
Η Α1 σε μειον βαθμους και ξηρο καιρο δεν κιοτευει ( -5 )....Σε πολυ υγρασια....εχετε γεια βρυσουλες....
μονο σε κοντρα δοση δουλευει...Αυτο εχω διαπιστωσει εγω....
Εγω εντελος το αντηθετο ....αλλα περη ορεξεως ...που λενε στο χωριο μου..οπως βολευεται ο καθενας
 
Ηλία ποσοστα συγκέντρωσης δείχνει κ κατανομή ο πινακας , υπάρχει κ ενα άλλο μέγεθος που δεν το δείχνει, κ λέγεται διάτρηση, σε πολυ κρυο κ υγρασία πεφτουν δραματικά οι αρχικές ταχύτητες κ κατά συνέπεια ποιο άλλο μεγεθος μειώνεται ;;;;; ποτε δεν λέει ψέμματα ο πινακας
Αυτο λεω ψεμα.....διατρηση ...φιλε
 
Αυτο λεω ψεμα.....διατρηση ...φιλε
Για διάτρηση παμε σε κατάλογο, λατα, κ σε αλλα κόλπα, όποιος έχει ταχογράφο μετράει την ώρα κ στον τόπο που κυνηγάει 5 φυσίγγια κ αναλόγως φτιάχνει το μεζέ, αναλόγως το ποτο παει ο μεζές ρε φίλε
 
Εγώ δν βλέπω κάτι λάθος στο setup....κ απορώ βέβαια.
Στη θέση σου θα τροποποιούσα το setup βάζοντας cx2000 κ θα φώρτονα 2.10×37×1.7αλεύρι,, με όλα τα άλλα ίδια.
616 και και 56.2. ή 56.3 τελειωμενο αυτο ηθελε για να μην κολωσει στην υγρασία
 
Εγω εντελος το αντηθετο ....αλλα περη ορεξεως ...που λενε στο χωριο μου..οπως βολευεται ο καθενας

Ηλια χωρις ιχνος αντιπαραθεσης ....παντα μιλας αοριστα και χωρις αποδειξεις φιλε...
Δωσε μου μια αποτυπωση Με ταχυτητα - συγκεντρωση και μια διατρηση της Α1 με φουλ υγρασια.
Δωσε μου σεταπ και τις μετρησεις που εγραψα πριν....Δεν παραδεχεσαι τον πινακα....και δικαιωμα σου
βεβαια....Αλλα δωσε αποδειξεις.....και οχι λογια...
Και στο δικο μου χωριο....περι ορεξεως λενε!!!
 
Ηλια χωρις ιχνος αντιπαραθεσης ....παντα μιλας αοριστα και χωρις αποδειξεις φιλε...
Δωσε μου μια αποτυπωση Με ταχυτητα - συγκεντρωση και μια διατρηση της Α1 με φουλ υγρασια.
Δωσε μου σεταπ και τις μετρησεις που εγραψα πριν....Δεν παραδεχεσαι τον πινακα....και δικαιωμα σου
βεβαια....Αλλα δωσε αποδειξεις.....και οχι λογια...
Και στο δικο μου χωριο....περι ορεξεως λενε!!!
Εγω δεν γραφω για να αποδειξω τιποτα σε κανεναν νικο λεο αυτα που εχω δει στο κυνηγι απο 25 χρωνον που γεμηζω....ειμαι 47...καλη συνεχεια
 
Εγω δεν γραφω για να αποδειξω τιποτα σε κανεναν νικο λεο αυτα που εχω δει στο κυνηγι απο 25 χρωνον που γεμηζω....ειμαι 47...καλη συνεχεια
Λιακο εμένα ελπίζω να μην με παρεξηγεις, κουβέντα κάνουμε
 
Για πείτε μου βρε παιδιά γιατί βλέπω συνέχεια μιλάτε για υγρασία ...

Όταν η ατμόσφαιρα έχει περισσότερη υγρασία οι τελικές ταχύτητες των σκαγιών είναι μεγαλύτερες και όχι μικρότερες.
Γιατί δίνεται τόση έμφαση στην υγρασία ?

Κατά την γνώμη μου αμεληταία επίδραση έχει, .... εκτός και αν μιλάμε για συνθήκες ομίχλης ή βροχής.

Απόψεις ???

ps
Θερμοκρασίες και ατμοσφαιρικές πιέσεις θεωρείστε τες σταθερές ...
 
Για πείτε μου βρε παιδιά γιατί βλέπω συνέχεια μιλάτε για υγρασία ...

Όταν η ατμόσφαιρα έχει περισσότερη υγρασία οι τελικές ταχύτητες των σκαγιών είναι μεγαλύτερες και όχι μικρότερες.
Γιατί δίνεται τόση έμφαση στην υγρασία ?

Κατά την γνώμη μου αμεληταία επίδραση έχει, .... εκτός και αν μιλάμε για συνθήκες ομίχλης ή βροχής.

Απόψεις ???

ps
Θερμοκρασίες και ατμοσφαιρικές πιέσεις θεωρείστε τες σταθερές ...
Γιατι ειναι μεγαλυτερες οι ταχυτητες Βασιλη? Για γραψε αν θες, γιατι δεν μπορω να το καταλαβω.
 
Γιατι ειναι μεγαλυτερες οι ταχυτητες Βασιλη? Για γραψε αν θες, γιατι δεν μπορω να το καταλαβω.
Ο αέρας με υγρασία είναι πιο αραιός από τον ξηρό αέρα.
Άρα τα σκάγια όταν κινούνται σε αέρα με υγρασία διατηρούν μεγαλύτερες τελικές ταχύτητες.
 
Για πείτε μου βρε παιδιά γιατί βλέπω συνέχεια μιλάτε για υγρασία ...

Όταν η ατμόσφαιρα έχει περισσότερη υγρασία οι τελικές ταχύτητες των σκαγιών είναι μεγαλύτερες και όχι μικρότερες.
Γιατί δίνεται τόση έμφαση στην υγρασία ?

Κατά την γνώμη μου αμεληταία επίδραση έχει, .... εκτός και αν μιλάμε για συνθήκες ομίχλης ή βροχής.

Απόψεις ???

ps
Θερμοκρασίες και ατμοσφαιρικές πιέσεις θεωρείστε τες σταθερές ...
Βασίλη, την απορία αυτή την έχω κι εγώ. Γι' αυτό πιστεύω ότι ο πολύς κόσμος δεν έχει σαφή αντίληψη της έννοιας υγρασία της ατμόσφαιρας, σχετική υγρασία κλπ. Και είναι λογικό αφού δεν έχουν σπουδάσει όλοι Φυσική ..... Έτσι όταν λένε υγρασία εννοούν αυτό που "βλέπουν". Δηλαδή την ομίχλη, τη χαμηλή νέφωση, τη θολή ατμόσφαιρα. Πολλοί μάλιστα μιλάνε και με ποσοστά, πχ 70% - 90% -100% υγρασίας, αλλά στην ουσία δεν γνωρίζουν τι ακριβώς σημαίνουν αυτά τα ποσοστά ...
Αλέξανδρε @Alex76 , φυσικά ο αέρας με υψηλή υγρασία (υψηλή περιεκτικότητα σε υδρατμούς = νερό σε αέρια κατάσταση) είναι πιο αραιός, αφού η πυκνότητα των υδρατμών είναι μικρότερη από του ατμοσφαιρικού αέρα. Αφού το μόριο του νερού (Η2Ο) είναι ''ελαφρότερο'' από τα μόρια τόσο του αζώτου (Ν2), όσο και του οξυγόνου (Ο2) αλλά και του διοξειδίου του άνθρακα (CO2), των κύριων συστατικών δηλαδή του "ατμοσφαιρικού αέρα". Και που ένα μέρος αυτών αντικαθίσταται από υδρατμούς, όταν έχουμε "υψηλή υγρασία".
Η ομίχλη όμως είναι σταγονίδια νερού (δηλαδή νερό σε υγρή μορφή) ... οπότε τα σκάγια κατά την πορεία τους συγκρούονται με άπειρα τέτοια σταγονίδια, που η πυκνότητά τους είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερη από οποιουδήποτε αερίου, και είναι φυσικό να επιβραδύνονται εντονότερα. Πόση είναι αυτή η επιβράδυνση, και σε τι βαθμό επηρεάζεται η απόδοση ενός φυσιγγίου, δεν το γνωρίζω, θέλει δοκιμές σε πραγματικές συνθήκες, δοκιμές συγκέντρωσης - κατανομής και ταχύτητας - διάτρησης και όχι απλά "υποκειμενικές παρατηρήσεις" σε θηράματα (ζωντανά - ξεπουπουλιάσματα - ματωμένα - κλπ) ... Κάτι μου λέει ότι δεν τόσο σημαντική όσο πιστεύεται γενικώς ...
 
Back
Top