Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Αλεξ σε βλεπω τα λαμπρο τα εχεις σε πολυ μεγαλη υποληψη !!!!! Τοσο μεγαλη φολα εχεις φαει ;;;
Εγώ όχι,τις ντουφεκιες των άλλων βλέπω.
Έπρεπε στην κούτα να δίνει και μια μαξιλαροθήκη δώρο για τα πούπουλα.Εγω θα τα λέω...
 
Πριν σου απαντήσει ο Αλέξ να σου πω εγω τη δική μου φόλα;;;
1 κουτάκι πήρα αναγκαστικά,επιδή δν βρήκα σε Ν6 του Κουτουμάνου το 34άρι ΤΟΤΕ που τα γέμιζε με G3000
(το 2016)...
Το πήρα κ την άλλη μέρα πήγα για παπιά με -3 σε πρωινό πέρασμα....
Τουφέκισα 7 κιρκίρια εκείνο το πρωί....τα 5 ΚΑΘΗΣΤΑ στα 30-35m....τα βούλιζε η τουφεκιά κ τα παπιά...γειά σας...όσα τουφέκισα στο φτερό,μόνο ελιγμούς κ βιδώματα κάνανε....το χάρησα το υπόλοιπο κουτί.
ok φιλε σε καμια περιπτωση δεν φτανει το εμπορικο ενα καλο σεταπ που φτιαχνει με μερακι και σταθεροτητα ενας καλος ιδιογομωτης. δεν θελω να επαναλαβω οτι επαναλαμβανεται απο αρκετους εδω για το συγκεκριμενο ΕΜΠΟΡΙΚΟ φυσιγγι. μπορει να ετυχε... στο κουτι...
 
Εγω ξαναθετω τον προβληματισμο μου..
..ρε παιδια....παραγετε χιλιαδες φυσιγγια.....δεν παιρνετε ενα ρημαδοπαχυμετρο και ενα μαχαιρι να σφαζετε καμια 10αρια να δειτε που κυμαινονται οι διαφορες??....και ας πουμε οτι ολα πανε καλα......δεν κανετε καμια δοκιμη επι χαρτου και επι τενεκε????
εντελώς φιλικα
στην πραξη στο κυνηγι αυτες οι διαφορες απο φυσιγγι σε φυσιγγι που υπαρχουν αντικειμενικα, το ξες η οχι δλδ, πιστευεις οτι αλλαζουν κατα πολυ το πραμα?

ποσες περιπτωσεις υπαρχουν? και παλι φιλικα
υγ εαν εκανα προσωπικα αυτο που γραφεις ισως να πήγαινα με ψυχολογια στο 0 για κυνηγι αλλα ισως και να επαιρνα την αποφαση να ξεκινησω εστω στα γεραματα την ιδιογομωση.
 
και τα οπλα παιζουν ρολο το λεμε ορισμενοι, ειναι και ο παραγοντας που γραφεται λογικοτατος. γνωστος με sx3 πηγαιναμε κεντρικη μακεδονια εναρξη μαζι και δουλευε, εγω 835 τοτε και ριχναμε χωρις κανενα θεμα f2. ουτε ματωμενα ουτε στου διαολου τη μανα καμπυλες τα πουλια. στον βαλτο τον ιδιο χρωνο τα πουλια οχι πεφταν καμπυλες, δεν επεφταν στα ματια μας. υγ τα φυσιγγια που ρηξαμε στα παπια εκεινη την ημερα τα ειχε στην κατοχη του 3 χρονια ο συγκεκριμενος δεν ξερω αν παιζει κι αυτο ρολο. παντως ολα ειναι σχετικα κι οχι αποκομμενα. οχι κοντακι (αυτο εχει την αυτοτελεια του!) - καλο φυσιγγι-καλη καννη. τα δυο τελευταια ειναι συνδυασμός, συνεργασια και το καθενα ομως εχει την αυτοτελεια του.


κλεινω την παρενθεση
 
Ευχαριστω Τασο.....πληροφοριακα ρωτησα

Κωστα με sipe ειναι?

Ναι Αλέξη.

Αλεξ εχω σφαξει το ΜΠΛΕ και σε Ν6 και σε Ν7....Τα φυσιγγια αγορασμενα με δραχμες....εχω ακομα .

Κωστη μαλλον ς4 φιλε τα γεμιζε....ηταν λιγο αλαλουμ... σε αλλο η συσκευασια ειχε 688-1,50Χ33,5 -34 -GT24-N6
το ελεγε και το εγραφε,,,,,,δεν ηταν ομως Ν6, Η διαμετρος σκαγιων απο 2,4 εως 2,6.
Σε αλλα βρηκα CX2000-1,55X34 . Oλα σε Τ5 καλυκα 6πτυχα στα 58 χιλιοστα κλεισμενα και με κεντρικη
συντηξη.

Εχω και σε Ν7,5 ετσι το λεει...DEMI MAGNUM μαυρος καλυκας και αυτο με κεντρικη συντηξη....εαν σας
ενδιαφερει το σφαζω. Και αυτο με δραχμες αγορασμενο...τιμη 2.150 δραχμες. :)
 
Το γουλφ 36 γρ.διασπορας εχει σιπε....ειναι φυσηγγαραView attachment 25983
Ωραίο φυσίγγι αλλά για παγωνιές και μείον. Με θερμοκρασίες πάνω από 10 βαθμούς το overkill πάει γόνα. Τουλάχιστον για μπεκάτσα και σε Νο 9 που το δούλεψα μια σαιζόν.
 
Αλεξ εχω σφαξει το ΜΠΛΕ και σε Ν6 και σε Ν7....Τα φυσιγγια αγορασμενα με δραχμες....εχω ακομα .

Κωστη μαλλον ς4 φιλε τα γεμιζε....ηταν λιγο αλαλουμ... σε αλλο η συσκευασια ειχε 688-1,50Χ33,5 -34 -GT24-N6
το ελεγε και το εγραφε,,,,,,δεν ηταν ομως Ν6, Η διαμετρος σκαγιων απο 2,4 εως 2,6.
Σε αλλα βρηκα CX2000-1,55X34 . Oλα σε Τ5 καλυκα 6πτυχα στα 58 χιλιοστα κλεισμενα και με κεντρικη
συντηξη.

Εχω και σε Ν7,5 ετσι το λεει...DEMI MAGNUM μαυρος καλυκας και αυτο με κεντρικη συντηξη....εαν σας
ενδιαφερει το σφαζω. Και αυτο με δραχμες αγορασμενο...τιμη 2.150 δραχμες. :)
Απ'όλα έχει το πανέρι και σ'όλα τα νομίσματα ....:)
 
Αλεξ εχω σφαξει το ΜΠΛΕ και σε Ν6 και σε Ν7....Τα φυσιγγια αγορασμενα με δραχμες....εχω ακομα .

Κωστη μαλλον ς4 φιλε τα γεμιζε....ηταν λιγο αλαλουμ... σε αλλο η συσκευασια ειχε 688-1,50Χ33,5 -34 -GT24-N6
το ελεγε και το εγραφε,,,,,,δεν ηταν ομως Ν6, Η διαμετρος σκαγιων απο 2,4 εως 2,6.
Σε αλλα βρηκα CX2000-1,55X34 . Oλα σε Τ5 καλυκα 6πτυχα στα 58 χιλιοστα κλεισμενα και με κεντρικη
συντηξη.

Εχω και σε Ν7,5 ετσι το λεει...DEMI MAGNUM μαυρος καλυκας και αυτο με κεντρικη συντηξη....εαν σας
ενδιαφερει το σφαζω. Και αυτο με δραχμες αγορασμενο...τιμη 2.150 δραχμες. :)
Ναι Νίκο τα παλια Λάμπρου που λες είχαν s4 στα χοντρά, στο ν7 όμως (αν άνοιξες) υποτιθεται ότι έπρεπε να βρεις την sidna....
 
Ναι Νίκο τα παλια Λάμπρου που λες είχαν s4 στα χοντρά, στο ν7 όμως (αν άνοιξες) υποτιθεται ότι έπρεπε να βρεις την sidna....

Εχω Ν7 Τασο μου. Αυριο θα σφαξω και θα σου πω φιλε.
Θα σφαξω και το Ν7,5 - demi magnum .
 
Εχω Ν7 Τασο μου. Αυριο θα σφαξω και θα σου πω φιλε.
Θα σφαξω και το Ν7,5 - demi magnum .
το 7,5. καποτε εβγαιναν ασημι μέταλλο. παντα με τεκνα τα γεμιζαν?


πειτε καμια εντυπωση απ τα σημερινά, δεν πολυακουω να δουλευονται γενικα
 
Σε καλυκα με ασημι μεταλλο δεν ειναι..... Ν7,5 demi magnum-
Καλυκας Τ5 - 6 πτυχο + κεντρικη συντηξη - 57,7 χιλιοστα ρελιασμενος.
ΠΥΡΙΤΙΔΑ ΤΕΚΝΑ 1,85
ΒΥΣΜΑ GT18
ΣΚΑΓΙΑ 40 γραμμαρια -διαμετρος 2,2 -2,3 χιλιοστα
Καψουλι 686.

LABRO N7 ΜΠΛΕ
ΚΑΛΥΚΑΣ Τ5 - 6 πτυχο + κεντρικη συντηξη - 58 χιλιοστα ρελιασμενος.
ΠΥΡΙΤΙΔΑ SIDNA 1,40
Βυσμα GT21
ΣΚΑΓΙΑ 34,35 γραμμαρια -διαμετρος 2,2 - 2,3 -2,4 .
ΚΑΨΟΥΛΙ 688 .

Τασο ειχες δικιο φιλε !!! SIDNA ειχε....τωρα οσον αφορα την δοσολογια...αυτη που γραφω ειναι.....και ας
μην την συζητησουμε....
Τα σημερινα δεν ξερω με τι ειναι γεμισμενα.....Τα φυσιγγια ειναι αγορασμενα το 1996 με δραχμες.
 
το 7,5. καποτε εβγαιναν ασημι μέταλλο.
Μάλλον εννοείς ασημί βιολετί καλυκα που ήταν τα πρωτα...
παντα με τεκνα τα γεμιζαν?
Από γεννησιμιου......
Τασο ειχες δικιο φιλε !!! SIDNA ειχε....τωρα οσον αφορα την δοσολογια...αυτη που γραφω ειναι.....και ας
μην την συζητησουμε....
Τα σημερινα δεν ξερω με τι ειναι γεμισμενα.....Τα φυσιγγια ειναι αγορασμενα το 1996 με δραχμες.
Οχι έχω μεγάλο λαθος Νικο κ το διορθώνω.. Δεν ήταν με sidna τότε αυτό έγινε πολυ αργοτερα, το κατάλαβα από την πολυ χαμηλή δόση που ανεφερες κ το τσεκαρα......
Τοτε στα νουμερα 7,8 ήταν με c7ν και ταιριάζει κ απο την δόση που λες γιατί η ίδια έχει βρεθεί στο πρασινο κ Βεργίνα που γεμιζονταν με αυτήν στα ψιλά νουμερα...

Μπλε 2,270δρχ-Demi 2,460 δρχ... Τιμές Λαμπρου το 1995......
Δηλαδή αν ειχε φασσες(που τότε πιθανον να ειχε) ήταν κάποιο κόστος....
Και τώρα έχει αλλά τώρα δεν μας φαίνεται κ τόσο.......
 
Last edited:
Μάλλον εννοείς ασημί βιολετί καλυκα που ήταν τα πρωτα...

Από γεννησιμιου......

Οχι έχω μεγάλο λαθος Νικο κ το διορθώνω.. Δεν ήταν με sidna τότε αυτό έγινε πολυ αργοτερα, το κατάλαβα από την πολυ χαμηλή δόση που ανεφερες κ το τσεκαρα......
Τοτε στα νουμερα 7,8 ήταν με c7ν και ταιριάζει κ απο την δόση που λες γιατί η ίδια έχει βρεθεί στο πρασινο κ Βεργίνα που γεμιζονταν με αυτήν στα ψιλά νουμερα...

Μπλε 2,270δρχ-Demi 2,460 δρχ... Τιμές Λαμπρου το 1995......
Δηλαδή αν ειχε φασσες(που τότε πιθανον να ειχε) ήταν κάποιο κόστος....
Και τώρα έχει αλλά τώρα δεν μας φαίνεται κ τόσο.......

Δεν νομιζω οτι κανεις λαθος.....Λαθος ειναι η δοσολογια φιλε!!! Και η C7 σχεδον τις ιδιες δοσολογιες εχουν...Δεν
εχω δουλεψει καμια απο τις δυο πυριτιδες.....αλλα απ'οτι βλεπω στον Πινακα του Γκουαλαντι.
Στην εποχη τους...δεν τα ελεγες ''φτηνα'' φυσιγγια....Αυτο το 1,40 με ''ετσουξε'' και μενα....τοτε δεν εσφαζα...
Τωρα μετα απο πολλα χρονια....βλεπω τι εριχνα.
Απο την μια ''βλαστημαω'' εκεινο το επωνυμο ΙΤΑΛΙΚΟ....που πεταλωσα τον λαγο.....Απο την αλλη το
ευλογω που ηταν η αφορμη να ξεκινησω την Ιδιογομωση!!!!

ΥΓ. Εαν θελεις σφαζω και αλλο...ετσι και αλλιως για μενα αχρηστα ειναι....εννοω δεν θα τα ριξω ποτε!!!
 
σε ελαχιστα φυσιγγια του κυργια θα πηγαινα με ανεση. να μην ξεχασω να αναφερω το 40γρ. παλια (εχω πολλα χρονια να αγορασω) θεριζε υπο του 0 αλλα και το 36.
απο την αντιπροσωπεία ολα τα βρίσκω τσιμπημένα σε τιμες.

τωρα τασο που ανεφερες την sidna βγαζει κατι ομώνυμο, εχεις υποψην?
 
σε ελαχιστα φυσιγγια του κυργια θα πηγαινα με ανεση. να μην ξεχασω να αναφερω το 40γρ. παλια (εχω πολλα χρονια να αγορασω) θεριζε υπο του 0 αλλα και το 36.
απο την αντιπροσωπεία ολα τα βρίσκω τσιμπημένα σε τιμες.

τωρα τασο που ανεφερες την sidna βγαζει κατι ομώνυμο, εχεις υποψην?
Για το 36αρι έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια.Σε τι κυνήγια το έχεις ρίξει φίλε και τι νούμερο;
 
Back
Top