Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Σαν κύριο όπλο στα κυνήγια μου χρησιμοποιώ μια Beretta Urica al391 με έτος αγοράς το 2000..Στα περίσσοτερα κυνήγια μου το 4αρι με χει αφήσει πάρα πολύ ικανοποιημένο και σχεδόν δεν βγαίνει ποτέ από πάνω..
 
Αυτό το θέμα θεωρώ ότι είναι ένα πολύ βασικό πλεονέκτημα του δίκαννου. Εγώ λοιπόν αυτήν την περίοδο που το κυνήγι μου είναι κατά βάση περπατητό στην τσίχλα χρησιμοποιώ 4-3 άστρα. Δεν ξεφεύγει τπτ!! Στην καραμπίνα (Beretta AL 391 Taknys) που έχω και την οποία κυνηγώ από το 2005 μέχρι πέρισυ συνήθως είχα το 3άρι.
 
Με την Α400 εχω σχεδον κολλησει το IC πανω της αν και εχω ακουσει οτι στην κατηγορια του(ανοιχτα choke) υπαρχει και καλυτερο...
 
1)κάννη breda εξωτερικά τσοκ.....μπασίματα τσίχλας 3* καρτέρι 3*απογευματινό κύλινδρος
2)κάννη greystone μπασίματα 2* καρτέρι 3*απογευματινό δεν έχω κάνει μ αυτό το όπλο
 
ομοίως όταν χρησιμοποιώ το 425
Έτσι ξεκίνησα και εγώ φέτος με το 725 αλλά την πάνω την έκανα 3 γιατί στο περπατητό δουλεύει καλύτερα! Του χρόνου στα μπασίματα αν είναι όπως και φέτος, που γιατί να μην είναι δλδ, θα πάιξω 2-1!
 
Στην uricaII έχει κολήσει επάνω το IC του Trulock και δεν βγαίνει ποτέ.

Μόνο για κάνα παπί ημερήσιο βγαίνει για να μπεί το ΙΜ αλλά και αυτό όταν τα περιμένουμε σε σημεία που περνάνε ψηλά.
 
Στην uricaII έχει κολήσει επάνω το IC του Trulock και δεν βγαίνει ποτέ.

Μόνο για κάνα παπί ημερήσιο βγαίνει για να μπεί το ΙΜ αλλά και αυτό όταν τα περιμένουμε σε σημεία που περνάνε ψηλά.
Σωστος ο Γιωργος... Τα Beretta αγαπανε IC....cool.
 
Θεωρητικά μιλώντας, αποφασίζω να πάρω το δίκαννο στο βάλτο.(είπαμε θεωρητικά).Τα τσοκ γράφουν επάνω :"no steel shot". Τιιιιι κάνουμε;;;;;.xm.
 
Θεωρητικά μιλώντας, αποφασίζω να πάρω το δίκαννο στο βάλτο.(είπαμε θεωρητικά).Τα τσοκ γράφουν επάνω :"no steel shot". Τιιιιι κάνουμε;;;;;.xm.

Ερωτήσεις

α) Το δίκαννο (κάννες) είναι πιστοποιημένο για ατσάλινα;
β) Την ένδειξη "no steel shot" την αναγράφουν όλα τα τσοκ ή από μια σύσφιξη και πάνω;
 
Το όπλο είναι για ατσάλινα, τα τσοκ δεν είναι, όλα και τα πέντε.

Αγοράζεις ένα after sales με σύσφιξή *** και ένα με ** με ένδειξη "steel shoot approved" και είσαι έτοιμος.
 
Το όπλο είναι για ατσάλινα, τα τσοκ δεν είναι, όλα και τα πέντε.
Μου κανει εντυπωση που τα εταιρικα τσοκ (ενω οι κανες ειναι) δεν ειναι για ατσαλινα....xm.Θα επρεπε τουλαχιστον τα πιο "ανοιχτα" να ειναι...
Η λυση του Γιωργου δυστυχως ειναι μονοδρομος....
 
  • Like
Reactions: jnp
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω προμηθευτεί μέχρι στιγμής για το δίκαννο (Β525),τρία τσοκάκια της Briley.Τα *** ,**** και Skeet.
Στο καρτέρι χρησιμοποιώ τα **** και *** αλλά ο βελτιωμένος κύλινδρος ορισμένες φορές είναι ανεπαρκές.
Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα πιο σφιχτό σε συνδυασμό με το Demi...
Και η ερώτηση μου είναι...light Modified ή Improved Modified;
Τα κυνήγια που προορίζεται είναι τρυγόνια και τσίχλες κυρίως,και καμία φάσσα που και που...
 
Back
Top