Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

χρόνια πολλά και καλή χρονιά στην ομαδα.Ειμαι σε αναζήτηση τσοκ για benelli crio με το παλιό σπείρωμα 7 πόντους και τα πάσα τέρμα πάνω.Ψαχνω κατι σφιχτό για ημερήσιο κυνήγι φάσσα και υδρόβιο για σκάγια 3-6
Για μενα,μη πειραξεις τ οπλο σου,αστο ως εχει....χώρια που χανει σε μεταπωλητικη αξια. Απο τσοκ,μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα μαμα, ειδα με τα briley black oxide,και σε κατανομες αλλα και συγκεντρωσεις....βεβαια απο κανη σε κανη ακομα και ιδιας εταιρειας μπορει να δεις αλλα πραγματα....θελει χρημα, πολλες δοκιμες και λιγη τυχη για να βρεις αυτο που ζητας.Οπλο benelli powerbore.Προτεινω briley black oxide full ή lf.
 
Και εγώ kicks ήθελα αλλά για τέτοιο σπείρωμα δεν υπάρχει...
Υπάρχει αν θυμάμαι καλά για optima παλιά με το σπείρωμα πάνω (ίδιο σπείρωμα δηλαδή), απλά πρέπει να κάνεις μετατροπή τη σύσφιγξη βάση αυλού, καλά θυμάμαι @Takis Sarris ;
 
Υπάρχει αν θυμάμαι καλά για optima παλιά με το σπείρωμα πάνω (ίδιο σπείρωμα δηλαδή), απλά πρέπει να κάνεις μετατροπή τη σύσφιγξη βάση αυλού, καλά θυμάμαι @Takis Sarris ;
Ναι optima υπάρχει και είναι όπως τα λες αλλά αν θέλω να βγει φουλ στον αυλό μου τι θα έπαιρνα?
 
Ναι optima υπάρχει και είναι όπως τα λες αλλά αν θέλω να βγει φουλ στον αυλό μου τι θα έπαιρνα?
Optima 18.6
Crio 18.3-4
Οπότε οι συσφιξεις για οπτιμα είναι 2/10 με 3/10 πιο ανοιχτές.
Το φουλ 17.6 (10/10) για οπτιμα δηλαδή είναι ουσιαστικά 2* για κρύο, αν είναι 18.3 είναι 7/10, αν είναι 18.4 είναι 8/10. Αντίστοιχα υπολογίζονται και τα υπόλοιπα, πρακτικά μια σύσφιγξη πιο σφιχτή θες για να πάρεις το ίδιο στην κρύο.
 
Optima 18.6
Crio 18.3-4
Οπότε οι συσφιξεις για οπτιμα είναι 2/10 με 3/10 πιο ανοιχτές.
Το φουλ 17.6 (10/10) για οπτιμα δηλαδή είναι ουσιαστικά 2* για κρύο, αν είναι 18.3 είναι 7/10, αν είναι 18.4 είναι 8/10. Αντίστοιχα υπολογίζονται και τα υπόλοιπα, πρακτικά μια σύσφιγξη πιο σφιχτή θες για να πάρεις το ίδιο στην κρύο.
Άρα με F θα έπαιρνα 7/10(18.3) οπότε ούτε με XF δεν έπιανα το F
 
Δηλαδή. Το light modified. Το modified και το improved modified σε τι άστρα αντιστοιχούν στ αυλό 18.4
Καλημέρα και καλή σαρακοστή.
Οι ονομασίες light modified, modified κλπ είναι κοινές για κάθε αυλό, όπως και τα άστρα που υποδεικνύουν. Αυτό που αλλάζει σε κάθε αυλό είναι η διάμετρος του τσοκ ώστε να αντιστοιχεί στην ίδια σύσφιγξη. Φερ' ειπείν, το modified ή αλλιώς 3* ή μισό τσοκ, αντιστοιχεί σε σύσφιξη 5/10(0.5) επί του αυλού του όπλου. Δηλαδή στον 18.4 το 3* είναι 17.9χιλ εσωτερική διάμετρο.
Το light modified είναι 3.5*, δηλαδή περίπου 3.8/10(0.38) και για τον 18.4 επομένως βγαίνει περίπου στα 18.02χιλ
Η Kick's έχω την εντύπωση πως τα τσοκ τα υπολογίζει για θεωρητικό αυλό 18.36χιλ (0.723 της ιντσας), πρακτικά δηλαδή για 18.4 όσο ο αυλός σας.
Επομένως αυτό που προτείνει ως modified είναι και το 3* για το όπλο σας.
Έχετε υπόψιν όμως, ότι επειδή είναι τσοκ φρένου η απόδοσή του θα είναι πολύ πιο σφιχτή από το μαμά 3* του όπλου σας.
 
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο kicks smoke και το kicks buck kicker ?
Και καλά τα buck kicker έχουν φτιαχτεί για βόλια ενώ τα smoke για μολυβδινα σκάγια οι διαφορές για μένα είναι ότι τα πρώτα φτιάχνονται σε τρεις συσφιξεις αν κάνω λάθος F,XF,XXF ενώ τα smoke από αρνητική μέχρι φουλ και έχεις ποιο πολλές επιλογές.
 
Και καλά τα buck kicker έχουν φτιαχτεί για βόλια ενώ τα smoke για μολυβδινα σκάγια οι διαφορές για μένα είναι ότι τα πρώτα φτιάχνονται σε τρεις συσφιξεις αν κάνω λάθος F,XF,XXF ενώ τα smoke από αρνητική μέχρι φουλ και έχεις ποιο πολλές επιλογές.
Σ' ευχαριστώ Κωνσταντίνε να είσαι καλά φίλε ..shake hands.
 
Back
Top