Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)

Παναγιώτη, με το 4* μανίσιο, δεν είσαι ευχαριστημένος; Σε εμένα με αυλό 18,6 είναι φοβερό τσοκ όπως και το 5*.
χρηστο τα μαμα ειναι πολυ καλα! αλλα οπως εγραψα επειδη χρησιμοποιω τ σεμινολ
Τ θελω εσω εξω για πιο ευκολη αλλαγη στα ανοικτα κοματια χωρις ν ψαχνω κλειδι με το σεμινολ σπρεντερ
 
χρηστο τα μαμα ειναι πολυ καλα! αλλα οπως εγραψα επειδη χρησιμοποιω τ σεμινολ
Τ θελω εσω εξω για πιο ευκολη αλλαγη στα ανοικτα κοματια χωρις ν ψαχνω κλειδι με το σεμινολ σπρεντερ
Προσωπικα, επειδη εχω δοκιμασει το spreeder, δε μου εδωσε κατι παραπανω απο τον κύλινδρο και γι αυτο το πούλησα. Γνωμη μου με το 4* εισαι καλυμμένος για ολες τις περιπτώσεις, χωρις να χρειάζεσαι το βγάλε-βάλε...
 
Πάρε ένα τηλ γιατί ήρθαν και οι νέες παρτίδες και μπορεί να έχει φέρει. Δεν ενημερώνεται έγκαιρα το site παρόλο που το φτιαξαν
Μαριε για τον Κωστα @kostas53 ρωτούσα. Πηρε τηλεφωνο μεσα στην εβδομαδα και πραγματι ειχε και του το έστειλε...
Να εισαι καλα
 
Καλησπερα στη παρεα
Ειμαι υπο σκεψη να παρω να τσοκ για την 391 στα μερη που κανουμε περπατητα τσιχλας εχει κλειστα κοματια και ανοικτα κοματια εχω τ σεμινολ σπρεντερ που ειναι οτι πρεπει και σκευτομαι να παρω ενα εσω εξω ουτως ωστε να τα αλλαζω χωρις κλειδι και πιο ευκολα γιατι με το κλειδι να ξεβιδωνω να βαζω 4 και μετα αναποδα ειναι μπερδεμα εχει ελαιωνες πυκνους οι πιο πολες μπηχτες μετα πιανουμε για αρκετο κοματι χωραφια μεγαλα ανοικτα ελεγα να παρω κανα τζεμινι LM η κανα 4* εχει καποιος σε ιδιο οπλο να μου πει εντυπωσεις να πω οτι η 391 μου εχει αυλο χτυπημενο 18,7
Ακουω γνωμες προτασειςthink
Αν ρίχνεις μέχρι 25μετρα το brain bell είναι καταπληκτικό,αν στα ανοιχτά που λες ρίχνεις σε μεγαλύτερες αποστάσεις δεν κάνει...
 
Αν ρίχνεις μέχρι 25μετρα το brain bell είναι καταπληκτικό,αν στα ανοιχτά που λες ρίχνεις σε μεγαλύτερες αποστάσεις δεν κάνει...
Θέλω να το δοκιμάσω και σε ένα συστημένο απογευματινό για φασσες μέσα σε κάτι πεύκα για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη και τι κάνει στα χοντρά....αλλά στα ψιλά μου έχει κάνει και εμένα εξαιρετική εντύπωση!
 
Θέλω να το δοκιμάσω και σε ένα συστημένο απογευματινό για φασσες μέσα σε κάτι πεύκα για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη και τι κάνει στα χοντρά....αλλά στα ψιλά μου έχει κάνει και εμένα εξαιρετική εντύπωση!
Από τις δοκιμές μου πάντως διαπίστωσα πως θέλει σκάγια για να δουλέψει στα όρια 25-30 Μέτρα...μέσα σε μικρά ανοίγματα σε δέντρα Εγώ θα δοκίμαζα με ν7 36γραμμαρια...
 
Από τις δοκιμές μου πάντως διαπίστωσα πως θέλει σκάγια για να δουλέψει στα όρια 25-30 Μέτρα...μέσα σε μικρά ανοίγματα σε δέντρα Εγώ θα δοκίμαζα με ν7 36γραμμαρια...
Βαγγέλη με 32 και 8αρια το έχω δουλέψει έως τώρα...σίγουρα ν7 θα είναι τα σκάγια τώρα αν θα είναι 34αρια ή 36αρια θα φανεί από την διαθεσιμότητα!Αν βρω τα mb long range σε 7αρια τότε ναι,αλλιώς ένα ποιοτικό 34αρι!
 
Eτσι οπως το περιγραφεις Παναγιωτη το brain cr με εχει καλυψει πληρως..κ πολυ σπανια θα πεσει πουλι ζωντανο..
Αλλα γενικα δεν μου αρεσει να προτεινω τιποτα,καθε καννη εχει της δικες της επιλογες κ 90€ ειναι 90€...Αν το εχει καποιος φιλος δοκιμασε το...
Εμενα η moss το bl κ το cr τα παει με χιλια..
Για αλλα οπλα δεν ξερω...
 
Βαγγέλη με 32 και 8αρια το έχω δουλέψει έως τώρα...σίγουρα ν7 θα είναι τα σκάγια τώρα αν θα είναι 34αρια ή 36αρια θα φανεί από την διαθεσιμότητα!Αν βρω τα mb long range σε 7αρια τότε ναι,αλλιώς ένα ποιοτικό 34αρι!
Αν το δούλεψες με ν8 σε 32 γραμμάρια και σου άρεσε με ν10 δεν θα χάνεις πουλί μιλώντας πάντα για τσιχλοκοτσυφα στην φασσα προσωπικά δεν θα το έβαζα, σε κλειστά καρτερία θα προτιμούσα το μαμά 4άρι.Την έκανα την δοκιμή πήρα πολλά πούπουλα σε κοπαδακι 10 πουλιών και δεν το ξαναβάζω
 
Αν το δούλεψες με ν8 σε 32 γραμμάρια και σου άρεσε με ν10 δεν θα χάνεις πουλί μιλώντας πάντα για τσιχλοκοτσυφα στην φασσα προσωπικά δεν θα το έβαζα, σε κλειστά καρτερία θα προτιμούσα το μαμά 4άρι.Την έκανα την δοκιμή πήρα πολλά πούπουλα σε κοπαδακι 10 πουλιών και δεν το ξαναβάζω
Βαγγέλη η αλήθεια είναι πως το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό το θέμα έχω ένα καλο 4αρι απλά θέλω να κάνω μια δοκιμή....
 
Αν το δούλεψες με ν8 σε 32 γραμμάρια και σου άρεσε με ν10 δεν θα χάνεις πουλί μιλώντας πάντα για τσιχλοκοτσυφα στην φασσα προσωπικά δεν θα το έβαζα, σε κλειστά καρτερία θα προτιμούσα το μαμά 4άρι.Την έκανα την δοκιμή πήρα πολλά πούπουλα σε κοπαδακι 10 πουλιών και δεν το ξαναβάζω
δηλαδη ενα seminol spreader η ενα brain bell θελει πολλα γραμμαρια για να μην αφηνει κενα?
 
δηλαδη ενα seminol spreader η ενα brain bell θελει πολλα γραμμαρια για να μην αφηνει κενα?
Για το spreader δεν ξέρω αλλά για το bell που το δοκίμασα πάρα πολύ στα 30 γραμμάρια ν9 από 20-30 Μέτρα είχα πολλά τραυματισμένα και πολλά ξεπουπουλιασματα αντίθετα με 32-33 ν9-10 στα ίδια Μέτρα ελάχιστα τραυματισμένα και ελάχιστα ξεπουπουλιασματα...Για σούρουπο το bell είναι απιστευτο
 
δηλαδη ενα seminol spreader η ενα brain bell θελει πολλα γραμμαρια για να μην αφηνει κενα?
Το spreader της seminole το δουλεύω στις μαύρες πολλά χρόνια!!με ν10 είναι μοναδικό,όσο πιο πολλά σκάγια του δίνεις τόσο περισσότερο γεμίζει την τουφεκιά!!βάζοντας λοιπόν το πρωί ν10 ανεξαρτήτως γραμμαρίων γίνεται πολύ αποτελεσματικό και σπανίως συνάντησα ζωντανό πουλί!!!
 
Ο Κώστας (@kostas53) αποφάσισε να αγοράσει το Gemini Ported M Optima Plus. Δεν το βρήκε σε κάποιο ελληνικό site και πήρε τηλέφωνο στον Κυργια για να ρωτήσει αν το έχει. Εκείνος απάντησε καταφατικά και λακωνικά προχωρώντας άμεσα στην παραγγελία. Στο τέλος ο Κώστας του είπε να ανακεφαλαιώσουν την παραγγελία για να μην γίνει κάποιο λάθος τονίζοντας ξανά τα στοιχεία του τσοκ για το οποίο ενδιαφέρεται.
Ήρθε λοιπόν το τσοκ στα χέρια του και διαπιστώνει ότι του έστειλε το Crio Plus!!! (παρακάτω φωτό). Επικοινωνεί τηλεφωνικά με την εταιρία, του λένε ότι λείπει ο υπεύθυνος και το παλικάρι που του μίλησε του είπε ότι αφού δεν του κάνει αυτό που του έστειλα, για Beretta δεν έχουν άλλο παρά μόνο σε HP.
Σήμερα, μίλησε δυο φορές με υπάλληλο και τη δεύτερη φορά του είπε ότι μίλησε με το τεχνικό τμήμα και του είπαν ότι αφού είναι το ίδιο σπείρωμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα και να το βάλει στο όπλο. Δεν μπορώ να πω ότι δεν αναμέναμε αυτήν την απάντηση... :) Ο Κώστας του εξήγησε ότι θέλει το Optima Plus και δεν θέλει να ρισκάρει να το βάλει στο όπλο του. Δεν θέλει να ρισκάρει ούτε την ασφάλειά του αλλά ούτε και την ποιότητα της τουφεκιάς που πιθανώς να επηρεαζόταν από το τσοκ διαφορικού αυλού. Τελικά είπε πως θα ψάξει μήπως μπορεί να βρει τσοκ για Optima Plus και θα ξαναμιλήσουν.
Θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σχετικά με τα παραπάνω...





 
Back
Top