Επαναληπτική καραμπίνα

Καλησπέρα. Ποια θα είναι η χρήση τους;
Καλησπέρα για κυνήγι και σκοποβολή απλά το χαλβαδιαζα εδώ και πολλά χρόνια το επαναληπτικό είναι αυτό που έχω ανεβάσει Mossberg 500 πιστεύω να είναι καλή αγορά αντί του 590 η διαφορά είναι 50€
 
Καλησπέρα. Ποια θα είναι η χρήση τους;
Η χρήση θα είναι για κυνήγι και σκοποβολή τη χαλβαδιαζα χρόνια και και βρήκα αυτό το μοντέλο που ανέβασα σε εικόνα είναι η Mossberg 500 η διαφορά είναι με την 590 στα 50€ κοίτουσα κι τη Μάβερικ αλλά από ότι είπε ο Μάριος η Mossberg είναι πιο στιβαρή τώρα δε ξέρω τι έχει η 590 σε σύγκριση με την 500 υγ είμαι κάτοχος είδη μιας baikal mp153 ,πραγματικό σκυλί ε ότι κυνήγησα δε με άφησε καμία εμπλοκή απλά το δυλιμα είναι πιο από όλα τα παραπάνω επαναληπτικά είναι πιο καλό κ της διαφορες τους ευχαριστώ
 
Η χρήση θα είναι για κυνήγι και σκοποβολή τη χαλβαδιαζα χρόνια και και βρήκα αυτό το μοντέλο που ανέβασα σε εικόνα είναι η Mossberg 500 η διαφορά είναι με την 590 στα 50€ κοίτουσα κι τη Μάβερικ αλλά από ότι είπε ο Μάριος η Mossberg είναι πιο στιβαρή τώρα δε ξέρω τι έχει η 590 σε σύγκριση με την 500 υγ είμαι κάτοχος είδη μιας baikal mp153 ,πραγματικό σκυλί ε ότι κυνήγησα δε με άφησε καμία εμπλοκή απλά το δυλιμα είναι πιο από όλα τα παραπάνω επαναληπτικά είναι πιο καλό κ της διαφορες τους ευχαριστώ
Ο μηχανισμός είναι ο ίδιος και στις 3.
Για αυτό που κοιτάς η διαφορά μεταξύ των 500 και 590 δεν έχει ουσία.
Η μεγαλύτερη διαφορά που έχουν είναι η προσθήκη αποθήκης. Η μεν 500 είναι αυτή που πήρες δεν παίρνει προέκταση ενώ η δε 590 μπορείς να την επιμηκύνσεις. Στις 590 όλες οι κάννες μεταξύ τους ταιριάζουν ενώ στη 500 μόνο οι κάννες με ίδιο μήκος αποθήκης ταιριάζουν (οι 88 κάννες ταιριάζουν επίσης).

Σκοπευτικά τύπου ghost rings στο κυνήγι μόνο τριχωτό θα μπορείς να κάνεις. Τα φτερωτά θα είναι δύσκολη η σκόπευση σχετικά.
 
Ο μηχανισμός είναι ο ίδιος και στις 3.
Για αυτό που κοιτάς η διαφορά μεταξύ των 500 και 590 δεν έχει ουσία.
Η μεγαλύτερη διαφορά που έχουν είναι η προσθήκη αποθήκης. Η μεν 500 είναι αυτή που πήρες δεν παίρνει προέκταση ενώ η δε 590 μπορείς να την επιμηκύνσεις. Στις 590 όλες οι κάννες μεταξύ τους ταιριάζουν ενώ στη 500 μόνο οι κάννες με ίδιο μήκος αποθήκης ταιριάζουν (οι 88 κάννες ταιριάζουν επίσης).

Σκοπευτικά τύπου ghost rings στο κυνήγι μόνο τριχωτό θα μπορείς να κάνεις. Τα φτερωτά θα είναι δύσκολη η σκόπευση σχετικά.
Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες Μαριε οπότε βλέποντας και κάνοντας λόγο ότι είναι και militare γι'αυτό μου αρέσει αλλά αν έχω θέμα με το κυνήγι με βλέπω για την 590 αφού κουμπώνει κ ξιφολόγχη στο πεδίο βολής και στο στίβο μάχης πιστεύω να την χαρώ !!!
 
Ο μηχανισμός είναι ο ίδιος και στις 3.
Για αυτό που κοιτάς η διαφορά μεταξύ των 500 και 590 δεν έχει ουσία.
Η μεγαλύτερη διαφορά που έχουν είναι η προσθήκη αποθήκης. Η μεν 500 είναι αυτή που πήρες δεν παίρνει προέκταση ενώ η δε 590 μπορείς να την επιμηκύνσεις. Στις 590 όλες οι κάννες μεταξύ τους ταιριάζουν ενώ στη 500 μόνο οι κάννες με ίδιο μήκος αποθήκης ταιριάζουν (οι 88 κάννες ταιριάζουν επίσης).

Σκοπευτικά τύπου ghost rings στο κυνήγι μόνο τριχωτό θα μπορείς να κάνεις. Τα φτερωτά θα είναι δύσκολη η σκόπευση σχετικά.
Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες Μα οπότε βλέποντας και κάνοντας λόγο ότι είναι και militare γι'αυτό μου αρέσει αλλά αν έχω θέμα με το κυνήγι με βλέπω για την 590 αφού κουμπώνει κ ξιφολόγχη στο πεδίο βολής και στο στίβο μάχης πιστεύω να την χαρώ !!!
 
Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες Μα οπότε βλέποντας και κάνοντας λόγο ότι είναι και militare γι'αυτό μου αρέσει αλλά αν έχω θέμα με το κυνήγι με βλέπω για την 590 αφού κουμπώνει κ ξιφολόγχη στο πεδίο βολής και στο στίβο μάχης πιστεύω να την χαρώ !!!
Μια καλη μεταχειρισμενη τιμη.
https://www.car.gr/xyma/view/36720690-karabina-mossberg-c12-590-mariner

Εδω ειναι καινουργια για συγκριση.
https://www.kalkantzakos.com/Product/772/50299,-epanaliptiki-karampina-mossberg-590

Και αλλη μια καλη επαναληπτικη σε καλη τιμη.
https://www.car.gr/xyma/view/36148722-benelli-karabina

Και αλλη μια...
https://www.car.gr/xyma/view/36658290-karabina-epanaliptiki

Ετσι για να κανουμε κουβεντα...
 
Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες Μα οπότε βλέποντας και κάνοντας λόγο ότι είναι και militare γι'αυτό μου αρέσει αλλά αν έχω θέμα με το κυνήγι με βλέπω για την 590 αφού κουμπώνει κ ξιφολόγχη στο πεδίο βολής και στο στίβο μάχης πιστεύω να την χαρώ !!!
Με βραχυκυκλωσες με την ξιφολογχη και τον στιβο μαχης. Αν εννοεις οτι θα βαλεις ξιφολογχη σε σκοπευτηριο η στο βουνο και θα κανεις σεναρια CQB πρεπει να το ξανα σκεφτεις γιατι κατα πασα πιθανοτητα απαγορευεται. Πρεπει να φροντισεις να μαθεις τι επιτρεπεται και τι απαγορευεται γιατι ισως και να βρεθεις σε πολυ δυσκολη θεση και το λεω φιλικα χωρις καμια διαθεση να σε στεναχωρησω.. Στο YOUTUBE υπαρχουν πολλα βιντεο με αμερικανους που κανουν διαφορα ωστοσο αυτοι εχουν αλλους νομους και αλλα ισχυουν εδω.
 
Last edited:
Με βραχυκυκλωσες με την ξιφολογχη και τον στιβο μαχης. Αν εννοεις οτι θα βαλεις ξιφολογχη σε σκοπευτηριο η στο βουνο και θα κανεις σεναρια CQB πρεπει να το ξανα σκεφτεις γιατι κατα πασα πιθανοτητα απαγορευεται. Πρεπει να φροντισεις να μαθεις τι επιτρεπεται και τι απαγορευεται γιατι ισως και να βρεθεις σε πολυ δυσκολη θεση και το λεω φιλικα χωρις καμια διαθεση να σε στεναχωρησω.. Στο YOUTUBE υπαρχουν πολλα βιντεο με αμερικανους που κανουν διαφορα ωστοσο αυτοι εχουν αλλους νομους και αλλα ισχυουν εδω.
Κωστα πλακα εκανα...

...ρωτησε τις διαφορες...:)
 
Κωστα πλακα εκανα...

...ρωτησε τις διαφορες...:)
Καλά λόγω στρατού εννοώ σε ασκήσεις βολες κλπ εννοείται ότι αυτό απαγορεύεται στο βουνό και στο σκοπευτήριο αυτό έλειπε να πάρω τα βουνά με ξιφολόγχη χαχαχ να είστε καλά ευχαριστώ και πάλι για της συμβουλες πληροφορίες τώρα ανάλογος θα δω που θα καταλήξω δύσκολη απόφαση το ένα είναι έτοιμο τακτικάλ 500 το άλλο όχι αλλά έχει θέμα τα σκοπευτικά δυσκολία στο κυνήγι... Το 590 είναι ποιο νέο μοντέλο με κατατοπίσε ο Μάριος για της διαφορες τώρα θα δούμε ....και πάλι ευχαριστώ πολύ όταν με το καλό αποφασίσω θα σας πω εντυπώσεις δύσκολη απόφαση .....
 
Κουκλί, αν και λίγο τσουχτερό...

Εγώ επέλεξα κάτι -όχι τόσο όμορφο, αλλά πολύ καλό κι αρκετά πιο προσιτό (και με τη νέα εγγύηση των 10 ετών).
https://www.kalkantzakos.com/Product/4416/super-nova-tactical,-epanaliptiki-karampina-benelli
 
H Nova είναι φανταστικό όπλο πραγματικά αλλά “tactical” επειδή έχει κοντάκι με λαβή;
Σίγουρα μια Nova με 51εκ κάνη στα 400Ε είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις όσον αφορά μια επαναληπτική για είτε αυτοάμυνα αλλά και κυνήγι.
Εγώ πήγα εδώ.
https://www.kalkantzakos.com/Product/771/50665,-epanaliptiki-karampina-mossberg-590

Και εδώ
https://www.kalkantzakos.com/Product/816/sxp-defender,-epanaliptiki-karampina-winchester

Την πρώτη την πήρα καινούργια 320Ε από μαγαζί. Έτυχε και ξεπούλαγαν αλλά κανένας δεν την ήθελε. Πρόσφερα 300Ε έτσι για την πλάκα και η απάντηση ήταν «βάλε άλλα 20Ε και πάρτην».

Την 2η την πήρα γιατί έψαχνα να βρω την 1300 αλλά ήταν άφαντες τότε. Ήθελα το “Short stroke” της Winchester με την περιστροφική κεφαλή. H SXP είναι πολύ καλή και αντάξια της 1300.
 
Φανταστικά όπλα tactical και οι 2. Πολύ καλή ευκαιρία η mossberg Μάριε...Δυστυχώς στην Ελλάδα, δύσκολα την βρίσκεις σε "κανονική" τιμή -συνήθως την τσιμπάνε οι δασμοί, ενώ στις ΗΠΑ μπορείς να τις βρεις σε ξεχασμένο επαρχιακό ράφι από 200-250 $...

Αν γκουγκλάρουμε λίγο πάντως, οι Nova /Supernova είναι σε όλες σχεδόν τις λίστες με τις καλές tactical καραμπίνες, γιατί όπως γράφουν και οι "ειδικοί", μία tactical καραμπίνα είναι:

A tactical shotgun generally has a shorter barrel with an open choke, making it lighter and more maneuverable when used inside of buildings and vehicles, an extended capacity magazine tube, plastic furniture and oftentimes some type of sights are added. They can come in any type of operation, but the two fastest and most popular are pump and semi-automatic actions.
 
Φανταστικά όπλα tactical και οι 2. Πολύ καλή ευκαιρία η mossberg Μάριε...Δυστυχώς στην Ελλάδα, δύσκολα την βρίσκεις σε "κανονική" τιμή -συνήθως την τσιμπάνε οι δασμοί, ενώ στις ΗΠΑ μπορείς να τις βρεις σε ξεχασμένο επαρχιακό ράφι από 200-250 $...

Αν γκουγκλάρουμε λίγο πάντως, οι Nova /Supernova είναι σε όλες σχεδόν τις λίστες με τις καλές tactical καραμπίνες, γιατί όπως γράφουν και οι "ειδικοί", μία tactical καραμπίνα είναι:

A tactical shotgun generally has a shorter barrel with an open choke, making it lighter and more maneuverable when used inside of buildings and vehicles, an extended capacity magazine tube, plastic furniture and oftentimes some type of sights are added. They can come in any type of operation, but the two fastest and most popular are pump and semi-automatic actions.
Συμφωνώ. Η Νόβα σίγουρα είναι στη λίστα των κορυφαίων και για Ελλάδα η τιμή των 400Ε είναι η καλύτερη που μπορεί να πάρει κάποιος.
Βοηθαει που είναι ιταλική και γλιτώνει δασμούς που φορτώνονται άλλες.
Πάντα την γλυκόκοιτούσα αλλά με 9 όπλα με τα 2 να είναι επαναληπτικά κάνω κράτει...
 
Back
Top