Επαναληπτική καραμπίνα

Αλλη φαση...μιλαμε η lever action ειναι φευγατη, εξαλλου το λεει και απο μονη της....leaver action...
Σαββατο 13 θα ειμαστε σκοπευτηριο με την Adler A110.
Κριμα που δεν εισαγεται Ελλαδα, και τι δεν θα εδινα για μια...και ας ειναι και τουρκικο!


155767259_453294469142635_6914106254968302556_n.jpg155068037_439584630605809_3498737773532599427_n.jpg156025118_132260132127780_3841240030377600404_n.jpg
 
Χραπα χρουπακηδες ενωμένοι ποτε μπλοκαρισμενοι.. .yelling.
..
Δεν θα το ελεγα αγαπητέ μου Τάσο..hair.
Στα χρόνια που εχω κυνηγήσει με επαναληπτικές ειχα δυο εμπλοκές, βέβαια οχι λογω μηχανισμού.
Μια φορά ειχε φουσκώσει το χάρτινο φυσηγγι ( selier bellot) και δεν μπήκε ποτέ στη θαλαμη και μια απο αφλογηστια όμως . Και οι δυο φορές σε κυνήγι μπεκατσας.
 
Last edited:
Δεν θα το ελεγα αγαπητέ μου Τάσο..hair.
Στα χρόνια που εχω κυνηγήσει με επαναληπτικές ειχα δυο εμπλοκές, βέβαια οχι λογω μηχανισμού.
Μια φορά ειχε φουσκώσει το χάρτινο φυσηγγι ( selier bellot) και δεν μπήκε ποτέ στη θαλαμη και μια απο αφλογηστια όμως . Και οι δυο φορές σε κυνήγι μπεκατσας.
Και η χραπα χρουπα βγάζουν βλάβες..
Αλλά οι πιθανοτητες εμπλοκής είναι μικρότερες έως αρκετά μικρότερες από τα ημιαυτοματα όπλα...
Και για του λόγου το αληθές.......αφλογηστια......
Αν είχες οπτικό περιθωριο θα ανεβαζες γρήγορα το επόμενο φυσιγγι...
Αλλά κανονικά όμως δεν πρεπει γιατί πρεπει να περιμενουμε λίγο με κλειστό όπλο.....
 
Η maverick τι λεει σαν οπλο? Την εχει δοκιμασει κανεις?
Για τα λεφτά της μια χαρα είναι.
Τα τελευταία 10+ χρόνια εκε παω για μπασιματα έρχεται ενα παιδι αππ το διπλανό χωριό. Εχει μια maverick με κανη 71 και σταθερό 3αρι τσοκ. Όπωςμου έλεγε την εχει 20+ χρόνια, μια φορά μονο ειχε μια βλάβη, του έσπασε το ενα μπράτσο της παπιας. Επειδή τα καρτερια μας εχουν οπτική επαφή βλέπω τα πουλιά που τουφεκάει, παίρνει πουλιά σε μεγάλο ύψος, επίσης εχει τόση εξικοιωση πλέον με το επαναληπτικο που τη δουλεύει σαν αυτόματη.
 
Για τα λεφτά της μια χαρα είναι.
Τα τελευταία 10+ χρόνια εκε παω για μπασιματα έρχεται ενα παιδι αππ το διπλανό χωριό. Εχει μια maverick με κανη 71 και σταθερό 3αρι τσοκ. Όπωςμου έλεγε την εχει 20+ χρόνια, μια φορά μονο ειχε μια βλάβη, του έσπασε το ενα μπράτσο της παπιας. Επειδή τα καρτερια μας εχουν οπτική επαφή βλέπω τα πουλιά που τουφεκάει, παίρνει πουλιά σε μεγάλο ύψος, επίσης εχει τόση εξικοιωση πλέον με το επαναληπτικο που τη δουλεύει σαν αυτόματη.
Όπως θα θυμάσαι κ εσυ Γιαννη,
Παλαιοτερα κ πριν την μεγάλη εισβολή των τουρκικών όπλων οι συνηθες επιλογές ενός υποψηφίου αγοραστή χραπα χρουπα ήταν η benelli, Remington, winchester,mossberg και maverick...
Η τελευταία έκανε καλές πωλησεις, τόσο από γουρουναδες κ υδροβιους, όσο απο καθε κυνηγό που αναζητουσε ένα οικονομικό όπλο η το πιο οικονομικό της αγοράς............
Σε κάποιους έβγαλε ψιλοβλαβες κ σε κάποιους άλλους όχι κ παρα τα πολλα χρόνια που την είχαν στην κατοχή τους....
Και η τουφέκια της όπως ολοι λένε ήταν πολυ καλη κ αντάξια ακριβοτερων όπλων...

Αν θυμάμαι καλά κάποτε είχες κ εσυ την 88?
 
Last edited:
Για τα λεφτά της μια χαρα είναι.
Τα τελευταία 10+ χρόνια εκε παω για μπασιματα έρχεται ενα παιδι αππ το διπλανό χωριό. Εχει μια maverick με κανη 71 και σταθερό 3αρι τσοκ. Όπωςμου έλεγε την εχει 20+ χρόνια, μια φορά μονο ειχε μια βλάβη, του έσπασε το ενα μπράτσο της παπιας. Επειδή τα καρτερια μας εχουν οπτική επαφή βλέπω τα πουλιά που τουφεκάει, παίρνει πουλιά σε μεγάλο ύψος, επίσης εχει τόση εξικοιωση πλέον με το επαναληπτικο που τη δουλεύει σαν αυτόματη.
Αξιοπιστο δηλαδη.....και το σταθερο 3* ειναι καλο......και ενδιαφερον τιμη
 
Αξιοπιστο δηλαδη.....και το σταθερο 3* ειναι καλο......και ενδιαφερον τιμη
Δεν ξεπερνα τα 400.Σκυλι μαυρο ειναι οπως και φαινεται.Ειχε παρει φιλος
πριν πολλα χρονια απο την Οπλοτεχνικη και την δοκιμαζαμε με φυσιγγια
Ασσος που εβγαζε ο ιδιος στις τσιχλες.Ηταν σλαγκ 51 αλλα την δουλεια
της την εκανε μια χαρα.
 
Δεν ξεπερνα τα 400.Σκυλι μαυρο ειναι οπως και φαινεται.Ειχε παρει φιλος
πριν πολλα χρονια απο την Οπλοτεχνικη και την δοκιμαζαμε με φυσιγγια
Ασσος που εβγαζε ο ιδιος στις τσιχλες.Ηταν σλαγκ 51 αλλα την δουλεια
της την εκανε μια χαρα.
Εχω φιλο που κυνηγαει περιστασακα με αυτην....αλλα δεν εχει ριξει πολλα φυσιγγια ωστε να βγει συμπερασμα....Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
 
Εχω φιλο που κυνηγαει περιστασακα με αυτην....αλλα δεν εχει ριξει πολλα φυσιγγια ωστε να βγει συμπερασμα....Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Έχω μια maverick παλιά made in USA με κάννη made in Mexico ξύλινη με 71 πόντους 3 άστρα. Ερώτηση: ατσάλινα Νο2 36γρ βαράω;
 
Back
Top