Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Ρε Γιάννη είχα δει σε ένα δράπανο και είχαν συνδέσει μειωτηρα ή ρυθμιστη για τις στροφες στο καλώδιο του ρεύματος.δεν βάζεις έναν τέτοιο να τελειώνεις και να μην παιδευεσαι.... Σαν το πακέτο των τσιγάρων ήταν σε μέγεθος.
 
Γιάννη το μοτέρ σου έχει αυτό που λένε κλασσική περίπτωση βλάβης. ...:D

Λοιπών πέρα από την πλάκα. ...Αυτό που σου κάνει από ότι κατάλαβα πρέπει το καφέ καλώδιο να είναι για τις υψηλές ταχύτητες ...Και τα δύο μαύρα... ένα για να γυρίζει δεξιά και ένα να γυρίζει αριστερά ....όποτε πρέπει το καφέ καλώδιο να μην το συνδέσεις καθόλου. ...Και να συνδέσεις με το ρεύμα Το μπλε και ένα από τα δύο μαύρα. ..Η φιλοσοφία των καλωδίων είναι. ...Ένα κοινό καλώδιο για ουδέτερο δηλαδή το μπλε. ...Ένα καλώδιο για υψηλές στροφές δηλαδή το καφέ. ...Και δυο καλώδια για τις στροφες ενα για δεξιά και ενα για αριστερά δηλαδή τα μαύρα.
Ήταν γυρνάει το μοτέρ χωρίς φορτίο δηλαδή χωρίς κάδο με ρούχα και νερό....λογικό είναι να γυρνάει γρήγορα. ...Όταν το πλυντήριο δίνει εντολή για να στυψει τα ρούχα τότε αυτό ξεκινάει προοδευτικά να το κάνει από το τυλιγμα και τον πυκνωτη. .
Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να το δουλέψεις σε χαμηλές στροφές που θέλεις χωρίς ρυθμιστή στροφών η αλλιώς ποντεσιομετρο
 
Γιάννη το μοτέρ σου έχει αυτό που λένε κλασσική περίπτωση βλάβης. ...:D

Λοιπών πέρα από την πλάκα. ...Αυτό που σου κάνει από ότι κατάλαβα πρέπει το καφέ καλώδιο να είναι για τις υψηλές ταχύτητες ...Και τα δύο μαύρα... ένα για να γυρίζει δεξιά και ένα να γυρίζει αριστερά ....όποτε πρέπει το καφέ καλώδιο να μην το συνδέσεις καθόλου. ...Και να συνδέσεις με το ρεύμα Το μπλε και ένα από τα δύο μαύρα. ..Η φιλοσοφία των καλωδίων είναι. ...Ένα κοινό καλώδιο για ουδέτερο δηλαδή το μπλε. ...Ένα καλώδιο για υψηλές στροφές δηλαδή το καφέ. ...Και δυο καλώδια για τις στροφες ενα για δεξιά και ενα για αριστερά δηλαδή τα μαύρα.
Ήταν γυρνάει το μοτέρ χωρίς φορτίο δηλαδή χωρίς κάδο με ρούχα και νερό....λογικό είναι να γυρνάει γρήγορα. ...Όταν το πλυντήριο δίνει εντολή για να στυψει τα ρούχα τότε αυτό ξεκινάει προοδευτικά να το κάνει από το τυλιγμα και τον πυκνωτη. .
Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να το δουλέψεις σε χαμηλές στροφές που θέλεις χωρίς ρυθμιστή στροφών η αλλιώς ποντεσιομετρο
Κανενα ληνκ με ρυθμιστή στροφών η αλλιώς ποντεσιομετρο???? Για το σηγκεριμενο μοτερ??? Και πιο απτα δυο ειναι καλητερο σε θεμα μην ρηξη πολη υποδιναμη???
 
Κανενα ληνκ με ρυθμιστή στροφών η αλλιώς ποντεσιομετρο???? Για το σηγκεριμενο μοτερ??? Και πιο απτα δυο ειναι καλητερο σε θεμα μην ρηξη πολη υποδιναμη???
Το ίδιο πράγμα είναι ο ρυθμιστής στροφών η ποντεσιομετρο. ..Υπάρχουν στο YouTube αρκετά βίντεο. ..Κάνε Αναζήτηση για ρυθμιστή στροφών σε μοτέρ και θα δεις ....έκανες την σύνδεση που σού έγραψα? . ...αν ναι γράψε τι έκανε το μοτέρ. ..
 
Κανενα ληνκ με ρυθμιστή στροφών η αλλιώς ποντεσιομετρο???? Για το σηγκεριμενο μοτερ??? Και πιο απτα δυο ειναι καλητερο σε θεμα μην ρηξη πολη υποδιναμη???
Η ισχύ είναι συνάρτηση του ρευματος που περνά, εάν ελέγξεις τις στροφές με ποτενσιομετρο θα κόψεις ρεύμα άρα θα μειώσεις. Πόσο? οσο πιο πολύ κοβεις ρεύμα τόσο πιο πολύ χάνεις δύναμη, όχι αναλογικά αλλά πολύ πιο γρήγορα. Θα μπορείς να το σταματάς με το χερι άνετα σε κάποια φάση. για να μην χάσεις δύναμη αλλά να μειώσεις στροφές θέλει μεταφορά της κίνησης με γρανάζι με ιμάντα η καδένα σε μεγαλύτερο. εαν ξερεις τις στροφές υπολογίζεται εύκολα τι πρέπει να βάλεις.
ισως είναι καλύτερα να σε βοήθησει ένασ επαγγελματιας.
 
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος κοντά στην περιοχή του Ίλιον που να ασχολείται με οικοδομές η να ναι ξυλουργος η έστω να έχει καποιες γνωσεις απο το χωρο που θέλω να αγοράσω κάτι μαδερια να δει σε τι κατάσταση είναι?
 
Καλησπερα στους φιλους,θελω βοηθεια απο θερμοϋδραυλικο,να μου πει τη γνωμη του για ενα θεμα που εχω με τον ηλιακο θερμοσιφωνα.
Εδω και δυο μερες δεν εχει ζεστο νερο,συπληρωσα απιονισμενο νερο,ξεκινησε να ζεσταινει λιγο το νερο,απλα παρατηρησα διαρροη απο το μποιλερ.
Επισυναπτω φωτο,οποιος μαστορας ας μου πει αν φτιαχνεται ή αν πρεπει να αλλαξω μποιλερ.
 

Attachments

  • AC667F85-8A8C-400C-A1A3-AA97418FC08D.jpeg
    AC667F85-8A8C-400C-A1A3-AA97418FC08D.jpeg
    429,8 KB · Προβολές: 23
  • 0358B6A7-F2C3-4728-B7D7-AADFD44A4DB0.jpeg
    0358B6A7-F2C3-4728-B7D7-AADFD44A4DB0.jpeg
    236 KB · Προβολές: 23
  • 72B77CE2-0A71-4B9F-BE33-FD345177337F.jpeg
    72B77CE2-0A71-4B9F-BE33-FD345177337F.jpeg
    233,7 KB · Προβολές: 23
Βαγγελη, η διαρροη φαινεται οτι ειναι εσωτερικη, οποτε πας για αλλαγη.
Αν μου πεις οτι δεν εχει γινει και αλλαγη του ανοδιου τα τελευταια χρονια, τοτε ειναι σιγουρο!
Καλημερα,δεν εχει γινει καμια αλλαγη.
Οποτε παμε για μποϊλερ;
 
Υπάρχει κάποιος συνάδελφος κοντά στην περιοχή του Ίλιον που να ασχολείται με οικοδομές η να ναι ξυλουργος η έστω να έχει καποιες γνωσεις απο το χωρο που θέλω να αγοράσω κάτι μαδερια να δει σε τι κατάσταση είναι?
Ευχαριστώ πολύ και από εδώ το μέλος μας kotzi (κωστας) που προσφέρθηκε να πάει τα δει!
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Θέλω να βάψω τα κάγκελα στο μπαλκόνι. Κάποια σημεία έχουν σκουριά και ψάχνω μπογιά που να μπαίνει πάνω της χωρίς θέμα. Έχω βρει πολλές στο Ίντερνετ αλλά όντας άσχετος θέλω την βοήθεια σας σε ποια να επιλέξω.
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Θέλω να βάψω τα κάγκελα στο μπαλκόνι. Κάποια σημεία έχουν σκουριά και ψάχνω μπογιά που να μπαίνει πάνω της χωρίς θέμα. Έχω βρει πολλές στο Ίντερνετ αλλά όντας άσχετος θέλω την βοήθεια σας σε ποια να επιλέξω.
Βασίλη αυτό βρήκα ... θα βρεις και άλλα.
Αν είναι να το κάνεις, κάντο σωστά ...

https://www.saragoudas.gr/ell/blog-mastoremata-kataskeyes-details/xromata-gia-kagkela
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Θέλω να βάψω τα κάγκελα στο μπαλκόνι. Κάποια σημεία έχουν σκουριά και ψάχνω μπογιά που να μπαίνει πάνω της χωρίς θέμα. Έχω βρει πολλές στο Ίντερνετ αλλά όντας άσχετος θέλω την βοήθεια σας σε ποια να επιλέξω.

Καταρχήν Βασίλη χρειάζεσαι υπομονή....
Τα κάγκελα κ ιδιαίτερα όσα έχουν σχήματα (καραβολους) είναι μια βαρετή δουλειά κ αυτο κάνει κάποιους να τους φέρονται άρπα κόλλα...
Και όσο πιο γρήγορα κοιτάνε να τα τελειώσουν, τόσο πιο γρήγορα θα χρειαστει επαναβαφη.......
Πρέπει να τριφτουν καλά από τις σκουριές κ όπου έχει σκάσει το χρωμα, να αφαιρεθεί η σκονη που θα προκυψει, να μπει σιδηροστοκος αν χρειαστεί, ασταρωμα, κ τέλος λαδομπογια...

Τα χρωματα που λες δεν τα έχω χρησιμοποιησει αλλά δεν τα εμπιστευομαι καθόλου.....
Και αν πουμε οτι υπαρχει κ θάλασσα εκεί κοντά τότε.............

Πιθανόν να μου πεις ότι δεν έχεις μεγάλη έκταση να βάψεις, κ θες απλά να τα τσιμπήσεις με το πινελο σου.......
Για εμενα καλό είναι να τα προστατέψεις όσο το δυνατόν γίνεται μιας κ όπως λες έχει εμφανιστεί σκουριά.....

Υπάρχουν αξιόλογα αξιόλογα βίντεο στο yt αν θες να παρεις μια γευση αν κ δεν είναι κάτι σπουδαίο σαν διαδικασία....
Ξαναλέω... Υπομονή.....
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Θέλω να βάψω τα κάγκελα στο μπαλκόνι. Κάποια σημεία έχουν σκουριά και ψάχνω μπογιά που να μπαίνει πάνω της χωρίς θέμα. Έχω βρει πολλές στο Ίντερνετ αλλά όντας άσχετος θέλω την βοήθεια σας σε ποια να επιλέξω.
Βασίλη εξαρτάται από το πόση σκουριά έχουν, σε κάθε περίπτωση πρέπει να απομακρυνθούν με συρματόβουρτσα όλα τα σαθρά, φουσκωμένο χρώμα, σκουριές κλπ. Μετά, αν δεν είναι εκτεταμένη η οξείδωση, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατευθείαν χρώμα Hammerite (ή τύπου).
Αν όμως δεν βαριέσαι, καλύτερα είναι μετά το σχολαστικό καθάρισμα να βάλεις αντισκωριακό αστάρι μετάλλων (Rust Primer) και μετά όποιο χρώμα προτιμάς
 
Παλικάρια τα φώτα σας. Θέλω να βάψω τα κάγκελα στο μπαλκόνι. Κάποια σημεία έχουν σκουριά και ψάχνω μπογιά που να μπαίνει πάνω της χωρίς θέμα. Έχω βρει πολλές στο Ίντερνετ αλλά όντας άσχετος θέλω την βοήθεια σας σε ποια να επιλέξω.
https://www.saragoudas.gr/ell/produ...rust-Gyalistero-xroma-metallon-apeytheias-sti

Πρώτα κάλυψε με ενα πανί το μέρος κατω απο τα κάγκελα , μετα συρματόβουρτσα να φυγουν οι σκουριές , μετα ρολακι μικρο ( οχι πολυ μπογια , ισα ισα...αλλιως θα γεμίσεις σταγονες ) , επισης πινελάκι αν και εφόσον το κάγκελο εχει περίεργο σχέδιο με πολλές γωνίες . Όταν στεγνώσει εντελως ενα δευτερο χερι και εισαι έτοιμος. ( ξεκινά απο την εξω πλευρά μετα την μεσα και στο τελος το πανω μέρος του καγκελου ).


(Ίσως το καλυτερο σε αυτο το είδος μπογιάς ειναι το tremclad αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά , είναι τόσο δυνατό λάδι που αν βάφεις σε κλειστό χώρο μετα απο κάνα τρίωρο αρχίζεις τα χαμόγελα ;) άνευ λόγου)

1651108473153.png
 
Back
Top