Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

Αρχοντες τα πράγματα έχουν ως εξής ,:
Το τζάκι είναι μόνο για παρέα ή κανένα ψητό αμνοεριφιο
για να ζεστάνει όλο το σπίτι πρέπει να καίει ασταμάτητα άνω των 10 ωρών
Το αιρκοντίσιον ζεσταίνει μεν αλλά πρέπει και αυτό να λειτουργεί ασταμάτητα γιατί μόλις το σβήσεις αυτομάτως πρέπει να αρχίσεις τις κάμψεις ή να πλακωθείς στα τσιπούρα για να ζεσταθείς
Η μόνη λύση και οικονομική εκτός του πετρελαίου είναι η ξυλόσομπα η οποία ζεσταίνει άνετα ένα σπίτι άνω των 80 τετραγωνικών μέσα σε λίγες ώρες και χωρίς μεγάλη κατανάλωση ξύλων αλλά θέλει πολύ προσοχή αν υπάρχουν μικρά παιδιά γιατί είναι επικίνδυνη ;)
 
Αρχοντες τα πράγματα έχουν ως εξής ,:
Το τζάκι είναι μόνο για παρέα ή κανένα ψητό αμνοεριφιο
για να ζεστάνει όλο το σπίτι πρέπει να καίει ασταμάτητα άνω των 10 ωρών
Το αιρκοντίσιον ζεσταίνει μεν αλλά πρέπει και αυτό να λειτουργεί ασταμάτητα γιατί μόλις το σβήσεις αυτομάτως πρέπει να αρχίσεις τις κάμψεις ή να πλακωθείς στα τσιπούρα για να ζεσταθείς
Η μόνη λύση και οικονομική εκτός του πετρελαίου είναι η ξυλόσομπα η οποία ζεσταίνει άνετα ένα σπίτι άνω των 80 τετραγωνικών μέσα σε λίγες ώρες και χωρίς μεγάλη κατανάλωση ξύλων αλλά θέλει πολύ προσοχή αν υπάρχουν μικρά παιδιά γιατί είναι επικίνδυνη ;)
.shake hands.....Το πετρέλαιο είδος πολυτελείας.....
Κληματιστηκό δν έχω.....
Το τζάκι το έχω για καμιά ψητούρα η κανένα κάστανο,καμιά πατάτα η κρεμμύδι....;)...ξέρεις εσύ....my man.από κατανάλωση όλο το χειμώνα ήθελα 7 τόνους ξύλα και για να ζεσταθείς θα έπρεπε να πέσεις πάνω του.....Οπότε φιλαράκι.....Ξυλόσομπα και με 3,5 τόνους ξύλα την περνάω μάγκικα......Την καίω από τις 06:30 ως τις 12:00 και ξανά από τις 17:00 ως τις 01:00.......και μέσα στο μισάωρο ζεσταίνει ενιαίο χώρο.... χωλ,σαλόνι και κουζίνα.....
 
Εγώ σπίτι χρησιμοποιώ συνδυασμό πετρέλαιο με κλιματιστικό. Αλλά φέτος θα είναι ο πρώτος χειμώνας με τον μικρό στο σπίτι και νομίζω πως αν αντέξει η τσέπη θα ανοίγω μόνο το πετρέλαιο. Επίσης εγώ μένω στον Πειραιά που εχει αρκετά γλυκό κλίμα συγκριτικά με τα βόρεια. Έχω διαβάσει στο Ίντερνετ ότι για το πετρελαιο η πιο οικονομική επιλογή είναι να το έχεις ανοικτό όλη μέρα στους 20-21 βαθμούς αρκεί να έχεις ρυθμίσει σωστά και τους θερμοστάτες. Οι θερμοπομποί καλοί σχετικά αλλά αργούν να ζεστάνουν και προσωπικά μου ξεραίνουν το αναπνευστικό εξίσου με τα κλιματιστικά.
 
Last edited:
Αρχοντες τα πράγματα έχουν ως εξής ,:
Το τζάκι είναι μόνο για παρέα ή κανένα ψητό αμνοεριφιο
για να ζεστάνει όλο το σπίτι πρέπει να καίει ασταμάτητα άνω των 10 ωρών
Το αιρκοντίσιον ζεσταίνει μεν αλλά πρέπει και αυτό να λειτουργεί ασταμάτητα γιατί μόλις το σβήσεις αυτομάτως πρέπει να αρχίσεις τις κάμψεις ή να πλακωθείς στα τσιπούρα για να ζεσταθείς
Η μόνη λύση και οικονομική εκτός του πετρελαίου είναι η ξυλόσομπα η οποία ζεσταίνει άνετα ένα σπίτι άνω των 80 τετραγωνικών μέσα σε λίγες ώρες και χωρίς μεγάλη κατανάλωση ξύλων αλλά θέλει πολύ προσοχή αν υπάρχουν μικρά παιδιά γιατί είναι επικίνδυνη ;)
Πάρε ενεργειακό τζάκι να δεις όχι 80 αλλά 180 ζεστενεις και βάζεις ξύλα ανά 3-4 ώρες περίπου
 
Παλικάρια, χρειάζομαι εξειδικευμένη συμβουλή.
Έβαλα στο πατρικό μου στο χωριό, αλουμίνια (πόρτες-παράθυρα) γνωστής εταιρείας και ο μάστορας/ εγκαταστάτης μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Σε μερικά όμως τζάμια έχουν μείνει σημάδια από κόλα, πιθανώς αυτής που είχαν τα αυτοκόλλητα πλαστικά που προστατεύουν τα κουφώματα στην μεταφορά και τα αφαιρούμε αμέσως μόλις μπούνε.
Δοκιμάσαμε διάφορα καθαριστικά τζαμιών, οινόπνευμα και ασσετον αλλά έχουν παραμείνει ίχνη.
Πρόσφατα είδα πως συστήνουν το WD-40 για τέτοια χρήση (διαλυτικό/ καθαριστικό κόλλας πάνω σε τζάμια).
Έχεις κανείς σχετική εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?
Θα κατέβω στο χωριό μου σε 2-3 εβδομάδες και θέλω να το τελειώσω.
 
Αν είναι χλωρό το ξύλο της ΝΑΙ....Για να κάψεις πεύκο θα πρέπει να είναι κομμένο 6 μήνες πριν για να στεγνώσει το περισσότερο ρετσίνη.... ;)
Σωστός αλλά και πάλι το πεύκο δεν το συνιστώ ειδικά σε τζάκι .....σε λέβητα ναι εντάξει κάτι γίνεται!!!
 
Σωστός αλλά και πάλι το πεύκο δεν το συνιστώ ειδικά σε τζάκι .....σε λέβητα ναι εντάξει κάτι γίνεται!!!
ΌΧΙ ΓΙΑ ΤΖΑΚΙ διότι σκάει.....:eek:...
(η φλίδα του πεύκου σκάει, όχι το ξύλο)....

Μόνο για σόμπα η ξυλολέβητα που καίγεται σε κλειστή καμπίνα....
 
Παλικάρια, χρειάζομαι εξειδικευμένη συμβουλή.
Έβαλα στο πατρικό μου στο χωριό, αλουμίνια (πόρτες-παράθυρα) γνωστής εταιρείας και ο μάστορας/ εγκαταστάτης μου έκανε πολύ καλή δουλειά.
Σε μερικά όμως τζάμια έχουν μείνει σημάδια από κόλα, πιθανώς αυτής που είχαν τα αυτοκόλλητα πλαστικά που προστατεύουν τα κουφώματα στην μεταφορά και τα αφαιρούμε αμέσως μόλις μπούνε.
Δοκιμάσαμε διάφορα καθαριστικά τζαμιών, οινόπνευμα και ασσετον αλλά έχουν παραμείνει ίχνη.
Πρόσφατα είδα πως συστήνουν το WD-40 για τέτοια χρήση (διαλυτικό/ καθαριστικό κόλλας πάνω σε τζάμια).
Έχεις κανείς σχετική εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι άλλο?
Θα κατέβω στο χωριό μου σε 2-3 εβδομάδες και θέλω να το τελειώσω.
Άσπρα είναι;
 
Σε αυτά που έχουν πόρτα πάνω κάτω ναι στα άλλα που ανοίγει πλαγιά όχι ...... γενικά δεν κάνει να ψήνεις στο τζάκι να ξέρεις!!!!
Δεν παθαίνει τίποτα αν το καθαρίζεις μια φορά τον χρόνο ή έστω στα δύο χρόνια
Εγώ στο τζάκι ψήνω τα πάντα ποτέ δεν είχα θέμα αλλά το έχω στην πένα και γενικά αποφεύγω το πεύκο
 
Δεν παθαίνει τίποτα αν το καθαρίζεις μια φορά τον χρόνο ή έστω στα δύο χρόνια
Εγώ στο τζάκι ψήνω τα πάντα ποτέ δεν είχα θέμα αλλά το έχω στην πένα και γενικά αποφεύγω το πεύκο
Μια φορα θα παρει και το χειροτερο ειναι οτι θα σου πλυμηρυσει η πυροσβεστηκη το σπιτι αφρο
 
Back
Top