Επαγγελματική αλληλοβοήθεια

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1186&Itemid=131&lang=

Στο 4 λέει ..... "Ιατρικό πιστοποιητικό από ιατρό νευρολόγο-ψυχίατρο ή παθολόγο, από το οποίο να προκύπτει η κατάσταση της ψυχικής υγείας του ενδιαφερομένου".
Εδω γελάμε , βρίζουμε τους πάντες και τα πάντα και φτάνουμε στα όριά μας .
Είχα πάει σε 3 παθολόγους και όλοι δήλωναν αναρμόδιοι για να δώσουν τέτοια βεβαίωση και νομίζω πως είχαν δίκιο.
Το πως ως μπορεί ένας παθολόγος να βεβαιώσει την ψυχική υγεία σου,μόνο στην αστυνομία το ξέρουν. Εδώ τώρα γελάμε πιο πολύ.Σε καποια ΑΤ δεν δέχονται καν χαρτί απο παθολόγο ,παρότι το αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα της Ελ.Αστυνομίας.
Τουλάχιστον μετά απο 10 χρόνια μνημόνια ,πίστευα οτι μπορεί να αλλάξει κάτι ως προς το μπάχαλο που υπάρχει στο όλο συστημα διοικησης και να απλουστευτούν τα πράγματα.Μάταια .
Μόνο προσθαφαιρέσεις και πολλαπλασιασμοί ,ενίοτε και διαιρέσεις .:D
Αναφέρεται σε ειδικό παθολόγο. Όχι απλά παθολόγο. Τα άλλα είναι όπως τα γράφεις.
 
Παιδιά καλημέρα ! Ποια η άποψη σας για θέρμανση σπιτιού τον χειμώνα ; Το πετρέλαιο στον Θεό ,υγραέριο για τεχνικούς λόγους δεν μπορώ να βάλω ,σόμπα δεν την θέλει η σύζυγος ,οπότε είμαι μεταξύ ενός πολύ καλού κλιματιστικού 24btu και θερμοπομπον ,έχω ενιαίο χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικά και άλλα δύο δωμάτια από 20 τετραγωνικά το κάθε ένα συν δύο μπάνια,το σπίτι έχει θερμοπροσοψει και θερμοδιακοπτωμενα παράθυρα ,έλεγα για τον ενιαίο το 24.000 και για τα δωμάτια από έναν θερμοπομπο ,το θέμα μου είναι ποιο κλιματιστικό να αγοράσω για να είναι απεοβληματιστο των χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες και ποιους θεμοπομπους που να έχουν σωστό θερμοστάτη ώστε να μην καίνε πολύ ρεύμα .Οποίος γνωρίζει ρε παιδιά ας πει την άποψη του ,ευχαριστώ !
 
Αν θες κάτι για να έχεις και δροσιά το καλοκαίρι κλιματιστικό. Οι θερμοπομποί είναι καλοί αλλά δεν είναι ιδιαίτερα οικονομικοί σε σχέση με ένα καλό κλιματιστικό. Από την άλλη το περιβάλλον που δημιουργούν τα κλιματιστικά δεν είναι και το καλύτερο ακόμα κι αν είναι τελευταίας τεχνολογίας. Αν πάρεις κλιματιστικό μην τσιγκουνευτείς ούτε ένα ευρώ γιατί οι διαφορές στην πράξη είναι αξιοσημείωτες. Με τους θερμοπομπούς μπορείς να πας σε κάτι οικονομικό.
 
Παιδιά καλημέρα ! Ποια η άποψη σας για θέρμανση σπιτιού τον χειμώνα ; Το πετρέλαιο στον Θεό ,υγραέριο για τεχνικούς λόγους δεν μπορώ να βάλω ,σόμπα δεν την θέλει η σύζυγος ,οπότε είμαι μεταξύ ενός πολύ καλού κλιματιστικού 24btu και θερμοπομπον ,έχω ενιαίο χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικά και άλλα δύο δωμάτια από 20 τετραγωνικά το κάθε ένα συν δύο μπάνια,το σπίτι έχει θερμοπροσοψει και θερμοδιακοπτωμενα παράθυρα ,έλεγα για τον ενιαίο το 24.000 και για τα δωμάτια από έναν θερμοπομπο ,το θέμα μου είναι ποιο κλιματιστικό να αγοράσω για να είναι απεοβληματιστο των χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες και ποιους θεμοπομπους που να έχουν σωστό θερμοστάτη ώστε να μην καίνε πολύ ρεύμα .Οποίος γνωρίζει ρε παιδιά ας πει την άποψη του ,ευχαριστώ !
Τζακοσομπα ;) αν και δεν ξέρω πού μένεις αυτές που πουλάνε εδώ στα 700+ Βουλγαρία έχει 400 περίπου και ζεσταίνεις ολοκληρω σπίτι.......αν θες κλιματιστικό εγώ με το Mitsubishi electric 24000btu inverter είμαι ευχαριστημένος αν και κορυφή θεωρώ το Daikin...:D
 
Παιδιά καλημέρα ! Ποια η άποψη σας για θέρμανση σπιτιού τον χειμώνα ; Το πετρέλαιο στον Θεό ,υγραέριο για τεχνικούς λόγους δεν μπορώ να βάλω ,σόμπα δεν την θέλει η σύζυγος ,οπότε είμαι μεταξύ ενός πολύ καλού κλιματιστικού 24btu και θερμοπομπον ,έχω ενιαίο χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικά και άλλα δύο δωμάτια από 20 τετραγωνικά το κάθε ένα συν δύο μπάνια,το σπίτι έχει θερμοπροσοψει και θερμοδιακοπτωμενα παράθυρα ,έλεγα για τον ενιαίο το 24.000 και για τα δωμάτια από έναν θερμοπομπο ,το θέμα μου είναι ποιο κλιματιστικό να αγοράσω για να είναι απεοβληματιστο των χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες και ποιους θεμοπομπους που να έχουν σωστό θερμοστάτη ώστε να μην καίνε πολύ ρεύμα .Οποίος γνωρίζει ρε παιδιά ας πει την άποψη του ,ευχαριστώ !
Λευτέρη, ζω σε περιοχή που τα χρήματα για θέρμανση φεύγουν σαν αέρας. Εγώ το πετρέλαιο δεν το αλλάζω με τίποτα. (Το φυσικό αέριο δεν έχει έρθει ακόμη εδώ). Πολλά τα λεφτά του πετρελαίου αλλά ρίχνοντας λίγο τους βαθμούς στον θερμοστάτη χώρου και στον θερμοστάτη του νερού στο λεβητοστάσιο προσπαθώ να κάνω κάποια οικονομία. Όσοι δοκίμασαν κλιματιστικά ή θερμοπομπούς το μετάνιωσαν και οι περισσότεροι τα έχουν καταργήσει. Για την περιοχή μου, εφόσον δεν υπάρχει φυσικό αέριο, δύο είναι οι λύσεις που επιλέγει η πλειοψηφία, πετρέλαιο ή ενεργειακό τζάκι...
 
Παιδιά καλημέρα ! Ποια η άποψη σας για θέρμανση σπιτιού τον χειμώνα ; Το πετρέλαιο στον Θεό ,υγραέριο για τεχνικούς λόγους δεν μπορώ να βάλω ,σόμπα δεν την θέλει η σύζυγος ,οπότε είμαι μεταξύ ενός πολύ καλού κλιματιστικού 24btu και θερμοπομπον ,έχω ενιαίο χώρο γύρω στα 50 τετραγωνικά και άλλα δύο δωμάτια από 20 τετραγωνικά το κάθε ένα συν δύο μπάνια,το σπίτι έχει θερμοπροσοψει και θερμοδιακοπτωμενα παράθυρα ,έλεγα για τον ενιαίο το 24.000 και για τα δωμάτια από έναν θερμοπομπο ,το θέμα μου είναι ποιο κλιματιστικό να αγοράσω για να είναι απεοβληματιστο των χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες και ποιους θεμοπομπους που να έχουν σωστό θερμοστάτη ώστε να μην καίνε πολύ ρεύμα .Οποίος γνωρίζει ρε παιδιά ας πει την άποψη του ,ευχαριστώ !
Ετσι οπως τα περιγραφεις μην παρεις θερμοπομπο για κανενα λογο...επενδυσε σε ενα καλο κλιματιστικο inverter εννοειτε και δεν θα το μετανιώσεις με ανοιχτες πόρτες στα δωματια θα εισαι μια χαρα. Εγω θα σ πρότεινα να παρεις κ εναν αφυγραντύρα και θα δεις μεγαλη διαφορα στην αισθηση θερμοκρασιας στο σπιτι σου.
 
Λευτέρη, ζω σε περιοχή που τα χρήματα για θέρμανση φεύγουν σαν αέρας. Εγώ το πετρέλαιο δεν το αλλάζω με τίποτα. (Το φυσικό αέριο δεν έχει έρθει ακόμη εδώ). Πολλά τα λεφτά του πετρελαίου αλλά ρίχνοντας λίγο τους βαθμούς στον θερμοστάτη χώρου και στον θερμοστάτη του νερού στο λεβητοστάσιο προσπαθώ να κάνω κάποια οικονομία. Όσοι δοκίμασαν κλιματιστικά ή θερμοπομπούς το μετάνιωσαν και οι περισσότεροι τα έχουν καταργήσει. Για την περιοχή μου, εφόσον δεν υπάρχει φυσικό αέριο, δύο είναι οι λύσεις που επιλέγει η πλειοψηφία, πετρέλαιο ή ενεργειακό τζάκι...
Εγώ πήρα φίλε ενεργειακό τζάκι nordpeis και συγκεκριμένα το ni-25 και ζεσταίνει άνετα το σπίτι μου μέχρι πολλά μείον με λίγα σχετικά ξύλα ;)
 
Έχουμε άκρη?
Έχω τζάκι να ψήνω κάστανα.....καλοριφέρ για μόστρα,σόμπα για να ζεσταθώ να βγάλουμε χειμώνα.....sarcastic..sarcastic.

Έχω στήλει άνθρωπο να δει αν είναι ξερά.... ;) ....θα δίξει.
Φέτος με τη μέση μου δν θα κόψω.... θα αγοράσω για συμπλήρωμα να τη βγάλω για φέτος....
 
Έχω τζάκι να ψήνω κάστανα.....καλοριφέρ για μόστρα,σόμπα για να ζεσταθώ να βγάλουμε χειμώνα.....sarcastic..sarcastic.

Έχω στήλει άνθρωπο να δει αν είναι ξερά.... ;) ....θα δίξει.
Φέτος με τη μέση μου δν θα κόψω.... θα αγοράσω για συμπλήρωμα να τη βγάλω για φέτος....
Οξιά για φλόγα
Μέσες για κάρβουνο .
Τα ενεργειακά τζάκια θέλουν φλόγα=Οξιά για να αποδώσουν.....
 
Ετσι οπως τα περιγραφεις μην παρεις θερμοπομπο για κανενα λογο...επενδυσε σε ενα καλο κλιματιστικο inverter εννοειτε και δεν θα το μετανιώσεις με ανοιχτες πόρτες στα δωματια θα εισαι μια χαρα. Εγω θα σ πρότεινα να παρεις κ εναν αφυγραντύρα και θα δεις μεγαλη διαφορα στην αισθηση θερμοκρασιας στο σπιτι σου.
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ ,έλεγα για ένα Daikin αλλά τα καλά μοντέλα πανάκριβα ρε γαμωτο αλλά μάλλον θα τα δώσω
 
Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ ,έλεγα για ένα Daikin αλλά τα καλά μοντέλα πανάκριβα ρε γαμωτο αλλά μάλλον θα τα δώσω
Το ξέρω άστα να πάνε...αλλά αν δεν αντέχεις οικονομικά το πετρέλαιο....κ αφού οι γυναίκα δεν θέλει σόμπα (καμία δε θέλει) δεν υπαρχει καλύτερη λύση...κ Μ έναν καλό αφυγραντήρα πάντα για να σ τραβήξει την υγρασία του σπιτιού. Το δοκίμασα στο χωριό (Άρτα)
 
Αν είσαι σε μονοκατοικία......Βάλε ξυλόσομπα, πέτα και τα μπουριά απ'έξω.....πάρε με 300€ 3 τόνους ξύλα (ελιά) και θα περάσεις όλο το χειμώνα σου.......
Κωστή εδώ για να βρεις ελιά καθαρή θα πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη
Οι περισσότεροι βάζουν ανάμεσα στο κυβικό και μπόλικα κλωνάρια πεύκου και πάει το ντουμάνι σύννεφο :p :p
Έχουμε να δούμε και φέτος εικόνες στην Χασιά με Μερσεντές Ε200-300 αραγμενη στην άκρη με ανοιχτό πορτπαγκαζ
και ο μάστορας με το πριόνι να κόβει κλαρί από καμμένο πεύκο μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα
και η Κυρά με κόμμωση από το κομμωτήριο να φορτώνει αβερτα μέχρι τα μπουνια hippohippo
 
Kαλησπερα , δειτε το παρακατω καναλι εχει αρκετα βιντεο ωστε να δειτε το ποσο λαθος εχουν κανει εγκαταστασεις λεβητων , υδραυλικων κ.α με αποτελεσμα να πεταμε λεφτα ....Π.χ εχει ενα βιντεο οπου ο λεβητας ειχε 51 βαθμους , το λεβητοσταστιο 35 βαθμους ... Στον τριτο δεν ζεστενοτανε καλα διοτι ειχαν βαλει φ25 σωληνα εναντι φ35 με αποτελεσμα να μην μπορει να δωσει το αναλογο ..Φυσικα δεν ειμαι γνώστης αλλα ο τυπος σου ανοιγει λιγο τα ματια σχετικα με τις μ@μ@κιες που κανουν δηθεν μαστοροι


https://www.youtube.com/channel/UCN9WkbSaL_ARKgOwwh4u6dQ
 
Κωστή εδώ για να βρεις ελιά καθαρή θα πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη
Οι περισσότεροι βάζουν ανάμεσα στο κυβικό και μπόλικα κλωνάρια πεύκου και πάει το ντουμάνι σύννεφο :p :p
Έχουμε να δούμε και φέτος εικόνες στην Χασιά με Μερσεντές Ε200-300 αραγμενη στην άκρη με ανοιχτό πορτπαγκαζ
και ο μάστορας με το πριόνι να κόβει κλαρί από καμμένο πεύκο μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα
και η Κυρά με κόμμωση από το κομμωτήριο να φορτώνει αβερτα μέχρι τα μπουνια hippohippo
Τα πάντα όλα καίγονται....ακόμη και τα κότσαλα από τα καλαμπόκια..... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Back
Top