Επί σειρά ετών...

Τάσο πολύ ωραίο θέμα φίλε, μπράβο! Από μικρό παιδί που ανέβαινα στο βουνό θυμάμαι να ρίχνουμε ιδιογόμωση και εμπορικά μαζί. Από εμπορικά αυτό που είχαμε πάντα ήταν το rottweil του δορκά! Στην μέρα του δεν υπήρχε άλλο φυσίγγιο!

ellinika_fysigia01.jpg
Από όταν ξεκίνησα να κυνηγώ και για 10-12 χρόνια, μέχρι να πάρω το πρώτο μου 12αρι όπλο, έριχνα το παραπάνω σε cal.16 και παράλληλα αλλά σε πολύ μικρότερο ποσοστό το πράσινο του Λάμπρου. Βασικά επειδή μόνο αυτά εύρισκα εδώ σε 16αρι τότε. Δεν το έψαχνα και πολύ αφού με αυτά έκανα τη δουλειά μου μια χαρά. :)
Όταν πήρα τη Μόσσμπεργκ, τα πρώτα χρόνια έριχνα διάφορα 32-34 γρ. ότι μου πρότειναν (ή μου πάσσαραν) οι μαγαζάτορες και διάφοροι φίλοι. Μετά ξεκίνησα ιδιογόμωση οπότε έριχνα μόνο τέτοια, 2-3 χρόνια Α1 και άλλα τόσα ΜΒ32 ... μετά το γύρισα αποκλειστικά σε σκοπευτικά κυρίως skeet και λιγότερο sporting, από όλες σχεδόν τις γνωστές μάρκες, και πιο μετά ιδιογόμωση με Prima-SV, Aquila-SV, CSB-6 και CSB-5. Τα τελευταία 2 χρόνια που δεν γεμίζω ρίχνω πάλι διάφορα, ότι νάναι, αλλά κυρίως 24 έως 30 γρ. εκτός από κανένα Λάμπρο διασποράς 32γρ. με το Baikal, ή πότε-πότε κανένα από τα διάφορα παλιά για να ξεστοκάρω ... αλλά που είναι οι τσίχλες ????
Η ειρωνεία είναι ότι το παραπάνω φυσίγγι Rottweil της ΔΟΡΚΑΣ σε 12αρι (ή R-12 σήμερα) δεν έτυχε να το πάρω και να το ρίξω ποτέ !!!! .buy buy.
 
Εγω μετρησα τρια φυσιγγια εβγαλε περιπου 415 αν θημαμε καλα μεσο ορο στο 1,5 μετρα απο τη κανη .πάντα οι ετεριες βαζουμε κατι παραπανω

Στο 1.5 μετρο ναι...στο στόμιο την δίνει η bp
Στο 1 μέτρο και με Full τσοκ, τις δίνει η Β&Ρ τις ταχύτητες ;) ... τώρα, 10-15 μ/δ πάνω ή κάτω ... .xm.:p ... Απλά έτσι, για να "ακριβολογήσουμε" ... ή ... "να διυλίσουμε τον κώνωπα" !!!! .sarcastic.
 
Το εχω ξαναπει οτι με αυτο το φυσιγγι σε ν9 παλια σε περπατητο τσιχλας ειχα κανει την καλυτερη αναλογια που εχω κανει μεχρι τωρα..14 τσιχλοκοτσυφα στο χερι κ απο την φυσιγγιοθηκη ελειπαν 19 φυσιγγια..Το δικαννο αλλαζε φυσιγγι μονο στην δεξια καννη..
Δεν ξερω αν αυτη ετυχε να ηταν η καλυτερη κυνηγετικη μου μερα,αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι αυτο το φυσιγγι δεν πρόκειται να το ξεχασω..
 
Το εχω ξαναπει οτι με αυτο το φυσιγγι σε ν9 παλια σε περπατητο τσιχλας ειχα κανει την καλυτερη αναλογια που εχω κανει μεχρι τωρα..14 τσιχλοκοτσυφα στο χερι κ απο την φυσιγγιοθηκη ελειπαν 19 φυσιγγια..Το δικαννο αλλαζε φυσιγγι μονο στην δεξια καννη..
Δεν ξερω αν αυτη ετυχε να ηταν η καλυτερη κυνηγετικη μου μερα,αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι αυτο το φυσιγγι δεν πρόκειται να το ξεχασω..
Τάσο φυσιγγάρα τι να λέμε.
Και διβασική και γλυκιά τουφεκιά ταυτόχρονα...
 
Back
Top