Εξωπαράσιτα (ψύλλοι) σε σκυλιά.

Αγαπητοι συναδελφοι καλησπερα,
Φετος εχω τεραστιο προβλημα με ψυλλους στα σκυλακια μου...
Ο χωρος που τα εχω ειναι σε ενα κτημα στην εξοχη και τα κουμασια ειναι με χωμα στο πατωμα.
Εχω δοκιμασει τα παντα (Sebacil μπανιο το σκυλο και στο χωρο του, μπανιο με HIBITANE , αμπουλες , λουρακι Scalibor , άσβεστη ασβέστη σε μορφη σκονης,ασβεστωμα τα κουμασια και τις μαντρες , σκορδο στο φαγητο τους , διαφορα χημικα που μου συνεστησε φιλος γεοπωνος) αλλα οι ψυλλοι επιμενουν...
Σημερα μιλησα με τον κτηνιατρο και μου συνεστησε ενα φαρμακο που λεγεται ICON
Εχω τρελαθει ρε γμτ...
Μπορει καποιος με παρομοιο προβλημα να βοηθησει?
Φοβαμαι μην τους παω και στο σπιτι και εχω θεμα μετα...
 
Last edited:
Τα εχεις καποιο κουβερτακι/χαλι για να κοιμουνται?επισης και αν εχει χορτα κοντα επηρεαζει
Όχι δεν τους έχω βάλει κάτι.
Τα σπιτάκια είναι πλαστικά και τα κουμασια "βλεπουν" ανατολικά για λόγους υγιεινής και αποφυγής του παγωμενου βορια
Χόρτα δεν έχει ούτε μέσα στα κουμασια ούτε στον εξωτερικό προαύλιο χώρο....
 
θα βγαλεις τα πλαστικα κουτια εξω(οπως και οτιδηποτε αλλο καιγεται) και θα τα ψεκασεις καλα με αυτα τα υλικα που εχεις. στην συνεχεια θα απλωσεις μια στρωση σανο σε ολο τον χωρο και απο πανω πετρελαιο και θα τα καψεις.
 
Υπαρχουν χαπια για τους ψυλλους Bravecto τα πωλουν οι κτηνιατροι εχουν δραστηκοτητα για 30 μερες, ο ψυλλος εχει αναπαραγωγικο κυκλο 24 ημερων δινεις σε ολα τα σκυλια μαζι την ιδια μερα κ καθαρισες. Το sebasil που γραφεις πιο πανω ειναι καλο αλλα απαιτη να κανεις μπανιο τα σκυλια μερα παρα μερα για αρκετες μερες ωσπου να δεις αποτελεσμα. Καλα λογια μου ειπαν για το καινουριο κολαρο της Bayer το Foresto αλλα δεν το δοκιμασα ακομα.
 
Αρχικα οπως ειπες και παραπανω απολυμαινεις τα κουμασια,μπορεις να ριξεις ασβεστη και τον αφηνεις για καποιες ωρες,αλλιως μπορεις να συμβουλευτεις καποιον γεωπονο για εντομοκτονα!
Οπως αναφερεις δεν βρισκω λογο να χεις τοσους ψιλους,μηπως εχεις κουμασια για κοτες τιποτα η κανα αλλο ζωο που μπορει να αποτελει εστια?
Εχει επισης στο εμπορια καποια φαγωσιμα χαπια που τα δινεις κ καθαριζει τα παντα(εχει περι τα 12 ευρω το ενα και εχει διαρκεια ενα μηνα)
 
Μέχρι πέρυσι χρησιμοποιούσα το seresto της μπάγιερ σε όλα τα σκυλιά με πολύ καλά αποτελέσματα αν κ μετά από 3 χρόνια χρήσης ή το χάλασαν ή άρχισε κάποιου είδους ανοσία στους ψήλους σιγά σιγά.
Μετά ανακάλυψα το Nexgard και τα προβλήματα λύθηκαν οριστικά. :)
 
Παλικαρια καλησπερα. Μια ερωτηση, παρατηρησα κατι πληγες στην ακρη και των δυο αυτιων του σκυλου. Τον εφερα μαζι μας στις διακοπες και εκει που τον παω για να κανει την αναγκη του εχει κατι αγκαθια που κολλανε στο τριχωμα του. Ετσι οπως το βλεπω ειναι πιθανο να εμπλεξαν τα αυτια του και τραβωντας το κεφαλι του να σκιστηκε. Τωρα εχουν κλεισει οι πληγες. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο? Πριν 1 εβδομαδα του εβαλα αμπουλα για τα τσιμπουρια κλπ και του εκανα και εμβολιο.
 
Παλικαρια καλησπερα. Μια ερωτηση, παρατηρησα κατι πληγες στην ακρη και των δυο αυτιων του σκυλου. Τον εφερα μαζι μας στις διακοπες και εκει που τον παω για να κανει την αναγκη του εχει κατι αγκαθια που κολλανε στο τριχωμα του. Ετσι οπως το βλεπω ειναι πιθανο να εμπλεξαν τα αυτια του και τραβωντας το κεφαλι του να σκιστηκε. Τωρα εχουν κλεισει οι πληγες. Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο? Πριν 1 εβδομαδα του εβαλα αμπουλα για τα τσιμπουρια κλπ και του εκανα και εμβολιο.
Βασίλη, μήπως το σκυλί ξύνει με τα πόδια του τα σημεία εκείνα και προξενήθηκαν οι πληγές;
 
Ναι Χρηστο το κανει. Αλλα ειναι στην ακρη των αυτιων του. Μου κανει εντυπωση που εγινε ταυτοχρονα στο ιδιο σημειο..
Πήγαινε το σκυλάκι αμέσως στον κτηνίατρο για να εξετάσει τα αυτιά του με ωτοσκόπιο. Πολύ πιθανό να έχει μέσα στα αυτιά του άγανα ή άλλα ξένα σώματα πράγμα που κάνει τον σκύλο να υποφέρει και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ωτίτιδας. Αφαιρούνται σχετικά εύκολα από τον κτηνίατρο.
 
Πήγαινε το σκυλάκι αμέσως στον κτηνίατρο για να εξετάσει τα αυτιά του με ωτοσκόπιο. Πολύ πιθανό να έχει μέσα στα αυτιά του άγανα ή άλλα ξένα σώματα πράγμα που κάνει τον σκύλο να υποφέρει και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ωτίτιδας. Αφαιρούνται σχετικά εύκολα από τον κτηνίατρο.
Τον πηγα χθες Χρηστο στην μοναδικη κτηνιατρο του νησιου αλλα δεν ηταν καθολου εξυπηρετικη. Μου ειπε να κανονισουμε ραντεβου για να του κανει ναρκωση χωρις να δει τιποτα. Μονο που της ειπα οτι εχει δυο πληγες στα αυτια του. Και με εδιωξε γιατι ειχε πολυ δουλεια με τα ραντεβου της. Θα τον παω παλι το Σαββατο στην Αθηνα που θα γυρισω. Παντως οι ουλες εκλεισαν και δεν εχω παρατηρησει καποια περιεργη συμπεριφορα. Εψαξα το σκυλι οσο μπορουσα χωρις να βρω κατι με το ματι..
 
Τον πηγα χθες Χρηστο στην μοναδικη κτηνιατρο του νησιου αλλα δεν ηταν καθολου εξυπηρετικη. Μου ειπε να κανονισουμε ραντεβου για να του κανει ναρκωση χωρις να δει τιποτα. Μονο που της ειπα οτι εχει δυο πληγες στα αυτια του. Και με εδιωξε γιατι ειχε πολυ δουλεια με τα ραντεβου της. Θα τον παω παλι το Σαββατο στην Αθηνα που θα γυρισω. Παντως οι ουλες εκλεισαν και δεν εχω παρατηρησει καποια περιεργη συμπεριφορα. Εψαξα το σκυλι οσο μπορουσα χωρις να βρω κατι με το ματι..
καλα θα τρελαθουμε χωρις να δει θα κανει ναρκωση και χειρουργιο μμμμμ Βασιλη αστο καλυτερα να το πας στην αθηνα απλα να το ελενχεις μην παθει μολυνση
 
Back
Top