Εξορμήσεις

Ενας "ώριμος" ψαροντουφεκας που ξέρει τις δυνατότητες του χωρις να τις υπερβαινει, κ βουτάει παντα με ζευγάρι δεν νομίζω να κινδυνέψει ποτέ του....

Αν παρουμε το ιστορικό των ψαροντουφεκαδων που χαθηκαν θα δουμε ότι συνθήκες με τις οποιες έγινε το μοιραίο συμβάν βεβαιώνει ότι μόνο το ψαροντουφεκο κ η θάλασσα δεν φταίει......

Οσο για το τελευταίο, αν το καλοσκεφτεις με αυτά που συμβαίνουν γυρω μας κ ακουμε καθημερινά όλοι μας από τυχη ζουμε..........
Τάσο δεν είναι ακριβώς έτσι. Πολλά παιδιά έχουν χαθεί από υποξία και το ζευγάρι τους ήταν κάπου δίπλα. Όσοι έχουν περάσει σχολείο ελεύθερης κατάδυσης και ξέρουν να χαλαρώνουν και να αναπνέουν σωστά, μπορεί να αποφεύγουν σε μεγάλο βαθμό αυτό το πρόβλημα , αλλά το πρόβλημα μα τα πολλά σκάφη που δεν βλέπουν μπροστά τους είναι μεγάλο ζήτημα.
Υπάρχουν τόποι που καλοκαίρι δεν μπορείς να ψαρέψεις από την μεγάλη κυκλοφορία των σκαφών.
Αυτό που γράφει ο Σπύρος είναι μεγάλη κουβέντα, "ζευγάρι ... πόσοι το κάνουν σωστά; "
 
Αν δεις όλο το βίντεο το ψάρι το πήρε με ελεύθερο αλλά πολύ βαθιά έμπλεξε τα κορδόνια από δύο ψαροντούφεκα και κατέβηκε με μπουκάλα μετά του κάνε τρίτη βολή και το έβγαλε αφού έκοψε τα άλλα δύο κορδόνια που ήταν μπλεγμένα στα σίδερα
 
Αν δεις όλο το βίντεο το ψάρι το πήρε με ελεύθερο αλλά πολύ βαθιά έμπλεξε τα κορδόνια από δύο ψαροντούφεκα και κατέβηκε με μπουκάλα μετά του κάνε τρίτη βολή και το έβγαλε αφού έκοψε τα άλλα δύο κορδόνια που ήταν μπλεγμένα στα σίδερα
Α, οκ. Μου βγαζει μονο φωτο κ αυτη σχολιασα
 
Θεριό!
Βεβαια ο Χρηστος ειναι γνωστος για τα ψαρια που βγαζει σε ρηχα νερα κιολας. Τον βοηθα πολυ ο τοπος που ψαρευει.
Ειναι μεν ρηχα αλλα με πολυ ρευμα, σκαφη κλπ...
Εχει κ κανα δυο ωραια βιντεακια στο ytb.
 
Θηρίο ! θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε τον εξοπλισμό και το τεχνητό που είχε ... επίσης περίπου την περιοχή και την εποχή.
Δεν θυμάμαι εξοπλισμό και τεχνητό. Στην Χίο το έβγαλε πέρυσι Οκτώβρη. Πάντως τέτοια θηρία να ξέρεις δεν παλεύουν...βγαίνουν σαν σακούλες έξω απλά πρέπει να έχεις απόχη γιατί δεν σηκώνεται!
 
Δεν θυμάμαι εξοπλισμό και τεχνητό. Στην Χίο το έβγαλε πέρυσι Οκτώβρη. Πάντως τέτοια θηρία να ξέρεις δεν παλεύουν...βγαίνουν σαν σακούλες έξω απλά πρέπει να έχεις απόχη γιατί δεν σηκώνεται!
Δεν έχω άποψη καθόλου, ενώ έχω πιάσει πολλούς λούτσους ποτέ δεν έπιασα με σπίννινγ μεγαλύτερους των 2,5-3 κιλών.
 
Που να μπει σε αποχη σε τέτοιο μακρυνάρι...

Γάντζο η αν δεν υπάρχει κ το επιτρέπουν οι συνθήκες πιασιμο με τα χέρια...

Είχα διαβάσει οτι οι λουτσοι στα μεγάλα μεγέθη είμαι μαχητικοι..
Αλλά έως τον μεγαλυτερο που έτυχε να βγάλω(3,630γρ) δεν μπορω να πω ότι το....παλεψε....
Σαν να έχεις δώσει μια πετονια σε εναν ψαροντουφεκα που κινείται στην επιφανεια να σου την παει προς τα μέσα....

Αλλά μπορεί κ να έτυχε..

Παντως το λιμάνι της Χίου κρατάει μεγάλους λουτσους κ κυνηγους από ότι εχω δει σε διάφορα βίντεο στο yt...

Δεν έχω άποψη καθόλου, ενώ έχω πιάσει πολλούς λούτσους ποτέ δεν έπιασα με σπίννινγ μεγαλύτερους των 2,5-3 κιλών.
Θα έρθει η ώρα του Γιώργη.........
 
Και οι δική μου εμπειρία με λουτσους, σε φυσιολογικά μεγέθη, δεν τους κατατάσσει στα μαχητικά ψάρια.
Αντίθετα η γεύση τους είναι υπέροχη.
Σωστος. Παρα το "αγριο" προφιλ τους κ τα τεραστια δοντια τους δεν το παλευουν κ πολυ οταν πιαστουνε.
Ροδελες κ καρβουνα, απο τα νοστιμοτερα ψαρια που εχω φαει!
 
Χτες πήγα για ψαροντούφεκο πιο πολύ για προπόνηση αφού είχα 4 μήνες να βουτήξω, άκρη άκρη.
Δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον.
Κάποιες συναγριδουλες των 200 γραμμαρίων έπαιζαν, αλλά αυτές είναι αμαρτία να τις χτυπάς.
Και ξαφνικά θυμάμαι ότι στα βράχια έβλεπα παλιά να πιάνουν αγριοπερίστερα. Πηγαίνω προς τα εκεί και βλέπω ένα κοπαδακι γύρω στα 10πουλια να πετάει και να πιάνει στα βράχια.
Έφτασα από κάτω τους και κοιταγομασταν! Στα 10 πουλιά τα 8 ήταν καθαρόαιμα αγριοπερίστερα και μόνο τα δύο ξέφευγαν λίγο από τα στάνταρ του χρωματισμού.
Για ψάρεμα πήγα, κυνήγι έβλεπα....
Πολύ ανάποδα φέτος, χαχα
 
Χτες πήγα για ψαροντούφεκο πιο πολύ για προπόνηση αφού είχα 4 μήνες να βουτήξω, άκρη άκρη.
Δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον.
Κάποιες συναγριδουλες των 200 γραμμαρίων έπαιζαν, αλλά αυτές είναι αμαρτία να τις χτυπάς.
Και ξαφνικά θυμάμαι ότι στα βράχια έβλεπα παλιά να πιάνουν αγριοπερίστερα. Πηγαίνω προς τα εκεί και βλέπω ένα κοπαδακι γύρω στα 10πουλια να πετάει και να πιάνει στα βράχια.
Έφτασα από κάτω τους και κοιταγομασταν! Στα 10 πουλιά τα 8 ήταν καθαρόαιμα αγριοπερίστερα και μόνο τα δύο ξέφευγαν λίγο από τα στάνταρ του χρωματισμού.
Για ψάρεμα πήγα, κυνήγι έβλεπα....
Πολύ ανάποδα φέτος, χαχα
Τραβά μια με την βέργα! .big smile. ΟΥΚ
 
Back
Top