Εξορμήσεις

Γενικά τα ψάρια δεν είναι ευάλωτα στο καρτέρι .. πιο πολύ τρύπα η συρτό προς τρύπα δουλεύει
Τώρα είδα ότι δεν το έγραψα καλά δεν είναι ευάλωτα αυτές τις 2 μέρες που πήγα όχι γενικά ! Γενικά δουλεύει και παραδουλευει το καρτέρι
 
Εμενα μου αρεσουν αρκετα...αν κ πολλοι δεν τις τρωνε γιατι τις θεωρουν κατωτερα ψαρια αυτο ειναι λαθος για εμενα κ δεν τα ξεχωριζω..το καθε ψαρι εχει την δικη του γευση καποια εχουν καλυτερη κ καποια οχι..

Φυσικα και εν ειναι θηραμα του ψαροντουφεκου αλλα αν εχετε γνωστο που κανει καθετη σε ρηχα πεστε του να σας κρατησει λιγους μεγαλους γυλους κ ξεροτηγανιστε τους..πιο "γλυκο" ψαρι δεν εχω δοκιμασει...ξερω γελατε..αλλα δοκιμαστε απο περιεργεια..αυτο το λεω γιατι κ τα μικρα κ "παρακατιανα" ψαρακια εχουν κ αυτα την χαρη τους....
Στο εγγλέζικο βγάζω αρκετούς και μετά η μία κόρη μου τσακώνεται με τη μάνα της, ποια θα φάει τους περισσότερους!!Πέρκες,χιλούδες γύλοι και χάνοι γλυκά και τρυφερά μεζεδάκια!!;)bbq2
 
Στο εγγλέζικο βγάζω αρκετούς και μετά η μία κόρη μου τσακώνεται με τη μάνα της, ποια θα φάει τους περισσότερους!!Πέρκες,χιλούδες γύλοι και χάνοι γλυκά και τρυφερά μεζεδάκια!!;)bbq2

Εγω την εχω καταβρει με τους σκαρους. Αν σου αρεσουν τα ψαρια που γλυκιζουν, δοκιμασε τους.
Αν δεν εχω βρει κατι αλλο, ενα μισαωρο πριν βγω ασχολουμαι με αυτους. Ευκολοι στο ψαρεμα τους, μικροι-μεγαλοι.
Το μονο μανικι ειναι το καθαρισμα...
 
Εγω την εχω καταβρει με τους σκαρους. Αν σου αρεσουν τα ψαρια που γλυκιζουν, δοκιμασε τους.
Αν δεν εχω βρει κατι αλλο, ενα μισαωρο πριν βγω ασχολουμαι με αυτους. Ευκολοι στο ψαρεμα τους, μικροι-μεγαλοι.
Το μονο μανικι ειναι το καθαρισμα...
Φίλε spiros77 απλά ξεκοίλιασέ τους. Ρίχτους στη σχάρα με τα λέπια και καλά αλατισμένους. Μόλις ψηθούν με μια απλή κίνηση βγάζεις το δέρμα πανεύκολα και θα με θυμηθείς. Καλό αλάτισμα όμως και μέσα στην κοιλιά.
 
Τι λύκος είναι αυτός ρε Νίκο; Απίστευτο τρόπαιο, μπραβο!
4 ψάρια ήταν μαζί αυτό ήταν το μικρότερο το μεγάλο πρέπει να ήταν 8-9 κιλά ίσως και δέκα.... με ξεγέλασε τόσο πολύ ο όγκος του μεγάλου που νόμιζα ότι χτύπησα κάτι μέτριο το πολύ 1.5 κιλό όταν το έπιασα στα χέρια μου καταλαβα πόσο είναι αυτό και πόσο αυτό που έφυγε...


Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ψάρι αλλά που θα πάει κάπου θα συναντηθούμε
 
Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ψάρι αλλά που θα πάει κάπου θα συναντηθούμε
Πάρε τα βατραχοπέδηλα κ βούτα.....πάρε σβάρνα όλα τα Δωδεκάνησα κολυμπώντας.......δν μπορεί....κάπου θα το πετύχεις..... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Ωραία ψαρούκλα πάντος....;)
 
Εγω την εχω καταβρει με τους σκαρους. Αν σου αρεσουν τα ψαρια που γλυκιζουν, δοκιμασε τους.
Αν δεν εχω βρει κατι αλλο, ενα μισαωρο πριν βγω ασχολουμαι με αυτους. Ευκολοι στο ψαρεμα τους, μικροι-μεγαλοι.
Το μονο μανικι ειναι το καθαρισμα...
Απίθανοι οι σκάροι και ειδικά στη σχάρα!!Μόνο που εγώ δεν τους καθαρίζω,τους χοντροαλατίζω και τους ψήνω με τα <λέπια>ζελατίνες και τα εντόσθια,όπως η μπεκάτσα!! ! Μετά το ψήσιμο, ξύνω ελαφρά τις ζελατίνες και τους τσακίζω με λίγο λαδορίγανη!!
 
Σε παει καλα η καραντινα!
Εισαι τυχερος που εχεις τη θαλασσα κοντα σου.
Αυτά είναι τα 3 τελευταία ψαρέματα που πήγα πριν 3 χρόνια προ μαγαζιού.

Τώρα πήγα 3 φορές με σχετική επιτυχία αλλά περιμένω τον καιρό είναι θολά τα πάντα

Για να δούμε
 
Back
Top