Εξορμήσεις

Το πασχα θέλουμε να κανουμε μια εξόρμιση για πελαγίσια. Πρεπει να εξοπλιστουμε κατάληλα στης εκθέσεις που έρχονται.
 
Αν σας ενδιαφερει με τον αδερφο μου φτιαχνουμε βιντεακια απο τις εξορμισεις μας.
m
Highlight σε αυτο το βιντεο στο 28.00 με μια λιτσα τερας και η γιαγια στην μεση του πουθενα στην αρχη του βιντεο που δεν ηξερε που ειναι το δεξια και που το αριστερα. Πειτε μου πως σας φανηκε. Στο καναλι υπαρχουν αρκετα βιντεακια αν θελετε να χαζεψετε.
Μπράβο ρε παιδιά , εξαιρετική δουλειά.shake hands..shake hands.
 
Αν σας ενδιαφερει με τον αδερφο μου φτιαχνουμε βιντεακια απο τις εξορμισεις μας.
m
Highlight σε αυτο το βιντεο στο 28.00 με μια λιτσα τερας και η γιαγια στην μεση του πουθενα στην αρχη του βιντεο που δεν ηξερε που ειναι το δεξια και που το αριστερα. Πειτε μου πως σας φανηκε. Στο καναλι υπαρχουν αρκετα βιντεακια αν θελετε να χαζεψετε.

Μπραβο ρε πατριδα, δεν το ειχα δει... Θα τα δω με ησυχια στο σπιτι... Πολυ ωραιαοι... .shake hands.
 
Ευχαριστω παιδια!!!! Θα μεταφέρω τα καλα σας λογια στον αδερφο μου που φτιαχνει τα videakia και πρωταγωνιστεί, γιατι εγω συνηθως τον παρακολουθώ απο την επιφανεια.!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Ευχαριστω παιδια!!!! Θα μεταφέρω τα καλα σας λογια στον αδερφο μου που φτιαχνει τα videakia και πρωταγωνιστεί, γιατι εγω συνηθως τον παρακολουθώ απο την επιφανεια.!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Εσυ είσαι με την καραμπίνα και κοιτάς για κανένα αγριοπερίστερο ε? .victory.
 
Εσυ είσαι με την καραμπίνα και κοιτάς για κανένα αγριοπερίστερο ε? .victory.
Χαχαχαχα ακριβως. Στην αρχη του βιντεο είμαστε σε γνωστο τρυγονομερος. Ε, μεχρι να φτασουμε στην παραλια τους ειχα σταματισει 10 φορες να ελενξω ποσοτητα φυσιγγιων σε καθε φυλαχτρα απο την προηγουμενη χρονια.
 
Κάτι γνωστοί μας που ψαρεύουν Τούνες με ατσάλινα παράμαλλα είναι συνδεδεμένα με βαρέλια πλαστικά και απλά παρακολουθουν τα βαρέλια μέχρι να σκάσει το ψάρι..Απο τα ανοιχτά του Πόρτο ράφτη που μένω το ψάρι το ακολουθουσαν μεχρι την Κύθνο..Αλλά μιλάμε για 100 κιλά και πάνω ψάρια..Έχουν όντως δύναμη εκπληκτική
Θελει προσοχη στο σχοινί γιατί ο πιασμενος τόνος φεύγει με δέκα μέτρα το δευτερόλεπτο ταχύτητα. Αν μπερδευτεί κανένα δάχτυλο η χέρι τοχασες!
Έχω όμως την εντύπωση ότι το ψάρεμα των μεγάλων τόνων απαγορεύεται στους ερασιτέχνες ή όχι;
 
Ευχαριστω παιδια!!!! Θα μεταφέρω τα καλα σας λογια στον αδερφο μου που φτιαχνει τα videakia και πρωταγωνιστεί, γιατι εγω συνηθως τον παρακολουθώ απο την επιφανεια.!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Πολύ ωραίο το video. Εξαιρετική η τουφεκια στη λίτσα.Επίθεση σμερνας σε καμάκι πρώτη φορά βλέπω.
 
Θελει προσοχη στο σχοινί γιατί ο πιασμενος τόνος φεύγει με δέκα μέτρα το δευτερόλεπτο ταχύτητα. Αν μπερδευτεί κανένα δάχτυλο η χέρι τοχασες!
Έχω όμως την εντύπωση ότι το ψάρεμα των μεγάλων τόνων απαγορεύεται στους ερασιτέχνες ή όχι;

Θα σε γελάσω αν απαγορεύεται..
 
Εννοώ τον μεγάλο ερυθρό τόνο και όχι τους μικρότερους.

Οι συγκεκριμένοι επειδη έτυχε να είμαι μπροστά οταν βγαίναν στο λιμάνι..είχαν 2 ψάρια ένα 140 κιλά και ενα 220..Και ήταν η απλή τούνα τώρα δεν ξέρω..Πουλήθηκε πάντως στις ψαροταβέρνες στην ζούλα λογικά με 2-3 € το κιλό
 
Υπάρχει όριο βάρους ψαριάς για τους ερασιτέχνες ;;;; Μόνο έτσι εάν απαγορεύεται, γιατί αλλιώς που να ξέρεις τι θα αγκιστρωθεί στην πετονιά σου, δεν είναι ψαροντούφεκο...
 
Υπάρχει όριο βάρους ψαριάς για τους ερασιτέχνες ;;;; Μόνο έτσι εάν απαγορεύεται, γιατί αλλιώς που να ξέρεις τι θα αγκιστρωθεί στην πετονιά σου, δεν είναι ψαροντούφεκο...

Υπάρχει όριο στα 5 κιλά Βασίλη και ένα σε πιάσουν με παραπάνω δικαιολογείται αν αφαιρώντας το μεγαλύτερο ψάρι πέφτεις κάτω από τα 5 κιλά.. Πλέον έχει καταργηθεί και η άδεια αλιείας. Σωστά κατά τη γνώμη μου αφού περισσότερο γραφειοκρατία ήταν παρά οτιδήποτε χρήσιμο.
 
  • Like
Reactions: DrV
Οι συγκεκριμένοι επειδη έτυχε να είμαι μπροστά οταν βγαίναν στο λιμάνι..είχαν 2 ψάρια ένα 140 κιλά και ενα 220..Και ήταν η απλή τούνα τώρα δεν ξέρω..Πουλήθηκε πάντως στις ψαροταβέρνες στην ζούλα λογικά με 2-3 € το κιλό
Αυτοί που τα έπιασαν ήταν ερασιτέχνες ή επαγγελματίες;
 
ο κάθε ερασιτέχνης ψαράς, επιτρέπεται να ψαρεύει συνολικά: α) Μέχρι πέντε (5) κιλά ψάρια ή μαλάκια ή
οστρακόδερμα κατά 24ωρο, εφόσον αλιεύει με οποιοδήποτε από τα επιτρεπόμενα εργαλεία,
εκτός από δίχτυα ή παραγάδια, με τα οποία επιτρέπεται να ψαρεύει μέχρι δέκα (10) κιλά.
Εξαιρείται η περίπτωση που ένα ψάρι μόνο έχει μεγαλύτερο βάρος.
β) Ένα μόνο άτομο του γένους των ροφοειδών (Epinephelus)


http://www.oeanav.gr/Files/kanonismos_alieia.pdf
 
  • Like
Reactions: jnp
ο κάθε ερασιτέχνης ψαράς, επιτρέπεται να ψαρεύει συνολικά: α) Μέχρι πέντε (5) κιλά ψάρια ή μαλάκια ή
οστρακόδερμα κατά 24ωρο, εφόσον αλιεύει με οποιοδήποτε από τα επιτρεπόμενα εργαλεία,
εκτός από δίχτυα ή παραγάδια, με τα οποία επιτρέπεται να ψαρεύει μέχρι δέκα (10) κιλά.
Εξαιρείται η περίπτωση που ένα ψάρι μόνο έχει μεγαλύτερο βάρος.
β) Ένα μόνο άτομο του γένους των ροφοειδών (Epinephelus)


http://www.oeanav.gr/Files/kanonismos_alieia.pdf
Ναι καπως ετσι τα θυμαμαι και εγω.
 
Ενα συγκλονιστικό βίντεο που δείχνει πόσο απαραίτητο είναι το ζευγάρι στο ψαροντούφεκο , αλλά και πόσο επικίνδυνο είναι όταν υπερβάλουμε στις άπνοιες.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο ψαροκυνηγός ήταν τυχερός αλλά φανταστείτε πόσες φορές έχει παιχτεί ακριβώς το ίδιο πράγμα με δραματική κατάληξη.

Δυστυχώς το βίντεο δεν το βρήκα στο youtube .....όσοι έχουν φατσοβιβλίο ας το δουν .


https://www.facebook.com/496771253710049/videos/856499727737198/?fref=nf
 
Τι λες τώρα ρε φίλε
Τρομερό ρε Γεράσιμε.

Η υποξία πάντα εκδηλώνεται κοντά στην επιφάνεια.
Αν δεν υπάρχει κάποιος δίπλα σου , ο πνιγμός είναι βέβαιος.
 
Back
Top