Εξορμήσεις

Τα δυο πιο κοινά ονόματα που της έχουν δώσει είναι ζαργανοφαγος και Βασιλική ζαργάνα. Το πρώτο έχει νόημα αλλά το δεύτερο όχι και τόσο γιατί δεν ανήκει στην οικογένεια αυτή. Πάντως είναι εντυπωσιακό ψάρι που κοσμεί τις θάλασσες μας!
 
View attachment 50190

Το δοκίμασα κ αυτό, 200χλμ πηγαινελα.
Το βάρος που έχεις στη μέση από τους ιμάντες το βασικότερο πρόβλημα. Θέλει διάθεση για να το κάνεις αλλά γίνεται.
Επειδή το έχω κάνει, το κυριότερο είναι η κούραση από την οδήγηση.
 
Νότια Γιώργο. Από Ρήγα μέχρι δυτικό άκρο.
Αγαπημένοι τόποι ... αλλά για εμένα πέρασαν ανεπιστρεπτί !!!
Σαν να σε βλέπω! να βουτάς στο μικρό νησάκι που είναι μπροστά στον κόλπο στο νότιο άκρο και στη σχισμή που έχει στα νοτιοανατολικά του να βρίσκεις το ροφό ...:)
Η καλύτερη εβδομάδα του χρόνου για ψαροτούφεκο είναι η πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου. :)
 
Η καλύτερη εβδομάδα του χρόνου για ψαροτούφεκο είναι η πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου. :)
Τα καλυτερα ψαρέματα κάναμε απο τετοια εποχη.
Τέτοιες μέρες κάποτε ,θυμάμαι κάναμε γλέντια με τους σαργούς σε κατι βραχια απογευμα και βράδυ. Ολα σταμάτησαν ομως βιαίως λογω ενος ατυχήματος του 12χρονου τότε γιού μου .
Απο κει και μετά ξέκοψα και εγώ εξαφανίστηκαν και οι σαργοί αφού τους δυναμίτησαν και ησυχάσαμε .
 
Σαν να σε βλέπω! να βουτάς στο μικρό νησάκι που είναι μπροστά στον κόλπο στο νότιο άκρο και στη σχισμή που έχει στα νοτιοανατολικά του να βρίσκεις το ροφό ...:)
.RESPECT.
Η καλύτερη εβδομάδα του χρόνου για ψαροτούφεκο είναι η πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου. :)
Του Ιουνίου βρε...
 
Back
Top