Εξορμήσεις

"Ψαροντούφεκο" τύπου Χαβάης.
Ενας λεπτός σωλήνας με λάστιχο σαν κουλούρι στην πίσω άκρη του.
Περνάς το λάστιχο στον αντίχειρα, το τεντώνεις φέρνοντας το μπροστα και πιάνεις το χέρι στον σωλήνα λίγο πριν την μύτη.
Το έφερε ξάδερφος απο Καλιφορνια το 1972 με δελφινιέρα μπροστα και νόμιζε οτι μπορούσε να χτυπήσει ελληνικό ψάρι..yel.
Γελάγανε οι σπάροι και οι ...καραγκιόζηδες μαζι μας..sarcastic..sarcastic.
Βάστα Τούρκο να γεμίσω και μείνε ακίνητος μέχρι να ρίξω (έξ επαφής)

Με αμερικανικό σπυρωμα, δεν ταίριαζε ουτε τρίαινα.
Το εξαιρετικο ειναι πως ο σωλήνας ήταν απο ελαφρό μέταλλο με φάιμπεργκλας απέξω, αθάνατο.
Σημερα το εχω ως ...αμφίβιο εργαλείο.
Με 2 πιρούνια στην άκρη (σε Χ) το εχω για μάζεμα αχινών στην θάλασσα (έχω στριμώξει και μερικά χταποδακια) και στην στεριά για να τραβάω προς τα κάτω τα κλαδιά της συκιάς (με την διχάλα που κάνει η άκρη του εξω πιρουνιού) για μάζεμα σύκων.
Βοηθάω με τον τροπο μου στην παρασκευη των συκομαήδων απο την μάνα μου.
Όσοι έχουν κυνηγήσει μαζι μου έχουν δοκιμάσει αυτη την ...super food με τσίπουρο ή κονιάκ στην επιστροφή στο αυτοκίνητο.
Οι λοιποί, οταν κοπιάσετε
 
Last edited:
"Ψαροντούφεκο" τύπου Χαβάης.
Ενας λεπτός σωλήνας με λάστιχο σαν κουλούρι στην πίσω άκρη του.
Περνάς το λάστιχο στον αντίχειρα, το τεντώνεις φέρνοντας το μπροστα και πιάνεις το χέρι στον σωλήνα λίγο πριν την μύτη.
Το έφερε ξάδερφος απο Καλιφορνια το 1972 με δελφινιέρα μπροστα και νόμιζε οτι μπορούσε να χτυπήσει ελληνικό ψάρι..yel.
Γελάγανε οι σπάροι και οι ...καραγκιόζηδες μαζι μας..sarcastic..sarcastic.
Βάστα Τούρκο να γεμίσω και μείνε ακίνητος μέχρι να ρίξω (έξ επαφής)

Με αμερικανικό σπυρωμα, δεν ταίριαζε ουτε τρίαινα.
Το εξαιρετικο ειναι πως ο σωλήνας ήταν απο ελαφρό μέταλλο με φάιμπεργκλας απέξω, αθάνατο.
Σημερα το εχω ως ...αμφίβιο εργαλείο.
Με 2 πιρούνια στην άκρη (σε Χ) το εχω για μάζεμα αχινών στην θάλασσα (έχω στριμώξει και μερικά χταποδακια) και στην στεριά για να τραβάω προς τα κάτω τα κλαδιά της συκιάς (με την διχάλα που κάνει η άκρη του εξω πιρουνιού) για μάζεμα σύκων.
Βοηθάω με τον τροπο μου στην παρασκευη των συκομαήδων απο την μάνα μου.
Όσοι έχουν κυνηγήσει μαζι μου έχουν δοκιμάσει αυτη την ...super food με τσίπουρο ή κονιάκ στην επιστροφή στο αυτοκίνητο.
Οι λοιποί, οταν κοπιάσετε

Δες τον Δήμο σε ένα βίντεο πρόσφατο, τι κάνει με το pole που αναφέρεις
Όλα γίνονται, αρκεί να κοπιάσεις..
 
IMG_20200913_173935.jpg

Ορτυκοκυνήγι το πρωί και ζέστη, χρειαζόμουν θάλασσα.
Έκανα λοιπόν κατά την διάρκεια του μπάνιου της συζύγου μια mini εξόρμηση.
Μετά από περίπου 20 καρτέρια (συρτά και στατικά) στον διπλανό κάβο, δεν είχα συνάντηση με πελαγίσιο που ήθελα, λίγο πριν αποχωρήσω ήρθε ο κύριος της φωτογραφίας.
 
View attachment 16015

Ορτυκοκυνήγι το πρωί και ζέστη, χρειαζόμουν θάλασσα.
Έκανα λοιπόν κατά την διάρκεια του μπάνιου της συζύγου μια mini εξόρμηση.
Μετά από περίπου 20 καρτέρια (συρτά και στατικά) στον διπλανό κάβο, δεν είχα συνάντηση με πελαγίσιο που ήθελα, λίγο πριν αποχωρήσω ήρθε ο κύριος της φωτογραφίας.
Μια χαρα!!Αυτη η στολη ειναι πανω οργανωση και κατω ανεση??
 
Δεν είναι κ το κατάλληλο θέμα αλλά το βάζω εδώ, εξάλλου ο συγκεκριμένος έχει κανει άπειρες εξορμήσεις.....
Από τους κορυφαίους, ακόμα κ αν δεν είστε ψαροντουφεκαδες αφιερώστε λίγο χρόνο κ δείτε την συνέντευξη........

 
Δεν είναι κ το κατάλληλο θέμα αλλά το βάζω εδώ, εξάλλου ο συγκεκριμένος έχει κανει άπειρες εξορμήσεις.....
Από τους κορυφαίους, ακόμα κ αν δεν είστε ψαροντουφεκαδες αφιερώστε λίγο χρόνο κ δείτε την συνέντευξη........

KΥΝΗΓΟΣ ...
 
Δεν είναι κ το κατάλληλο θέμα αλλά το βάζω εδώ, εξάλλου ο συγκεκριμένος έχει κανει άπειρες εξορμήσεις.....
Από τους κορυφαίους, ακόμα κ αν δεν είστε ψαροντουφεκαδες αφιερώστε λίγο χρόνο κ δείτε την συνέντευξη........

Μεγάλωσα με τις ταινίες και τα άρθρα του Τάσο. Εξαιρετικός ψαροντουφεκάς αλλά και άνθρωπος!
 
Στις βουτιές που κάνω τον τελευταίο χρόνο έχω παρατηρήσει και νέους "μετανάστες" στην περιοχή της Ερμιονίδας. Ο ένας είναι αχινός, αλλά αχινός πολύ διαφορετικός από αυτούς που ξέρουμε. Έχει τεράστια αγκάθια πολύ κινητικά και κάτι σαν "βγαλμένο μάτι" εκεί που είναι το κέντρο του σώματος στην απάνω μεριά του. Ο δεύτερος είναι ένα μαύρο μακρύ σκουλήκι, μήκους περίπου μισό μέτρο (έχω δεί και μεγαλύτερα) και πλάτος περίπου δύο πόντους. Τέλος, εχθές είδα για πρώτη φορά και λεοντόψαρο, το μέγεθος του σώματος του, ήταν σχεδόν όσο μια μέτρια πέρκα αλλά τα πτερύγιά του ήταν τεράστια και έδινε την εντύπωση αρκετά μεγαλύτερου ψαριού...
Οι γερμανοί επίσης, έχουν γίνει το πολυπληθέστερο είδος στις ακτές μας...
 
Στις βουτιές που κάνω τον τελευταίο χρόνο έχω παρατηρήσει και νέους "μετανάστες" στην περιοχή της Ερμιονίδας. Ο ένας είναι αχινός, αλλά αχινός πολύ διαφορετικός από αυτούς που ξέρουμε. Έχει τεράστια αγκάθια πολύ κινητικά και κάτι σαν "βγαλμένο μάτι" εκεί που είναι το κέντρο του σώματος στην απάνω μεριά του. Ο δεύτερος είναι ένα μαύρο μακρύ σκουλήκι, μήκους περίπου μισό μέτρο (έχω δεί και μεγαλύτερα) και πλάτος περίπου δύο πόντους. Τέλος, εχθές είδα για πρώτη φορά και λεοντόψαρο, το μέγεθος του σώματος του, ήταν σχεδόν όσο μια μέτρια πέρκα αλλά τα πτερύγιά του ήταν τεράστια και έδινε την εντύπωση αρκετά μεγαλύτερου ψαριού...
Οι γερμανοί επίσης, έχουν γίνει το πολυπληθέστερο είδος στις ακτές μας...
Για τους γερμανους τα χω ξαναπει
Δεν σας αρεσουν τελος
Τα λεοντοψαρα ομως ακουω συχνα οτι ειναι τρομερα γευστικα
Τα χεις δοκιμασει Γιωργο;
 
Για τους γερμανους τα χω ξαναπει
Δεν σας αρεσουν τελος
Τα λεοντοψαρα ομως ακουω συχνα οτι ειναι τρομερα γευστικα
Τα χεις δοκιμασει Γιωργο;
Όχι, εχθές είδα το πρώτο και απέφυγα να του ρίξω γιατί εκτός που ήταν μικρό, δεν είχα κατάλληλο τρόπο να το ξεψαρίσω... δεν ήθελα να κάνω και "άσκοπες" βολές ...
Στο μέλλον αν είναι συχνό και μεγαλώνει αρκετά ίσως το δοκιμάσω...
 
Back
Top