Εξορμήσεις

Εντάξει ευχαριστώ. Θα το εχω υπόψη.
Άν και σε θέμα ξεκούρασης καλό είναι να επιλέγουμε την σκληρότητα τις λεπιδας και το βάρος αυτής.
 
Last edited:
Εντάξει ευχαριστώ. Θα το εχω υπόψη.
Άν και σε θέμα ξεκούρασης καλό είναι να επιλέγουμε την σκληρότητα τις λεπιδας και το βάρος αυτής.
Συμφωνω με αυτό που λες ,εγώ στο γράφω γιατί και εγώ τα πρώτα μου καρμπον με omer ήταν ,όταν έβαλα τα pathos τα ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο και πραγματικά στο λέω το πέδιλο έγινε πολύ πιο ξεκούραστο .
 
Πρώτη καταγραφή στην Ελλάδα νέου ξενικού είδους ψαριού
https://dasarxeio.com/2020/08/27/85638/
Ενδιαφέρουσα και η αφίσα
View attachment 15480

Στην Πρεβεζα οι Γερμανοι ειναι περισσοτεροι απο τις καλογριτσες...
Χρωματικα διαφερουν απο τη φωτο, ειναι σκουροτεροι.

Ειδα ψαριά φιλου απο καπου νοτιο Αιγαιο. Ειχε μια βεργα γεματη βαρβατα λιονταρια κ τιποτα αλλο...
Τουλαχιστον ειναι νοστιμα, απο οτι μου ειπε. Σε εμας (Πρεβεζα-Θεσπρωτια) δεν εχουν φτασει ακομη.
 
Στην Πρεβεζα οι Γερμανοι ειναι περισσοτεροι απο τις καλογριτσες...
Χρωματικα διαφερουν απο τη φωτο, ειναι σκουροτεροι.

Ειδα ψαριά φιλου απο καπου νοτιο Αιγαιο. Ειχε μια βεργα γεματη βαρβατα λιονταρια κ τιποτα αλλο...
Τουλαχιστον ειναι νοστιμα, απο οτι μου ειπε. Σε εμας (Πρεβεζα-Θεσπρωτια) δεν εχουν φτασει ακομη.
Σπύρο φέτος βαρεσα το πρώτο μου, Ύδρα. Είχα δει καμιά δεκαριά πριν το αποφασισω...
Πεντανόστιμο, πλέον στη σημαδούρα κουβαλάω και ψαλίδι για να του τα κόβω όλα επιτόπου και να μη φοβάμαι.
 
Στην Πρεβεζα οι Γερμανοι ειναι περισσοτεροι απο τις καλογριτσες...
Χρωματικα διαφερουν απο τη φωτο, ειναι σκουροτεροι.

Ειδα ψαριά φιλου απο καπου νοτιο Αιγαιο. Ειχε μια βεργα γεματη βαρβατα λιονταρια κ τιποτα αλλο...
Τουλαχιστον ειναι νοστιμα, απο οτι μου ειπε. Σε εμας (Πρεβεζα-Θεσπρωτια) δεν εχουν φτασει ακομη.
Σπύρο οι γερμανοί είναι δύο είδη συγγενικά μεταξύ τους. Ο ένας είναι σκούρος (Siganus luridus ) και κάνει παραλλαγή με ζώνες ανοιχτόχρωμες και σκουρόχρωμες κατά μήκος του σώματος του. Ό άλλος είναι ανοιχτόχρωμος (Siganus rivulatus). Στα παράλια της Αργολίδας υπάρχουν και τα δύο είδη, τουλάχιστον τα τελευταία 15 χρόνια. 1598641653989.png
Στη φωτό είναι γόνος γερμανών ... δεν παρατήρησα κάποια αρπακτικά να τον κυνηγάνε, αλλά η συμπεριφορά του ήταν φοβική όπως φαίνεται και στη φωτό.(28/7/2018 Μαντράκια Ερμιόνης)
 
Σπύρο οι γερμανοί είναι δύο είδη συγγενικά μεταξύ τους. Ο ένας είναι σκούρος (Siganus luridus ) και κάνει παραλλαγή με ζώνες ανοιχτόχρωμες και σκουρόχρωμες κατά μήκος του σώματος του. Ό άλλος είναι ανοιχτόχρωμος (Siganus rivulatus). Στα παράλια της Αργολίδας υπάρχουν και τα δύο είδη, τουλάχιστον τα τελευταία 15 χρόνια. View attachment 15491
Στη φωτό είναι γόνος γερμανών ... δεν παρατήρησα κάποια αρπακτικά να τον κυνηγάνε, αλλά η συμπεριφορά του ήταν φοβική όπως φαίνεται και στη φωτό.(28/7/2018 Μαντράκια Ερμιόνης)
Στο μώλο κάτω από το εκκλησάκι είσαι;
 
Στον Αργολικο οι αγριοσαλπες (Γερμανοί) είναι δισεκατομμύρια πια.Καποτε στην Ρόδο είχα βγει με καμία 15 κρεμασμένους και είχαν τρέξει οι ντόπιοι κρατώντας λεφτά να τους αγοράσουν.Τους χαρησα εννοείται.
 
Δεν ξερω εαν λεγονται και αγριοσαλπες.....αλλα οι γερμανοι που δοκιμασα και εφαγα πριν αρκετα.....
ηταν οτι χειροτερο εχω δοκιμασει σε ψαρι.....με λιγα λογια δεν τρωγεται....
Το δε λεονταψαρο εαν σε κεντρισει.....ο πονος ειναι αφορητος.
 
Ψαρεύοντας απο μικρός είχα πολλά τρυπήματα απο σκόρπιους βγάζοντας τους απο τα δίχτυα του παππού.
Νόμιζα πως είχα συνηθίσει τον πόνο, μεχρι που το 2004 στο Βάι (Λασίθι) είδα για πρωτη φορά γερμανό και χωρις να τον ξέρω τον χτύπησα με το ψαροντούφεκο. Στο ξεψάρισμα του με κάρφωσε στο μαλακό της παλάμης κατω απο τον αντίχειρα. Μετά απο 6-8 λεπτά, εκτός απο τον πόνο ένιωθα το χτύπημα της καρδιάς στα άκρα μου. Βγήκα ....τρέχοντας στην βάρκα και γρήγορα στον γιατρό όπου μου έδωσε αντιαλλεργικά και ηρέμησα.
Με αυτη την εμπειρία (χωρις να είμαι αλλεργικός) νομίζω οτι μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα σε αλλεργικούς.
Ένας ακόμη λόγος να έχουμε το φαρμακείο ...εκστρατείας μας πάντα μαζί μας και ενημερωμένο.
 
Last edited:
Ψαρεύοντας απο μικρός είχα πολλά τρυπήματα απο σκόρπιους βγάζοντας τους απο τα δίχτυα του παππού.
Νόμιζα πως είχα συνηθίσει τον πόνο, μεχρι που το 2004 στο Φοινικόδασος (Λασίθι) είδα για πρωτη φορά γερμανό και χωρις να τον ξέρω τον χτύπησα με το ψαροντούφεκο. Στο ξεψάρισμα του με κάρφωσε στο μαλακό της παλάμης κατω απο τον αντίχειρα. Μετά απο 6-8 λεπτά, εκτός απο τον πόνο ένιωθα το χτύπημα της καρδιάς στα άκρα μου. Βγήκα ....τρέχοντας στην βάρκα και γρήγορα στον γιατρό όπου μου έδωσε αντιαλλεργικά και ηρέμησα.
Με αυτη την εμπειρία (χωρις να είμαι αλλεργικός) νομίζω οτι μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα σε αλλεργικούς.
Ένας ακόμη λόγος να έχουμε το φαρμακείο ...εκστρατείας μας πάντα μαζί μας και ενημερωμένο.
Μια φορα πηγα να κανω το καλο και να ξεψαρισω ενα γερμανο,ουτε 15γρ που ειχε καρφωθει
στο απικο....Καρφι να μου περναγανε,τετοιο πονο δεν θα ειχα.Το δε μουδιασμα το ειχα για ωρες!
 
Στο Βάι το 2004 είχα πέσει στα βραχάκια που ειναι βορειοανατολικά απο την αμμουδιά (Περιστερόβραχοι λέγονται ...κυνηγάρες μου .hunter. ).
Αντίκρυσα νεκρή φύση. Όυτε σπάρο, ούτε γύλλο, ούτε πέρκα ή σαργουδάκι. Μόνο κάτι κίτρινα χορτάρια που αναδεύονταν στο κυματάκι και το ρεύμα.
Το μυαλό μου πηγε σε καταστροφές απο δυναμίτες.
Σήμερα πιστεύω δεν θα έχουν μείνει ούτε τα χορτάρια.:mad:
 
Last edited:
Στο Βάι το 2004 είχα πέσει στα βραχάκια που ειναι βορειοανατολικά απο την αμμουδιά (Περιστερόβραχοι λέγονται ...κυνηγάρες μου .hunter. ).
Αντίκρυσα νεκρή φύση. Όυτε σπάρο, ούτε Γύλλο, ούτε πέρκα ή σαργουδάκι. Μόνο κάτι κίτρινα χορτάρια να αναδεύονταν στο κυματάκι και το ρεύμα.
Το μυαλό μου πηγε σε καταστροφές απο δυναμίτες.
Σήμερα πιστεύω δεν θα έχουν μείνει ούτε τα χορτάρια.:mad:
Θεέ της θάλασσας! αυτό που γράφεις νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Ξέρω τόπους από τη δεκαετία του 80 (προ γερμανών) με κατρακύλια χορταριασμένα σαργούς, σκάρους, σηκιούς, κόκκινες λαπίνες και άπειρες σάλπες ... στη δεκαετία του 90 τα ψάρια ήταν εκεί οι σαργοί πολύ λιγότεροι και μικρότεροι, στις αρχές του 2000 τα ψάρια ήταν πολύ δυσκολότερα αλλά υπήρχαν, οι δε σκάροι ήταν περισσότεροι και μεγαλύτεροι ...και μετά άρχισαν οι γερμανοί. Σήμερα ο ίδιος τόπος έχει μόνο γερμανούς όλα τα υπόλοιπα είναι περιστασιακά και ελάχιστα ώς και οι σάλπες!!! Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο φταίχτης είναι οι γερμανοί.
 
Θεέ της θάλασσας! αυτό που γράφεις νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Ξέρω τόπους από τη δεκαετία του 80 (προ γερμανών) με κατρακύλια χορταριασμένα σαργούς, σκάρους, σηκιούς, κόκκινες λαπίνες και άπειρες σάλπες ... στη δεκαετία του 90 τα ψάρια ήταν εκεί οι σαργοί πολύ λιγότεροι και μικρότεροι, στις αρχές του 2000 τα ψάρια ήταν πολύ δυσκολότερα αλλά υπήρχαν, οι δε σκάροι ήταν περισσότεροι και μεγαλύτεροι ...και μετά άρχισαν οι γερμανοί. Σήμερα ο ίδιος τόπος έχει μόνο γερμανούς όλα τα υπόλοιπα είναι περιστασιακά και ελάχιστα ώς και οι σάλπες!!! Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο φταίχτης είναι οι γερμανοί.
.... ως και οι καλόγριες νομίζω ότι είναι λιγότερες!!! ξέχασα τις ούγενες επίσης μεγάλες και παντού έτρεχαν πρώτες στα καρτέρια και με βάζανε σε πειρασμό! αυτές επίσης έχουν εξαφανιστεί!!!:(
 
Ο πονος απο κεντρισμα γερμανου ''παλευεται''.....με εχει κεντρισει....ευτυχως δεν ειμαι αλλεργικος.... αλλα
ο πονος απο το κεντρι του λεονταψαρου....λενε οτι δεν ''παλευεται''.......εχω διαβασει οτι ενας ηθελε
να χτυπησει το δαχτυλο του με σφυρι.....για να φυγει ο πονος....
Τωρα οσον αφορα τους δυναμιτες.....νομιζω οτι πρεπει να αρχισουν να ''πεφτουν''.....επιλεκτικα και για
ορισμενα ειδη ψαριων.....ξερω μαζι με τα ''ξερα'' καιγονται και τα χλωρα....αλλα πιστευω οτι θα ειναι πολυ
λιγοτερη η ζημια........απο αυτην που δημιουργουν τα ''ξερά''.
 
Δεν ξερω εαν λεγονται και αγριοσαλπες.....αλλα οι γερμανοι που δοκιμασα και εφαγα πριν αρκετα.....
ηταν οτι χειροτερο εχω δοκιμασει σε ψαρι.....με λιγα λογια δεν τρωγεται....
Το δε λεονταψαρο εαν σε κεντρισει.....ο πονος ειναι αφορητος.
Δυο καλους γερμανους ειχα σηκωσει καποτε με το απικο κ τους δοκιμασα τηγανητους...δεν μπορω να πω οτι ηταν κ για πεταμα χωρις ομως να ειναι κ κατι το σπουδαιο..
Στην Κυπρο βαβαια η κουρκουνα (οπως τους λενε εκει) θεωρειται εκλεκτος μεζες...

Θεέ της θάλασσας! αυτό που γράφεις νομίζω πως είναι το μεγάλο πρόβλημα. Ξέρω τόπους από τη δεκαετία του 80 (προ γερμανών) με κατρακύλια χορταριασμένα σαργούς, σκάρους, σηκιούς, κόκκινες λαπίνες και άπειρες σάλπες ... στη δεκαετία του 90 τα ψάρια ήταν εκεί οι σαργοί πολύ λιγότεροι και μικρότεροι, στις αρχές του 2000 τα ψάρια ήταν πολύ δυσκολότερα αλλά υπήρχαν, οι δε σκάροι ήταν περισσότεροι και μεγαλύτεροι ...και μετά άρχισαν οι γερμανοί. Σήμερα ο ίδιος τόπος έχει μόνο γερμανούς όλα τα υπόλοιπα είναι περιστασιακά και ελάχιστα ώς και οι σάλπες!!! Μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ο φταίχτης είναι οι γερμανοί.
(Και)εδω οι επαγγελματιες αν ριξουν τα διχτυα τους στην ακρη φορτωνουν.. μιλαμε για πολυ μαυριλα.......
Δεν αποκλειεται οπως λες να εκτοπισαν απο τον τοπο καποια αλλα ειδη ψαριων...ετσι γινεται κ στο κυνηγι με διαφορα θηραματα που εχουν πολυ πλυθησμο σε μια περιοχη..
 
Αν σας κεντρίσουν αγκάθια η δόντια ψαριών και νιώσετε μούδιασμα η ελαφρύ πόνο ,μαγειρέψτε το ψάρι που σας τσίμπησε και φάτε το!!Το καλύτερο αντίδοτο!!Κάποτε άκουσα μια ιστορία με ψαροντουφεκά που ψαχούλευε τρύπες και θαλάμια!!Σε κάποιο μία σμέρνα του την έκατσε καλά!!Ο πόνος ήταν αφόρητος και ιδιαίτερος και τότε κάποιος παλιός ψαράς του είπε να πιάσει με κάποιο τρόπο τη σμέρνα ,να τη ψήσει και να τη φάει!!Ο πόνος μειώθηκε ενώ του πέρασε το μούδιασμα,το οποίο ένοιωσα μετά από λίγο καιρό του συμβάντος,που με ακούμπησαν στην παλάμη, κάποια πλευρικά δόντια σμέρνας που έγδερνα!Αμέσως την τηγάνισα την έφαγα και το μούδιασμα πάαααει!!!
 
Back
Top