Εξορμήσεις

Καθε χρονο, το Μαιο, κανω 3-4 ψαρεματα ποταμι περιμενοντας την 1 Ιουνιου...
Συνηθως δεν πιανω τιποτα αλλα κ μονο η βολτα,η ομορφια κ η αγριαδα του τοπου φτανουν για να με "γεμισουν".



View attachment 13383
View attachment 13384
View attachment 13385
Ο φιλος Βασιλης


View attachment 13388

Κ μια βουτιτσα για επιδορπιο!
Η μαγεία των ποταμών της περιοχής Σπύρο και η φυσική ομορφιά ,αν και άγρια τις περισσότερες φορές,ειναι βάλσαμο ψυχής για οποιον τα ανακαλυπτει και τα περπατάει.
Τώρα όσο για τις πέστροφες ,ειναι άλλη ιστορία.
36 και σήμερα .sarcastic.
 
Πέστροφες Βασίλη.
Νομίζω είναι κ τα μόνα ψάρια, γλυκού νερού, που επιτρέπεται το ψάρεμα τους τώρα, σε ποτάμι. Σίγουρα πάντως είναι τα γευστικοτερα.
Δεν έχω ψαρέψει ποτέ σε γλυκό νερό αλλά θέλω να το κάνω κάποια στιγμή. Στην λίμνη στα Γιάννενα επιτρέπεται το ψάρεμα απ'έξω.
 
Δεν έχω ψαρέψει ποτέ σε γλυκό νερό αλλά θέλω να το κάνω κάποια στιγμή. Στην λίμνη στα Γιάννενα επιτρέπεται το ψάρεμα απ'έξω.
Επιτρέπεται Βασίλη ,αλλα τι να λέει. Δεν εχει καμια σχέση το ψαρεμα σε λιμνη με το ψαρεμα στα ποτάμια της περιοχής για πεστροφες. Ασε που οι εικόνες που θα δεις δεν περιγράφονται .
Το κακο ειναι οτι ειναι πολλο αυτοι ι που ευθύνονται για τη μείωση της πέστροφας ,αλλα βλεπεις η ατιμωρησία.
Ο νόμος λέει μεχρι 2κιλα ή 3πεστροφες μεγαλύτερες των 20 εκατοστών. Όταν λοιπόν πάνε με πεζόβολα και σ ενα απόγευμα στον Άραχθο έχουν βγάλει 50 πέστροφες τι να πεις ..,.
 
Ρε και εγώ χάρηκα ότι βουτηξες ψαροτούφεκο.exciting.

Δεν αξιζει το αγχος ρε Νικο. Βγαζεις συνεχεια το κεφαλι μην πλησιαζει κανα περιεργος...
Δεν μπορω να ψαρεψω ετσι. Υπομονη 1 εβδομαδα ακομη!

Επιτρέπεται Βασίλη ,αλλα τι να λέει. Δεν εχει καμια σχέση το ψαρεμα σε λιμνη με το ψαρεμα στα ποτάμια της περιοχής για πεστροφες. Ασε που οι εικόνες που θα δεις δεν περιγράφονται .
Το κακο ειναι οτι ειναι πολλο αυτοι ι που ευθύνονται για τη μείωση της πέστροφας ,αλλα βλεπεις η ατιμωρησία.
Ο νόμος λέει μεχρι 2κιλα ή 3πεστροφες μεγαλύτερες των 20 εκατοστών. Όταν λοιπόν πάνε με πεζόβολα και σ ενα απόγευμα στον Άραχθο έχουν βγάλει 50 πέστροφες τι να πεις ..,.

Πεζοβολα-διχτυα, δυναμιτες, ρευμα, κατι περιεργα ματζουνια που φτιαχνουν απο λουλουδια (νομιζω απο Φλομο).
Αυτα κυριως απο ντοπιους. Οπως το ειπες Δημητρη, ατιμωρησια..
Αλλα να λεμε κ μερικα καλα, τα τελευταια χρονια εχει ανεβει πολυ η κουλτουρα του catch&release, μαζι με το flyfishing.
Εχω αρκετους γνωστους που αφηνουν πισω ολα τα ψαρια που θα πιασουν. Λιγοι κ ρομαντικοι.

Δεν έχω ψαρέψει ποτέ σε γλυκό νερό αλλά θέλω να το κάνω κάποια στιγμή. Στην λίμνη στα Γιάννενα επιτρέπεται το ψάρεμα απ'έξω.

Τωρα απαγορευεται, οπως καθε χρονο τετοια εποχη. Μεχρι 15 ή τελος Ιουνιου, δεν θυμαμαι.
Οπως εγραψε ο Δημητρης, αλλο ψαρεμα στο ποταμι αλλο σε λιμνη.
Εξαλλου, αν θελησεις να ψαρεψεις, γιατι να πας στη λιμνη των Ιωαννινων(Παμβωτιδα)?
Εχουμε πολυ ομορφοτερες λιμνες (φραγματα τεχνητα) στη μιση ωρα απο Γιαννενα.
 
Μια χαρα ψαρια βγαζεις ρε Γιαννη, τα ροφακια τι τα 'θελες ρε φιλε..
Σπύρος η φώτο σε ξεγελάει γι'αυτό τα έβαλα δίπλα στα πέδιλα. .Δεν λέω ότι είναι μεγάλα ..είναι δυο ροφη και μια στυρα στο όριο χωρίς να τα εχω ζυγίζει.το μηκος τις λεπιδας ειναι 78cm
 
Last edited:
Back
Top