Ελατήριο επαναφοράς !

Το 2018 άλλαξα ελατήριο κοντακιου στην Εs100 (14 χρόνια ζωή) .

Έκτοτε έχω αλλάξει άλλα 2 (Γνήσια Υποτίθεται) όχι λόγο εμπλοκών αλλά γιατί παρατηρώ σημάδι στην βάση & δεν θέλω να το ρισκάρω .

Σε σύγκριση με το μαμίσιο έχουν πέσει αισθητά σε μήκος σε σχέση με το μαμίσιο που άντεξε 14 χρόνια & χιλιάδες φύσιγγια ενώ δεν έχουν ούτε το 1/10 χρήσης .

Η πιάτσα βοά ότι τα περισσότερα ελατήρια που κυκλοφορούν είναι κινέζικα - πιο λεπτές σπείρες - πιο αδύναμα .

Κάποια πρόταση για κατασκευή νέου , που ρώτησα 1-2 εταιρίες κατασκευής ελατήριων & δεν φτιάχνουν με τόσο λεπτές σπείρες ???

Δοκίμασα από SBE 3 είναι πιο ισχυρό αλλά δεν ταιριάζει στην πατούρα - καβαλάει μετά από λίγες δοκιμαστικές οπισθοχωρήσεις .

Υπάρχει τρόπος να του σφίξω - κλείσω - μικρύνω την διάμετρο στο άκρο ???

Για πείτε ρε μάγκες !
 
Last edited:
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, νομιζω οτι ολες οι Benelli ( και οι Es , Benelli ειναι ) εχουν αυτο το σημαδι..
Και μενα εχει. Δεν ασχολουμαι, τι να παθει το σκυλι....
Το θέμα είναι ότι όσο σημάδι είδα 14 χρόνια με το μαμίσιο & χιλιάδες φύσιγγια 30-32-34-36-40g το είδα ξανά σε 1 χρόνο με τα δήθεν γνήσια με 28-30-32-34g .

& αμφιβάλλω για την δυνατότητα τους να αντέξουν πιο ισχυρή γόμωση...

Αφού έχω πέσει τόσο πολύ σε γραμμάρια λόγο εμπειρίας - ικανότητας πλέον & με καινούργια ελατήρια θα έπρεπε να μην υπήρχε σημάδι ή να ήταν ανεπαίσθητο .

Δεκάδες συνάδελφοι γράφουν πως όταν με τα χρόνια (Πολλά χρόνια) άλλαξαν το μαμίσιο , πλέον αλλάζουν κάθε 2-3 χρόνια !
 
Όταν το ελλατιριο κάνει 16 εύρο και βρίσκουμε και με 6 από οπλουργο κιωλας και νομίζουμε ότι επηδη λέγετε οπλουργος είμαστε καλυμμένοι τι να πω 1€ από Κίνα 6€ σε μας και μεις μες τη χαρά ρε σιγά μη πάρω το 16€ το γνήσιο χρυσό είναι αχαχα στη μπενελλι ειδικά πολύ μουφα ελλατιριο κυκλοφορει
 
Το θέμα είναι ότι όσο σημάδι είδα 14 χρόνια με το μαμίσιο & χιλιάδες φύσιγγια 30-32-34-36-40g το είδα ξανά σε 1 χρόνο με τα δήθεν γνήσια με 28-30-32-34g .

& αμφιβάλλω για την δυνατότητα τους να αντέξουν πιο ισχυρή γόμωση...

Αφού έχω πέσει τόσο πολύ σε γραμμάρια λόγο εμπειρίας - ικανότητας πλέον & με καινούργια ελατήρια θα έπρεπε να μην υπήρχε σημάδι ή να ήταν ανεπαίσθητο .

Δεκάδες συνάδελφοι γράφουν πως όταν με τα χρόνια (Πολλά χρόνια) άλλαξαν το μαμίσιο , πλέον αλλάζουν κάθε 2-3 χρόνια !
Το σημαδι μη σε απασχολεί δεν είναι κάτι το επίφοβο απλά οπτικό το θέμα δε μασάει που να δεις όπλα που απ' τα φουρνελα ακούγετε πιο πολύ το κλείστρο να σκάει στο τέρμα της βάσης από τον πυροβολισμό μιλάμε για φουρνελα εδώ και 30 χρόνια δε καταλαβαίνει τπτ
 
Όταν το ελλατιριο κάνει 16 εύρο και βρίσκουμε και με 6 από οπλουργο κιωλας και νομίζουμε ότι επηδη λέγετε οπλουργος είμαστε καλυμμένοι τι να πω 1€ από Κίνα 6€ σε μας και μεις μες τη χαρά ρε σιγά μη πάρω το 16€ το γνήσιο χρυσό είναι αχαχα στη μπενελλι ειδικά πολύ μουφα ελλατιριο κυκλοφορει
Συμφωνώ αλλά πλέον δεν ξέρεις από πού θα την φας την φόλα .

12€ τα πλήρωσα ως γνήσια ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ & ειδικά αυτό του 2018 που όταν το έλαβα ήταν 2cm μακρύτερο από το μαμίσιο των 18 ετών & έλεγα όταν το είδα (Πω - Πω είχε πέσει το ελατήριο) έφτασε να γίνει σε 2 χρόνια 1cm κοντύτερο από το 18 ετών...
 
Συμφωνώ αλλά πλέον δεν ξέρεις από πού θα την φας την φόλα .

12€ τα πλήρωσα ως γνήσια ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ & ειδικά αυτό του 2018 που όταν το έλαβα ήταν 2cm μακρύτερο από το μαμίσιο των 18 ετών & έλεγα όταν το είδα (Πω - Πω είχε πέσει το ελατήριο) έφτασε να γίνει σε 2 χρόνια 1cm κοντύτερο από το 18 ετών...
Άκου τώρα βγάζεις το μαμά ελλατιριο όταν πέσει και το τεντώνεις μια καλή και το ξανάβαζεις πιστέψεμε θα σου πάει αλλά 18 χρόνια
 
Back
Top