Ελαστικά

Λόγω έλλειψης αλλων ελαστικών στις διαστάσεις 215/65/16 πρέπει να επιλέξω μεταξύ Yokohama geolandar και Toyo open country για το Terios 2. Τι προτείνεται για μεικτή χρήση σε πόλη, εθνική και χώμα-λάσπη?
 
Τα geolander τα φοράει ο πατέρας μου στο crv,ανεβάζουν κατανάλωση και στην λάσπη μπουκωνουν εύκολα,κατά τα άλλα είναι ικανοποιητικά,αν κάνεις πιο πολύ χρήση σε άσφαλτο θα σου πρότεινα τα Michelin lattitude cross,επίσης αν υπάρχουν τα copper discoverer ATT που φοράω εγώ στο duster,είναι εξαιρετικά με τα μειονεκτήματα ενός 50/50 στην βρεγμένη άσφαλτο.
 
Τ
Λόγω έλλειψης αλλων ελαστικών στις διαστάσεις 215/65/16 πρέπει να επιλέξω μεταξύ Yokohama geolandar και Toyo open country για το Terios 2. Τι προτείνεται για μεικτή χρήση σε πόλη, εθνική και χώμα-λάσπη?
Τα Yokohama έχω σε Feroza. Πολύ καλά σε άσφαλτο, βρεγμένο και στεγνό οδόστρωμα. Καλή συμπεριφορά σε ταχύτητες 80-120 χλμ και χωρίς πολύ θόρυβο. Τα έχω δοκιμάσει σε χωματόδρομο, κοφτές πέτρες και λάσπη. Το μόνο πρόβλημα τους είναι η λάσπη. Θετικό είναι επίσης ότι δεν ανεβάζουν την κατανάλωση σε καύσιμο.
 
Λόγω έλλειψης αλλων ελαστικών στις διαστάσεις 215/65/16 πρέπει να επιλέξω μεταξύ Yokohama geolandar και Toyo open country για το Terios 2. Τι προτείνεται για μεικτή χρήση σε πόλη, εθνική και χώμα-λάσπη?
Δες και τα Falken Wildpeak A/T3WA

 
Καλησπέρα
Μια ερώτηση για τους γνωστές το μασδα που έχω φορούσε μαμα 245/70/16 μόλις τ πήρα τα βγαλα αμέσως και πήγα σε 265/70/16 σε αυτή τις διάσταση έχω αλλάξει 3 τετράδες ενδιάμεσα είχα βάλει και μια 4αδα 265/75/16 που είχα βρει μεταχειρισμενα σα καινούργια το αμάξι είχε πάρει ύψος είχε κόψει λίγο τώρα έχω βρει μια 4αδα σε 235/85/16 στους μετατροπείς ελαστικών βλέπω ότι είναι περίπου σε ύψος τα ιδια με τα 265 75 αλλά δε ξέρω μήπως είναι πολύ στενά κι εναι άσχημο στο μάτι αλλιώς τ ύψος μαρεσει στ αμαξι να πω ότι το χω σαν 2ο και πιο πολύ για τ κυνήγι δε τ κάνω καθημερινά κάθε γνώμη δεκτη
 
Καλησπέρα
Μια ερώτηση για τους γνωστές το μασδα που έχω φορούσε μαμα 245/70/16 μόλις τ πήρα τα βγαλα αμέσως και πήγα σε 265/70/16 σε αυτή τις διάσταση έχω αλλάξει 3 τετράδες ενδιάμεσα είχα βάλει και μια 4αδα 265/75/16 που είχα βρει μεταχειρισμενα σα καινούργια το αμάξι είχε πάρει ύψος είχε κόψει λίγο τώρα έχω βρει μια 4αδα σε 235/85/16 στους μετατροπείς ελαστικών βλέπω ότι είναι περίπου σε ύψος τα ιδια με τα 265 75 αλλά δε ξέρω μήπως είναι πολύ στενά κι εναι άσχημο στο μάτι αλλιώς τ ύψος μαρεσει στ αμαξι να πω ότι το χω σαν 2ο και πιο πολύ για τ κυνήγι δε τ κάνω καθημερινά κάθε γνώμη δεκτη
Πιστεύω ότι θα περπατάει καλύτερα με τα 235 σε σχέση με τα 265 που είχες,επίσης το 85 στο ύψος θα είναι πιο άνετα στις off road διαδρομές,τώρα για το πως θα φαίνεται στο μάτι αυτό είναι θέμα γούστου καθαρά.
 
Καλησπέρα
Μια ερώτηση για τους γνωστές το μασδα που έχω φορούσε μαμα 245/70/16 μόλις τ πήρα τα βγαλα αμέσως και πήγα σε 265/70/16 σε αυτή τις διάσταση έχω αλλάξει 3 τετράδες ενδιάμεσα είχα βάλει και μια 4αδα 265/75/16 που είχα βρει μεταχειρισμενα σα καινούργια το αμάξι είχε πάρει ύψος είχε κόψει λίγο τώρα έχω βρει μια 4αδα σε 235/85/16 στους μετατροπείς ελαστικών βλέπω ότι είναι περίπου σε ύψος τα ιδια με τα 265 75 αλλά δε ξέρω μήπως είναι πολύ στενά κι εναι άσχημο στο μάτι αλλιώς τ ύψος μαρεσει στ αμαξι να πω ότι το χω σαν 2ο και πιο πολύ για τ κυνήγι δε τ κάνω καθημερινά κάθε γνώμη δεκτη
Τα 235/85 θα έβαζα αφου είναι για δεύτερα.
Αφου σαρεσουν οι 32"διάμετρος τα 265/75 μόνο βάρος δίνουν κ πλεονέκτημα μόνο στο χιόνι.
 
Καλησπέρα
Μια ερώτηση για τους γνωστές το μασδα που έχω φορούσε μαμα 245/70/16 μόλις τ πήρα τα βγαλα αμέσως και πήγα σε 265/70/16 σε αυτή τις διάσταση έχω αλλάξει 3 τετράδες ενδιάμεσα είχα βάλει και μια 4αδα 265/75/16 που είχα βρει μεταχειρισμενα σα καινούργια το αμάξι είχε πάρει ύψος είχε κόψει λίγο τώρα έχω βρει μια 4αδα σε 235/85/16 στους μετατροπείς ελαστικών βλέπω ότι είναι περίπου σε ύψος τα ιδια με τα 265 75 αλλά δε ξέρω μήπως είναι πολύ στενά κι εναι άσχημο στο μάτι αλλιώς τ ύψος μαρεσει στ αμαξι να πω ότι το χω σαν 2ο και πιο πολύ για τ κυνήγι δε τ κάνω καθημερινά κάθε γνώμη δεκτη
Πιστεύω πως το ιδανικό με αυτή σου την επιλογή θα ήταν είτε να βρεις ζάντες με αρνητικότερο οφσετ είτε να βάλεις αποστάτες ώστε να μην χάσεις σε σταθερότητα αλλά και οπτικά να φαίνεται ωραίο το αποτέλεσμα.
Παραθέτω το αμάξι μου με αυτή τη διάσταση αλλά και ζάντες με πιο αρνητικό οφσετ από τις εργοστασιακές για να δεις πως εμφανισιακά δεν στερήσε τίποτε σε σχέση με τα 265. Επίσης θα έχεις καλύτερη κατανάλωση και καλύτερη πληροφόρηση και χειρισμό σε χώμα.IMG_20220725_161043.jpg
 
Τούμπανο το hilux!
Tι φοράς πανω;
Κιτ ψηλώματος με τακο εμπρός για +6.5 και σκουλαρίκια +5 πίσω. Λάστιχα Kumho kl71 235/85/16 για την κυνηγετική περίοδο και 31/10.5/15 Bridgestone dueler τον υπόλοιπο χρόνο. Ίσως να μπει κι ένας εργάτης ....think.
 
Για 215/60/r17 όχι σε ασφάλτινο υπάρχει καμία πρόταση? Για duster 2 είναι... Ήθελα τα Michelin latitude cross αλλά δεν βλέπω να έρχονται σύντομα... Μου πρότειναν τα Yokohama r015 αλλά βλέπω ότι έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση... Κάνω 25.000 χλμ το χρόνο, 70% άσφαλτο, 30 εκτός οπότε η κατανάλωση παίζει ρόλο...
 
Επιλογές υπάρχουν αρκετές από ότι είδα σε ατ ελαστικό . Ωστόσο με πιο καλό δείκτη καυσίμου έχω βρει μόνο τα uniroyal all season max. Καλά ελαστικά αλλά με χειρότερο δείκτη θα βρεις continental conticrosscontact lc2, general grabber at3, falken wildpeak at3 και at01, yokohama geolandar g015, toyo open country at, cooper discoverer att και matador izzarda at2. Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα ακόμη περισσότερο. IMG_20220915_215417.jpg
 
Βέβαια είναι πιο ακριβά κατά 15 ευρώ το λάστιχο επομένως μετριάζεται το κέρδος. Από την άλλη τα open country της toyo μπορεί να είναι πιο σπαταλά αλλά είναι και 20 ευρώ φθηνότερα το ένα,μετριάζεται η χασουρα σε αυτή τη περίπτωση. Εγώ προσωπικά θα τα προτιμούσα
 
Βέβαια είναι πιο ακριβά κατά 15 ευρώ το λάστιχο επομένως μετριάζεται το κέρδος. Από την άλλη τα open country της toyo μπορεί να είναι πιο σπαταλά αλλά είναι και 20 ευρώ φθηνότερα το ένα,μετριάζεται η χασουρα σε αυτή τη περιπτωση Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τα toyo
 
Back
Top