Ελαστικά

Λάσπη στο κυνήγι τον χειμώνα και μακρυνα ταξίδια με την οικογένεια όλον τον χρόνο.
Σχεδόν καθόλου κοντινές διαδρομές. Τωρα φορώ Michelin cross terrain 245/65/17
Ο λάστιχαs μου πρότεινε maxis 255/70/17
 
Λάσπη στο κυνήγι τον χειμώνα και μακρυνα ταξίδια με την οικογένεια όλον τον χρόνο.
Σχεδόν καθόλου κοντινές διαδρομές. Τωρα φορώ Michelin cross terrain 245/65/17
Ο λάστιχαs μου πρότεινε maxis 255/70/17
Το maxxis μόνο αν έχει έρθει το καινούριο μοντέλο,το προηγούμενο είναι πολύ καλό εκτός δρόμου αλλά επικίνδυνο στην βροχή,το καινούριο το έχουν βελτιώσει πολύ σε αυτόν τον τομέα
 
Λάσπη στο κυνήγι τον χειμώνα και μακρυνα ταξίδια με την οικογένεια όλον τον χρόνο.
Σχεδόν καθόλου κοντινές διαδρομές. Τωρα φορώ Michelin cross terrain 245/65/17
Ο λάστιχαs μου πρότεινε maxis 255/70/17
αρα μιλαμε μονο για 50/50 ελαστικο για να καλυψει τις αναγκες σου,Σε ρωτησα τι φορας τωρα για να ξερω τι συμπεριφορα οδικη ειχες μεχρι τωρα,το cross terain που εχεις δεν ειναι ακριβως 50/50 ειναι 70/30 δρομου.αρα πηγαινοντας σε καθαρο 50/50 πρεπει να γνωριζεις οτι θα κερδισεις στην λασπη σε βρεγμενο με καλη επιλογη ελαστικου θα εισαι στα ιδια μπορει και καλυτερα αναλογα την επιλογη σου αλλα πιστευω οτι θα εχεις λιγο περισσοτερο θορυβο σε υψηλες ταχυτητες.και εδω βεβαια η επιλογη σου θα καθορισει την διαφορα..πρωτον δεν θα αλλαξεις διασταση στο ελαστικο μην εξηγω παλι τους λογους αν ψαξεις καποιες σελιδες πισω το εχω εξηγηση αναλυτικα και δεν το συνιστω.αρα μενεις στο 65 προφιλ και πας σε 235 η σε 245 αναλογα τη φοραει τ μαξι σου αλλα l200φορανε 235/65 αλλα 245/65,.η δικη μου επιλογη θα ηταν HANKOOK RF11 Η COOPER DISCOVER AT.TO MAXXIS μονο αν μιλαμε για το 771 ατ και παλι οχι καλυτερο απο τα προηγουμενα που αναφερω το 980ε τις maxxis ειναι πολυ καλο εκτος δρομου στο νερο εχουν τα θεματα τους και αρκετο θορυβο οτι ακριβως συμβαινει και με το bf goodrich,το yokohama καλο ελαστικο αλλα ανεβαζει τηνκαταναλωση του αυτοκινητου.τα ελαστικα που σου προτινω τα δουλευω χρονια στο μαγαζι μου και το hankook τα φοραω και στο δικο μου το hilux
 
Εγώ έβαλα στο duster το cooper discoverer ATT γιατί δεν ήθελα να αλλάξω διάσταση,μόνο αυτό βγάζει η cooper σε 215/65/16,μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος,το μόνο που θέλω να δω είναι η αντοχή τους στα χλμ,αφού τα φοράω μόνο 6 μήνες.
 
Εγώ έβαλα στο duster το cooper discoverer ATT γιατί δεν ήθελα να αλλάξω διάσταση,μόνο αυτό βγάζει η cooper σε 215/65/16,μέχρι τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος,το μόνο που θέλω να δω είναι η αντοχή τους στα χλμ,αφού τα φοράω μόνο 6 μήνες.
Μανθο για πες τις εντυπώσεις σου γενικότερα από αυτό σε λάσπη, άσφαλτο, κατανάλωση γιατί έχω το ίδιο όχημα και με ενδιαφέρει. Ποιο ελαστικό είχες πριν ως μέτρο σύγκρισης?
 
Μανθο για πες τις εντυπώσεις σου γενικότερα από αυτό σε λάσπη, άσφαλτο, κατανάλωση γιατί έχω το ίδιο όχημα και με ενδιαφέρει. Ποιο ελαστικό είχες πριν ως μέτρο σύγκρισης?
Καλημέρα φίλε, μέτρο σύγκρισης δεν μπορώ να έχω γιατί όταν πήρα το αυτοκίνητο είχε πάνω τα μαμά τα οποία άλλαξα αμέσως,σε λάσπη όπου το δοκίμασα δεν είπε όχι, χωρίς ακρότητες βέβαια,σε δρόμο με πέτρα είναι πολύ καλό,στην άσφαλτο επίσης,σε βρεγμένη άσφαλτο δεν τρομάζει, εννοείται ότι δεν είναι όπως ένα ασφάλτινο ελαστικό,όσο για κατανάλωση επίσης δεν έχω μέτρο σύγκρισης αφού κάθε μήνα η κατανάλωση μου μειώνεται λόγω ότι εξοικειώνομαι με την οδήγηση ενός ντίζελ αυτοκινήτου και το ότι το αυτοκίνητο είχε 36000 χλμ,τώρα έχει 41000 και ακόμη στρώνει το μοτέρ του.Ειχα στην αρχή 6λ/100χλμ ενώ τώρα είμαι στα 5.2/100χλμ.Αν θες δες τα βίντεο του Duster Trails στο YouTube,κάνουν συνέχεια δοκιμές για ελαστικά.
 
Καλησπερα παιδες! Τι ελαστικα θα προτεινατε για το suzukι new grand vitara 1.6 με 225/70/16? Εχει μονιμη τετρακινηση! Εμπειρια εχω απο bf goodrich all terrain (2 τετραδες) και Toyo open country A/T! Απο τα bf εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος αλλα με μειον τον θορυβο στο ταξιδι και η καταναλωση! Τα open country δεν μου αρεσανε.....ασε που σε χιονι εζησα μια απιστευτη εμπειρια που ειπα......δεν θα ξαναβαλω τετοιο λαστιχο.....! Η χρηση που κανω ειναι κυριως στην πολη και κυνηγια οταν πηγαινω χωριο.....!
 
Αλεξ , αρα 80% πατας ασφαλτο....και 20% χωμα με χιονι + ασφαλτο και χιονι ???

Κατι αλλο που πρεπει να δεις....ειναι ποσα χιλιομετρα κανεις τον χρονο...

Επισεις ποσο βαθια εισαι αποφασισμενος να βαλεις το χερι στην τσεπη.

Να ξερεις ( και σιγουρα το ξερεις ) το αυτ/το ειναι στον ''αερα''.....αυτο που σε κραταει στον δρομο
ειναι τα αμορτισερ και τα λαστιχα.
Ασε να σου απαντησουν οι συναδελφοι.....εγω θα ρωτησω τον ''λαστιχα μου'' που τον εμπιστευομαι
και σου απαντησω φιλε!!!
 
Καλησπερα παιδες! Τι ελαστικα θα προτεινατε για το suzukι new grand vitara 1.6 με 225/70/16? Εχει μονιμη τετρακινηση! Εμπειρια εχω απο bf goodrich all terrain (2 τετραδες) και Toyo open country A/T! Απο τα bf εχω μεινει υπερ ευχαριστημενος αλλα με μειον τον θορυβο στο ταξιδι και η καταναλωση! Τα open country δεν μου αρεσανε.....ασε που σε χιονι εζησα μια απιστευτη εμπειρια που ειπα......δεν θα ξαναβαλω τετοιο λαστιχο.....! Η χρηση που κανω ειναι κυριως στην πολη και κυνηγια οταν πηγαινω χωριο.....!
Αλεξ τις επιδόσεις εκτός δρόμου του bfgoodrich at σε άλλο ελαστικό at δεν θα τις βρεις.. Έιναι το πιο σκληροπυρηνικο!!! Το αμέσως πιο κοντινό 50/50 στις επιδόσεις του εκτός δρόμου είναι το cooper discoverer. Και έχει καλύτερες επιδόσεις σε κράτημα στη βρεγμένη άσφαλτο και πιθανόν και στο θορυβο/κατανάλωση. Τώρα το ερώτημα είναι αν χρειάζεσαι οντως ένα 'καθαρόαιμο' λάστιχο 50/50 σύμφωνα με τη χρήση του αυτοκινήτου που αναφέρεις ή θα σε καλύψει και ένα πιο ασφαλτινο (60δρομου/40χωμα)ελαστικό όπως αυτά που φοράμε οι περισσότεροι. Πχ yokohama geolandar, bridgestone dueler at001, maxxis at 771, michelin latitude cross κτλ που ανταποκρινονται πολύ καλύτερα στα ασφάλτινα χλμ που κάνουμε. Αν δλδ τα off road χλμ είναι απαιτητικά πήγαινε στα cooper αλλιώς τσέκαρε τις πιο ασφάλτινες επιλογές με ρίσκο να προσομοιαζουν στα toyo open country που ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Εγώ θα δοκίμαζα τα cooper στη θέση σου
 
Αλεξ τις επιδόσεις εκτός δρόμου του bfgoodrich at σε άλλο ελαστικό at δεν θα τις βρεις.. Έιναι το πιο σκληροπυρηνικο!!! Το αμέσως πιο κοντινό 50/50 στις επιδόσεις του εκτός δρόμου είναι το cooper discoverer. Και έχει καλύτερες επιδόσεις σε κράτημα στη βρεγμένη άσφαλτο και πιθανόν και στο θορυβο/κατανάλωση. Τώρα το ερώτημα είναι αν χρειάζεσαι οντως ένα 'καθαρόαιμο' λάστιχο 50/50 σύμφωνα με τη χρήση του αυτοκινήτου που αναφέρεις ή θα σε καλύψει και ένα πιο ασφαλτινο (60δρομου/40χωμα)ελαστικό όπως αυτά που φοράμε οι περισσότεροι. Πχ yokohama geolandar, bridgestone dueler at001, maxxis at 771, michelin latitude cross κτλ που ανταποκρινονται πολύ καλύτερα στα ασφάλτινα χλμ που κάνουμε. Αν δλδ τα off road χλμ είναι απαιτητικά πήγαινε στα cooper αλλιώς τσέκαρε τις πιο ασφάλτινες επιλογές με ρίσκο να προσομοιαζουν στα toyo open country που ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Εγώ θα δοκίμαζα τα cooper στη θέση σου
Cooper discoverer A/T sport2 και τα BF που λες, με τα πρώτα λίγο καλύτερα στην άσφαλτο και τα δεύτερα λίγο καλύτερα στο χωμα-λασπη.
 
Cooper discoverer A/T sport2 και τα BF που λες, με τα πρώτα λίγο καλύτερα στην άσφαλτο και τα δεύτερα λίγο καλύτερα στο χωμα-λασπη.
Επίσης πολύ καλά σχόλια έχω ακούσει για τα maxxis,ειδικά στις εκτός δρόμου επιδόσεις τους,αλλά εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει.
 
Αλεξ τις επιδόσεις εκτός δρόμου του bfgoodrich at σε άλλο ελαστικό at δεν θα τις βρεις.. Έιναι το πιο σκληροπυρηνικο!!! Το αμέσως πιο κοντινό 50/50 στις επιδόσεις του εκτός δρόμου είναι το cooper discoverer. Και έχει καλύτερες επιδόσεις σε κράτημα στη βρεγμένη άσφαλτο και πιθανόν και στο θορυβο/κατανάλωση. Τώρα το ερώτημα είναι αν χρειάζεσαι οντως ένα 'καθαρόαιμο' λάστιχο 50/50 σύμφωνα με τη χρήση του αυτοκινήτου που αναφέρεις ή θα σε καλύψει και ένα πιο ασφαλτινο (60δρομου/40χωμα)ελαστικό όπως αυτά που φοράμε οι περισσότεροι. Πχ yokohama geolandar, bridgestone dueler at001, maxxis at 771, michelin latitude cross κτλ που ανταποκρινονται πολύ καλύτερα στα ασφάλτινα χλμ που κάνουμε. Αν δλδ τα off road χλμ είναι απαιτητικά πήγαινε στα cooper αλλιώς τσέκαρε τις πιο ασφάλτινες επιλογές με ρίσκο να προσομοιαζουν στα toyo open country που ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Εγώ θα δοκίμαζα τα cooper στη θέση σου
Κοιτα....περισσοτερο ασφαλτο διανυουμε....τα yokohama μου αρεσουν ... τα cooper δεν τα ξερω καθολου...
 
Κοιτα....περισσοτερο ασφαλτο διανυουμε....τα yokohama μου αρεσουν ... τα cooper δεν τα ξεεω καθολου...
Τα yokohama τα φοράει ο πατέρας μου στο crv, μέτρια εκτός δρόμου ανεβάζουν πολύ κατανάλωση αλλά είναι αθόρυβα, επίσης μέτρια στην βροχή.Τα καλύτερα με διαφορά στην άσφαλτο είναι τα Michelin latitude crossμε με ότι αυτό συνεπάγεται σε εκτός δρόμου διαδρομές,είναι 65/35 άσφαλτο/χωμα,τα φοράει θείος μου στο Grand Vitara 2.0 του 2009 μοντ.δεν βγάζουν τις εκτός δρόμου δυνατότητες του αυτοκινήτου,αν σε ενδιαφέρει πιο ασφάλτινο ελαστικό πήγαινε στο Michelin
 
Last edited:
Στην κυπρο οι τιμες των ελαστικων εχουν ξεφυγει
Για τα επωνυμα οπως μπι εφ- μαξις- γοκοχαμα κουπερ κλπ για τετραδα διαστασεων αγροτικου θελεις το ελαχιστο 600 στην καλυτερη και πας μεχρι 900
Τα πρωτα που ειχα ηταν τα μπι εφ
Δεν παιζονταν
Οταν επρεπε να αλλαχθουν δεν ενγαινα εκει και ειχα βαλει τα κουπερ
Κατ εμενα πεταξα 600 ευρα
Μπορει να εκοψαν 55000 αλλα ειχαν πολυ νωρις φθορες στα πλαινα και ηταν πολυ μαλακα
Προσφατα ηρθε η ωρα για αλλαγη
Η φαση μουνοικονομικα ηταν χαλια και εψαχνα να βρω οτι πιο καλο μπορουσα αλλα με αριστες κριτικες
Μπηκε το πιο κατω
Μεχρι τωρα μετα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος
Αριστο κρατημα σε χωμα , ελαχιστος θορυβος και μεγαλη αντοχη στην πετρα ατα πλαινα
Πολυ καλο κρατημα στην ζεστη ασφατο
Τον χειμωνα θα δειξουν αν κανουν στην λασπη και ατην βροχη καπου που δεν εμεινα καθολου ευχαριαρημενος απο τα κουπερ μετα τον πρωτο χρονο

η τιμη τους ηταν 400 ευρω η τετραδα συμπεριλανου ζυγοσταθμισης και μετρηματος τιμονιου
Τον χειμωνα θα δειξουν εαν ηταν καλη επιλογη
 

Attachments

  • 7A5EA319-5B14-4B4F-946C-2BEC023FE2BA.png
    7A5EA319-5B14-4B4F-946C-2BEC023FE2BA.png
    2 MB · Προβολές: 44
Back
Top