Ελάχιστο επιτρεπόμενο μέγεθος ψαριών

Σωστα!Αμα δεν ειναι παλαμισιο,μην το ν βγαλεις καθολου εξω...Θα γελαει ο κοσμος .sarcastic.
Σε κάθε περίπτωση και ανεξάρτητα την άποψη μας, υπάρχει αυτή η νομοθεσία που πρέπει και να την γνωρίζουμε και να την τηρούμε. Ξαναγράφω λοιπόν το χρηστικό μέρος του θέματος όπως μας το έφερε ο συνάδελφος jnp και λέω και εγώ Προσέχουμε για να έχουμε. http://www.wwf.gr/sustainable-economy/fishery/consumers
 
Εγώ που βγαίνω 10 φορές τον χρόνο για μια τηγανιά ψάρια έχω το φιλότιμο να πετάξω την 300αρα στηρα πίσω στο νερό και ταυτόχρονα να έχω την αυτοσυγκρατηση να μην πιάσω από τον λαιμό τον επαγγελματία όταν βγαίνει με ένα τελάρο ροφακια των 100γρ ε?Όπως έλεγε και ο Πανουσης... Εμείς εδώ έχουμε πολλούς νόμους και για να μην μουχλιασουν τους βάζουμε και πολλά παράθυρα!!
 
Εγώ που βγαίνω 10 φορές τον χρόνο για μια τηγανιά ψάρια έχω το φιλότιμο να πετάξω την 300αρα στηρα πίσω στο νερό και ταυτόχρονα να έχω την αυτοσυγκρατηση να μην πιάσω από τον λαιμό τον επαγγελματία όταν βγαίνει με ένα τελάρο ροφακια των 100γρ ε?Όπως έλεγε και ο Πανουσης... Εμείς εδώ έχουμε πολλούς νόμους και για να μην μουχλιασουν τους βάζουμε και πολλά παράθυρα!!
Αυτό που λες είναι αλήθεια.
Εκτός από το φιλότιμο όμως, υπάρχει και η νομοθεσία και πρέπει τουλάχιστον να την γνωρίζουμε. (μη δείξουμε με καμάρι κανένα δεκάποντο μπαρμπούνι από την ψαριά μας και φάμε κανένα πολλών πόντων πρόστιμο !)

Προσπάθησα λοιπόν να βρίσκεται η αρχική ανάρτηση πάλι στο τέλος του θέματος, ώστε αν κάποιος ανοίξει να δεί το θέμα, να δεί και την νομοθεσία (το χρηστικό μέρος της ανάρτησης) .shake hands.


(Υ.Γ. Στο site του υπουργείου γράφουν επίσης ότι : γιατί στην τελική το μέγεθος μετρά !!! .sarcastic. )
 
Back
Top