Ελάχιστο επιτρεπόμενο μέγεθος ψαριών

http://www.wwf.gr/sustainable-economy/fishery/consumers
Καλό είναι να γνωρίζουμε το ελάχιστο μέγεθος ψαριών που επιτρέπεται να ψαρεύουν.
Προσοχή οι φίλοι στο Εγγλεζικο που με τα ψιλά αγκιστρακια είναι πιο εύκολο να πιάσουν μικρά μεγέθη ψαριών.
Προσέχουμε για να έχουμε.
 
Μόνο που 18 το φαγκρι και 20 η τσιπούρα μου φαίνεται λίγο παράλογο
Ολα αυτα ειναι απλά για να έχουμε κατι γραμμένο στα χαρτιά Νίκο.
Αυτό πού γίνεται στην πραγματικότητα τόσο από την μεγαλύτερη μερίδα επαγγελματιών αλλα και ερασιτεχνών , είναι απλά καταστροφή .
 
Μόνο που 18 το φαγκρι και 20 η τσιπούρα μου φαίνεται λίγο παράλογο
Νομίζω ο νόμος έχει βγει με βάση το ποτε ενηλικιώνεται ένα ψάρι. Κάτι έχει να κάνει με το ποτε είναι σε ηλικία που μπορεί να γονιμοποιήσει. Κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι ακριβώς.
 
Νομίζω ο νόμος έχει βγει με βάση το ποτε ενηλικιώνεται ένα ψάρι. Κάτι έχει να κάνει με το ποτε είναι σε ηλικία που μπορεί να γονιμοποιήσει. Κάτι τέτοιο δεν το θυμάμαι ακριβώς.
Και τα δύο είδη αρχίζουν να είναι σεξουαλικώς ενεργά (δηλαδή να συμμετέχουν στην αναπαραγωγική διαδικασία) μετά τα 25 cm αλλά η μεν τσιπούρα είναι πρώτανδρη (τα ψάρια όλα γίνονται πρώτα αρσενικά γιά 2-3 χρόνια και μετά σταδιακά κάποια γίνονται θυληκά) αυτό σημαίνει ότι τα θυληκά είναι ψάρια μεγάλα πάνω από κιλό και γιά τον λόγο αυτό είναι σημαντικά λιγότερα των αρσενικών. Το φαγκρί πάλι είναι ερμαφρόδιτο αλλά πρωτόγυνο, δηλαδή τα μικρά είναι θηλυκά και τα μεγάλα αρσενικά (fishbase). Μάλλον γιά τον λόγο αυτό, έχουν ορίσει το ελάχιστο επιτρεπόμενο μήκος της τσιπούρας μεγαλύτερο αυτό του φαγκριού. Αποψή μου είναι ότι τα 18 και 20 εκατοστά γιά αυτά τα ψάρια, εξακολουθούν να είναι μικρά μεγέθη που δεν έχουν συμβάλλει στην διαιώνιση του είδους τους. Τι είναι όμως ποιό συμφέρον γιά την επιβίωσή τους η αλιεία των μικρών μεγεθών ή των μεγαλύτερων ; πότε είναι μεγαλύτερη η απώλεια; π.χ. όταν ψαρευτούν 3 τσιπούρες τρακοσάρες ή μία του κιλού; Εγώ δεν μπορώ να το απαντήσω ...
 
Και τα δύο είδη αρχίζουν να είναι σεξουαλικώς ενεργά (δηλαδή να συμμετέχουν στην αναπαραγωγική διαδικασία) μετά τα 25 cm αλλά η μεν τσιπούρα είναι πρώτανδρη (τα ψάρια όλα γίνονται πρώτα αρσενικά γιά 2-3 χρόνια και μετά σταδιακά κάποια γίνονται θυληκά) αυτό σημαίνει ότι τα θυληκά είναι ψάρια μεγάλα πάνω από κιλό και γιά τον λόγο αυτό είναι σημαντικά λιγότερα των αρσενικών. Το φαγκρί πάλι είναι ερμαφρόδιτο αλλά πρωτόγυνο, δηλαδή τα μικρά είναι θηλυκά και τα μεγάλα αρσενικά (fishbase). Μάλλον γιά τον λόγο αυτό, έχουν ορίσει το ελάχιστο επιτρεπόμενο μήκος της τσιπούρας μεγαλύτερο αυτό του φαγκριού. Αποψή μου είναι ότι τα 18 και 20 εκατοστά γιά αυτά τα ψάρια, εξακολουθούν να είναι μικρά μεγέθη που δεν έχουν συμβάλλει στην διαιώνιση του είδους τους. Τι είναι όμως ποιό συμφέρον γιά την επιβίωσή τους η αλιεία των μικρών μεγεθών ή των μεγαλύτερων ; πότε είναι μεγαλύτερη η απώλεια; π.χ. όταν ψαρευτούν 3 τσιπούρες τρακοσάρες ή μία του κιλού; Εγώ δεν μπορώ να το απαντήσω ...
Ανάλογα το είδος θα έλεγα εγώ. Ότι ψάρι πιάνει ένας ερασιτέχνης απέξω δεν μπορεί να κάνει ζημιά στον πληθυσμό. Οι ερασιτέχνες που δεν έχουν όρια όμως καθώς και οι επαγγελματίες είναι ικανοί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο είδος. Ο καθένας πρέπει να βάζει όρια στον εαυτό του.
 
Πρόβλημα σε διάφορα είδη μπορεί να δημιουργήσουμε όλοι, όχι μόνο οι κυνηγοί και οι ψαράδες όταν δεν αισθάνονται όρια ή λειτουργούν γιά κέρδος. Μην αφήνουμε έξω από τη ζημιά τον αδιάφορο πολίτη που συμβάλλει στην καταστροφή των βιοτόπων (σκέψου πόσο γλυκό νερό και ποιάς ποιότητας, πάει πλέον στη θάλασσα και τι συνέπειες έχει, την αυθέρετη δόμηση, την καταπάτηση των βάλτων, τη φωτορύπανση στις ακτές κ.λ.π. ), ο οποίος μας κουνά και το δάχτυλο! επειδή κυνηγάμε ή ψαρεύουμε ενώ είμαστε αυτοί που κυρίως ενδιαφερόμαστε να υπάρχει φύση με θηράματα.
 
Last edited:
Ολα αυτα ......τα θεωρω μπουρδες....οχι αυτα που λενε οι φιλοι και συναδελφοι.....αλλα αυτα που λεει το WWF
και το υπουργειο. Μαλλον υποτιμουν και την νοημοσυνη μας....εχετε δει σε καθε καλαδα ανεμοτρατας ποσα
κιλα ψαρι ψιλο πεταγεται στην θαλλασα νεκρο ?? Περα απο την υπολοιπη ζημια που κανει.....
Να πουμε λοιπον στην WWF να ενημερωνει τον εκαστοτε υπουργο και οχι τους καταναλωτες.
Θα παω για ψαρεμα....και θα εχω και την μεζουρα μαζι....ετσι και αλλιως τα μικρα τα ριχνουμε παλι μεσα
στην θαλλασα....αυτοι ομως τι κανουν ??
Αν δεν σταματησουν τελειως οι ανεμοτρατες...ολα τα αλλα ειναι ''φουσκες'' του αερα....και για να εχουμε
κατι να λεμε......αυτη ειναι η γνωμη μου.
 
Ολα αυτα ......τα θεωρω μπουρδες....οχι αυτα που λενε οι φιλοι και συναδελφοι.....αλλα αυτα που λεει το WWF
και το υπουργειο. Μαλλον υποτιμουν και την νοημοσυνη μας....εχετε δει σε καθε καλαδα ανεμοτρατας ποσα
κιλα ψαρι ψιλο πεταγεται στην θαλλασα νεκρο ?? Περα απο την υπολοιπη ζημια που κανει.....
Να πουμε λοιπον στην WWF να ενημερωνει τον εκαστοτε υπουργο και οχι τους καταναλωτες.
Θα παω για ψαρεμα....και θα εχω και την μεζουρα μαζι....ετσι και αλλιως τα μικρα τα ριχνουμε παλι μεσα
στην θαλλασα....αυτοι ομως τι κανουν ??
Αν δεν σταματησουν τελειως οι ανεμοτρατες...ολα τα αλλα ειναι ''φουσκες'' του αερα....και για να εχουμε
κατι να λεμε......αυτη ειναι η γνωμη μου.
Όλοι αυτοί είναι καλά βολεμένοι και με πλουσιοπάροχες αποδοχές .....
Πουλούν εικόνα καί σανό ,πολύ σανό .......
Μου θύμισες την ιστορία με την κατάργηση στο καλαμακι του φραπέ για να σώσουν τον πλανήτη
ενώ μια γύρα στο supermarket των πολυεθνικών είναι πολύ επιμορφωτική για να διαπιστώσουμε ότι
είμαστε πνιγμένοι στο πλαστικό ........
 
Όλοι αυτοί είναι καλά βολεμένοι και με πλουσιοπάροχες αποδοχές .....
Πουλούν εικόνα καί σανό ,πολύ σανό .......
Μου θύμισες την ιστορία με την κατάργηση στο καλαμακι του φραπέ για να σώσουν τον πλανήτη
ενώ μια γύρα στο supermarket των πολυεθνικών είναι πολύ επιμορφωτική για να διαπιστώσουμε ότι
είμαστε πνιγμένοι στο πλαστικό ........

Οπως τα λες....Εχει πιασει ολοι αυτοι απο μια ''καρεκλα''.....και νομιζουν οτι μας δουλευουν ψιλο γαζι... :mad:
 
Ολα αυτα ......τα θεωρω μπουρδες....οχι αυτα που λενε οι φιλοι και συναδελφοι.....αλλα αυτα που λεει το WWF
και το υπουργειο. Μαλλον υποτιμουν και την νοημοσυνη μας....εχετε δει σε καθε καλαδα ανεμοτρατας ποσα
κιλα ψαρι ψιλο πεταγεται στην θαλλασα νεκρο ?? Περα απο την υπολοιπη ζημια που κανει.....
Να πουμε λοιπον στην WWF να ενημερωνει τον εκαστοτε υπουργο και οχι τους καταναλωτες.
Θα παω για ψαρεμα....και θα εχω και την μεζουρα μαζι....ετσι και αλλιως τα μικρα τα ριχνουμε παλι μεσα
στην θαλλασα....αυτοι ομως τι κανουν ??
Αν δεν σταματησουν τελειως οι ανεμοτρατες...ολα τα αλλα ειναι ''φουσκες'' του αερα....και για να εχουμε
κατι να λεμε......αυτη ειναι η γνωμη μου.
Πες τα Νίκο ! η ανεμότρατα (μηχανότρατα σωστότερα) είναι απόλυτα καταστροφικός τρόπος αλιείας γιά θάλασσες όπως η Μεσόγειος.
 
Πες τα Νίκο ! η ανεμότρατα (μηχανότρατα σωστότερα) είναι απόλυτα καταστροφικός τρόπος αλιείας γιά θάλασσες όπως η Μεσόγειος.
Το μεγάλο κακό της ανεμότρατας είναι ότι διαλύει τον βυθό και δημιουργεί πρόβλημα στην αναπαραγωγή των ψαριών. Οι άνθρωποι είναι πύρινη λαίλαπα. Αυτοί και τα γρι γρι.
 
Δεν υπαρχει σεβασμός ουτε απο επαγγελματία ,ουτε από ερασιτέχνες παρά ελάχιστων εξαιρέσεων όπως πάντα. Ασε που τουλάχιστον οι ερασιτέχνες ,αμφιβάλλω αν γνωρίζουν όλες αυτές τις διατάξεις που καθορίζουν τις απαγορεύσεις σε σχέση με το μέγεθος την εποχή την ποσότητα και λοιπά.
Είμαστε λαός απείθαρχος κα.για ολα αυτα φταίει το οτι οι νόμοι παραμένουν πάντα στα χαρτιά ,έλεγχος δεν υπάρχει και η ατιμωρησία ζει και βασιλεύει σε όλα τα επίπεδα και σε όλο το μεγαλείο της
 
Δεν υπαρχει σεβασμός ουτε απο επαγγελματία ,ουτε από ερασιτέχνες παρά ελάχιστων εξαιρέσεων όπως πάντα. Ασε που τουλάχιστον οι ερασιτέχνες ,αμφιβάλλω αν γνωρίζουν όλες αυτές τις διατάξεις που καθορίζουν τις απαγορεύσεις σε σχέση με το μέγεθος την εποχή την ποσότητα και λοιπά.
Είμαστε λαός απείθαρχος κα.για ολα αυτα φταίει το οτι οι νόμοι παραμένουν πάντα στα χαρτιά ,έλεγχος δεν υπάρχει και η ατιμωρησία ζει και βασιλεύει σε όλα τα επίπεδα και σε όλο το μεγαλείο της
Γειά σου Δημήτρη, όλα αυτά που λες και επίσης, είμαστε λαός που έχουμε άποψη για όλα, βγάζουμε αμέσως συμπεράσματα (αυτά που μας συμφέρουν) χωρίς να έχουμε κάνει τον κόπο να μάθουμε και να κατανοήσουμε όλα τα δεδομένα. Είμαστε λαός που δεν εμπιστευόμαστε πλέον κανέναν και για τίποτα και έχουμε βάλει σε υποθήκη τη ζωή των παιδιών και των εγγονών μας. Όμως βλέπεις ότι είμαστε αρκετοί που παθιαζόμαστε με αυτά τα θέματα, γιατί αγαπάμε πραγματικά τη ζωή και τη φύση, μιας και ήμαστε μέρος της (και όχι αυτοαποκαλούμενοι οικολόγοι! η οικολογία είναι επιστήμη δεν είναι "τάση" της μόδας) γι΄αυτό συνιστώ αυτοσυγκράτηση!!! .
 
Μεγαλη συζητηση ανοιξες Μητσαρα!!!! Θα σου θυμισω τι λεει ο σοφος λαος μας....''το ψαρι απο το κεφαλι
αρχιζει και βρωμαει''......δλδ ζηταει απο εμενα να σεβαστω το μεγεθος του ψαριου....την στιγμη που η
ανεμοτρατα ξεπατωνει τον βυθο.....κτλ κτλ...........
 
Μεγαλη συζητηση ανοιξες Μητσαρα!!!! Θα σου θυμισω τι λεει ο σοφος λαος μας....''το ψαρι απο το κεφαλι
αρχιζει και βρωμαει''......δλδ ζηταει απο εμενα να σεβαστω το μεγεθος του ψαριου....την στιγμη που η
ανεμοτρατα ξεπατωνει τον βυθο.....κτλ κτλ...........
Δε διαφωνώ Νίκο. Άλλωστε ποιος ειναι υπεύθυνος για την εφαρμογή και τήρηση των νόμων ; Γιατί δεν εφαρμόζει αυτά που νομοθετεί ;
Το σύστημα διαχρονικά είναι έτσι φτιαγμένο να υπάρχει μια σχέση αλληλοεξάρτησης της εκάστοτε εξουσίας με τον πολίτη ,ώστε να βολεύονται όλοι και να μην υπάρχει ουτε αντίδραση ,ούτε πολιτικό κόστος . Βουτηγμένο στη βρωμιά και στη λαμογιά.Οι νόμοι ψηφίζονται ,μένουν στα σκονισμένα κιτάπια και δεν εφαρμόζονται για να μη χαλάσει η σούπα δεκαετιών και βάλε.
Μεγάλη κουβέντα ,χιλιοειπωμένα πράγματα και όλα καλά.
Ήμουνα νιος και γέρασα και ακόμη τα ίδια και τα ίδια ....Το κερασάκι αλλαζει το οποίο κατά καιρούς βαπτίζεται με νέο όνομα .Εκσυγχρονισμός ,μεταρρύθμιση,ανάπτυξη κλπ.
 
Που είναι εκείνος ο νέος της Αμαλιάδας, να μας πει ότι το θέμα εδώ είναι το : Ελάχιστο επιτρεπόμενο μέγεθος να μας επαναφέρει....very funny.
Ελάχιστο επιτρεπόμενο μέγεθος ΨΑΡΙΩΝ, προς αποφυγή παρεξηγήσεων! Μην αρχίσουμε και έχουμε αποχωρήσεις απο το φόρουμ... :p
 
Back
Top