Εκπαίδευση με οικόσιτα ορτύκια

Μάγκες μου καλησπέρα! πήρα 2 ορτικια ιταλικά για να κάνω εκπαίδευση στον μικρο, θα το πάω Κωπαΐδα, λέω να τα πιάσω με πετονιά από το πόδι και να το αφήσω σε ακτίνα 10-15 μέτρα,έχετε καμία καλλίτερη ιδέα?
 
Το πήγα!έδεσα το ορτύκι με πετονιά από το πόδι αλλά μπλεχτήκανε και την έκοψα,μετά το αφίσα ελεύθερο και επειδή ήτανε καιρό σε κλουβί δεν πέταγε μακριά και κάναμε δουλειά έτσι,το έψαχνε το έβρισκε και το σήκωνε! δεν φέρμαρε βέβαια! αλλά οκ είναι 8 μηνών σέττερ και είναι η πρώτη εμπειρία με το θήραμα πιστέυω τα πήγε καλά για πρώτη φορά ;)
 
Αν και λόγο της εποχής,το ιδανικό θα ήταν κάποιες σύντομες βόλτες σε χωραφια που ''βάζουν'' περασματιάρικα ορτύκια,με την ελπίδα να πέσει πάνω σε κάποιο.Το πρώτο πραγμα που πρεπει να μας ενδιαφέρει στις πρωτες επαφές του σκυλάκου μας με το ''ιταλικό'' ορτυκι,είναι να δουμε το πάθος,τη μανία που θα βγάλει,το ''γυάλισμα'' του ματιού στη θεα του ορτυκιού...όσο περισσότερα όλα αυτά,τόσο καλύτερα.Απο κει και πέρα,δεν χρειάζεται υπερβολή στην συχνότητα επανάληψης του ''μαθήματος''.Το ιδανικό σενάριο στα πρωτα μαθήματα,είτε ο σκύλος το φερμάρει(αν το φερμάρει ακόμα καλύτερα φυσικά) είτε οχι,ειναι αφου ο σκυλος εντοπίσει την αναθυμίαση και πλησιάσει,αυτό να πεταχτεί εντυπωσιακά μπροστα στη μούρη του και πετώντας δυνατα να απομακρυνθεί αρκετά,στη θέα του ο σκυλάκος θα πρεπει να ενθουσιαστεί και να το κυνηγήσει με μανία.Στη συνέχεια θα αρχισει να το αναζητά δεξια αριστερά (και με τη δική μας παρότρυνση).Αν το ξανα εντοπίσει και το ξεσηκώσει πάλι ,τον πιάνουμε τον δένουμε με το σκοινάκι..και φεύγουμε.Τέλος για σήμερα.Την επόμενη φορά,πράττουμε το ίδιο,προσέχοντας να μη μας πιάσει ο σκύλος το ορτύκι.Στην επόμενη 'έξοδο'' σερνουμε το ορτύκι για λίγο επάνω στα χορτα και το κρύβουμε στη τσέπη μας.Αφήνουμε το σκυλάκο να το ψάξει στο χωράφι παρακολουθώντας το να μανιάζει και να αυξάνει την ενταση και το πάθος αναζήτησης οταν αντιλαμβάνεται τη μυρωδιά που έχουμε αφήσει....Καπως ετσι ξεκινάμε,σκοπός μας ειναι να δουμε οσο ειναι αυτο δυνατον,το πάθος του σκύλου μας απέναντι στο θηραμα και να ενισχύσουμε, να κεντρισουμε το ενδιαφερον του ωστε να αρχισει να αναζητα το θήραμα,να πέρνει τόπο σιγα σιγά καθοδηγούμενο φυσικά και απο τα ενστικτά του και τα γονίδιά του....:)
 
Αν και λόγο της εποχής,το ιδανικό θα ήταν κάποιες σύντομες βόλτες σε χωραφια που ''βάζουν'' περασματιάρικα ορτύκια,με την ελπίδα να πέσει πάνω σε κάποιο.Το πρώτο πραγμα που πρεπει να μας ενδιαφέρει στις πρωτες επαφές του σκυλάκου μας με το ''ιταλικό'' ορτυκι,είναι να δουμε το πάθος,τη μανία που θα βγάλει,το ''γυάλισμα'' του ματιού στη θεα του ορτυκιού...όσο περισσότερα όλα αυτά,τόσο καλύτερα.Απο κει και πέρα,δεν χρειάζεται υπερβολή στην συχνότητα επανάληψης του ''μαθήματος''.Το ιδανικό σενάριο στα πρωτα μαθήματα,είτε ο σκύλος το φερμάρει(αν το φερμάρει ακόμα καλύτερα φυσικά) είτε οχι,ειναι αφου ο σκυλος εντοπίσει την αναθυμίαση και πλησιάσει,αυτό να πεταχτεί εντυπωσιακά μπροστα στη μούρη του και πετώντας δυνατα να απομακρυνθεί αρκετά,στη θέα του ο σκυλάκος θα πρεπει να ενθουσιαστεί και να το κυνηγήσει με μανία.Στη συνέχεια θα αρχισει να το αναζητά δεξια αριστερά (και με τη δική μας παρότρυνση).Αν το ξανα εντοπίσει και το ξεσηκώσει πάλι ,τον πιάνουμε τον δένουμε με το σκοινάκι..και φεύγουμε.Τέλος για σήμερα.Την επόμενη φορά,πράττουμε το ίδιο,προσέχοντας να μη μας πιάσει ο σκύλος το ορτύκι.Στην επόμενη 'έξοδο'' σερνουμε το ορτύκι για λίγο επάνω στα χορτα και το κρύβουμε στη τσέπη μας.Αφήνουμε το σκυλάκο να το ψάξει στο χωράφι παρακολουθώντας το να μανιάζει και να αυξάνει την ενταση και το πάθος αναζήτησης οταν αντιλαμβάνεται τη μυρωδιά που έχουμε αφήσει....Καπως ετσι ξεκινάμε,σκοπός μας ειναι να δουμε οσο ειναι αυτο δυνατον,το πάθος του σκύλου μας απέναντι στο θηραμα και να ενισχύσουμε, να κεντρισουμε το ενδιαφερον του ωστε να αρχισει να αναζητα το θήραμα,να πέρνει τόπο σιγα σιγά καθοδηγούμενο φυσικά και απο τα ενστικτά του και τα γονίδιά του....:)
Καλησπερα δλδ αν δεν φερμαρει δεν υπαρχει προβλημα.....την φερμα θα την εκδηλωση με την επαναληψη;Εγω στο δικο μου του το εχω κανει εφτα -οχτω μερες με περιστέρια τα βρισκει αλλα δεν φερμαρει....Επισης με φτερο κ καλαμι δεν σταματάει παρα μονο μετα απο 40 επαναλήψεις Ειναι14 μηνων σεττερ τωρα το πηρα.
 
Καλησπερα δλδ αν δεν φερμαρει δεν υπαρχει προβλημα.....την φερμα θα την εκδηλωση με την επαναληψη;Εγω στο δικο μου του το εχω κανει εφτα -οχτω μερες με περιστέρια τα βρισκει αλλα δεν φερμαρει....Επισης με φτερο κ καλαμι δεν σταματάει παρα μονο μετα απο 40 επαναλήψεις Ειναι14 μηνων σεττερ τωρα το πηρα.
Καπησπερα λαμπρο,
δεν χρειαζεται το καλαμι και το φτερο ο σκυλακο σου.
Εξοδους θελει και να συναντησει πολυ θηραμα.
Με τις επαναληψεις και τις επιτυχιες θα καταλαβει πως και ποιο θηραμα μας ενδιαφερει.
Αρκει βεβαια να εχει παθος και ενδιαφερον για κυνηγι και οχι απλως βολτα και παιχνιδι στην υπαιθρο.
 
Σε ευχαριστώ που απαντησες.Δλδ το οτι ανεβαίνει στις αναθυμιασεις κ δεν φερμαρει δεν ειναι ανησυχητικό......θα φερμαρει δλδ καποια στιγμη;Αν ξεσηκώσει πολλες μπεκατσες π.χ.
 
Ηλικιακα επερεπε να φερμαρει.
Αν μπορεις και εχετε εκει ορτυκια περασματιαρικα που καθονται στη φερμα χωρις να ποδαρωνουν βγαλτον εκει και χτυπα ΜΟΝΟ αυτα που θα φερμαρει.
Θα ξεσηκωσει καποια αλλα αν ειναι μυαλομενος θα καταλαβει οτι θελει προσοχη και θα τα προσεγγιζει πιο μαλακα και στο τελος θα τα φερμαρει.
Αν δεν, εχει αλλες λυσεις με σχοινι, με την εντολη μεινε κ.α.
Αλλα αυτα θα πρεπει να γυρισει πισω στην βασικη εκπαιδευσει που μαλλον δεν εχει ή ειναι ελλειπης.
Μεχρι την μπεκατσα πρεπει να εχει φερμαρει γιατι μετα ειναι πιο δυσκολο. Λογω πουλιου και συμπεριφορας το λεω.
 
καλημέρα ,
ψάχνω να βρω ορτύκια ιταλικά να αγοράσω για εκπαίδευση σκύλου και δεν μπορώ να βρω.
στο σχιστό έχω πάει 3 φορές και δεν έχουνε.
ξέρει κανείς κάποιο πτηνοτροφείο στα Μέγαρα ?
 
καλημέρα ,
ψάχνω να βρω ορτύκια ιταλικά να αγοράσω για εκπαίδευση σκύλου και δεν μπορώ να βρω.
στο σχιστό έχω πάει 3 φορές και δεν έχουνε.
ξέρει κανείς κάποιο πτηνοτροφείο στα Μέγαρα ?
Εκτροφείο μετά τηγ Νέα Πέραμο πρός Μέγαρα, στρίβεις αριστερά εκεί που λέει πρός ΔΕΣΦΑ , νομίζω περνάνε και Φέρυ για Σαλαμίνα
Γιώργος, τηλέφωνο 6977351540. Παρε να συνεννοηθείς....
 
Θα ήθελα μια βοήθεια και γνώμη μιας και είμαι νέος τι πρέπει να κάνω στο σκυλί ράτσας σεττερ θυλικο γύρω στα 8 μηνών τι πρέπει να κάνω για να μάθει το σκυλί το θήραμα δλδ να ξέρει τι ψάχνει
Μάθε του, τις βασικές εντολές.
Και μετά, βγάλτο σε έναν τόπο,που να έχει θήραμα και αφησέ το,να δεις,πώς θα συμπεριφερθεί.
 
Εγω δενω το ορτυκι με μακρι σκοινι το περναω απο ενα κλαδι ενος δεντρου οποτε αν παει να το πιασει το τραβαω ψηλα και ταυτοχονα ντουφεκαω με οπλο μικρου διαμετηματος την πρωτη φορα Αυτο μια δυο φορες στη αρχη , μετα σε αγριο θυραμα .Φαινωντε τα σκυλια απο την πρωτη αν εχουν ενστικτα .Εμενα ο μικρος προχθες εψαξε και αγριογουρουνο.Βεβαια στην πορεια θα τον κοψωΠΡΟΣΟΧΗ δεν πρεπει να πιασει το ορτυκι αν δεν εχει φερμαρει
 
Εγω δενω το ορτυκι με μακρι σκοινι το περναω απο ενα κλαδι ενος δεντρου οποτε αν παει να το πιασει το τραβαω ψηλα και ταυτοχονα ντουφεκαω με οπλο μικρου διαμετηματος την πρωτη φορα Αυτο μια δυο φορες στη αρχη , μετα σε αγριο θυραμα .Φαινωντε τα σκυλια απο την πρωτη αν εχουν ενστικτα .Εμενα ο μικρος προχθες εψαξε και αγριογουρουνο.Βεβαια στην πορεια θα τον κοψωΠΡΟΣΟΧΗ δεν πρεπει να πιασει το ορτυκι αν δεν εχει φερμαρει
Έτσι το κάναμε και εμείς στη Σύρα. Με ένα καλάμι δέναμε το ορτυκάκι από το πόδι και το σηκώναμε πριν το πιάσει το σκυλί και ταυτόχρονα χτυπούσαμε παλαμάκια.
 
Back
Top