Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

Εγώ ξαναλέω πάρε τηλ στον αντιπρόσωπο. Όχι ότι θα κερδίσεις κάτι αλλά για να προστατέψεις συναδέλφους κυνηγούς.
Οκ, σωστά, αλλά μην περιμένεις πολλά Βασίλη όταν ο εν λόγω έμπορος είναι ένας από τους καλύτερους πελάτες του εισαγωγέα, δεν νομίζω ότι θα τον μαλώσει και πολύ...
 
Οκ, σωστά, αλλά μην περιμένεις πολλά Βασίλη όταν ο εν λόγω έμπορος είναι ένας από τους καλύτερους πελάτες του εισαγωγέα, δεν νομίζω ότι θα τον μαλώσει και πολύ...
Αν πάρει τον αντιπρόσωπο και του πει ότι ο τάδε επαγγελματίες μου έδωσε νέο όπλο με αυτά τα χαρακτηριστικά και μου είπε ότι εσυ το έστειλες έτσι κάτι μπορεί να γίνει. Εξαρτάται και τον αντιπρόσωπο βέβαια...
 
Επαγγελματισμός,συνέπεια,αξιοπρέπεια,σεβασμός στον πελάτη ,είναι λέξεις άγνωστες για μεγάλη μερίδα επαγγελματιών και όχι μόνο.
Αλλά τι τα σκαλίζουμε αφού το ξέρουμε ότι βρωμάνε μαζί με πολλά άλλα. Άλλωστε οι επαγγελματίες όποιοι κι είναι, δεν ήρθαν από τον Αρη . Κομμάτι ετούτης της κοινωνίας είναι που ξέρουμε πως λειτουργεί και με μόνο υπεύθυνο της κατάντιας αυτής το ίδιο το σύστημα με την ατιμωρησία του.
 
Last edited:
Εγώ συνήθως πάω και ψωνίζω από ένα μαγαζί που ενώ δεν με βολεύει καθόλου το κάνω επειδή συμπαθώ τον επιχειρηματία.

Δεν σε ζαλίζει....Δεν κάνει τον ξερολα...Και δεν είναι σαλιαρης.

Και ενώ είναι κέντρο και δεν βρισκει να παρκάρει κανεις και ενώ πρέπει να περπατήσω για να πάω εκεί τον προτιμώ.

Ξερει να φερεται...Δεν σε υποτιμαει επειδή ξερει περισσότερα. Κτλ...Κτλ....
 
Αρχοντες η εποχη του δεν βαριεσαι ετσι ειναι η κοινωνια μας κτλ πρεπει καποια στιγμη να τελειωσει και να αφανισει απο την αγορα την καθε λογης τσικνα για το καλο ολων μας αλλα και για το καλο των αριστων επαγγελματιων
Δεν μπορει ρε Μορτη εσυ να επιβιωνεις με κολπα και κουτοπονηριες
οταν αλλοι φτυνουν ιδρωτα για να κρατησουν καταστηματα και υπαλληλους
Σιγουρα δημοσια δεν μπορουν να καταγγειλουμε καποια αβαρια
αλλα εστω με ενα pm σε ολα τα ενεργα Μελη θα βοηθουσε την τσεπη τους και τον αγωνα που δινουν για να την φουλαρουν
 
Ίσως φταίμε και εμείς παίδες που "δίνουμε τόπο στην οργή" τι ποιο πολλές φορές!!? Αν αρχίσουν και πέφτουν καταγγελίες για συμπεριφορές "επαγγελματιών" να δεις για πότε αλλάζουν ρεπερτόριο. Οι υπηρεσίες υπάρχουν.....εμείς δεν τις χρησιμοποιούμε σωστά.
 
Ο συγκεκριμένος που θα αναφέρω έχει κλείσει πριν χρόνια. Ήταν και γνωστός μου, είχαμε πάει καμμία 10αρια κυνήγια μαζί.
Παραγγέλνω μια benelli δεν θυμάμαι ποια ακριβώς.
Του λέω φέρτη και τα χρήματα όλα στη παραλαβή.
Ααα μου λέει, εγώ προπληρώνω το ποσό στον Κύργια δεν μπορώ να στην παραγγείλω έτσι. Το όπλο θα είναι εδώ σε 4-5 ημέρες. Οκ λέω τι όλα τα χρήματα τώρα τι σε 1 εβδομάδα. Του μετράω 1500€.
Μην σας τα πολυλογώ ο Κυργιας καθυστερούσε τις παραλαβές από Ιταλία κάθε φορά που τον ρωτούσα για 1 μήνα.
Παίρνω τον Κύργια και μου λέει έχω 20 τέτοια όπλα στην αποθήκη μου. Από ποιον αγόρασες το όπλο ? Μόλις του είπα όνομα μου λέει " τα έχασες τα λεφτά σου" !!! Είναι απατεώνας ... Με έχει "δαγκώσει" και εμένα.
Πάω στο μαγαζί του (μέσα 5-6 πελάτες) και τον ρωτάω που είναι το όπλο? Ο Κυργιας δεν το έχει φέρει ακόμα ...
Ποιος είδε τον Θεό και δεν φοβήθηκε.
Μου μέτρησε επιτόπου 1000€ και η γυναίκα του έφυγε σφαίρα για την τράπεζα και μου έφερε αλλά 500.
ΠΟΤΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ή ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.
 
Last edited:
Ο συγκεκριμένος που θα αναφέρω έχει κλείσει πριν χρόνια. Ήταν και γνωστός μου, είχαμε πάει καμμία 10αρια κυνήγια μαζί.
Παραγγέλνω μια benelli δεν θυμάμαι ποια ακριβώς.
Του λέω φέρτη και τα χρήματα όλα στη παραλαβή.
Ααα μου λέει, εγώ προπληρώνω το ποσό στον Κύργια δεν μπορώ να στην παραγγείλω έτσι. Το όπλο θα είναι εδώ σε 4-5 ημέρες. Οκ λέω τι όλα τα χρήματα τώρα τι σε 1 εβδομάδα. Του μετράω 1500€.
Μην σας τα πολυλογώ ο Κυργιας καθυστερούσε τις παραλαβές από Ιταλία κάθε φορά που τον ρωτούσα για 1 μήνα.
Παίρνω τον Κύργια και μου λέει έχω 20 τέτοια όπλα στην αποθήκη μου. Από ποιον αγόρασες το όπλο ? Μόλις του είπα όνομα μου λέει " τα έχασες τα λεφτά σου" !!! Είναι απατεώνας ... Με έχει "δαγκώσει" και εμένα.
Πάω στο μαγαζί του (μέσα 5-6 πελάτες) και τον ρωτάω που είναι το όπλο? Ο Κυργιας δεν το έχει φέρει ακόμα ...
Ποιος είδε τον Θεό και δεν φοβήθηκε.
Μου μέτρησε επιτόπου 1000€ και η γυναίκα του έφυγε σφαίρα για την τράπεζα και μου έφερε αλλά 500.
ΠΟΤΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ή ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.
Δεν ειναι ολοι ετσι.Ο Καλκατζακος σου κοβει και αποδειξει οτι προπληρωσες ή οτι εδωσες προκαταβολη.Απι την αλλη,αυτος που κοροιδεψε τον Μανο,το εθχε κανει και σε μενα.Ηταν μια παραγγελια περιπου 400-500 ευρω σε φυσιγγια με το κουτι στα 6,5 και ηθελε μπροστα καμια 100 ευρω αν θυμαμαι.Ευτυχως δεν ειχα πανω μου τοσα.Μονο κατι ψιλα.Οταν πηγα να τα παρω μου λεει 7,5 ακατεβατο το κουτι.fff.
Γυρναω και του λεω τσαοοοο, στην κυριολεξια,γυρισα πλατη και εφυγα..
Διαβασε το παρον θεμα,σελιδα 2.....
 
Δεν ειναι ολοι ετσι.Ο Καλκατζακος σου κοβει και αποδειξει οτι προπληρωσες ή οτι εδωσες προκαταβολη.Απι την αλλη,αυτος που κοροιδεψε τον Μανο,το εθχε κανει και σε μενα.Ηταν μια παραγγελια περιπου 400-500 ευρω σε φυσιγγια με το κουτι στα 6,5 και ηθελε μπροστα καμια 100 ευρω αν θυμαμαι.Ευτυχως δεν ειχα πανω μου τοσα.Μονο κατι ψιλα.Οταν πηγα να τα παρω μου λεει 7,5 ακατεβατο το κουτι
Γυρναω και του λεω τσαοοοο, στην κυριολεξια,γυρισα πλατη και εφυγα..
Διαβασε το παρον θεμα,σελιδα 2.....
Θοδωρή κάθε επαγγελματίας έχει ένα κεφάλαιο που ονομάζεται κεφάλαιο κίνησης.
Δεν καταλαβαίνω ούτε τα 20€ μπροστά ειδικά όταν το κατάστημα σε γνωρίζει.
Το ότι σου κόβει μια απόδειξη δεν σημαίνει απολύτως τίποτα ... τα χρήματα αυτά στην καλύτερη περίπτωση θα μείνουν σαν πιστωτικό στο λογαριασμό σου και η δουλειά σου δεν θα έχει γίνει.
ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ.
Άμα θέλει ... αλλιώς πηγαίνω σε άλλον.
Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ.
Πέρυσι αγόρασα την Μ2 και του έκανα εξήγηση.
Την φέρνεις, την βλέπω και εξόφληση επιτόπου.
Κανένα πρόβλημα από κατάστημα στην Φωκίδα (ο ιδιοκτήτης φίλος ενός φίλου).
 
Η προκαταβολή έχει κυρίως το ρόλο του "καπάρο" και εξυπηρετεί περισσότερο το μαγαζάτορα ώστε να μην κάνεις πίσω αφού βάλεις την παραγγελία. Όταν υπάρχει συχνή επαφή με το μαγαζί και ειδικά όταν μιλάμε για καλά μαγαζιά στο χώρο με μεγάλη ιστορία ο κίνδυνος μειώνεται.
 
Η προκαταβολή έχει κυρίως το ρόλο του "καπάρο" και εξυπηρετεί περισσότερο το μαγαζάτορα ώστε να μην κάνεις πίσω αφού βάλεις την παραγγελία. Όταν υπάρχει συχνή επαφή με το μαγαζί και ειδικά όταν μιλάμε για καλά μαγαζιά στο χώρο με μεγάλη ιστορία ο κίνδυνος μειώνεται.
Μάνο η προκαταβολή εξυπηρετεί ΜΟΝΟ το μαγαζάτορα και ΠΟΤΕ τον πελάτη.
Ο τύπος που ανέφερα 4 ποστ πιο πάνω μου είχε φέρει επίσης την Remington 1187 με μηδέν προκαταβολή και εξόφληση στην παράδοση μετά από έλεγχο.
Όταν μου ζήτησε προπληρωμή ... μου την έκανε.
Όταν έφαγε τα μπινελίκια του με αρκετούς πελάτες στο μαγαζί του μου τα μέτρησε όλα τα χρήματα επιτόπου. (όταν λέω μπινελίκια εννοώ ποιος είδε τον θεό και δεν φοβήθηκε ... καταλαβαίνετε τι έγινε)
Αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να έρθει οποιοσδήποτε από εμάς σε αυτή την κατάσταση.

Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά ΝΑΙ έχει το δικαίωμα ο πελάτης να υπαναχωρήσει από την παραγγελία του.
Και λοιπόν τι έγινε ?
Ο πελάτης θα χάσει την προκαταβολή του και ο μαγαζάτορας θα πουλήσει όλο το προϊόν (με κάποια καθυστέρηση ίσως) και απλά θα μειωθεί προσωρινά το κεφάλαιο κίνησής του και θα βγάλει και κέρδος.
Ποιο το ποσοστό των πελατών όμως που υπαναχωρούν ?
 
Χαιρετώ την παρέα. Να πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία που είχα με έναν επαγγελματία του χώρου. Αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούριο όπλο, καθότι έχω άλλα 3 θέλησα να το κάνω με τη μορφή της ανταλλαγής, δλδ να πουλήσω ένα από αυτά που έχω και να δώσω τη διαφορά για την αγορά του νέου. Πήγα λοιπόν και εγώ σε ένα κυνηγόμαγαζο και ρώτησα τι μου δίνει για το όπλο μου. Αφού τα βρήκαμε ετοιμάζω όλα τα χαρτιά μου και πάω σήμερα να παραλάβω το νέο όπλο και να πληρώσω τη διαφορά.
Για να μην σας τα πολυλογώ το όπλο που μου έφερε ο εν λόγω επαγγελματίας ήταν μεταχειρισμένο. Κάννη βρώμικη, η ουρά της με γρατζουνιά, τα μέταλλα εμφανώς λαδωμένα από καθαρισμό ιδιοκτήτη και όχι εργοστασίου και το ελατήριο στη βίδα της πάπιας έμενε στην πάπια και όχι στη βίδα όταν το ξεβίδωνα. Τα λέω όλα αυτά και πήρα τις εξής απαντήσεις:

Το ελατήριο έτσι πρέπει να μένει, δλδ πάνω στην αποθήκη και όχι στη βίδα
Το σημαδάκι ναι είναι λογικό να γίνεται αφού τρίβεται μέταλλο με μέταλλο
Η κάννη δεν είναι βρώμικη, είναι τα γράσσα του καινούριου

Τηλέφωνο στην αντιπροσωπία, δεν υπάρχει άλλο όπλο και περιμένουμε νέα από Ιούνιο-Ιούλιο. Τώρα αν όντως μίλησε με την αντιπροσωπία ή με κανέναν καντηλαναύτη δεν γνωρίζω. Ωραία δώστε μου τα λεφτά που συμφωνήσαμε για το όπλο μου και όταν έρθει νέο όπλο το συζητάμε. Όχι πάρε το όπλο σου πίσω γτ δεν είχαμε συμφωνήσει έτσι. Οκ του απαντώ συμφωνήσαμε να σας πουλήσω το όπλο μου και να πάρω ένα νέο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα όπλο. Για την αντιπροσωπεία αυτό είναι καινούριο όπλο, η απάντηση που πήρα.

Ευτυχώς δεν είχα καταθέσει τα χαρτιά της πώλησης, παίρνω το όπλο μου και φεύγω. Με εξαίρεση 4 ευρώ για τα παράβολα και τις βενζίνες έμαθα πάρα πολλά από πρώτο χέρι για τον Έλληνα επαγγελματία.

Φεύγω και επισκέπτομαι άλλο κυνηγόμαγαζο για να δω το όπλο, να μου φύγει η απορία ρε αδερφέ μήπως έτσι είναι πλέον τα καινούρια όπλα. Αποτέλεσμα, κάννη που ήταν πραγματικός καθρέπτης, κανένας ίχνος από γράσσα και μλκίες, και εννοείται πως το ελατήριο έμενε με τη βίδα και όχι με την πάπια.

Καθότι δεν έχω όρεξη να μπω σε δικαστικές διαμάχες , δεν θα αναφέρω το όνομα του επαγγελματία, σας εφιστώ την προσοχή όμως να μην εφησυχάζετε στον "επαγγελματισμό" των ελλήνων καταστηματαρχών, δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να σου τη φέρουν και να σε κοροϊδέψουν. Αξίζει χίλιες φορές να δώσουμε το κάτι παραπάνω και να έχουμε μια σωστή αντιμετώπιση από τα να βρίζουμε για το χόμπι μας.

Το όπλο που θέλω να πάρω είναι η breda 930i και το συγκεκριμένο που είδα ήταν η μαύρη έκδοση.

Μάνο φωτό το Serial Number και εμαιλ στην αντιπροσωπεία για να δεις πότε και αν πωλήθηκε από αυτούς.
Δεν το έχω κάνει αλλά θα το έκανα στην δική σου περίπτωση ...
 
Εδώ ταιριάζει το ποτέ προκαταβολή.
Στον μαγαζάτορα που είχα αγοράσει την Μ2 του είχα κάνει ξεκάθαρη εξήγηση.
Μάλιστα εκείνη την περίοδο θα πήγαινε Θεσ/νικη για δική του δουλειά.
"Πας και παίρνεις την Μ2 από Κύργια."
"Το κουτί ή η θήκη θα ανοιχτεί από εμένα !!!"
"Οι ζελατίνες με τα γράσσα θα αφαιρεθούν από εμένα."
"Αν βρω οποιοδήποτε ελλάτωμα το πρόβλημα είναι δικό σου και του Κύργια. Δεν θα αγοράσω το όπλο."
"Τα χρήματα όλα ντούκου στην παράδοση."
Συμφωνήσαμε και τελείωσε το θέμα.

ps
όποιος καεί από τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι !!!
 
Στο χωριό μου λένε απού πρωτοπλερώσει κακά γαμ3ί ....

Ισχύει μόνο αν δεν γνωρίζεις κάποιον.

Εγώ συνηθίζω να πληρώνω πολλές φορές ακόμη και 90% της αξία του προϊόντος σε προκαταβολή.

Κυρίως εκεί που έχω εμπιστοσύνη και για πολλούς άλλους λογους....Όπως π.χ. διότι είμαι πολύ επιρρεπής στο να χαλάσω τα λεφτά....να αλλάξω γνώμη και άλλα.

Βέβαια δεν την έχω πατήσει κιόλας γι αυτό.

Ένας σοβαρός άνθρωπος και επιχειρηματίας πάντα φαίνεται.

Διότι δεν κάνει ύποπτες κινήσεις και δεν λέει σάλια.

Και κυρίως όταν ένα μαγαζί είναι χρόνια στην αγορά χωρίς να έχει ακουστεί το παραμικρό τότε υπάρχει εμπιστοσύνη.
 
Σχετικα με τη προκαταβολη παιδια,"ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια" και επειδη οταν καποιος ειναι σωστος επαγγελματιας θα πρεπει να τον γραφουμε με ονοματεπωνυμο, ετσι και τον κακο επαγγελματια να τον γραφουμε επισης με ονοματεπωνυμο....εξαλλου οταν λες την αληθεια με αποδειξεις,κανενας δε μπορει να σε κατηγορησει για συκοφαντικη δυσφημιση...κι ενα παραδειγμα,οταν αγορασα πριν 1,5 χρονο τη powerbore την οποια παρηγγειλα απ το artemis sport-Γιαλιτακης Γιωργος αν θυμαμαι καλα Ηρακλειο,(εγω απο Αιτωλ/νια), μου ζητησε προκαταβολη και του εδωσα ενα Α ποσο....καταλαβα οτι ειχε την εννοια να "δεσει" την παραγγελια..καθολα θεμιτο...και για να μη λεω πολλα ολα κυλησαν αριστα...απλα,καλα ειναι οταν δινουμε προκαταβολη να ειναι μεσω τραπεζης με στοιχεια.
 
Σχετικα με τη προκαταβολη παιδια,"ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια" και επειδη οταν καποιος ειναι σωστος επαγγελματιας θα πρεπει να τον γραφουμε με ονοματεπωνυμο, ετσι και τον κακο επαγγελματια να τον γραφουμε επισης με ονοματεπωνυμο....εξαλλου οταν λες την αληθεια με αποδειξεις,κανενας δε μπορει να σε κατηγορησει για συκοφαντικη δυσφημιση...κι ενα παραδειγμα,οταν αγορασα πριν 1,5 χρονο τη powerbore την οποια παρηγγειλα απ το artemis sport-Γιαλιτακης Γιωργος αν θυμαμαι καλα Ηρακλειο,(εγω απο Αιτωλ/νια), μου ζητησε προκαταβολη και του εδωσα ενα Α ποσο....καταλαβα οτι ειχε την εννοια να "δεσει" την παραγγελια..καθολα θεμιτο...και για να μη λεω πολλα ολα κυλησαν αριστα...απλα,καλα ειναι οταν δινουμε προκαταβολη να ειναι μεσω τραπεζης με στοιχεια.
Πολύ σωστά η καί με γραπτή αποδείξει όπως κάνει ο καλκατζακος και σου αφαιρεί από την τιμή του όπλου.
 
Σε περιπτώσεις όπως του αδερφού μου τι κάνουμε όμως; Εκεί δεν έγινε κάποια συναλλαγή για να υπάρχουν αποδείξεις. Ως ένα σημείο κατανοώ τον φόβο του επαγγελματία γιατί όπως εμείς λέμε για αυτούς έτσι και εκείνοι αντιμετωπίζουν πελάγους αφερέγγυους και έχουν καεί αρκετές φορές φαντάζομαι.
 
Τελειώνοντας το κυνήγι το Φλεβάρη αποφασίζω να πάρω νέα τσοκ. Πηγαίνω λοιπών στον αντιπρόσωπο που τα φέρνει και του τα ζητάω, μου λέει ότι δεν έχει και περιμένει παραλαβή, υπολογίζει ότι στην έκθεση που ήτανε να γίνει θα τα έχει φέρει , του λέω ότι θέλω να κάνω κράτηση από εκείνη την στιγμή και μου λέει ενταξει και κρατάει τα στοιχεία και τηλ. Του λέω να του αφήσω μια προκαταβολή και μου λέει δεν χρειάζεται αλλά άμα θέλεις άφησε. Τον ρωτάω πόσα να αφήσω και μου λέει ότι θέλεις, του αφήνω 20 ευρώ περνω απόδειξη και φεύγω. Στο μαγαζί πηγαίνω υπόψη πρώτη φορά.Με παίρνει τηλ. πρίν λίγες μέρες και μου λέει τα τσοκ ήρθανε έλα να τα πάρεις, εγώ ήμουνα στον δρόμο και πήγα κατευθείαν και του λέω ότι δεν έχω την απόδειξη προκαταβολής μαζί μού, μου λέει πόσα λεφτά είχα δώσει του λέω ότι είχα δώσει 20ευρώ μου λέει εντάξει χωρίς να ψάξει το δικό του μπλοκ του δείνω και τα υπόλοιπα τα περνω και φεύγω. Ξαναπάς αν χρειαστεί κάτι σε τέτοιον επαγγελματία. .. Ναι με χίλια
 
Καλκατζακο και big Hunter που έχω πάρει όπλα ήταν σπαθί οι άνθρωποι έδωσα αστεία προκαταβολή που επέλεξα εγώ, και μόλις βγήκε η άδεια άμεση αποστολή την ίδια μέρα
Με κούριερ της επιλογής μου
 
Back
Top