Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω.
τι πρόβλημα θα υπάρξει αν δημοσιοποιήσεις τον "επαγγελματία"
θα σε πάει δικαστήριο ?
εφόσον είχες και μάρτυρα , το ποιό πιθανό είναι να πάει για μαλλί και να βγει στο τέλος κουρεμένος.

και στην τελική αν δεν έχουμε τα κότσια να απαιτούμαι το δίκιο μας καλά κάνουν αυτοί οι "επαγγελματίες"

Δεν θα βγει κουρεμενος ο επαγγελματιας..Ειχε ο Μανος μαρτυρα,ειχε αυτος τον "αντιπροσωπο",μπορει και κανα φιλο ςκει στο μαγαζι και η δουλεια θα παει "σου ειχα πει,οχι μου πες,δν εννοουσα,οχι εσυ,οχι εγω μπλα μπλα μπλα""..Σε τετοιες περιπτωσεις θες γραπτες δεσμευσεις και παλι πιθανων να μην βρεις ακρη...Απ τον εν λογω "επαγγελματια" πηγα να την πατησω και γω καποτε σε μια συναλλαγη που παραλιγο να κανω..Ευτυχως δεν ειχα πανω μου λεφτα για προκαταβολη που ζητουσε...Τσαμπα θα τα εχανα οπως ο Μανος
 
εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω.
τι πρόβλημα θα υπάρξει αν δημοσιοποιήσεις τον "επαγγελματία"
θα σε πάει δικαστήριο ?
εφόσον είχες και μάρτυρα , το ποιό πιθανό είναι να πάει για μαλλί και να βγει στο τέλος κουρεμένος.

και στην τελική αν δεν έχουμε τα κότσια να απαιτούμαι το δίκιο μας καλά κάνουν αυτοί οι "επαγγελματίες"

Γιώργο, δεν αγόρασα κάτι από αυτόν επομένως μπορεί και να μου πει ότι τον δυσφημώ. Να φταίει ο αντιπρόσωπος μου φαίνεται λίγο δύσκολο. Επειδή δεν θέλω καμιά ανάμειξη με δικηγόρους κλπ γι'αυτό και δεν το δημοσιοποιώ. Ίσως αν ζούσαμε σε άλλη χώρα. ίσως να είμαι και χέστης. Πάντως από εμένα δεν θα δει ούτε ευρώ κυρίως για τον τρόπο αντιμετώπισης που είχα όταν του έλεγα για τα προβλήματα του όπλου.
 
Παρε αυριο κιόλας την αντιπροσωπεία.
Ξερω απο πρωτο χερι πως οι Α400 wildboar δοκιμαζονται απο το εργοστασιο μια προς μια σε βολές και ερχονται με μαυρες καννες.
Μηπως ειναι ετσι και σε αυτη.
 
Παρε αυριο κιόλας την αντιπροσωπεία.
Ξερω απο πρωτο χερι πως οι Α400 wildboar δοκιμαζονται απο το εργοστασιο μια προς μια σε βολές και ερχονται με μαυρες καννες.
Μηπως ειναι ετσι και σε αυτη.

Κυριάκο είδα άλλο όπλο σε άλλο μαγαζί και δεν ήταν καθόλου έτσι. Επίσης λες να έρχονται και με σημάδια και φουλ στο λάδι στην βάση;
 
Μανο εγω για τη βρωμικη κανη λεω.
Ο συγκεκριμένος ειναι ψιλο ατσιδα, οπως τον εχω κόψει.
Κανε το τηλ αυριο να μαθεις.
Επισης αν σημειωνες τον κωδικο του οπλου ισως μαθαιναμε κατι παραπανω.
 
Μανο εγω για τη βρωμικη κανη λεω.
Ο συγκεκριμένος ειναι ψιλο ατσιδα, οπως τον εχω κόψει.
Κανε το τηλ αυριο να μαθεις.
Επισης αν σημειωνες τον κωδικο του οπλου ισως μαθαιναμε κατι παραπανω.

Ναι το ξέρω Κυριάκο ότι με τον αριθμό κάτι θα μαθαίναμε. Τέλος πάντων μαύρο.....
 
Πριν πάρω τη μοντεφελτρο μου άρεσε το 828.

Πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα να το δω.

Δεν υπήρχε σε καινούργιο και είχαν ένα μεταχειρισμένο.

Το πιάνω...το επομιζω...Μια χαρά.

Το ανοίγω κοιτάω τις Κάννες και ήταν ακαθάριστες.

Τους λέω ρε παιδιά πουλάτε ένα όπλο δεν μπορείτε να το καθαρίσετε πρώτα;

Τους την είπα κανονικά και άντε γεια!!!
Φαντάσου τώρα να μου λέγανε ότι είναι καινούργιο.

Εγώ έδωσα ένα όπλο και το πήρε ένα παιδί από Αθήνα.
Χωρίς καν να το δει...Και του το έστειλα καθαρισμένο λαδωμενο της πενιάς!!!!

Να σεβόμαστε πρέπει τον κόπο του άλλου.
 
Δεν θα βγει κουρεμενος ο επαγγελματιας..Ειχε ο Μανος μαρτυρα,ειχε αυτος τον "αντιπροσωπο",μπορει και κανα φιλο ςκει στο μαγαζι και η δουλεια θα παει "σου ειχα πει,οχι μου πες,δν εννοουσα,οχι εσυ,οχι εγω μπλα μπλα μπλα""..Σε τετοιες περιπτωσεις θες γραπτες δεσμευσεις και παλι πιθανων να μην βρεις ακρη...Απ τον εν λογω "επαγγελματια" πηγα να την πατησω και γω καποτε σε μια συναλλαγη που παραλιγο να κανω..Ευτυχως δεν ειχα πανω μου λεφτα για προκαταβολη που ζητουσε...Τσαμπα θα τα εχανα οπως ο Μανος
Θοδωρη καλησπέρα αν εχεισ την καλοσύνη θα ηθελα να μ πεις για ποιον αναφέρεστε γιατι και εγω προκειται να κανω αγορα και θα ηθελα να εχω τον νού μου. Θα μ πείς δύο ειναι ολα κ όλα τα μεγαλα κυνηγομάγαζα , Μανδηλαρας και Καλκατζάκος......αν θες μ λες. Σ ευχαριστω!!
 
Θοδωρη καλησπέρα αν εχεισ την καλοσύνη θα ηθελα να μ πεις για ποιον αναφέρεστε γιατι και εγω προκειται να κανω αγορα και θα ηθελα να εχω τον νού μου. Θα μ πείς δύο ειναι ολα κ όλα τα μεγαλα κυνηγομάγαζα , Μανδηλαρας και Καλκατζάκος......αν θες μ λες. Σ ευχαριστω!!
Τι θες να πάρεις θοδωρη;
 
Θοδωρη καλησπέρα αν εχεισ την καλοσύνη θα ηθελα να μ πεις για ποιον αναφέρεστε γιατι και εγω προκειται να κανω αγορα και θα ηθελα να εχω τον νού μου. Θα μ πείς δύο ειναι ολα κ όλα τα μεγαλα κυνηγομάγαζα , Μανδηλαρας και Καλκατζάκος......αν θες μ λες. Σ ευχαριστω!!
Εμένα σε άλλον πήγε ο νους μου... Πιό νοτιοδυτικά...
 
Ρε παιδιά όσο το σκέφτομαι τόσο πιο χαζός μου φαντάζει ο μαγαζατορας όταν πας να το γυρίσεις δεν θα φαινόταν ότι έχει δελτίο το όπλο?
Μπορει να το ειχε στο μαγαζί και να το έριχνε που και που. Σενάρια μπορούμε να σκεφτούμε διάφορα, η ουσία είναι ότι πήγε να πουλήσει στον αδερφό μου χρησιμοποιημένο όπλο το οποίο είχε και πρόβλημα προφανώς αφού το ελατήριο της βίδας της πάπιας ήταν "ανεξέλεγκτο".
 
Χαιρετώ την παρέα. Να πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία που είχα με έναν επαγγελματία του χώρου. Αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούριο όπλο, καθότι έχω άλλα 3 θέλησα να το κάνω με τη μορφή της ανταλλαγής, δλδ να πουλήσω ένα από αυτά που έχω και να δώσω τη διαφορά για την αγορά του νέου. Πήγα λοιπόν και εγώ σε ένα κυνηγόμαγαζο και ρώτησα τι μου δίνει για το όπλο μου. Αφού τα βρήκαμε ετοιμάζω όλα τα χαρτιά μου και πάω σήμερα να παραλάβω το νέο όπλο και να πληρώσω τη διαφορά.
Για να μην σας τα πολυλογώ το όπλο που μου έφερε ο εν λόγω επαγγελματίας ήταν μεταχειρισμένο. Κάννη βρώμικη, η ουρά της με γρατζουνιά, τα μέταλλα εμφανώς λαδωμένα από καθαρισμό ιδιοκτήτη και όχι εργοστασίου και το ελατήριο στη βίδα της πάπιας έμενε στην πάπια και όχι στη βίδα όταν το ξεβίδωνα. Τα λέω όλα αυτά και πήρα τις εξής απαντήσεις:

Το ελατήριο έτσι πρέπει να μένει, δλδ πάνω στην αποθήκη και όχι στη βίδα
Το σημαδάκι ναι είναι λογικό να γίνεται αφού τρίβεται μέταλλο με μέταλλο
Η κάννη δεν είναι βρώμικη, είναι τα γράσσα του καινούριου

Τηλέφωνο στην αντιπροσωπία, δεν υπάρχει άλλο όπλο και περιμένουμε νέα από Ιούνιο-Ιούλιο. Τώρα αν όντως μίλησε με την αντιπροσωπία ή με κανέναν καντηλαναύτη δεν γνωρίζω. Ωραία δώστε μου τα λεφτά που συμφωνήσαμε για το όπλο μου και όταν έρθει νέο όπλο το συζητάμε. Όχι πάρε το όπλο σου πίσω γτ δεν είχαμε συμφωνήσει έτσι. Οκ του απαντώ συμφωνήσαμε να σας πουλήσω το όπλο μου και να πάρω ένα νέο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα όπλο. Για την αντιπροσωπεία αυτό είναι καινούριο όπλο, η απάντηση που πήρα.

Ευτυχώς δεν είχα καταθέσει τα χαρτιά της πώλησης, παίρνω το όπλο μου και φεύγω. Με εξαίρεση 4 ευρώ για τα παράβολα και τις βενζίνες έμαθα πάρα πολλά από πρώτο χέρι για τον Έλληνα επαγγελματία.

Φεύγω και επισκέπτομαι άλλο κυνηγόμαγαζο για να δω το όπλο, να μου φύγει η απορία ρε αδερφέ μήπως έτσι είναι πλέον τα καινούρια όπλα. Αποτέλεσμα, κάννη που ήταν πραγματικός καθρέπτης, κανένας ίχνος από γράσσα και μλκίες, και εννοείται πως το ελατήριο έμενε με τη βίδα και όχι με την πάπια.

Καθότι δεν έχω όρεξη να μπω σε δικαστικές διαμάχες , δεν θα αναφέρω το όνομα του επαγγελματία, σας εφιστώ την προσοχή όμως να μην εφησυχάζετε στον "επαγγελματισμό" των ελλήνων καταστηματαρχών, δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να σου τη φέρουν και να σε κοροϊδέψουν. Αξίζει χίλιες φορές να δώσουμε το κάτι παραπάνω και να έχουμε μια σωστή αντιμετώπιση από τα να βρίζουμε για το χόμπι μας.

Το όπλο που θέλω να πάρω είναι η breda 930i και το συγκεκριμένο που είδα ήταν η μαύρη έκδοση.
Για τα λεφτα που του εδωσες,σου εκοψε καποιο χαρτι?Καποιο αποδεικτικο?
 
Για τα λεφτα που του εδωσες,σου εκοψε καποιο χαρτι?Καποιο αποδεικτικο?

Δεν έδωσα χρήματα, πήγα χτες να παραλάβω το "καινούριο" όπλο και να πληρώσω τη διαφορά. Τελικά πήρα πίσω τη fabarm και έφυγα. Έχω τελειώσει με αυτόν. Παιδιά όπως σας είπα εμένα μου έτυχε αυτό, τυχαίο δεν ξέρω πάντως εγώ δεν περνάω ούτε απέξω από εκεί ξανά. Τι όπλο ήταν δεν ξέρω, δλδ αν ήταν ελαττωματικό της αντιπροσωπείας, όπλο δοκιμών κλπ. Αυτό που ξέρω είναι ότι πήγε να μου πουλήσει για καινούριο ένα όπλο που έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν. Ας μου έλεγε είναι μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση. Εδώ ο υπάλληλος που έχει μέσα μου είπε ότι "Αυτό το όπλο θεωρείται καινούριο για την αντιπροσωπεία" Και λέω εγώ ότι οκ δεν φταιει ο μαγαζάτορας αλλά η αντιπροσωπεία γτ δεν υποστηρίζεις εμένα που είμαι πελάτης σου αλλά υποστηρίζεις την αντιπροσωπεία;; Δλδ αν σου το έφερνα αυτό το όπλο για καινούριο θα μου έλεγες πάρε τόσα; Η Fabarm μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση από τη breda.
 
Δεν έδωσα χρήματα, πήγα χτες να παραλάβω το "καινούριο" όπλο και να πληρώσω τη διαφορά. Τελικά πήρα πίσω τη fabarm και έφυγα. Έχω τελειώσει με αυτόν. Παιδιά όπως σας είπα εμένα μου έτυχε αυτό, τυχαίο δεν ξέρω πάντως εγώ δεν περνάω ούτε απέξω από εκεί ξανά. Τι όπλο ήταν δεν ξέρω, δλδ αν ήταν ελαττωματικό της αντιπροσωπείας, όπλο δοκιμών κλπ. Αυτό που ξέρω είναι ότι πήγε να μου πουλήσει για καινούριο ένα όπλο που έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν. Ας μου έλεγε είναι μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση. Εδώ ο υπάλληλος που έχει μέσα μου είπε ότι "Αυτό το όπλο θεωρείται καινούριο για την αντιπροσωπεία" Και λέω εγώ ότι οκ δεν φταιει ο μαγαζάτορας αλλά η αντιπροσωπεία γτ δεν υποστηρίζεις εμένα που είμαι πελάτης σου αλλά υποστηρίζεις την αντιπροσωπεία;; Δλδ αν σου το έφερνα αυτό το όπλο για καινούριο θα μου έλεγες πάρε τόσα; Η Fabarm μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση από τη breda.
Σε τετοιες περιπτωσεις,ειδικα αν εχει δωσει καποιος χρηματα,θελουν τριξιμο στα δοντια επι τοπου.Καταγγελια στην Γ.Γ προστασιας του καταναλωτη,απειλες και τετοια.Να δεις για ποτε γινονται γατακια οι.......... "παρε το οπλο σου και φυγε".........
 
Back
Top