Επαγγελματίες - θετικές & αρνητικές εμπειρίες

Και εγώ έπαθα την πλάκα μου όταν το είδα.... τελικά πριν απο δύο λεπτά μου ήρθε μήνυμα στο κινητό από την κούριερ πως το πακέτο μόλις τώρα αναχώρησε για το υποκατάστημα της περιοχής μου και με χρεώνουν με 8 ευρώ αντικαταβολή για το δικό τους λάθος...!!!!
μην παρεις τιποτα απο αυτον.και να σου χαλασει κατι κανει 3μηνες να το φτιαξει.εκτος οτι τα προιοντα του ειναι μαπα και χαλανε συνεχεια
 
Last edited by a moderator:
Υποθέτω ότι σου έστειλαν αλλο ειτε απο λάθος ,είτε γιατί δεν ειχαν αυτό που ζήτησες το οποιο προφανώς περιμένουν ακομη να το παραλάβουν.
Το έχουν μαθει καλά το παραμύθι όλοι.Με ενα συγνώμη νομίζουν οτι μπορούν να σκεπάσουν αυτα που εκαναν ,αλλά κι αυτά που κάνουν στη συνέχεια.
Εχουμε χορτάσει απο τέτοιες τακτικές και νοοτροπίες.
Αυτό ακριβώς έγινε... δεν είχαν αυτό που παρήγγειλα και μου έστειλαν κάποιο άλλο επειδή για να παραλάβεις το πακέτο και να το ανοίξεις να δεις τι έχει μέσα πρέπει να πρωτοπληρώσεις την αντικαταβολή.... Τελικά μπήκα στο FB στη σελίδα Gps ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ για να κάνω κι εκεί καταγγελία και διαπίστωσα οτι δυστυχώς δεν είμαι ο μοναδικός που έχω πρόβλημα με τον συγκεκριμένο ''επαγγελματία'' καθ οσον στην πρώτη πρώτη σελίδα υπάρχουν δεκάδες καταγγελίες και τον χαρακτηρίζουν όλοι ''μεγάλο απατεώνα''............
 
Πάρε τηλέφωνο το μαγαζί και πες τους το. Αν το λάθος ήταν δικό τους δεν θα έπρεπε να πληρώσεις ούτε τα μεταφορικά που έστειλες πίσω το λανθασμένο προϊόν πόσο μάλλον την αντικαταβολή. Μου φαίνεται too much αυτό που γράφεις. Όχι ότι το ξέρω το μαγάζι. Επίσης, παιδιά επειδή έχουμε δει ξανά νομικά προβλήματα καλό είναι να αποφεύγονται οι γραπτοί χαρακτηρισμοί αλήτες κλπ..
 
Πάρε τηλέφωνο το μαγαζί και πες τους το. Αν το λάθος ήταν δικό τους δεν θα έπρεπε να πληρώσεις ούτε τα μεταφορικά που έστειλες πίσω το λανθασμένο προϊόν πόσο μάλλον την αντικαταβολή. Μου φαίνεται too much αυτό που γράφεις. Όχι ότι το ξέρω το μαγάζι. Επίσης, παιδιά επειδή έχουμε δει ξανά νομικά προβλήματα καλό είναι να αποφεύγονται οι γραπτοί χαρακτηρισμοί αλήτες κλπ..
Όταν έστειλα πίσω το λάθος από πλευρά τους προϊόν με επιλογή δική μου πλήρωσα 8 ευρώ γιατί ήθελα να πάει σύντομα αλλά και να υπάρχει υπογραφή παραλαβής απο τον παραλήπτη... αυτός μου πρότεινε να το στείλω στην ταχυδρομική του θυρίδα χωρίς επιβάρυνση αλλά δεν θα είχα καμία απόδειξη για την παραλαβή.... Όταν όμως μου το επέστρεψε έπρεπε να με χρεώσει??? Επειδή δεν θέλω να φέρω σε δυσκολία τη σελίδα θα σβήσω τον παραπάνω χαρακτηρισμό αλλά να ξέρετε ότι δεν είναι άδικος........
 
Last edited:
Όταν θα το έστελνες πίσω πχ με courier με χρέωση παραλήπτη θα σου έδιναν αποδεικτικό για την αποστολή. Εν πάση περιπτώσει ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα και αυτή τη φορά το κολάρο να είναι το σωστό και να σου βγει και καλό. Άμα είναι και τυχερό θα ξεχάσεις αυτή σου την περιπέτεια. Ο χαρακτηρισμός είναι περισσότερο για εσένα προστασία.
 
Όταν θα το έστελνες πίσω πχ με courier με χρέωση παραλήπτη θα σου έδιναν αποδεικτικό για την αποστολή. Εν πάση περιπτώσει ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα και αυτή τη φορά το κολάρο να είναι το σωστό και να σου βγει και καλό. Άμα είναι και τυχερό θα ξεχάσεις αυτή σου την περιπέτεια. Ο χαρακτηρισμός είναι περισσότερο για εσένα προστασία.
Αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι μου πρότεινε να το στείλω στην ταχυδρομική του θυρίδα... δεν το δεχόταν πίσω με δική του χρέωση... εν πάση περιπτώση δεν θα ξανα ασχοληθώ με τα προϊόντα αυτού του τύπου κι αν έχει πρόβλημα το κολάρο θα το πετάξω και θα πω ότι έχασα 150 ευρώ... την ανάρτηση την έκανα για να ενημερωθούν σχετικά οι φίλοι κυνηγοί να μην την πατήσουν... Όσο για τον συγκεκριμένο επαγγελματία μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο Fb στη σελίδα ''Gps ΓΙΑ ΣΚΥΛΟΥΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ'' είναι πρώτη πρώτη ανάρτηση δεν θα κουραστείς να ψάξεις και θα βγάλεις συμπέρασμα.....
 
Και εγώ έπαθα την πλάκα μου όταν το είδα.... τελικά πριν απο δύο λεπτά μου ήρθε μήνυμα στο κινητό από την κούριερ πως το πακέτο μόλις τώρα αναχώρησε για το υποκατάστημα της περιοχής μου και με χρεώνουν με 8 ευρώ αντικαταβολή για το δικό τους λάθος......
Αλητεία λεγεται αυτό,μακριά λοιπον ολοι απο τον εν λόγω απαράδεκτο έμπορο.hair.
 
Χαιρετώ την παρέα. Να πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία που είχα με έναν επαγγελματία του χώρου. Αποφάσισα να αγοράσω ένα καινούριο όπλο, καθότι έχω άλλα 3 θέλησα να το κάνω με τη μορφή της ανταλλαγής, δλδ να πουλήσω ένα από αυτά που έχω και να δώσω τη διαφορά για την αγορά του νέου. Πήγα λοιπόν και εγώ σε ένα κυνηγόμαγαζο και ρώτησα τι μου δίνει για το όπλο μου. Αφού τα βρήκαμε ετοιμάζω όλα τα χαρτιά μου και πάω σήμερα να παραλάβω το νέο όπλο και να πληρώσω τη διαφορά.
Για να μην σας τα πολυλογώ το όπλο που μου έφερε ο εν λόγω επαγγελματίας ήταν μεταχειρισμένο. Κάννη βρώμικη, η ουρά της με γρατζουνιά, τα μέταλλα εμφανώς λαδωμένα από καθαρισμό ιδιοκτήτη και όχι εργοστασίου και το ελατήριο στη βίδα της πάπιας έμενε στην πάπια και όχι στη βίδα όταν το ξεβίδωνα. Τα λέω όλα αυτά και πήρα τις εξής απαντήσεις:

Το ελατήριο έτσι πρέπει να μένει, δλδ πάνω στην αποθήκη και όχι στη βίδα
Το σημαδάκι ναι είναι λογικό να γίνεται αφού τρίβεται μέταλλο με μέταλλο
Η κάννη δεν είναι βρώμικη, είναι τα γράσσα του καινούριου

Τηλέφωνο στην αντιπροσωπία, δεν υπάρχει άλλο όπλο και περιμένουμε νέα από Ιούνιο-Ιούλιο. Τώρα αν όντως μίλησε με την αντιπροσωπία ή με κανέναν καντηλαναύτη δεν γνωρίζω. Ωραία δώστε μου τα λεφτά που συμφωνήσαμε για το όπλο μου και όταν έρθει νέο όπλο το συζητάμε. Όχι πάρε το όπλο σου πίσω γτ δεν είχαμε συμφωνήσει έτσι. Οκ του απαντώ συμφωνήσαμε να σας πουλήσω το όπλο μου και να πάρω ένα νέο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα όπλο. Για την αντιπροσωπεία αυτό είναι καινούριο όπλο, η απάντηση που πήρα.

Ευτυχώς δεν είχα καταθέσει τα χαρτιά της πώλησης, παίρνω το όπλο μου και φεύγω. Με εξαίρεση 4 ευρώ για τα παράβολα και τις βενζίνες έμαθα πάρα πολλά από πρώτο χέρι για τον Έλληνα επαγγελματία.

Φεύγω και επισκέπτομαι άλλο κυνηγόμαγαζο για να δω το όπλο, να μου φύγει η απορία ρε αδερφέ μήπως έτσι είναι πλέον τα καινούρια όπλα. Αποτέλεσμα, κάννη που ήταν πραγματικός καθρέπτης, κανένας ίχνος από γράσσα και μλκίες, και εννοείται πως το ελατήριο έμενε με τη βίδα και όχι με την πάπια.

Καθότι δεν έχω όρεξη να μπω σε δικαστικές διαμάχες , δεν θα αναφέρω το όνομα του επαγγελματία, σας εφιστώ την προσοχή όμως να μην εφησυχάζετε στον "επαγγελματισμό" των ελλήνων καταστηματαρχών, δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να σου τη φέρουν και να σε κοροϊδέψουν. Αξίζει χίλιες φορές να δώσουμε το κάτι παραπάνω και να έχουμε μια σωστή αντιμετώπιση από τα να βρίζουμε για το χόμπι μας.

Το όπλο που θέλω να πάρω είναι η breda 930i και το συγκεκριμένο που είδα ήταν η μαύρη έκδοση.
 
Οφείλουμε να μάθουμε τους μαγαζάτορες, πρεπει να προστατευται ο καταναλωτης, ήμουν παρων και νόμιζε πως θα κατάφερνε να μας πουλησει με το έτσι θέλω κάτι που δεν είχε καμια σχεση με καινουργιο! Επίσης ο άνθρωπος που πήρε στο τηλεφωνο σαν αντιπρόσωπο, πρισπαθησε και με επιθετικό τόνο να με πεισει πως είμαι ελέφαντας!
 
Κώστα δεν ξέρω ρε φίλε, δεν ρώτησα να μάθω. Μπορεί το όπλο να ήταν δοκιμών, μπορεί να ήταν β διαλογής, μπορεί να το έριχνε ο ίδιος κανα 6μηνο, η νοοτροπία είναι που με τσαντίζει. Σκέψου πόσα έχασε τώρα με αυτό που έκανε. Για μένα το μαγαζί αυτό απλά δεν υπάρχει. Ας βγάλει ότι προσφορά θέλει, δεν του δίνω ούτε σεντ. Και όπως λέει ο Ηλίας είχα μια απάντηση για όλα ρε φίλε, να υποστηρίξει το όπλο. Αφού βλέπεις ότι αρχίσαμε τις ερωτήσεις, υποστήριξε εμένα τον πελάτη σου αν όντως σου έδωσε αυτό το όπλο η αντιπροσωπεία.
 
Κώστα δεν ξέρω ρε φίλε, δεν ρώτησα να μάθω. Μπορεί το όπλο να ήταν δοκιμών, μπορεί να ήταν β διαλογής, μπορεί να το έριχνε ο ίδιος κανα 6μηνο, η νοοτροπία είναι που με τσαντίζει. Σκέψου πόσα έχασε τώρα με αυτό που έκανε. Για μένα το μαγαζί αυτό απλά δεν υπάρχει. Ας βγάλει ότι προσφορά θέλει, δεν του δίνω ούτε σεντ. Και όπως λέει ο Ηλίας είχα μια απάντηση για όλα ρε φίλε, να υποστηρίξει το όπλο. Αφού βλέπεις ότι αρχίσαμε τις ερωτήσεις, υποστήριξε εμένα τον πελάτη σου αν όντως σου έδωσε αυτό το όπλο η αντιπροσωπεία.
Τραγικο...Δεν μας λετε τουλαχιστον περιοχη που βρισκεται το κατ/μα? Αν ειναι δυνατον βεβαια και δεν προκυπτει κινδυνος....
 
Τραγικο...Δεν μας λετε τουλαχιστον περιοχη που βρισκεται το κατ/μα? Αν ειναι δυνατον βεβαια και δεν προκυπτει κινδυνος....

Δυστυχώς φίλε μου δεν είναι τόσα πολλά τα κυνηγόμαζα και θα το έδινα εμμέσως. Απλά πολλή προσοχή, να τους αντιμετωπίζεται σαν να είναι λαμόγια και αφήστε τους να κερδίσουν της εμπιστοσύνη σας. Και σας μιλάει ένα άνθρωπος που είμαι αφελής, με τρώει η ευγένεια σε τέτοια θέματα.
 
Δυστυχώς φίλε μου δεν είναι τόσα πολλά τα κυνηγόμαζα και θα το έδινα εμμέσως. Απλά πολλή προσοχή, να τους αντιμετωπίζεται σαν να είναι λαμόγια και αφήστε τους να κερδίσουν της εμπιστοσύνη σας. Και σας μιλάει ένα άνθρωπος που είμαι αφελής, με τρώει η ευγένεια σε τέτοια θέματα.
Αν θες πετα μου pm.....γιατι δεν θα ηθελα να ψωνισω ουτε φυσιγγια απο αυτον....
 
Κώστα δεν ξέρω ρε φίλε, δεν ρώτησα να μάθω. Μπορεί το όπλο να ήταν δοκιμών, μπορεί να ήταν β διαλογής, μπορεί να το έριχνε ο ίδιος κανα 6μηνο, η νοοτροπία είναι που με τσαντίζει. Σκέψου πόσα έχασε τώρα με αυτό που έκανε. Για μένα το μαγαζί αυτό απλά δεν υπάρχει. Ας βγάλει ότι προσφορά θέλει, δεν του δίνω ούτε σεντ. Και όπως λέει ο Ηλίας είχα μια απάντηση για όλα ρε φίλε, να υποστηρίξει το όπλο. Αφού βλέπεις ότι αρχίσαμε τις ερωτήσεις, υποστήριξε εμένα τον πελάτη σου αν όντως σου έδωσε αυτό το όπλο η αντιπροσωπεία.
Οπλο δοκιμων .think.
Αυτο δεν το σκεφτηκα οπως λεμε test drive το νεο corsa ecotec ή σαν την πινακιδα ΔΟΚ που βαζουν οι μαντραδες και φτανουν στο Λιανοκλαδι για πικνικ
και οταν πας εσυ να το αγορασεις ο λεβιες των ταχυτητων πιλαλαει συνεχεια απο μονος του στην νεκρα
Ρε τι αλλο θα ζησουμε χαθηκε τελειως η τσιπα
 
Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αύριο τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο και θα του έλεγα τι και πως και να σου δώσει και εκείνος εξηγήσεις γιατί έδωσε τέτοιο όπλο για καινούριο στον μαγαζάτορα. Να δούμε ποιος φταίει τελικά...
 
Last edited:
εγώ άλλο δεν καταλαβαίνω.
τι πρόβλημα θα υπάρξει αν δημοσιοποιήσεις τον "επαγγελματία"
θα σε πάει δικαστήριο ?
εφόσον είχες και μάρτυρα , το ποιό πιθανό είναι να πάει για μαλλί και να βγει στο τέλος κουρεμένος.

και στην τελική αν δεν έχουμε τα κότσια να απαιτούμαι το δίκιο μας καλά κάνουν αυτοί οι "επαγγελματίες"
 
Back
Top