Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παλικάρια μια ερώτηση μήπως έχετε στο νου σας δράμια τα οποία να ανοίγουν γρήγορα ειδικά με kicks
Θέλει ο κολλητός επειδή το έχει μόνιμα πάνω βρήκαμε πιο πάει καλά στις μακρινές αποστάσεις τώρα θέλει ένα για κοντά με το ίδιο τσοκ πάντα!!!
 
Θαναση , οπως σου ειπε και ο Στεφανος , η ευθυβολια δοκιμαζεται με Brenneke
Παρε αυτα
https://www.kalkantzakos.com/Product/7690/brenneke-31,5gr.,-monovola-fiocchi
ριξτα ολα (10 ευρω) και αν απο τα 30εκ τα βαλεις σε 10εκ διαμετρο, τοτε παρε αυτα
https://www.kalkantzakos.com/Product/1184/brenneke,-fusiggia-monovola-rottweil
με 20 ευρω και βγες κυνηγι.
Τσοκ 3* για τα δραμια , οποτε και το τριτο μονοβολο με αυτο
Κωστή,
Γιατί προτείνεις τα Fiocchi για δοκιμές και τα Rottweil για κυνήγι; Θεωρείς κάποια καλύτερα από τ' άλλα;

Και με την ευκαιρία, μια σχετική ερώτηση:
Τα 31,5 γραμμάρια του Brenneke Classic, ξέρει κανείς αν περιλαμβάνουν και το βύσμα, ή αφορούν μόνο τη βολίδα;
 
Παλικάρια μια ερώτηση μήπως έχετε στο νου σας δράμια τα οποία να ανοίγουν γρήγορα ειδικά με kicks
Θέλει ο κολλητός επειδή το έχει μόνιμα πάνω βρήκαμε πιο πάει καλά στις μακρινές αποστάσεις τώρα θέλει ένα για κοντά με το ίδιο τσοκ πάντα!!!
Τέλη μπορείς , και αν γίνεται να μου πεις πια δράμια πάνε σφιχτά με το kicks .
 
Τέλη μπορείς , και αν γίνεται να μου πεις πια δράμια πάνε σφιχτά με το kicks .
Πιο καλά πήγαν τα sonic με ρελιαστο κλείσιμο και Μπάφερ σε 8βολο 000B magnum
Τώρα ψάχνει ένα για να ανοίγει!
Κάπιο που να έχει δοκιμάσει κανείς και είχε μεγάλη διασπορά?
 
Πιο καλά πήγαν τα sonic με ρελιαστο κλείσιμο και Μπάφερ σε 8βολο 000B magnum
Τώρα ψάχνει ένα για να ανοίγει!
Κάπιο που να έχει δοκιμάσει κανείς και είχε μεγάλη διασπορά?
Να είσαι καλά , και σ ευχαριστώ Τέλη , μακάρι να ήξερα κάποιο να σου πω .
 
Πιο καλά πήγαν τα sonic με ρελιαστο κλείσιμο και Μπάφερ σε 8βολο 000B magnum
Τώρα ψάχνει ένα για να ανοίγει!
Κάπιο που να έχει δοκιμάσει κανείς και είχε μεγάλη διασπορά?
Πριν κάμποσα χρόνια είχα ρίξει το rottweil το γερμανικό, νομίζω ότι ήταν χωρίς συγκεντρωτηρα,το έριξα σε βαρέλι πετρελαίου στα δέκαπεντε μέτρα μόνο τρεις μπάλες το βρήκαν,αλλλλλλα διαμπερές‼️(μου είχε κάνει εντύπωση κ η διασπορά κ η διατριση)
 
Πριν κάμποσα χρόνια είχα ρίξει το rottweil το γερμανικό, νομίζω ότι ήταν χωρίς συγκεντρωτηρα,το έριξα σε βαρέλι πετρελαίου στα δέκαπεντε μέτρα μόνο τρεις μπάλες το βρήκαν,αλλλλλλα διαμπερές‼️(μου είχε κάνει εντύπωση κ η διασπορά κ η διατριση)
Με τι τσοκ το έριξες Τζων;
 
Full (μονοκανο)
Τόσο άθλια κατανομή έχω δει μόνο με benelli super nova 51cm slug με εννιαβολα χωρίς συγκεντρωτηρα. Αλλά έλεγα πως θα ήταν λόγο μη ύπαρξης τσοκ. Με φουλ δεν το περίμενα. Δεκαπέντε μέτρα είναι πολύ λίγα για να μην τα πάει όλα μέσα
 
Full (μονοκανο)
Εγω λεω οτι εφταιγε το φουλ τσοκ ,για το σκορπισμα ,
Δεν προκειται να βρητε 9 βολο ευρωπαικο με 11/0 βολια με συγγεντρωτηρα δεν χορανε μεσα στο ποτηρακι τα 8,6 ,στα αμερικανικα που ειναι 8,4 χορανε σε ποτιρακι για αυτο εχουν καποια συγγεντρωτητα
 
Κωστή,
Γιατί προτείνεις τα Fiocchi για δοκιμές και τα Rottweil για κυνήγι; Θεωρείς κάποια καλύτερα από τ' άλλα;

Και με την ευκαιρία, μια σχετική ερώτηση:
Τα 31,5 γραμμάρια του Brenneke Classic, ξέρει κανείς αν περιλαμβάνουν και το βύσμα, ή αφορούν μόνο τη βολίδα;
Το βάρος της βολίδας είναι με την τάπα σαν ουρά και την βίδα.Την έξτρα πλαστική τάπα στο μπαρούτι δεν την υπολογίζουν
 
Τόσο άθλια κατανομή έχω δει μόνο με benelli super nova 51cm slug με εννιαβολα χωρίς συγκεντρωτηρα. Αλλά έλεγα πως θα ήταν λόγο μη ύπαρξης τσοκ. Με φουλ δεν το περίμενα. Δεκαπέντε μέτρα είναι πολύ λίγα για να μην τα πάει όλα μέσα
Άλλη φιλοσοφία έχουν τα δράμια και το μονόβολο και άλλη τα ψιλά σκάγια.
 
Να είσαι καλά , και σ ευχαριστώ Τέλη , μακάρι να ήξερα κάποιο να σου πω .
Τίποτα φίλε μου!!!
Πριν κάμποσα χρόνια είχα ρίξει το rottweil το γερμανικό, νομίζω ότι ήταν χωρίς συγκεντρωτηρα,το έριξα σε βαρέλι πετρελαίου στα δέκαπεντε μέτρα μόνο τρεις μπάλες το βρήκαν,αλλλλλλα διαμπερές‼️(μου είχε κάνει εντύπωση κ η διασπορά κ η διατριση)
Θα δοκιμαστεί και θα επανέλθω για το αποτέλεσμα....
 
Κωστή,
Γιατί προτείνεις τα Fiocchi για δοκιμές και τα Rottweil για κυνήγι; Θεωρείς κάποια καλύτερα από τ' άλλα;

Και με την ευκαιρία, μια σχετική ερώτηση:
Τα 31,5 γραμμάρια του Brenneke Classic, ξέρει κανείς αν περιλαμβάνουν και το βύσμα, ή αφορούν μόνο τη βολίδα;
Γιαννη , για κανεναν αλλο λογο παρα μονο γιατι τα Fiocchi εχουν τη μιση τιμη (δοκιμες θα κανει). Δεν τα εχω χρησιμοποιησει στο κυνηγι,ουτε ειδα κανεναν. Μπορει να ειναι καλα. Εγω εδω και 30 χρονια χρησιμοποιω το Rottweil Brenneke Classic, σαν τελευταιο ή αν ειδοποιησουν οτι ειναι πολυ μεγαλο ζωο. Και σε ολα τα αλλα κυνηγια εχω τρια μαζι μου , οχι σφαιριδια γιατι αν τραυματισω κανενα θα χασω τη μερα μου ψαχνοντας χωρις σκυλι.
 
Γιαννη , για κανεναν αλλο λογο παρα μονο γιατι τα Fiocchi εχουν τη μιση τιμη (δοκιμες θα κανει).
Άρα, καλά το υποψιάστηκα πως σου ξέφυγε ότι τα Fiocchi είναι σε πεντάδα, άρα βγαίνουν ακριβότερα.
Σ' ένα eshop όμως είδα να λέει 435m/s για τα Fiocchi, έναντι των 415m/s της Rottweil, και ίσως όντως να είναι λίγο γρηγορότερα. Δεν νομίζω να είναι υποδεέστερα μιας και η Fiocchi δεν είναι και καμιά τυχάρπαστη. Οπότε, καλύτερα δοκιμές και κυνήγι με το ίδιο φυσίγγι. Όπως και να 'χει, 2,00€ το ένα έχουν.

Προσωπικά πάντως, κι εγώ τα Rottweil θα προτιμήσω, μόνο και μόνο για την... εθνική ομοιογένεια του προϊόντος. :)

Διόρθωση:
Τελικά, 425m/s αναφέρει για τα Fiocchi το TacticalShop.
435m/s δίνει το Rottweil Brenneke Classic Magnum 12/70 που μάλλον δεν εισάγεται στην Ελλάδα.
 
Last edited:
Το βάρος της βολίδας είναι με την τάπα σαν ουρά και την βίδα.Την έξτρα πλαστική τάπα στο μπαρούτι δεν την υπολογίζουν
Οπότε, έχουμε βολίδα 28 γραμμαρίων. Όσο και αυτή του Big Game Palla 32γρ της Β&P που έχω στη διάθεσή μου, 28γρ βολίδα + 4γρ βύσμα.
Οι Αμερικάνοι όμως, λέγοντας 28γρ (1 oz), να υποθέσω ότι αναφέρονται μόνο στη βολίδα, ε;
 
Οπότε, έχουμε βολίδα 28 γραμμαρίων. Όσο και αυτή του Big Game Palla 32γρ της Β&P που έχω στη διάθεσή μου, 28γρ βολίδα + 4γρ βύσμα.
Οι Αμερικάνοι όμως, λέγοντας 28γρ (1 oz), να υποθέσω ότι αναφέρονται μόνο στη βολίδα, ε;
Ναι αλλά είναι μπίλια? Στο μονόβολο ότι το ακολουθεί το υπολογίζουν μαζί σαν βάρος του, όλες οι εταιρίες.
 
Οπότε, έχουμε βολίδα 28 γραμμαρίων. Όσο και αυτή του Big Game Palla 32γρ της Β&P που έχω στη διάθεσή μου, 28γρ βολίδα + 4γρ βύσμα.
Οι Αμερικάνοι όμως, λέγοντας 28γρ (1 oz), να υποθέσω ότι αναφέρονται μόνο στη βολίδα, ε;
Τα Φόστερ rifled slug δεν έχουν τάπα.... τουλάχιστον κολλημένη στο βλημα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top