Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φίλε Στέφανε με χραπα χρουπα κυνηγάω από το 2017 και γουρουνια έχω πάρει και λαγούς και στα πουλάκια δεν λέει όχι. Σε βεβαιώνω ότι κάνει για όλα τα κυνήγια,αρκεί να σου αρέσει αυτός ο τύπος όπλου. Σε όλα τα άλλα που είπες συμφωνώ εννοείται.


Κωστα και εγω ''μαζι'' σου!!! Με χραπα 8σφαιρη ξεκινησα το 1987......5 χρονια την εστιψα...κιχ δεν εκανε...δεν
ηξερα τι θα πει εμπλοκη....και κυνηγι απο τσιχλα μεχρι και λαγο...Ειναι θεμα εξοικειωσης με το οπλο...
και ΟΧΙ θεμα οπλου!!!!
Εχω εναν πολυ καλο φιλο....που με χραπα....κρεμασε πολλα σαγονια στα σκοπευτηρια που παει...μεχρι που
του ειπαν να μην ξανα παει με την χραπα....αυτο....οσον αφορα την χραπα...!!!! :)
 
Παρελαβα σημερα τα lambro brennneke των 39 γρ. κ εριξα δυο σε κυκλο 80 εκ κ αποσταση 40μ+ στο ενα πηγα στην ακρη του κ στο αλλο στα 20 εκ δεξια... Υποψιαζομαι οτι καπου κανω το λαθος γιατι ειμαι αριστεροχειρας. Σφιγγομαι πολυ κ με το κλικ το φερνω προς τα δεξια! Δεν μου φανηκε να κλωτσαει πολυ αλλα ειμαι κ γομαρι κ βαρια ντυμενος. Ισως βοηθαει λιγο κ το porting. Παντως ιδια αποδοση ειχα σε αυτα τα μετρα κ με τα palla lambro. Αρα και αυτα που εχουν gualandi πρεπει να ειναι εξαιρετικης ποιοτητας κ η διαφορα φαινεται σε μακρινες βολες με πραγματικα καλους σκοπευτες κ αμφιβαλλω αν θα κανουν τελικα την διαφορα στο κυνηγι! 5 φυσιγγια 8.2 ευρω δεν ειναι κ λιγα πεταξα εναν καφε ετσι για να κανω τρυπες στον πατο ενος βαρελιου. Θα τα ρημαξω τα σκοπευτικα οταν ερθουν!!!
 
Ευχαριστώ Βασίλη!
Αυτό που έγραψα δεν σημαίνει ότι τελειώσαμε στα πχ 10 φυσίγγια.

Κατά την παραγωγική διαδικασία ελέγχεται ανά έναν ορισμένο αριθμό φυσιγγίων που παράγονται ένα συγκεκριμένο τυχαίο δείγμα το οποίο πρέπει να δώσει Pavg στην περιοχή των 650bar και κανένα πάνω από πχ 700bar.
Τα όρια καθορίζονται ανάλογα για το τι όπλα προορίζεται το φυσίγγι, τις οδηγίες της cip και την εταιρία παραγωγής.
Επίσης είναι λογικό να ελέγχεται τυχαίο δείγμα κάθε φορά που αλλάζουν οι πρώτες ύλες ...
 
Μαριε μήπως γνωρίζεις την άποψη του Κυπριδημου για το πότε και πού εμφανίζεται η Pmax?
Μέσα στη θαλάμη όπως λέει ο Τάσος
"Το πιο αδύναμο δυνητικά σημείο της κάννης είναι το σημείο που τελειώνει η θαλάμη και αρχίζει ο κώνος. Αυτό το σημείο έχει την μέγιστη καταπόνηση από τις πιέσεις αφου μέσα στη θαλάμη αναπτύσσονται οι μέγιστες πιέσεις."
http://oplognosia.com/?p=11954
 
Να μου επιτρεψετε να ανοιξω μια κουβεντα για τα δραμια σε ποιο βασικο επιπεδο. Εχουμε απο 8βολα μεχρι 12βολα σωστα? Μετα εχουμε τα επινικελωμενα κ τα απλα κ μετα αν καταλαβαινω καλα ειναι κ θεμα πως βγαινουν απο την καννη(τι διασπορα θα κανουν....). Βγαζω παραγγελια κ βλεπω τα gorilla targrt lock 8 βολο με15.5 μετα τα remingthon express buckshot 2 3/4 8 βολο με 13.5 κ τελος τα superkill force 8 βολα με 3.80... γιατι ομως τοοοση διαφορα? Ξερω επιασα πολλα θεματα..... .terror.
 
Να μου επιτρεψετε να ανοιξω μια κουβεντα για τα δραμια σε ποιο βασικο επιπεδο. Εχουμε απο 8βολα μεχρι 12βολα σωστα? Μετα εχουμε τα επινικελωμενα κ τα απλα κ μετα αν καταλαβαινω καλα ειναι κ θεμα πως βγαινουν απο την καννη(τι διασπορα θα κανουν....). Βγαζω παραγγελια κ βλεπω τα gorilla targrt lock 8 βολο με15.5 μετα τα remingthon express buckshot 2 3/4 8 βολο με 13.5 κ τελος τα superkill force 8 βολα με 3.80... γιατι ομως τοοοση διαφορα? Ξερω επιασα πολλα θεματα..... .terror.
Και τα 3 που αναφέρεις μόνο για την παγανα κάνουν .sarcastic.
 
Και τα 3 που αναφέρεις μόνο για την παγανα κάνουν .sarcastic.
Δεν με βοηθας ομως! τα super kill γιατι ειναι τοσο φθηνα? καλα τα αλλα εστω οτι ο κοντοχωριανος μου εχει καλυτερη τεχνολογια απο την ρεμι... η διαφορα με τα αλλα δυο ειναι μεγαλη! .RESPECT.
 
Δεν με βοηθας ομως! τα super kill γιατι ειναι τοσο φθηνα? καλα τα αλλα εστω οτι ο κοντοχωριανος μου εχει καλυτερη τεχνολογια απο την ρεμι... η διαφορα με τα αλλα δυο ειναι μεγαλη! .RESPECT.
Χχαχαχα τα έχω δει τα συγκεκριμένα όντως παίζουν σε χαμηλή τιμή αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί
Μήπως η τιμή αφορά τεμάχιο? Και όχι κουτί λέω εγώ γιατί μου φαίνεται πολύ φθηνό
 
Να μου επιτρεψετε να ανοιξω μια κουβεντα για τα δραμια σε ποιο βασικο επιπεδο. Εχουμε απο 8βολα μεχρι 12βολα σωστα? Μετα εχουμε τα επινικελωμενα κ τα απλα κ μετα αν καταλαβαινω καλα ειναι κ θεμα πως βγαινουν απο την καννη(τι διασπορα θα κανουν....). Βγαζω παραγγελια κ βλεπω τα gorilla targrt lock 8 βολο με15.5 μετα τα remingthon express buckshot 2 3/4 8 βολο με 13.5 κ τελος τα superkill force 8 βολα με 3.80... γιατι ομως τοοοση διαφορα? Ξερω επιασα πολλα θεματα..... .terror.
superkill force 8 βολα: 8 βολίδες 11/0 μονοβασική πυρίτιδα, Buffer ;;;;;
remingthon express buckshot 2 3/4 8 βολα: 8 βολίδες 000ΒΚ με Buffer
gorilla target lock 8 βολο: 8 βολίδες 11/0 συγκεντρωτήρα και Buffer

Με σωστή σκόπευση, σε νορμάλ θερμοκρασίες περιβάλλοντος, νορμάλ αποστάσεις, νορμάλ μεγέθη γουρουνιών όλα τα νορμάλ φυσίγγια σκοτώνουν.

Εκεί που τα πράγματα ζορίζουν πολύ είναι
Όταν η σκόπευση δεν είναι ακριβής
Παγετός
Μεγάλες αποστάσεις
Μεγάλα γουρούνια


Εκεί θες πολύ γενικά
Σκοπευτήριο, ψυχραιμία, εμπειρίες
Διβασική πυρίτιδα ή άλλη "αμεταβλήτου από τας καιρικάς μεταβολάς" !!!
Buffer για ελαχιστοποίηση παραμορφώσεων, άρα αύξηση συγκέντρωσης
Σκληρά δράμια (σκληρά κράματα μολύβδου, ή/και επικάλυψη επινικελωμένα, επιχαλκωμένα κτλ) για να αυξηθεί η διείσδυση/διάτρηση
Μεγάλες αρχικές ταχύτητες


Αυτά είναι τα βασικά χωρίς να μπούμε σε λεπτομέρειες ...

Δες επίσης χαμηλά αυτόν τον πίνακα.
Τα δράμια έχουν έναν ορισμένο αριθμό βολίδων και οι βολίδες ένα συγκεκριμένο μέγεθος (διάμετρο σε χιλιοστά)

1640036153060.png

ή απλά επιτυχή σκόπευση και ευθύβολο μονόβολο ....
 
Last edited:
Δεν με βοηθας ομως! τα super kill γιατι ειναι τοσο φθηνα? καλα τα αλλα εστω οτι ο κοντοχωριανος μου εχει καλυτερη τεχνολογια απο την ρεμι... η διαφορα με τα αλλα δυο ειναι μεγαλη! .RESPECT.
Εδω εχω σφαξει ενα......καλα πηγαιναν με το full και διατρηση πολυ καλη https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-469345
 
Εδω εχω σφαξει ενα......καλα πηγαιναν με το full και διατρηση πολυ καλη https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/post-469345
Τέλειος. Γινεται βεβαια μια αναφορα για την ποσοτητα πυριτιδας αν καταλαβα καλα, ωστοσο λες οτι ειχε καλη διατρηση ελπιζω κ στις αναλογες αποστασεις. Με το full η γενικα με το buffer και το choke δεν δημιουργητε θεμα? το buffer βγαινει μαζι με τα φυσιγγια κ τα κραταει μαζι η πρεπει να δουλευουμε η το ενα η το αλλο?
 
Hickok45 στο you tube,πραγματοποιεί βολές με foster βολίδες στις 230 γιάρδες 207 μέτρα‼️τα μόνοΒόλα -δραμιαρες είναι κίνδυνος θάνατος κ όχι πάντα για το γουρούνι‼️
Δεν βρηκα το συγκεκριμενο βιντεο αλλα βρηκα αυτο.
ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ!!! Ισως και γι αυτο τα ραβδωτο οσο κυνηγαμε στο ελληνικο τερεν ειναι επικινδυνο κ οχι ρεαλιστικη λυση. Ενδιαφερον εχει οτι απο τα αλλα δυο σχεδια βολιδων το 1 στα 3 (του ιδιου ειδους) πετυχαινει στον στοχο κ καποιοι στα σχολια βιαζονται να πουν οτι αυτα ειναι καλυτερα. Καποιος ομως αναφερει πιο κατω οτι το brenneke ηταν κ τα τρια πιο κοντα στον στοχο κ να πω οτι οταν μιλαμε για 250 μετρα βλεπουμε αλλες συμπεριφορες. Ισως στα 100 κ τα τρια brenneke να επεφταν μεσα κ τα αλλα να ειχαν παλι επιτυχια 1 στα 3.
 
Δεν βρηκα το συγκεκριμενο βιντεο αλλα βρηκα αυτο.
ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ!!! Ισως και γι αυτο τα ραβδωτο οσο κυνηγαμε στο ελληνικο τερεν ειναι επικινδυνο κ οχι ρεαλιστικη λυση. Ενδιαφερον εχει οτι απο τα αλλα δυο σχεδια βολιδων το 1 στα 3 (του ιδιου ειδους) πετυχαινει στον στοχο κ καποιοι στα σχολια βιαζονται να πουν οτι αυτα ειναι καλυτερα. Καποιος ομως αναφερει πιο κατω οτι το brenneke ηταν κ τα τρια πιο κοντα στον στοχο κ να πω οτι οταν μιλαμε για 250 μετρα βλεπουμε αλλες συμπεριφορες. Ισως στα 100 κ τα τρια brenneke να επεφταν μεσα κ τα αλλα να ειχαν παλι επιτυχια 1 στα 3.
 
Μπράβο στον Τούρκο, ωραία δοκιμή και καλός σκοπευτής. Αν κάποιος έχει ραβδωτο τσοκακι, ειδικά αυτά που ταιριάζουν με μολυβδινα μονοβολα ( τα τύπου paradox, όπως τα carlson,) θα είχε πολύ ενδιαφέρον μια δοκιμή ακρίβειας,για κάτι τέτοιο όμως είναι απαραίτητο σκοπευτικο τύπου red dot, ή διόπτρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top