Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό ίσως να είναι μια λύση στο πρόβλημα αλλά εκτός από κάποια παλιά μολύβδινα δράμια του Στόκα δεν έχω δει να εφαρμόζεται στα ατσάλινα.
Και πάλι όμως, εκ των πραγμάτων, θα πρέπει να έχουν αρκετά μικρή διάμετρο ώστε να μην έρχονται σε επαφή με την κάνη.
Τα μολύβδινα δράμια, ο Στόκας, τα είχε σε τριάδες κάθετα το ένα πάνω στο άλλο (σύνολο 9) αλλά περιμετρικά έρχονταν σε επαφή με την κάνη κάτι που δεν είναι αποδεκτό με τα ατσάλινα.
Λευτέρη, έχω βύσματα του Στοκα για τρεις τετράδες 9/0 όπως λες. Δεν δουλεύουν αν και έκανα πολλές δοκιμές, για τον απλούστατο λόγο ότι η διαδρομή θαλαμη- αυλός τα πάει ακορντεόν. Ίσως αν τα λειοκανα ήταν chamberless.
 
Όσο αφορά τα δραμια, δεν πρόκειται να ανακαλύψουμε τίποτα νέο με εξαίρεση την αύξηση της συγκέντρωσης που πρακτικά γίνεται με ιδέες για νέα βύσματα ( πέρα από τις δυνατότητες μας να τα παραξουμε), ή με χρήση μπαφερ ( ήδη ο Νίκος με το αλεύρι το έχει φτάσει σε απόλυτα ικανοποιητικό επίπεδο). Ένα πεδίο που έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης και ταυτόχρονα ( οσο παραμένουν τα ραβδωτα απαγορευμένα, κάτι που δεν βλέπω να αλλάζει) είναι η μόνη επιλογή που έχουμε για αληθινά μεγάλη ικανότητα καταβολής οποιουδήποτε θηράματος σε μεσαίες αποστάσεις έως και 150 μέτρα, είναι τα μονοβολα. Με αυτό κυνηγουσαν όλα τα θηράματα, ( και τα παχύδερμα όπως ελέφαντας, βούβαλος κτλ),μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα, και τα επανέφεραν οι Αμερικανοί γύρω στο 1980 όταν επιβλήθηκαν οι πρώτοι περιορισμοί στην χρήση ραβδωτων στις πιο πυκνοκατοικιμενες πολιτείες. Τα προηγούμενα 20 χρόνια είχαν σημαντική εξέλιξη που σταμάτησε εδώ και κάποια χρόνια γιατί επιτράπηκε ξανά η χρήση μιας ειδικής κατηγορίας ραβδωτων .Το θετικό είναι πως το διαμετρημα 12 ειδικά το 12/89, έχει δυνατότητες με μονοβολα που ξεπερνούν σε ενέργεια τα περισσότερα ραβδωτα, καθώς και την ήδη συσωρευμενη τεχνογνωσία . Αν πραγματικά πιστεύουμε στην ευρηματικοτητα και την καινοτομία των Ελλήνων ιδιογομωτων αυτός είναι ο δρόμος που αν τον ακολουθήσουμε με προσπάθεια και συνέπεια ίσως μας επιφυλάσσει πολύ ευχάριστες εκπλήξεις.
Το απόλυτο γουρονοφυσιγγο για τουφεκιές εκτός ορίων (80-90 μέτρα) γεμιζεται σε καλυκα 12/89 με δράμια των 9.5 χιλιοστων!
 
Βασίλη, ένα μονοβολο του εμπορίου αν και τα περισσότερα πολύ συντηρητικά γεμισμένα, έχει φονική ικανότητα για ένα γουρούνι 80 κιλών, αρκετή για τις αποστάσεις του πυκνου,μέχρι 50 μέτρα . Όχι πάντα και όχι για μεγαλύτερες αποστάσεις. Ο ρυθμός που χάνει ενέργεια ένα συμβατικό μονοβολο,το περιορίζει σε αποστάσεις που ρίχνουμε σε πουλιά. Για να θεωρηθεί απόλυτα επαρκές για μία συγκεκριμένη απόσταση, πρέπει να έχει ικανότητα να εισχωρήσει από οποιαδήποτε γωνία αρκετά για να πλήξει ζωτικά όργανα, να σπάσει μεγάλα οστά, και κυρίως να έχει ακρίβεια. Τα μονοβολα που έχουμε είναι στην πλειοψηφία τους δύο παραλλαγές, τα brennecke και τα foster, με τα << παιδιά >> τους, όπως gualandi, lyman κτλ. Όλα αυτά σχεδιάστηκαν εξ αρχής σαν λύση ανάγκης για έναν κυνηγό πουλιών ή λαγού. Προσπάθησαν δηλαδή να σχεδιάσουν ένα ευπροσαρμοστο βλήμα κατάλληλο για χρήση σε οποιαδήποτε λειοκανο ( στις αμέτρητες εκδοχές του), ικανό να δώσει λύση σε κοντινή απόσταση, ένας δύσκολος συμβιβασμός. Η ακρίβεια, το πρώτο ζητούμενο σε μία βολή ενός βλήματος από προτεραιότητα έγινε ευχή. Με μπαλώματα και συστάσεις μέχρι σήμερα προσπαθούν να μας πείσουν για την επαρκή του ακρίβεια. Αν είχαμε όπλα και μονοβολα με πραγματικά ικανοποιητική ακρίβεια και ισχύ, ακόμη και οι πιο ανασφαλείς θα τα είχαν υιοθετήσει, έτσι σε όλες τις χώρες όπου επιτρέπει ο νόμος τα ραβδωτα, βλέπουμε όλοι επιλέγουν ραβδωτα, ενώ σε πολλές από αυτές μπορούν να κυνηγούν με δραμια. Ποιος δεν θα γούσταρε να βρίσκεται σε ένα καρτέρι γουρουνιού με ένα όπλο που θα ήξερε πως το βλήμα του κάθε φορά θα χτυπήσει εκεί που δείχνει η κουκίδα της διόπτρας, και που θα εγγυάται αρκετή ισχύ ακόμη και αν μπροστά του βγει μια αρκούδα, και το ωραιότερο όχι έως τα 5 μέτρα αλλά τα εκατό τουλάχιστον. Θα παρατήρησες πως ανέφερα διόπτρα η όποιο άλλο οπτικό βοήθημα ( red dot), καθώς και ραβδωτες κανες σε 12αρι ή 20αρι, πράγμα που είναι εφικτό να απαιτήσουμε , ( ενώ θεωρώ ανέφικτο και επικινδυνο στο εγγύς μέλλον την μετάβαση κατευθείαν στα ραβδωτα).
Λευτέρη έχεις κυνηγησει ποτε γουρουνι? ?
 
Το πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει εγώ, με τα συγκεκριμένα φυσίγγια του Στόκα (9βολα) ήταν ότι το πλαστικό της κατασκευής που χρησιμοποιούσε στον "συγκεντρωτήρα" ήταν πολύ σκληρό με αποτέλεσμα να κομματιάζεται μέσα στην κάνη και να χαλάει την κατανομή.
 
Φίλε μου είμαι 58 και ακόμα κυνηγάω και πέρδικες. Όταν γύρω στο 1980 πήγαινα με αληθινούς γουρουναδες σε παγανες στην περιοχή μου, καρατζοβα ελληνοσκοπιανα σύνορα, νοτιότερα από τα Τέμπη δεν υπήρχαν αγριογουρουνα ,ούτε και στα χαμηλά της βόρειας Ελλάδας.Τα τελευταία χρόνια κυνηγάω με σκύλο φερμας μόνος πάντα, όσο για την πλειοψηφία των σημερινών ομάδων γουρουναδων ( τις συμμορίες όπως τις αποκαλω), οι περισσότεροι από αυτούς δεν είχαν όπλο πριν εξαπλωθούν τα υβρίδια, και αν δεν υπήρχαν τα 4χ4 και οι δρόμοι θα παρισταναν τους οικολόγους.
 
Φίλε μου είμαι 58 και ακόμα κυνηγάω και πέρδικες. Όταν γύρω στο 1980 πήγαινα με αληθινούς γουρουναδες σε παγανες στην περιοχή μου, καρατζοβα ελληνοσκοπιανα σύνορα, νοτιότερα από τα Τέμπη δεν υπήρχαν αγριογουρουνα ,ούτε και στα χαμηλά της βόρειας Ελλάδας.Τα τελευταία χρόνια κυνηγάω με σκύλο φερμας μόνος πάντα, όσο για την πλειοψηφία των σημερινών ομάδων γουρουναδων ( τις συμμορίες όπως τις αποκαλω), οι περισσότεροι από αυτούς δεν είχαν όπλο πριν εξαπλωθούν τα υβρίδια, και αν δεν υπήρχαν τα 4χ4 και οι δρόμοι θα παρισταναν τους οικολόγους.
Το συμπέρασμα ότι ένα μόνοβολο του εμπορίου δεν έχει αρκετή ενέργεια για να καταβάλει γουρουνι μετά την απόσταση των 50 μέτρων μπορείς να μας εξηγήσεις σε παρακαλω πως το εβγαλες?
 
Αν πρόσεξες λέω από κάθε γωνιά. Ακόμα και 9βολο εμπορίου σκοτώνει γουρούνι στα 100 μέτρα αν το βρει σε κάποια σημεία. Επειδή δεν ρίχνουμε μόνο τραβερσα, νομίζεις αν ρίξεις από μπροστά ή από πίσω στα 60 μέτρα θα πέσει;
 
Θα το κανω φιλαρα μου.....ΕΤΣΙ για το γαμωτο.....Εχω κλεισει κατι 15βολα με διαμετρο βολιδας 7,5 χιλιοστα.
Δεν ξερω τι ταχυτητες θα παρω....ουτε την συγκεντρωση....ΤΙΠΟΤΑ δεν ξερω....και θελω να δω τι θα
δωσουν.....Κραταω πολυ μικρο καλαθι....αλλα εαν δεν δοκιμασω...δεν θα μαθω...
Εχω κανει το κουμαντο μου ....για εξοστρακισμο....πισω απο τον στοχο θα εχει χωμα... ;)
Απο ρουλεμαν τα εβγαλες
 
όσο για την πλειοψηφία των σημερινών ομάδων γουρουναδων ( τις συμμορίες όπως τις αποκαλω), οι περισσότεροι από αυτούς δεν είχαν όπλο πριν εξαπλωθούν τα υβρίδια, και αν δεν υπήρχαν τα 4χ4 και οι δρόμοι θα παρισταναν τους οικολόγους.
Πάρα πολλοί λαγοκυνηγοί επίσης έγιναν γουρουνάδες.
Μεγάλες αλήθειες, όμως και οι παλιές παρέες δεν ήταν καλύτερες.
Έχω κυνηγήσει κατά διαστήματα με αρκετές.
Απλώς ήταν πολύ λίγες και δεν έπεφτες πάνω στους συμμορίτες συχνά.
Εποχές προ gps.

Η καλή και δεμένη παρέα είναι από τα πρώτα ζητούμενα σε αυτό το κυνήγι.
Έφυγα από όλες για αυτόν τον λόγο.
Συμπεράσματα από βιώματα δικά μου.
Εύχομαι οι αναμνήσεις σου να είναι καλύτερες
 
Last edited:
Μεγάλες αλήθειες, όμως και οι παλιές παρέες δεν ήταν καλύτερες.
Έχω κυνηγήσει κατά διαστήματα με αρκετές.
Απλώς ήταν πολύ λίγες και δεν έπεφτες πάνω στους συμμορίτες συχνά.
Εποχές προ gps.

Η καλή και δεμένη παρέα είναι από τα πρώτα ζητούμενα σε αυτό το κυνήγι.
Έφυγα από όλες για αυτόν τον λόγο.
Συμπεράσματα από βιώματα δικά μου.
Εύχομαι οι αναμνήσεις σου να είναι καλύτερες
Όλες οι παρέες πλέον είναι ''εμπορικές'',και υπάρχουν συμφέροντα ανάμεσα στα άτομα.Όλοι για τη σακούλα πάνε.
Αλλά και το γουρούνι είναι το πιο δύσκολο.
Και πολύ πιο δύσκολο να συμμορφώσεις μεγάλη ομάδα με τόσους διαφορετικούς χαρακτήρες.
Οι παλιοί ήταν πιο χοντρόπετσοι και κοίταγαν την περιπέτεια, για αυτό και όλοι ήταν χωρισμένοι.
 
Στην σκάφη του τρακτέρ 5 άτομα μέχρι το τέλος του δρόμου και ύστερα πορεία συνήθως σε χιόνι για μία έως και πάνω από δύο ώρες με γαλότσες, και αυτό για τους καρτεριτζηδες, οι άλλοι με τα σκυλιά μέχρι το μεσημέρι περπάτημα, πόσοι θα το έκαναν σήμερα;
 
Στην σκάφη του τρακτέρ 5 άτομα μέχρι το τέλος του δρόμου και ύστερα πορεία συνήθως σε χιόνι για μία έως και πάνω από δύο ώρες με γαλότσες, και αυτό για τους καρτεριτζηδες, οι άλλοι με τα σκυλιά μέχρι το μεσημέρι περπάτημα, πόσοι θα το έκαναν σήμερα;
Γιαυτο παλια δεν πηγαινανε πολλα ατομα για αγριογουρουνο.....ειχε περπατημα και ταλαιπωρια....χανοτανε τα σκυλια και περιμεναμε μεχρι το βραδι να γυρισουν κλπ κλπ......και ο ετησιος αριθμος κυμαινοταν απο 10 εως 20 το πολυ....ουτε ασυρματοι ουτε gps ....ουτε τοσα πολλα γουρουνια....τωρα σε καθε εξοδο δεν υπαρχει περιπτωση να μην θηρευτει αγριογουρουνο...ηθελε πολυ τρελα τοτε.....γιαυτο οι πιο πολλοι κυνηγουσαν λαγο και στις 11.00 ηταν στο καφενειο.....
 
Γιαυτο παλια δεν πηγαινανε πολλα ατομα για αγριογουρουνο.....ειχε περπατημα και ταλαιπωρια....χανοτανε τα σκυλια και περιμεναμε μεχρι το βραδι να γυρισουν κλπ κλπ......και ο ετησιος αριθμος κυμαινοταν απο 10 εως 20 το πολυ....ουτε ασυρματοι ουτε gps ....ουτε τοσα πολλα γουρουνια....τωρα σε καθε εξοδο δεν υπαρχει περιπτωση να μην θηρευτει αγριογουρουνο...ηθελε πολυ τρελα τοτε.....γιαυτο οι πιο πολλοι κυνηγουσαν λαγο και στις 11.00 ηταν στο καφενειο.....
Από όλες τις ταλαιπωρίες για εμένα τουλάχιστον η χειρότερη είναι η έλλειψη ασύρματου
Και το κουβάλημα, και το περπάτημα, και το να περνάς ποτάμια κατεβασμένα μες την μέση του χειμώνα,και το κρύο και το περίμενε
Αλλά το να είσαι μέσα σε ένα ρέμα που δεν το βλέπει ήλιος όλη μέρα και να μην ακούς και να μην ξέρεις τι γίνεται είναι το χειρότερο βασανιστήριο
 
Όσον αφορά τα ατσάλινα δράμια.
Στο παρακάτω βίντεο ο τύπος χρησιμοποιεί αυτά:
https://www.warwolfordnance.com/products/ammo-war-wolf-ordnance-0183-3081
Δείτε στα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο την κατάσταση του συγκεντρωτήρα. Θα ήθελα να δω την έκφρασή του όταν δει το εσωτερικό της κάνης του όπλου.

Απ' ότι είδα ο συγκεντρωτήρας είναι μάλλον Gualandi σειράς Tube. Αυτοί όμως είναι κατασκευασμένοι για ατσάλινα σκάγια, όχι δράμια.
 
Όσον αφορά τα ατσάλινα δράμια.
Στο παρακάτω βίντεο ο τύπος χρησιμοποιεί αυτά:
https://www.warwolfordnance.com/products/ammo-war-wolf-ordnance-0183-3081
Δείτε στα τελευταία δευτερόλεπτα του βίντεο την κατάσταση του συγκεντρωτήρα. Θα ήθελα να δω την έκφρασή του όταν δει το εσωτερικό της κάνης του όπλου.

Απ' ότι είδα ο συγκεντρωτήρας είναι μάλλον Gualandi σειράς Tube. Αυτοί όμως είναι κατασκευασμένοι για ατσάλινα σκάγια, όχι δράμια.
Cal-unicornia:D
 
Καλησπερα (η κ καλημέρα). Νέος και απειρος βρίσκομαι εδω σχετικα με μερικες ερωτήσεις τις οποιες με αναζητηση στο φορουμ δεν μπορεσα να απαντησω. Πρώτος ενθουσιασμός αφού πήρα την mossberg 500 (71 εκ magnum 12 cal porting) ήταν η δοκιμη με μονόβολα κ για εξασκηση πρι το πρωτο μου κυνηγι γουρουνιου αλλά κ γιατι οι δοκιμές μαζί τους βγάζουν μνήμες φαρ ουεστ κτλ. Με τα lambro palla που πηρα παρατήρησα με απόκληση στα 30 εκ σε αποσταση 35 μετρων με τσοκ ***. Βλέποντας τα βίντεο του κ.Αιγηνιτη για την διαμετρο τους κ την διαμετρο της καννης καταλαβα ότι πρέπει να παώ σε ενα συνεργειο κτλ που εχουν καλα παχυμετρα να το τσεκαρο. Ωστοσο εδω έρχεται η ερωτηση σχετικα με το τι θα μετρησω.... το τελος? θα βγαλω το τσοκ κ θα δω? μετα πως θα τσεκαρω τις βολιδες μεσα στο φυσσιγγι? πρεπει να σκισω ενα? ηδη δυστυχως ανακαλυψα οτι όλο αυτο κοστίζει.... απο εδω και περα για εξασκηση θα παρω τα σκοπευτικα μονοβολα που ειναι αρκετα πιο οικονομικα αλλα οταν θα θελησω να χτυπησω καποιο γουρουνι θέλω την μεγαλύτερη ευθυβολια κ να με καλυψει στην μεγαλυτερη αποσταση γι αυτο παρηγγειλα τώρα τα πιο μεγαλα τις lampro silver.... η λογικη μου λεει πρωτα δραμια (πηρα ήδη b&p αλλά μαλλον μετα θα ακολουθησουν τα κενταυρος(τα προτεινουν ντοπιοι) ή κάποιο απο τα gorilla(ντοπιο που θελω να το δοκιμασω) κ τρίτο φυσιγγι θα ειναι το μονοβολο (γι αυτο κ το τσοκ 3 αστερια...). Ειδα στο εμποριο ότι υπαρχουν αρκετα ακριβοτερα φυσιγγια αλλα δεν μπορω να τα σηκωσω οικονομικα ουτε να αντεξω την καζουρα των φιλων μου που ηδη ειναι της αποψης μονο δραμια. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 
Καλησπερα (η κ καλημέρα). Νέος και απειρος βρίσκομαι εδω σχετικα με μερικες ερωτήσεις τις οποιες με αναζητηση στο φορουμ δεν μπορεσα να απαντησω. Πρώτος ενθουσιασμός αφού πήρα την mossberg 500 (71 εκ magnum 12 cal porting) ήταν η δοκιμη με μονόβολα κ για εξασκηση πρι το πρωτο μου κυνηγι γουρουνιου αλλά κ γιατι οι δοκιμές μαζί τους βγάζουν μνήμες φαρ ουεστ κτλ. Με τα lambro palla που πηρα παρατήρησα με απόκληση στα 30 εκ σε αποσταση 35 μετρων με τσοκ ***. Βλέποντας τα βίντεο του κ.Αιγηνιτη για την διαμετρο τους κ την διαμετρο της καννης καταλαβα ότι πρέπει να παώ σε ενα συνεργειο κτλ που εχουν καλα παχυμετρα να το τσεκαρο. Ωστοσο εδω έρχεται η ερωτηση σχετικα με το τι θα μετρησω.... το τελος? θα βγαλω το τσοκ κ θα δω? μετα πως θα τσεκαρω τις βολιδες μεσα στο φυσσιγγι? πρεπει να σκισω ενα? ηδη δυστυχως ανακαλυψα οτι όλο αυτο κοστίζει.... απο εδω και περα για εξασκηση θα παρω τα σκοπευτικα μονοβολα που ειναι αρκετα πιο οικονομικα αλλα οταν θα θελησω να χτυπησω καποιο γουρουνι θέλω την μεγαλύτερη ευθυβολια κ να με καλυψει στην μεγαλυτερη αποσταση γι αυτο παρηγγειλα τώρα τα πιο μεγαλα τις lampro silver.... η λογικη μου λεει πρωτα δραμια (πηρα ήδη b&p αλλά μαλλον μετα θα ακολουθησουν τα κενταυρος(τα προτεινουν ντοπιοι) ή κάποιο απο τα gorilla(ντοπιο που θελω να το δοκιμασω) κ τρίτο φυσιγγι θα ειναι το μονοβολο (γι αυτο κ το τσοκ 3 αστερια...). Ειδα στο εμποριο ότι υπαρχουν αρκετα ακριβοτερα φυσιγγια αλλα δεν μπορω να τα σηκωσω οικονομικα ουτε να αντεξω την καζουρα των φιλων μου που ηδη ειναι της αποψης μονο δραμια. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Για ευθυβολία σε μονόβολο μόνο brenneke το κλασικό.
Με τσοκάκι 3 άστρα δεν έχεις πρόβλημα αλλά προτεινόμενο για μονόβολα είναι 5 άστρα.
Καινούργιος στα γουρούνια κάτσε στα δράμια με τελευταίο το μονόβολο και με το τσοκ που έχεις, αν και θα προτιμούσα το 4αρι.
 
Καλησπερα (η κ καλημέρα). Νέος και απειρος βρίσκομαι εδω σχετικα με μερικες ερωτήσεις τις οποιες με αναζητηση στο φορουμ δεν μπορεσα να απαντησω. Πρώτος ενθουσιασμός αφού πήρα την mossberg 500 (71 εκ magnum 12 cal porting) ήταν η δοκιμη με μονόβολα κ για εξασκηση πρι το πρωτο μου κυνηγι γουρουνιου αλλά κ γιατι οι δοκιμές μαζί τους βγάζουν μνήμες φαρ ουεστ κτλ. Με τα lambro palla που πηρα παρατήρησα με απόκληση στα 30 εκ σε αποσταση 35 μετρων με τσοκ ***. Βλέποντας τα βίντεο του κ.Αιγηνιτη για την διαμετρο τους κ την διαμετρο της καννης καταλαβα ότι πρέπει να παώ σε ενα συνεργειο κτλ που εχουν καλα παχυμετρα να το τσεκαρο. Ωστοσο εδω έρχεται η ερωτηση σχετικα με το τι θα μετρησω.... το τελος? θα βγαλω το τσοκ κ θα δω? μετα πως θα τσεκαρω τις βολιδες μεσα στο φυσσιγγι? πρεπει να σκισω ενα? ηδη δυστυχως ανακαλυψα οτι όλο αυτο κοστίζει.... απο εδω και περα για εξασκηση θα παρω τα σκοπευτικα μονοβολα που ειναι αρκετα πιο οικονομικα αλλα οταν θα θελησω να χτυπησω καποιο γουρουνι θέλω την μεγαλύτερη ευθυβολια κ να με καλυψει στην μεγαλυτερη αποσταση γι αυτο παρηγγειλα τώρα τα πιο μεγαλα τις lampro silver.... η λογικη μου λεει πρωτα δραμια (πηρα ήδη b&p αλλά μαλλον μετα θα ακολουθησουν τα κενταυρος(τα προτεινουν ντοπιοι) ή κάποιο απο τα gorilla(ντοπιο που θελω να το δοκιμασω) κ τρίτο φυσιγγι θα ειναι το μονοβολο (γι αυτο κ το τσοκ 3 αστερια...). Ειδα στο εμποριο ότι υπαρχουν αρκετα ακριβοτερα φυσιγγια αλλα δεν μπορω να τα σηκωσω οικονομικα ουτε να αντεξω την καζουρα των φιλων μου που ηδη ειναι της αποψης μονο δραμια. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Θαναση , οπως σου ειπε και ο Στεφανος , η ευθυβολια δοκιμαζεται με Brenneke
Παρε αυτα
https://www.kalkantzakos.com/Product/7690/brenneke-31,5gr.,-monovola-fiocchi
ριξτα ολα (10 ευρω) και αν απο τα 30εκ τα βαλεις σε 10εκ διαμετρο, τοτε παρε αυτα
https://www.kalkantzakos.com/Product/1184/brenneke,-fusiggia-monovola-rottweil
με 20 ευρω και βγες κυνηγι.
Τσοκ 3* για τα δραμια , οποτε και το τριτο μονοβολο με αυτο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top