Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτά αξίζουν ή θα γίνω ο περίγελος των γουρουνιών; .sarcastic.
View attachment 33788
(nobel sport κάλυκας λευκός)
Πύραυλοι.. Οσο το βλέπεις ρήξε. Πέρυσι έτυχε μια παρτίδα σκαρτη που δεν έγραφε νόμπελ στο κάλυκα και ήταν άχρηστα γενικώς αλλά φέτος τα έφτιαξαν όπως τα πρώτα. Κορυφαία.. Μη τα φοβάσαι.
 
Το εχω ξανα γραψει στο παρελθον....Δεν ηξερα τοτε να ανεβαζω φωτο....
Το καλυτερο βλημα που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα...( εχω ριξει σχεδον ολα τα εμποριου ) ηταν
το βλημα ιδιοκατασκευη φιλου τυπου μπρενεκε... ειναι μελλος του φορουμ .
Οι διαφορές που ειχε με το μπρενεκε ηταν αντι 12 ''πτερυγια διαγωνια'' ειχε 10 καθετα.

Τα 2 εκατοστα αποκλιση απο το κεντρο του στοχου στα 70 μετρα ...μαλλον ηταν απο δικο μου σκοπευτικο
λαθος παρα απο το βλημα. Στις δοκιμες με στηριγμενο το οπλο ημουν στο κεντρο του στοχου!!!
Το εστηνα με κολλημενο ( θερμικη σιλικονη ) Bior 18 και φουστα Ηλιοπουλη ελευθερη...
Φοβερο βλημα....πολυ ευθυβολο!!!!

View attachment 33802View attachment 33803View attachment 33804View attachment 33806View attachment 33807

Απιστευτα.....ευθυβολο!!!!
Βγαίνει και με τέτοιο βλήμα αν δεν κάνω σοβαρό λάθος το γαλικο fob
 
Όλοι οι σχεδιαστές μονοβολων, ακόμη και ο Brenneke,προσπάθησαν να προσαρμόσουν την γνώση από τα ραβδωτα στα λειοκανα. Τα αποτελέσματα από μέτρια έως απογοητευτικα . Όσο και αν φαίνεται παράξενο, τις καλύτερες επιδόσεις τις πέτυχαν τα paradox της h& h και τα jungle gun της army and navy100 χρόνια πριν και όχι τα σύγχρονα foster, gualandi και brenneke. Αυτό γιατί μαζί με τα βληματα( που ήταν πλήρους διαμε τμήματος και αυτόνομα χωρίς βύσμα ή φελλό για εμφραξη), έφτιαξαν και τις κανες με διαφορετική ραβδωση, τέτοια που ίσα ίσα να δίνει επαρκή περιστροφή στα μαλακού μολύβδου βλήματα . Το μεγαλύτερο εμπόδιο στον σχεδιασμό ενός μονοβολου είναι οι διαφορές των εσωτερικών διαστάσεων των κανων ακόμα και στο ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή, ενώ αντίθετα στα ραβδωτα είναι στανταρισμενες όλες οι εσωτερικές διαστάσεις με μεγάλη ακρίβεια και ελάχιστες αποδεκτές αποκλίσεις. Το δεύτερο εμπόδιο είναι η μεγάλη διάμετρος που αν ακολουθηθεί η λογική των ραβδωτων τα βλήματα και οι κανες ξεφεύγουν σε βάρος. Και το τρίτο μεγάλο πρόβλημα που τίθεται είναι ο καλυκας που όντας από πλαστικό ή χαρτί δεν μπορεί να είναι ακριβώς των ίδιων διαστάσεων όπως η θαλαμη ώστε να φτιαχτεί ένα βλημα που θα μπορεί να μένει στον κάλυκα μετά την γόμωση με ασφαλές κράτημα και να περνάει κατά την πυροδότηση στην κάνη εφαπτομενο με τόση ακρίβεια ώστε και εμφραξη πλήρη να έχουμε και να μην φρακαρει με ανεπιθύμητα επακόλουθα. Ο Sauvestre δεν ακολούθησε την πεπατημένη αλλά είχε την φαντασία και ευρηματικοτητα να σκεφτεί κάτι που έχει την ευελιξία να διατηρεί την ακρίβεια σε μεγάλο εύρος διαστάσεων κανων χωρίς να δημιουργεί θέματα ασφάλειας και μάλιστα να μπορεί να φτάσει σε ευθυβολια και ακρίβεια μέχρι και τα 120, 130 μέτρα τα ραβδωτα. Σε εντελώς λείες κανες από 18,3 έως 18,7 ξεπερνάει όλα τα υπόλοιπα σε ακρίβεια και κινητική ενέργεια, ενώ σε ποι οτικες( απόλυτα ευθείες ) κανες της ίδιας ή ελαφρά μικρότερης διαμέτρου με το κέλυφος του,σε συνδυασμό με τσοκ τύπου paradox με μακρύ βήμα φτάνει σε ακρίβεια τα ραβδωτα . Είναι πολλά αυτά που μπορεί να προσφέρει με τροποποιήσεις για χρήση πχ σε πλήρως ραβδωτες κανες χωρίς την ουρά, ή με πιο αεροδυναμική μύτη για μεγάλες αποστάσεις. Όσο για φονική ικανότητα έχει και την γραμικη πυκνότητα και την αεροδυναμική Όσο κανένα από τον ανταγωνισμό.
Καλησπέρα φίλε μου δε θα διαφωνούσα μαζί σου αν δεν τα είχα δοκιμάσει κι εγώ τα περηφημα sauvestre στο πορτοκαλί κουτί βέβαια. Με 3 όπλα.. Αυτά που είδα αν τα βλέπε ο κατασκευαστής τους θα αναθεωρούσε..Ειδα μεγάλες αποκλίσεις, είδα βλήμα να πέφτει πλάγια στο χαρτόνι, είδα το κέλυφος να ανοίγει στα 40 μέτρα και γενικά δεν το περίμενα από πανάκριβα φυσίγγια.. Άλλοι πινουν νερό στο όνομα τους εγώ όχι.. Μια απ αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω τα ακριβά ρεμινγκτον έτσι από περιέργεια να δω που θα πάνε. Εν κατακλείδι εγώ ρίχνω από μονοβολο το brenekke της ροτβαιλ και όταν δεν το βρίσκω ρίχνω το φοστερ της ρεμινγκτον
 
Καλησπέρα φίλε μου δε θα διαφωνούσα μαζί σου αν δεν τα είχα δοκιμάσει κι εγώ τα περηφημα sauvestre στο πορτοκαλί κουτί βέβαια. Με 3 όπλα.. Αυτά που είδα αν τα βλέπε ο κατασκευαστής τους θα αναθεωρούσε..Ειδα μεγάλες αποκλίσεις, είδα βλήμα να πέφτει πλάγια στο χαρτόνι, είδα το κέλυφος να ανοίγει στα 40 μέτρα και γενικά δεν το περίμενα από πανάκριβα φυσίγγια.. Άλλοι πινουν νερό στο όνομα τους εγώ όχι.. Μια απ αυτές τις μέρες θα πάω να πάρω τα ακριβά ρεμινγκτον έτσι από περιέργεια να δω που θα πάνε. Εν κατακλείδι εγώ ρίχνω από μονοβολο το brenekke της ροτβαιλ και όταν δεν το βρίσκω ρίχνω το φοστερ της ρεμινγκτον
Το brenneke της rotweill το έχουν και στα δικά μας μέρη πολύ σε υπόληψη
 
Βασίλη σε λεία κάνη τα brennecke ,foster δεν αποκτούν περιστροφική κίνηση, τα λοξά νεύρα που έχουν είναι για να υποχωρουν σε στενεματα των κανων και όχι για να αποκτούν γωνιακή ταχύτητα από την αντίσταση του αέρα .
Για ραβδωτή μιλούσατε ;;;; :) Δεν το κατάλαβα ...

Ναι Λευτέρη το ξέρω αυτό που λες ... έτσι είναι.
Απλά κάποιοι νομίζουν ότι τα νεύρα τους δίνουν spin ικανό να τα σταθεροποιήσει.

Δείτε τους τρελοαμερικανούς
 
Πύραυλοι.. Οσο το βλέπεις ρήξε. Πέρυσι έτυχε μια παρτίδα σκαρτη που δεν έγραφε νόμπελ στο κάλυκα και ήταν άχρηστα γενικώς αλλά φέτος τα έφτιαξαν όπως τα πρώτα. Κορυφαία.. Μη τα φοβάσαι.
Κάτι γαλάζια ή άσχετο ;
 
Ρώτησα τα παιδιά για τα sauvestre.
Ο ένας μου απάντησε ότι αφού δεν έχω πρόβλημα δεν αλλάζω αυτά που ρίχνω.
Ο δεύτερος, τα είχε ρίξει παλιότερα αλλά δεν τον εντυπωσίασαν.
Και οι 2 κυνηγούν με Rottweil brenneke.
Ρίχνουν μόνο μονόβολα και πιστέψτε με δεν είναι τυχαίοι ... ούτε σε αριθμό γουρουνιών ούτε σε εμπειρία.
Κυνηγούν μόνο γουρούνια ...
 
Πιστεύω το ξέρεις, ότι αυτό το βλήμα προορίζεται αποκλειστικά για ραβδωτές κάννες. Το λέει εξάλλου κι ο κατασκευαστής του. Ή στην ανάγκη μπορεί να ριχτεί και από κάννη με ραβδωτό τσοκ ... Αλλά είναι απαραίτητο να περιστρέφεται για να αποκτήσει γυροσκοπική ευστάθεια (και να κτυπήσει με τη μύτη στο στόχο). Αν βληθεί από απόλυτα λεία κάννη η συμπεριφορά του θα είναι ασταθής και απρόβλεπτη, γιατί το κέντρο βάρους του είναι πιο πίσω από το γεωμετρικό κέντρο του. Μπορεί δηλαδή με κάποια όπλα και μέχρι κάποιες αποστάσεις να πάει ευθεία, αλλά θεωρητικά κάποια στιγμή κατά την πτήση του θα αρχίσει να κάνει τούμπα, και μπορεί να κτυπήσει στο στόχο με το πλάι, ή με τον κώλο, ή με οποιαδήποτε γωνία. Και λογικά θα πάρει και κάποια απόκλιση η τροχιά του.
Εσύ καλά κάνεις που θα το δοκιμάσεις, να δούμε και στην πράξη πως θα συμπεριφερθεί ...
Αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι, αφού στην Ελλάδα απαγορεύονται (κακώς βέβαια) οι ραβδωτές κάννες , θα έπρεπε να απαγορεύεται και η εισαγωγή και πώληση τέτοιου τύπου φυσιγγίων. Γιατί είναι παραπλάνηση του καταναλωτή ... Κανονικά οι εισαγωγείς/έμποροι από μόνοι τους, αν σέβονταν τους πελάτες, δεν έπρεπε καν να τα εισάγουν !!
 
Σπάνε αυτά με την πρόσκουση και γίνονται επικίνδυνα.
Αυτό έχω ακούσει Γιάννη.
Απλό 70mm Rem ... 5cm στα 50m με την M2, 2 φυσίγγια.
Δεν χρειάζονται τα ακριβά ...
Ναι συμφωνώ έτσι για την πλάκα θα τα πάρω τόνισα πιο πάνω ότι στο κυνήγι ρινχω τα ροτβαιλ μπρενεκε και το ρεμνγτονς το φοστερ το γρήγορο
 
Η δεύτερη παρέα με εμπειρία πάνω από 30-40 χρόνια ρίχνουν.
Μονόβολα απλά Remington ή magnum και Rottweil brenneke.
Δράμια winchester κόκκινα δεκάβολα ή ακόμα καλύτερα τα winchester 12βολα τα μαύρα.

Ότι μου λένε σας λέω ... και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μου λένε ψέματα. ;)
 
Πιστεύω το ξέρεις, ότι αυτό το βλήμα προορίζεται αποκλειστικά για ραβδωτές κάννες. Το λέει εξάλλου κι ο κατασκευαστής του. Ή στην ανάγκη μπορεί να ριχτεί και από κάννη με ραβδωτό τσοκ ... Αλλά είναι απαραίτητο να περιστρέφεται για να αποκτήσει γυροσκοπική ευστάθεια (και να κτυπήσει με τη μύτη στο στόχο). Αν βληθεί από απόλυτα λεία κάννη η συμπεριφορά του θα είναι ασταθής και απρόβλεπτη, γιατί το κέντρο βάρους του είναι πιο πίσω από το γεωμετρικό κέντρο του. Μπορεί δηλαδή με κάποια όπλα και μέχρι κάποιες αποστάσεις να πάει ευθεία, αλλά θεωρητικά κάποια στιγμή κατά την πτήση του θα αρχίσει να κάνει τούμπα, και μπορεί να κτυπήσει στο στόχο με το πλάι, ή με τον κώλο, ή με οποιαδήποτε γωνία. Και λογικά θα πάρει και κάποια απόκλιση η τροχιά του.
Εσύ καλά κάνεις που θα το δοκιμάσεις, να δούμε και στην πράξη πως θα συμπεριφερθεί ...
Αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι, αφού στην Ελλάδα απαγορεύονται (κακώς βέβαια) οι ραβδωτές κάννες , θα έπρεπε να απαγορεύεται και η εισαγωγή και πώληση τέτοιου τύπου φυσιγγίων. Γιατί είναι παραπλάνηση του καταναλωτή ... Κανονικά οι εισαγωγείς/έμποροι από μόνοι τους, αν σέβονταν τους πελάτες, δεν έπρεπε καν να τα εισάγουν !!
Φυσικά και τα γνωρίζω αυτά απλώς για τη πλάκα θα το πάρω αν το βρω φυσικά για δοκιμή. Όπως ερηξα το σαουβεστρ και χτύπησαν πλάγια μερικά, όπως το σουπρεμ που έφευγαν πάνω αριστερά γύρω στους 20 πόντους στα 45 μέτρα έτσι θα το δοκιμάσω κι αυτό το ρεμινγκτον. Στο κυνήγι ρινχω απλά μπρενεκε ροτβαιλ και φοστερ ρεμινγκτον..
 
Η δεύτερη παρέα με εμπειρία πάνω από 30-40 χρόνια ρίχνουν.
Μονόβολα απλά Remington ή magnum και Rottweil brenneke.
Δράμια winchester κόκκινα δεκάβολα ή ακόμα καλύτερα τα winchester 12βολα τα μαύρα.

Ότι μου λένε σας λέω ... και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μου λένε ψέματα. ;)
Εν μέρη καλά στα λένε αλλά τα κοκινα γουιτζεστερ είναι απ τα χειρότερα πλέον.. Και παλιότερα βέβαια για εμένα έτσι ήταν.. Πολύ μα πολύ αργό δραμι και πολλές αφλογοστιες..το μαύρο 12βολο μαγκνουμ εξαιρετικό που και πάλι το nsi 10βολο τους ρίχνει στα αυτιά.. Πρότεινε τους να το δοκιμάσουν κι αν δεν τους αρέσει εγώ δεν ανοίγω ξανά το στόμα μου για τίποτα εδώ μέσα..
 
Προσέξτε αυτά που γράφει πιο πάνω ο Στέλιος, όλα σωστά και επιπλέον τα βλήματα αυτά αν βληθούν από λεία κάνη όντας από συμπαγή χαλκό εξοστρακιζονται και αναπηδουν πάρα πολύ. Γιάννη αυτό που λες πώς συνέβη με το sauvestre πρέπει να οφείλεται σε αστοχία κατά την κατασκευή του φυσιγγιου, είναι πολύ δύσκολο για μηχανή γεμίσματος, θέλει τοποθέτηση με το χέρι. Το sauvestre δεν έχει καμία ομοιότητα με τα υπόλοιπα μονοβολα ούτε και με τα sabot. Δεν συγκρίνεται με τα κλασσικά σε λεία κάνη, σε ευθυβολια, μένουσες ταχύτητες ,διατρητικοτητα και ακρίβεια πάνω από τα 50 μέτρα. Αυτό δεν ακυρώνει τα brennecke, foster, που στις αποστάσεις που ρίχνονται συνήθως (κάτω από 50 μετρα), έχουν ικανοποιητική ακρίβεια ,σε ορισμένα όπλα και έως 70,80 μέτρα,. Ένα brennecke πχ το κλασικό με 31,5 γραμμάρια, με αρχική 460 μ/δ, έχει αρκετή ενέργεια για ένα γουρούνι 100 κιλών και στα 100 μέτρα, η ακρίβεια και η ευθυβολια του το περιοριζουν αρκετά πιο κάτω.
 
Αλλά προσωπική μου γνώμη είναι ότι, αφού στην Ελλάδα απαγορεύονται (κακώς βέβαια) οι ραβδωτές κάννες , θα έπρεπε να απαγορεύεται και η εισαγωγή και πώληση τέτοιου τύπου φυσιγγίων. Γιατί είναι παραπλάνηση του καταναλωτή ... Κανονικά οι εισαγωγείς/έμποροι από μόνοι τους, αν σέβονταν τους πελάτες, δεν έπρεπε καν να τα εισάγουν !!
+ 1000
 
Πύραυλοι.. Οσο το βλέπεις ρήξε. Πέρυσι έτυχε μια παρτίδα σκαρτη που δεν έγραφε νόμπελ στο κάλυκα και ήταν άχρηστα γενικώς αλλά φέτος τα έφτιαξαν όπως τα πρώτα. Κορυφαία.. Μη τα φοβάσαι.
Περσι ειχαν βγει καποιες παρτιδες που εχαναν και το buffer απο ενα μικρο κενο στο κλεισιμο....μεγαλη μαλακια γεμιζαν οι τσεπες αλλα και το οπλο αυτο το πλαστικο "αλατι"....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top