Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Που υπερέχει το Sauvestre έναντι άλλων Ευρωπαικών μονόβολων, πλήρους ή σχεδόν πλήρους (ελαχίστου) διαμετρήματος;
Πουθενά.. Το πιο ευθυβολο μονοβολο της αγοράς είναι το brenekke.. Επίσης αυτό θα σου κάνει και ωραίο τραυματικο σοκ σε εν αντιθέσει με το σαουβεστρ που υπάρχει περίπτωση να δεις διαμπερές τραύμα και το καπρι να φύγει πολλά μέτρα μέχρι να πέσει από αιμορραγία.
 
Όλοι οι σχεδιαστές μονοβολων, ακόμη και ο Brenneke,προσπάθησαν να προσαρμόσουν την γνώση από τα ραβδωτα στα λειοκανα. Τα αποτελέσματα από μέτρια έως απογοητευτικα . Όσο και αν φαίνεται παράξενο, τις καλύτερες επιδόσεις τις πέτυχαν τα paradox της h& h και τα jungle gun της army and navy100 χρόνια πριν και όχι τα σύγχρονα foster, gualandi και brenneke. Αυτό γιατί μαζί με τα βληματα( που ήταν πλήρους διαμε τμήματος και αυτόνομα χωρίς βύσμα ή φελλό για εμφραξη), έφτιαξαν και τις κανες με διαφορετική ραβδωση, τέτοια που ίσα ίσα να δίνει επαρκή περιστροφή στα μαλακού μολύβδου βλήματα . Το μεγαλύτερο εμπόδιο στον σχεδιασμό ενός μονοβολου είναι οι διαφορές των εσωτερικών διαστάσεων των κανων ακόμα και στο ίδιο μοντέλο του ίδιου κατασκευαστή, ενώ αντίθετα στα ραβδωτα είναι στανταρισμενες όλες οι εσωτερικές διαστάσεις με μεγάλη ακρίβεια και ελάχιστες αποδεκτές αποκλίσεις. Το δεύτερο εμπόδιο είναι η μεγάλη διάμετρος που αν ακολουθηθεί η λογική των ραβδωτων τα βλήματα και οι κανες ξεφεύγουν σε βάρος. Και το τρίτο μεγάλο πρόβλημα που τίθεται είναι ο καλυκας που όντας από πλαστικό ή χαρτί δεν μπορεί να είναι ακριβώς των ίδιων διαστάσεων όπως η θαλαμη ώστε να φτιαχτεί ένα βλημα που θα μπορεί να μένει στον κάλυκα μετά την γόμωση με ασφαλές κράτημα και να περνάει κατά την πυροδότηση στην κάνη εφαπτομενο με τόση ακρίβεια ώστε και εμφραξη πλήρη να έχουμε και να μην φρακαρει με ανεπιθύμητα επακόλουθα. Ο Sauvestre δεν ακολούθησε την πεπατημένη αλλά είχε την φαντασία και ευρηματικοτητα να σκεφτεί κάτι που έχει την ευελιξία να διατηρεί την ακρίβεια σε μεγάλο εύρος διαστάσεων κανων χωρίς να δημιουργεί θέματα ασφάλειας και μάλιστα να μπορεί να φτάσει σε ευθυβολια και ακρίβεια μέχρι και τα 120, 130 μέτρα τα ραβδωτα. Σε εντελώς λείες κανες από 18,3 έως 18,7 ξεπερνάει όλα τα υπόλοιπα σε ακρίβεια και κινητική ενέργεια, ενώ σε ποι οτικες( απόλυτα ευθείες ) κανες της ίδιας ή ελαφρά μικρότερης διαμέτρου με το κέλυφος του,σε συνδυασμό με τσοκ τύπου paradox με μακρύ βήμα φτάνει σε ακρίβεια τα ραβδωτα . Είναι πολλά αυτά που μπορεί να προσφέρει με τροποποιήσεις για χρήση πχ σε πλήρως ραβδωτες κανες χωρίς την ουρά, ή με πιο αεροδυναμική μύτη για μεγάλες αποστάσεις. Όσο για φονική ικανότητα έχει και την γραμικη πυκνότητα και την αεροδυναμική Όσο κανένα από τον ανταγωνισμό.
 
Έχω ξαναγράψει... άλλη φιλοσοφία έχει το sauvestre και άλλη τα breneke,foster κτλ. Το πρώτο είναι καθαρά διατρητικό.... απορριπτομενου κελύφους όπως τα σύγχρονα βλήματα αρμάτων.....τα άλλα είναι κλασικής σχεδίασης....το breneke έχει βύσμα είτε μάλλινο είτε πλαστικό που το δίνει σωστή έμφραξη στην κάννη και μικρή περιστροφική ράβδωση ώστε να το σταθεροποιεί.... εγώ στα όπλα μου με 18,4 αυλό το έχω δοκιμάσει και με 3 και με 2 άστρα και με 4 .... είναι πολύ ευθύβολο μέχρι τα 120+ μέτρα
 
Το brenbeke όντως είναι αποτελεσματικό λόγω σκληρού πυρήνα και διατομής αλλά όπως όλα τα παρόμοια χάνει πολύ γρήγορα ταχύτητα συνεπώς και ενέργεια, ήδη μετά τα 40, 50 μέτρα είναι υποηχητικο. Το πιο σημαντικό για να είναι χρήσιμο ένα μονοβολο είναι η ακρίβεια και εκεί μετά τα 50,60 μέτρα είναι άχρηστο. Όσο για τα αμερικανικα απορριπτομενου κελύφους, για να πάρουν περιστροφική κίνηση είναι φτιαγμένα με sabot που πρέπει να συμπιεζονται πάρα πολύ μέσα στην κάνη με πολλά προβλήματα πιέσεων και σταθεροτητας .
 
Κανένα μονόβολο δεν σταθεροποιείται με την ελάχιστη περιστροφή που αποκτά.
Η σταθεροποίηση γίνεται με άλλον τρόπο.

Ακόμα και το "μια αργή περιστροφή, σταθεροποιεί λίγο το βλήμα" δεν είναι σωστό να λέγεται γιατί παραπλανεί.

Το καλύτερο μονόβολο είναι το ευθύβολο μονόβολο για το όπλο μας και το τσοκ μας.
Επίσης αυτό που προκαλεί την μέγιστη ζημιά.
Κανένας από όσους γνωρίζω και χτυπάει πολλά γουρούνια τον χρόνο και χρησιμοποιεί αποκλειστικά μονόβολα δεν χρησιμοποιεί τα sauvestre.
Όλοι τα ξέρουν.
Θα ρωτήσω και θα σας πω τι λένε για αυτά.
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν brenneke και μετά foster.
 
Καλημέρα, Βασίλη δεν κατάλαβα τι εννοείς στην αρχή, όλα τα βλήματα ( και τα μονοβολα), σταθεροποιουνται με την απόκτηση περιστροφικής κινησης. Αυτό που διαφέρει είναι η συχνότητα της περιστροφης ( twist rate), που εξαρτάται από το σχήμα του βλήματος την γραμμική πυκνότητα του , το μήκος του και την αρχική ταχύτητα του. Για παράδειγμα το .308 Winchester του nato με τα βλήματα που χρησιμοποιεί ο στρατός θέλει 1/12 περίπου (μια περιστροφη ανα 12 ίντσες κανης), ενώ στα περισσότερα sabot όπως αυτά της Remington αρκεί 1/30. Ένα τύπου foster 28gr σε 12αρι σταθεροποιειται ικανοποιητικα με 1/60. Ευθυβολο είναι αυτό που η τροχιά του έχει μικρή άνοδο και πτώση από την σκοπευτικη ευθεία, όπως το sauvestre, η ακρίβεια όμως δεν έχει σχέση με αυτό. Και στα βλήματα ραβδωτων και στα μονοβολα η ακρίβεια είναι το πρώτο ζητούμενο.
 
Το εχω ξανα γραψει στο παρελθον....Δεν ηξερα τοτε να ανεβαζω φωτο....
Το καλυτερο βλημα που εχω δοκιμασει μεχρι σημερα...( εχω ριξει σχεδον ολα τα εμποριου ) ηταν
το βλημα ιδιοκατασκευη φιλου τυπου μπρενεκε... ειναι μελλος του φορουμ .
Οι διαφορές που ειχε με το μπρενεκε ηταν αντι 12 ''πτερυγια διαγωνια'' ειχε 10 καθετα.

Τα 2 εκατοστα αποκλιση απο το κεντρο του στοχου στα 70 μετρα ...μαλλον ηταν απο δικο μου σκοπευτικο
λαθος παρα απο το βλημα. Στις δοκιμες με στηριγμενο το οπλο ημουν στο κεντρο του στοχου!!!
Το εστηνα με κολλημενο ( θερμικη σιλικονη ) Bior 18 και φουστα Ηλιοπουλη ελευθερη...
Φοβερο βλημα....πολυ ευθυβολο!!!!

εικόνα_Viber_2021-10-10_09-39-53-332.jpgεικόνα_Viber_2021-10-10_09-06-04-049.jpgεικόνα_Viber_2021-10-10_09-06-16-807.jpgεικόνα_Viber_2021-10-10_09-47-11-274.jpgεικόνα_Viber_2021-10-10_09-06-55-650.jpg

Απιστευτα.....ευθυβολο!!!!
 
στα περισσότερα sabot όπως αυτά της Remington αρκεί 1/30. Ένα τύπου foster 28gr σε 12αρι σταθεροποιειται ικανοποιητικα με 1/60.
Καλημέρα,
εννοώ ότι η αποκτώμενη γωνιακή ταχύτητα δεν είναι αρκετή.
Ξέρεις πόση αποκτούν ;
Σε 1 βίντεο έλεγε, αλλά την βρήκα πολύ μικρή.
 
Κανένα μονόβολο δεν σταθεροποιείται με την ελάχιστη περιστροφή που αποκτά.
Η σταθεροποίηση γίνεται με άλλον τρόπο.

Ακόμα και το "μια αργή περιστροφή, σταθεροποιεί λίγο το βλήμα" δεν είναι σωστό να λέγεται γιατί παραπλανεί.

Το καλύτερο μονόβολο είναι το ευθύβολο μονόβολο για το όπλο μας και το τσοκ μας.
Επίσης αυτό που προκαλεί την μέγιστη ζημιά.
Κανένας από όσους γνωρίζω και χτυπάει πολλά γουρούνια τον χρόνο και χρησιμοποιεί αποκλειστικά μονόβολα δεν χρησιμοποιεί τα sauvestre.
Όλοι τα ξέρουν.
Θα ρωτήσω και θα σας πω τι λένε για αυτά.
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν brenneke και μετά foster.
Μη ξεχνάμε ότι το κόστος είναι μεγάλο, άλλο να πληρωνεις 1-2 ευρώ / φυσίγγι και άλλο 5-7 ευρώ. Αυτός είναι αποτρεπτικος παραγοντας ώστε να τα χρησιμοποιήσει κάποιος. Ειδικά όταν τον Brenekke είναι όντως πολυ καλό και ειδικά για τη τιμή του. Το δευτερο καλυτερο για εμενα.
 
Λευτέρη η ερώτηση είναι σε πραγματική δοκιμή πόση γωνιακή ταχύτητα αποκτά το brenneke ή το foster αν βληθούν από λειόκανο.
Απ' ότι είχε πει κάποτε ο Peter Mank, όσον αφορά τα Brenneke, 1 με 2 περιστροφές στα 100 μέτρα. Αμελητέα ποσότητα για γυροσκοπική σταθεροποίηση οποιουδήποτε βλήματος.
Ενδιαφέρον έχει η τελευταία ερώτηση που του απευθύνει ο δημοσιογράφος (όσον αφορά τα Sauvestre) και η απάντησή του.
Παραλείπει βέβαια, ο κ. Mank, να πει ότι οι πιέσεις εξαρτώνται άμμεσα από την ταχύτητα καύσης της πυρίτιδας που χρησιμοποιείται στη γόμωση του φυσιγγίου.
https://deutscher-jagdblog.de/experteninterview-mit-dr-peter-mank-flintenlaufgeschosse/
 
Νίκο, υποθέτω έριχνες σημαδευοντας με το στόχαστρο της κάνης . Τα τρία συνεχόμενα βλήματα πόσο απείχε το κέντρο τής τρύπας του ενός από το άλλο;

Ναι Λευτερη ετσι οπως λες σημαδευα. Με το οπλο σταθερο στα 70 μετρα δεν ειχα αποκλιση...οπου
σημαδευα πηγαινε και το βλημα !!!! Δεν ξερω τι αποκλιση μπορει να εχει στα 100 -120 -150 μετρα...δεν
το εχω δοκιμασει και δεν ξερω.
Με το οπλο στον ωμο στα ιδια μετρα ειχα αποκλιση γι'αυτο και εγραψα οτι εινα δικο μου σκοπευτικο
λαθος,,,, :)
 
Ναι Λευτερη ετσι οπως λες σημαδευα. Με το οπλο σταθερο στα 70 μετρα δεν ειχα αποκλιση...οπου
σημαδευα πηγαινε και το βλημα !!!! Δεν ξερω τι αποκλιση μπορει να εχει στα 100 -120 -150 μετρα...δεν
το εχω δοκιμασει και δεν ξερω.
Με το οπλο στον ωμο στα ιδια μετρα ειχα αποκλιση γι'αυτο και εγραψα οτι εινα δικο μου σκοπευτικο
λαθος,,,, :)
Δεν είχε drop το μονοβολο στα 70μετρα;
 
Δεν είχε drop το μονοβολο στα 70μετρα;

Προφανως οχι....Αυτο εδειξε η δοκιμη....και οχι μονο μια....Σε αλλα βληματα ειχα απο ολα τα ''καλουδια''....
Πτωση.... αποκλιση .....με τα δικα τους βυσματα ( αμορτισερ ).

εικόνα_Viber_2020-10-05_19-39-10.jpgεικόνα_Viber_2020-10-05_19-37-40.jpg

εικόνα_Viber_2021-10-10_12-35-09-272.jpgεικόνα_Viber_2021-10-10_13-51-44-771.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top