Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η γνώμη μου είναι ότι σαν τα sauvestre δεν είναι κανένα άλλο μονοβολο τόσο ευθυβολο και να μην ξεχνάμε ότι στο λιοκανο κυνηγετικο την ευθύτητα πτήσης την καθορίζει η αεροδυναμική του βλήματος (εμπροσθοβαρα βλήματα και με μια ουρά σταθεροποιησης....)
 
Η γνώμη μου είναι ότι σαν τα sauvestre δεν είναι κανένα άλλο μονοβολο τόσο ευθυβολο και να μην ξεχνάμε ότι στο λιοκανο κυνηγετικο την ευθύτητα πτήσης την καθορίζει η αεροδυναμική του βλήματος (εμπροσθοβαρα βλήματα και με μια ουρά σταθεροποιησης....)
Αυτό που αναφέρεις είναι μονοβολο με φιλοσοφία διατρητικου......τα holow point έχουν άλλη φιλοσοφία....την μεγάλη σπηλαίωση και το stoping power.... για αυτό το λόγο ανατρέπονται....
 
Η γνώμη μου είναι ότι σαν τα sauvestre δεν είναι κανένα άλλο μονοβολο τόσο ευθυβολο και να μην ξεχνάμε ότι στο λιοκανο κυνηγετικο την ευθύτητα πτήσης την καθορίζει η αεροδυναμική του βλήματος (εμπροσθοβαρα βλήματα και με μια ουρά σταθεροποιησης....)
Κι όμως αδερφέ. Τα brenekke δεν έχουν αντίπαλο.. Τόσο σε ευθυτενκα όσο και σε γκρουπ βολών.. Εμένα τα benellia μου δεν τα πήγαιναν καθόλου τα σαουβεστρ.. Δυστυχώς.. Πέταξα 50 ευρώ στον αέρα.
 
Καλο απόγευμα. Εχω 2 κάνες 66 και 71 εκατοστών και οι 2 με τσοκ, για την REM 11-87 Premier του 2005.
Την 66 την απόκτησα φετος σε άριστη κατάσταση.
Για χρήση μονοβολου και 9-10βολων για κυνηγι αγριόχοιρου (REM Slugger, Slug και δράμια και FEDERAL, WINCHESTER δραμια). Τι λέτε να χρησιμοποιήσω?
Την μακρύτερη για μεγαλύτερη σκοπευτικη γραμμή ή την κοντύτερη όπως προβλέπεται για τις slug (που συνήθως είναι 50-56 εκατοστά)?
Με τι τσοκ (REM αλλά και Brilay που εχω και Midrange Anaconda) για μονοβολα και δράμια ?
Μεχρι περυσι δεν είχα θεμα (1 κάνη) : 3* για ολα τα φυσίγγια

Βεβαίως για τις κάνες η διαφορά από 71 σε 66 μικρή αλλά σε "δουλειά να βρισκόμαστε".
Τι λένε οι "ειδικοί" στο θήραμα?
Οποία κάνεις και να βάλεις μικρές διαφορές... Παίξε με 3ρη τσοκ.. Δοκίμασε διαφορα μονοβολα όχι όμως σαμποτ. Και δραμια προτείνω μαύρα γουιντζεστερ και nsi τα φετινά είναι μπόμπες.
 
Οποία κάνεις και να βάλεις μικρές διαφορές... Παίξε με 3ρη τσοκ.. Δοκίμασε διαφορα μονοβολα όχι όμως σαμποτ. Και δραμια προτείνω μαύρα γουιντζεστερ και nsi τα φετινά είναι μπόμπες.
Γιάννη έχουν καμιά διαφορά τα nsi τα φετινά με τα παλιά εμφανισιακά;
 
Σήμερα φίλος μου γουρουνας από τη διπλανή παρέα βρισκόταν στο καρτέρι και μόλις του βγαίνει ένα κάπρι τέρας στα 10 μέτρα πατάει και......ΤΣΑΦ.....αφλογιστια.
Win doublex 12 Βόλο μαγκ.
Καλά θα κάνει να ελέγξει και την βελόνα ... μας έχει συμβεί ...
 
Έχω δει πολλές φορές σε αυτοκίνητα φίλων, φυσίγγια διάφορα ακόμα και στο ταμπλό του αυτοκινήτου καλοκαίρι... Ειδικά δράμια και μονοβολα που έχουν περάσει μια κυνηγετική περίοδο στην τσέπη του μπουφάν, το γιλέκο η την ζώνη με ότι αυτό συνεπάγεται, δεν είναι απίθανο να έχουν πάρει υγρασία και την επόμενη κυνηγετική περίοδο να υπάρχουν προβλήματα.
 
Γιάννη έχουν καμιά διαφορά τα nsi τα φετινά με τα παλιά εμφανισιακά;
Με τα περσινά ναι έχουν. Τα περσινά έγραφαν 12 στο κάλυκα κ είχαν 2 αστέρια ενώ τα φετινά γράφουν κανονικά noblesport. Και καλύτερη ντουφεκια, τα περσινά με είχαν προδώσει.
 
Σήμερα φίλος μου γουρουνας από τη διπλανή παρέα βρισκόταν στο καρτέρι και μόλις του βγαίνει ένα κάπρι τέρας στα 10 μέτρα πατάει και......ΤΣΑΦ.....αφλογιστια.
Win doublex 12 Βόλο μαγκ.
Τι όπλο είχε; πιθανών υγρασία στο φυσίγγι
 
Impala.
Το έριξαν κ με άλλα όπλα το φυσιγγι και δεν έσκασε.
Με όλο το συμπάθιο αυτό δεν είναι όπλο.. Τελως πάντων. Αν εν έσκασε τότε υγρασία η ελαττωματικό καψυλιο συμβαίνει καμία φορά στα χιλιάδες φυσίγγια να βγουν μερικά σκάρτα
 
Impala.
Το έριξαν κ με άλλα όπλα το φυσιγγι και δεν έσκασε.
Πριν 2 χρονια....σε φιλο μου, του ετυχε στα win τα 10βολα κοκκινα να μην γινει σωστη πυροδοτηση και να μεινει ακαυτη ολη η πυριτιδα μεσα στην καννη και οι μπαλες να πεσουν μπροστα του.....σε 2 φυσιγγια απο 2 διαφορετικα κουτια.....
 
Με όλο το συμπάθιο αυτό δεν είναι όπλο.. Τελως πάντων. Αν εν έσκασε τότε υγρασία η ελαττωματικό καψυλιο συμβαίνει καμία φορά στα χιλιάδες φυσίγγια να βγουν μερικά σκάρτα
Θα διαφωνήσω για το αν είναι όπλο.μια χαρά όπλο είναι.
Πριν 2 χρονια....σε φιλο μου, του ετυχε στα win τα 10βολα κοκκινα να μην γινει σωστη πυροδοτηση και να μεινει ακαυτη ολη η πυριτιδα μεσα στην καννη και οι μπαλες να πεσουν μπροστα του.....σε 2 φυσιγγια απο 2 διαφορετικα κουτια.....
Με κόκκινο 10βολο έτυχε πριν 3-4 χρόνια σε άλλον της παρέας μου.
 
Η γνώμη μου είναι ότι σαν τα sauvestre δεν είναι κανένα άλλο μονοβολο τόσο ευθυβολο και να μην ξεχνάμε ότι στο λιοκανο κυνηγετικο την ευθύτητα πτήσης την καθορίζει η αεροδυναμική του βλήματος (εμπροσθοβαρα βλήματα και με μια ουρά σταθεροποιησης....)
Πόσο περισσότερο να συμφωνήσω.. Εγω τα λέω "τηλεκατευθυνομενα" Με τι κάνη και τσοκ τα ρίχνεις;
 
Λαθος πρεπει να ειναι
Παιδιά τα χρησιμοποιώ απ όταν βγήκαν στην αγορά... θα σας λύσω την απορία! Γεμιζοταν με tecna αρχικά και ταχύτητα 405 μ/δ και μετέπειτα και πλέον γεμιζονται με sp8 440 μ/δ ! Σε εσάς έτυχε παλιά παρτίδα προφανώς με πυρίτιδα tecna
 
Πόσο περισσότερο να συμφωνήσω.. Εγω τα λέω "τηλεκατευθυνομενα" Με τι κάνη και τσοκ τα ρίχνεις;
Τα έριχνα με την Beretta a350 xtrema 71 cm ανεξάρτητα από το τσοκ ότι είχα πάνω όλα πήγαιναν καρφί και με την μ2 61cm πάλι το ίδιο τώρα θα τα δοκιμάσω και με την crio comfort και θα σας πω εντυπώσεις πάντως είναι τα μόνα πού δουλεύουν άριστα κάθε φορά ανεξάρτητα από το όπλο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top