Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι απλό. Στις κοντινές αποστάσεις παραμορφώνονται περισσότερο τα δράμια {λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας) εις βάρος της διάτρησης.
Αυτό συμβαίνει με όλα τα μολύβδινα ή κράματα μολύβδου (σκάγια, δράμια, μονόβολα).
Εξ' ου και η προτίμηση στα Αμερικάνικα φυσίγγια.
Η διάτρηση σκοτώνει, όχι η εναπομείνασα στο θήραμα "ενέργεια".
Έχε αποδειχθεί στην πράξη.
πολυ σωστος , αλλα τωρα με βαζεις σε σκεψεις για τις μεγαλες ταχυτητες και στα σκαγια, σε σχεση με κοντινες αποστασεις.
 
Εξαρτάται από τη σκληρότητα των σκαγιών, την ταχύτητά τους και την δερματική αντίσταση και μυοσκελετική δομή του θηράματος.
Δυστυχώς ή ευτυχώς όλα είναι ένας συμβιβασμός των επιμέρους παραμέτρων.
 
1. 12 "χειροποίητα" σκληρά δράμια #00, όλα μέσα σε συγκεντρωτήρα Steel 35. Ταχύτητα: 414μ/δ.
Δυστυχώς το μήκος του φυσιγγίου (69.90χιλ) δεν επιτρέπει τη χρήση τους σε Ιταλικά όπλα 3" (μόνο σε 3.5").
2. "Χειροποίητα" σκληρά μονόβολα Lee 28γραμ. κλεισμένα με ένα συνδιασμό αστεροειδούς και ρελιαστού κλεισίματος, όταν κανένας από τους δύο τρόπους κλεισίματος δεν είναι εφικτός για διάφορους λόγους.
00 Buckshot & Lee 1oz. Slugs.jpg
 
Θυμάμαι ως παιδί του δημοτικού μια συζήτηση με φίλους του πατέρα μου που είχαν έρθει από τα Γιάννενα, γουρούνο κυνηγοί τότε που στην Πελοπόννησο δεν υπήρχαν γουρούνια . Τους άκουγα με προσοχή και δεν μιλούσα μέχρι που βρήκα ένα κενό στη συζήτηση και έκανα σαν παιδί την ερώτηση μου. Με τι φυσίγγια κυνηγάτε; Remington δεκαβολο μάγκνουμ ήταν η απάντηση του κυρίου Δημήτρη, καλή του ώρα. Και τι τσοκ; Φουλ τσοκ μου απαντάει.
 
Σκοτώνει πάντα ο συνδιασμός διάτρησης, κατανομής και κωλοφαρδίας.
Αν ρίχναμε σκάγια από υδράργυρο δεν θα σκότωναν ούτε με 2000m/sec ταχύτητα.
Γενικά το σκληρό μολύβδινο σκάγι έχει μεγαλύτερη διάτρηση από ένα μαλακό μολύβδινο.
Ανάλογα με τις σκληρότητες ρυθμίζεις τις ταχύτητες.
Ανάλογα με τις διαστάσεις των δραμιών ρυθμίζεις επίσης τις ταχύτητες.
Σωστή επίσης η παρατήρηση του @pit1982 .

Η remington βγάζει και αυτό για γουρούνια με 400μ/δ
Screenshot_2021-07-28-16-28-56-700_org.mozilla.firefox~2.jpg
Δεν το χρησιμοποιώ ...
Προσωπικά προτιμώ τα 000 από τα 00.
Screenshot_2021-07-28-17-03-09-368_org.mozilla.firefox~2.jpg
Μεγαλύτερες (πιο βαριές) μπίλιες.
Στα 5μ έχουν σκοτώσει γουρούνι και με 4άρια.
Σε νορμάλ αποστάσεις και νορμάλ γουρούνια τα περισσότερα φυσίγγια σκοτώνουν σχετικά καλά.
Σε τεράστια πάντα μονόβολο.

Άρα αυτό που απομένει είναι τα νορμάλ γουρούνια σε μεγάλες αποστάσεις.
Σκοτώνουν καλύτερα οι πολλές, σκληρές, μεγάλες μπίλιες με τέτοιες ταχύτητες ώστε να δίνουν κατανομές, χωρίς παραμορφώσεις με μεγάλες μένουσες.
Αυτά πιστεύω εγώ.

Αααα ξέχασα την κωλοφαρδία του σημείου πρόσκρουσης της μπίλιας :)
Φυσίγγι που σκοτώνει καλά μην το αλλάζετε εύκολα ειδικά σε τέτοια θηράματα.
Πάντα συγκριτικές δοκιμές διάτρησης και κατανομών παλιού με νέου φυσιγγίου.
 
Last edited:
Σκοτώνει πάντα ο συνδιασμός διάτρησης, κατανομής και κωλοφαρδίας.
Αν ρίχναμε σκάγια από υδράργυρο δεν θα σκότωναν ούτε με 2000m/sec ταχύτητα.
Γενικά το σκληρό μολύβδινο σκάγι έχει μεγαλύτερη διάτρηση από ένα μαλακό μολύβδινο.
Ανάλογα με τις σκληρότητες ρυθμίζεις τις ταχύτητες.
Ανάλογα με τις διαστάσεις των δραμιών ρυθμίζεις επίσης τις ταχύτητες.
Σωστή επίσης η παρατήρηση του @pit1982 .

Η remington βγάζει και αυτό για γουρούνια με 400μ/δ
View attachment 30029
Δεν το χρησιμοποιώ ...
Προσωπικά προτιμώ τα 000 από τα 00.
View attachment 30030
Μεγαλύτερες (πιο βαριές) μπίλιες.
Στα 5μ έχουν σκοτώσει γουρούνι και με 4άρια.
Σε νορμάλ αποστάσεις και νορμάλ γουρούνια τα περισσότερα φυσίγγια σκοτώνουν σχετικά καλά.
Σε τεράστια πάντα μονόβολο.

Άρα αυτό που απομένει είναι τα νορμάλ γουρούνια σε μεγάλες αποστάσεις.
Σκοτώνουν καλύτερα οι πολλές, σκληρές, μεγάλες μπίλιες με τέτοιες ταχύτητες ώστε να δίνουν κατανομές, χωρίς παραμορφώσεις με μεγάλες μένουσες.
Αυτά πιστεύω εγώ.

Αααα ξέχασα την κωλοφαρδία του σημείου πρόσκρουσης της μπίλιας :)
Φυσίγγι που σκοτώνει καλά μην το αλλάζετε εύκολα ειδικά σε τέτοια θηράματα.
Πάντα συγκριτικές δοκιμές διάτρησης και κατανομών παλιού με νέου φυσιγγίου.
μα Βασιλη τα αμερικανικα για αυτο σκοτωναν καλητερα γιατι εχουν πολυ σκληρο σκαγι απο τα υπολιπα ευρωπαικα ,μεχρι που εβγαλε η nsi τα ασπρα με το μπαφερ και πολυ σκληρα σκαγια και ταχυτητα 440 μ/δ τα 000 που ειναι μεγαλιτερα απο τα αμερικανικα τα νουμερα μας στα δραμια, και τα θεωρω τα καλυτερα αυτη την στηγμη απο εμπορικο γιατι το εχω σφαξει και ειναι πολυ ποιοτικο ,δεν ριχνω εμπορικα εγω απο την στηγμη που βρικα πολυ σκληρο δραμι με μια ταχυτητα στα 420 μ/δ με 000 εχω σχεδον την δυπλασια διατριση απο τα 00 με 440 μ/δ ,να φανταστεις τα σκληρα 00 με 450-460 μ/δ τρυπανε ατσαλολαμαρινα 4χιλ στα 30 μ ;) ;)
 
μα Βασιλη τα αμερικανικα για αυτο σκοτωναν καλητερα γιατι εχουν πολυ σκληρο σκαγι απο τα υπολιπα ευρωπαικα ,μεχρι που εβγαλε η nsi τα ασπρα με το μπαφερ και πολυ σκληρα σκαγια και ταχυτητα 440 μ/δ τα 000 που ειναι μεγαλιτερα απο τα αμερικανικα τα νουμερα μας στα δραμια, και τα θεωρω τα καλυτερα αυτη την στηγμη απο εμπορικο γιατι το εχω σφαξει και ειναι πολυ ποιοτικο ,δεν ριχνω εμπορικα εγω απο την στηγμη που βρικα πολυ σκληρο δραμι με μια ταχυτητα στα 420 μ/δ με 000 εχω σχεδον την δυπλασια διατριση απο τα 00 με 440 μ/δ ,να φανταστεις τα σκληρα 00 με 450-460 μ/δ τρυπανε ατσαλολαμαρινα 4χιλ στα 30 μ ;) ;)
Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση αλλά κάποιο λάθος κάνετε.. Τα nsi δραμια έχουν τα πιο μαλακα δραμια της αγοράς. Καμία επίστρωση.. Μόνο μολύβι. Έτσι τα έφτιαξαν για να μην εξωστρακιζωνται.. Σας διαβεβαιώ 10000%οτι είναι τα μαλακότερα δραμια της παγκόσμιας αγοράς.. Σίγουρα απ τα ποιο γρήγορα και σίγουρα όχι απ τα ποιο συγκεντρωτικα γιατί έχουν μεσοταπα αντί συγκεντρωτηρα.. Ενα αξιόπιστο αλλά πανάκριβο δραμι θα έρθει σύντομα στην Ελλάδα πιστεύω είναι της φεντεραλ με ταχύτητα 450 αρχική.. Καλό σας βράδυ.
 
μα Βασιλη τα αμερικανικα για αυτο σκοτωναν καλητερα γιατι εχουν πολυ σκληρο σκαγι απο τα υπολιπα ευρωπαικα ,μεχρι που εβγαλε η nsi τα ασπρα με το μπαφερ και πολυ σκληρα σκαγια και ταχυτητα 440 μ/δ τα 000 που ειναι μεγαλιτερα απο τα αμερικανικα τα νουμερα μας στα δραμια, και τα θεωρω τα καλυτερα αυτη την στηγμη απο εμπορικο γιατι το εχω σφαξει και ειναι πολυ ποιοτικο ,δεν ριχνω εμπορικα εγω απο την στηγμη που βρικα πολυ σκληρο δραμι με μια ταχυτητα στα 420 μ/δ με 000 εχω σχεδον την δυπλασια διατριση απο τα 00 με 440 μ/δ ,να φανταστεις τα σκληρα 00 με 450-460 μ/δ τρυπανε ατσαλολαμαρινα 4χιλ στα 30 μ ;) ;)
Αυτά εννοείς;
Screenshot_2021-07-28-22-23-47-864_org.mozilla.firefox~2.jpg

Αυτή η SP8 τι σόι πράγμα είναι;
Κλατάρει σε μείον 10 ;
 
Συγνώμη που παρεμβαίνω στη συζήτηση αλλά κάποιο λάθος κάνετε.. Τα nsi δραμια έχουν τα πιο μαλακα δραμια της αγοράς. Καμία επίστρωση.. Μόνο μολύβι. Έτσι τα έφτιαξαν για να μην εξωστρακιζωνται.. Σας διαβεβαιώ 10000%οτι είναι τα μαλακότερα δραμια της παγκόσμιας αγοράς.. Σίγουρα απ τα ποιο γρήγορα και σίγουρα όχι απ τα ποιο συγκεντρωτικα γιατί έχουν μεσοταπα αντί συγκεντρωτηρα.. Ενα αξιόπιστο αλλά πανάκριβο δραμι θα έρθει σύντομα στην Ελλάδα πιστεύω είναι της φεντεραλ με ταχύτητα 450 αρχική.. Καλό σας βράδυ.
εγω το εχω σφαξει και σε πληροφορω οτι ειναι απο τα πιο σκληρα δραμια που κυκλοφορουν, παρε ενα δραμι απο την nsi 000 τα ασπρα !! και πατατο με μια πενσα παρε και ενος αλλου κατασκευαστη εκτος αμερικης ας ειναι και νικελ , και κανε το ιδιο και θα δεις
 
Αυτά εννοείς;
View attachment 30033

Αυτή η SP8 τι σόι πράγμα είναι;
Κλατάρει σε μείον 10 ;
αυτα ναι δεν ξερω για -10 αλλα οσοι τα δουλεψαν μεινανε ευχαριστημενοι ,παντος αυτο που λες λενε και οι ιταλοι οτι τα τελευταια λοτ την εχουνε αλλαξει
 
εγω το εχω σφαξει και σε πληροφορω οτι ειναι απο τα πιο σκληρα δραμια που κυκλοφορουν, παρε ενα δραμι απο την nsi 000 τα ασπρα !! και πατατο με μια πενσα παρε και ενος αλλου κατασκευαστη εκτος αμερικης ας ειναι και νικελ , και κανε το ιδιο και θα δεις
Κανόνισε να βγάλω το σκληρόμετρο στην δουλειά.
Σε σχέση με τα αμερικάνικα δηλαδή τι λένε από σκληρότητα ;
Έχεις κάνει καμμιά τέτοια σύγκριση ;
 
εγω το εχω σφαξει και σε πληροφορω οτι ειναι απο τα πιο σκληρα δραμια που κυκλοφορουν, παρε ενα δραμι απο την nsi 000 τα ασπρα !! και πατατο με μια πενσα παρε και ενος αλλου κατασκευαστη εκτος αμερικης ας ειναι και νικελ , και κανε το ιδιο και θα δεις
Κι εγώ τα έχω σφάξει και δοκιμάσει όλα.. Και πρόσφατα που ήρθε άνθρωπος της nsi στην Ελλάδα για να τεστάρει τη νέα παρτίδα στον touri επιδη έβγαλε κάποια θεματακια επανέλαβε πως είναι φτιαγμένο από μαλακο υλικό για αποφυγή εξωστρακισμων..τα brinell των αμερικανικών είναι πάνω κάτω 14 αυτα γύρω στο 10.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top