Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μα αν δεν εχει κλωτσο δεν εχει την καταληλη ταχυτητα και διατρηση για να καταβαλεις το γουρουνι ,αν μιλαμε για 12 βολα 11/0 μιλαμε για 44 γρ πως θα παρεις μια αξιοπρεπη ταχυτητα χωρις να σε κλωτσησουν
Μέγα λάθος φίλε μου.. Γιατι να κλωτσήσει φυσίγγι για να πιάσει την ταχύτητα;; το καλό φυσίγγι παράγει έργο χωρίς πιέσεις και τρομερό λάκτισμα.. Ρήξτε το μαύρο γουιντζεστερ που βγάζει 445. Καμία σχέση με πολλά άλλα μαγκνουμ. Στα δικά μου γούστα έχει ανεκτό λάκτισμα για μαγκνουμ φυσίγγι φυσικά και τρομερή ταχύτητα κ ποιότητα.. Ακριβό αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.
 
Ένα εννιάβολο του Κύργια που είχα ρίξει για δοκιμή με την 1100, έψαχνα μετά το όπλο να δω αν άνοιξε κάπου. Αν και τα πήγε καλά από άποψη συγκέντρωσης, ο θόρυβος ήταν εκκωφαντικός. Το ίδιο συνέβαινε και με κάτι παλιά Lambro εννιάβολα (κάτι παλιά που έγραφε το κουτί "Ενισχυμένη γόμωση"). Τα έριχνα με το δίκαννο και μου βούιζε το αυτί ένα τέταρτο.

Για το δίκαννο Κώστα, αν θέλεις οπωσδήποτε 12βολο, θα σου πρότεινα τα Remington Express τα 12βολα τα απλά (70mm), σε 0ΒΚ. Είναι πολύ μαλακό φυσίγγι και, αν και αργό, σε μέτρια γουρούνια είναι πολύ αποτελεσματικό, ειδικά για το πρώτο διάστημα της σεζόν. Προσωπικά, όσα γουρούνια έχω πάρει με αυτό (35~45 κιλά καθαρό), ήταν ακαριαίες οι καταβολές. Στο πολύ πυκνό, το εμπιστεύομαι περισσότερο απ' όλα.
Κάποτε ήταν καλά κι αυτά τώρα ούτε αλεπούδες δε πέφτουν..
 
Μέγα λάθος φίλε μου.. Γιατι να κλωτσήσει φυσίγγι για να πιάσει την ταχύτητα;; το καλό φυσίγγι παράγει έργο χωρίς πιέσεις και τρομερό λάκτισμα.. Ρήξτε το μαύρο γουιντζεστερ που βγάζει 445. Καμία σχέση με πολλά άλλα μαγκνουμ. Στα δικά μου γούστα έχει ανεκτό λάκτισμα για μαγκνουμ φυσίγγι φυσικά και τρομερή ταχύτητα κ ποιότητα.. Ακριβό αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.
το μαυρο το γουιντζεστερ που λες 1ον αν ειναι 12 βολο ειναι γυρω στα 40 γρ γιατι ειναι αλλο το 00Bk το αμερικανικο και αλλο το 11/0 , 2ον δεν βγαζει τις ταχυτητες που λενε ,και 3ον εχω δει 12βολο γουιντζεστερ που λες σε 3 τουφεκιες απο τα 5 μετρα σε σταμπα ,36 βολια πανω στο τομαρι της σκροφας μεγαλη μεν αλλα σκροφα χωρις χοντρο καλκανι ,και οσο για τον κλωτσο που λες ειναι νομος της φυσηκης οσο πιο μεγαλη ειναι η δραση ιση ειναι και η αντηδραση και οι πιεσεις σχεδον καμια επηδραση στο λακτησμα ,εκτως απο την ωρα που η γομωση απο την αδρανια ξεκιναει να κινηται δεν νομιζω η πιεση που ασκηται στα τοιχωματα της κανης να σου ριχνει κλωτσο ;););)
 
το μαυρο το γουιντζεστερ που λες 1ον αν ειναι 12 βολο ειναι γυρω στα 40 γρ γιατι ειναι αλλο το 00Bk το αμερικανικο και αλλο το 11/0 , 2ον δεν βγαζει τις ταχυτητες που λενε ,και 3ον εχω δει 12βολο γουιντζεστερ που λες σε 3 τουφεκιες απο τα 5 μετρα σε σταμπα ,36 βολια πανω στο τομαρι της σκροφας μεγαλη μεν αλλα σκροφα χωρις χοντρο καλκανι ,και οσο για τον κλωτσο που λες ειναι νομος της φυσηκης οσο πιο μεγαλη ειναι η δραση ιση ειναι και η αντηδραση και οι πιεσεις σχεδον καμια επηδραση στο λακτησμα ,εκτως απο την ωρα που η γομωση απο την αδρανια ξεκιναει να κινηται δεν νομιζω η πιεση που ασκηται στα τοιχωματα της κανης να σου ριχνει κλωτσο ;););)
Ο φίλος ρώτησε για δωδεκαβολο και πρότεινα μερικά έτη Φωτός καλύτερα απ του κυργια. Το μαύρο γουιν μετρημένο βγάζει πάνω κάτω όσο λέει, μια φορά μας έβγαλε 441 μια 438..5 μετρα 36 βόλια και στο τομάρι; επίτρεψέ μου να αμφιβάλω.. 5 μέτρα κανένα μα κανένα δραμι δεν ανοίγει. Πάει μονοβολο και βγαίνει μπάντα σε μπάντα.. Τώρα αν ερηξε στα 20 μέτρα θα το δεχόμουν. Για μένα πάντως η καλύτερη λύση η 8βολα με σφιχτό τσοκ μέχρι τα 40 μέτρα ή μολοβολα και καθάρισες..
 
Το magnum 12βολο win .....το μαυρο....εχω σφαξει 2 φυσιγγια....η διαμετρος της καθε μπαλας ειναι απο 8.00 εως 8.2mm και 3.2γρ το βαρος ....αλλα ειναι ισχυρο φυσιγγιο...το εχω τσεκαρει και σε τεστ διατρησης και στο κυνηγι ειχα την τυχη να θηρευσω 2 μεγαλα αγριογουρουνα
 
το μαυρο το γουιντζεστερ που λες 1ον αν ειναι 12 βολο ειναι γυρω στα 40 γρ γιατι ειναι αλλο το 00Bk το αμερικανικο και αλλο το 11/0 , 2ον δεν βγαζει τις ταχυτητες που λενε ,και 3ον εχω δει 12βολο γουιντζεστερ που λες σε 3 τουφεκιες απο τα 5 μετρα σε σταμπα ,36 βολια πανω στο τομαρι της σκροφας μεγαλη μεν αλλα σκροφα χωρις χοντρο καλκανι ,και οσο για τον κλωτσο που λες ειναι νομος της φυσηκης οσο πιο μεγαλη ειναι η δραση ιση ειναι και η αντηδραση και οι πιεσεις σχεδον καμια επηδραση στο λακτησμα ,εκτως απο την ωρα που η γομωση απο την αδρανια ξεκιναει να κινηται δεν νομιζω η πιεση που ασκηται στα τοιχωματα της κανης να σου ριχνει κλωτσο ;););)
το εχω δει και γω αυτο, στα 5-8 μετρα πολλα βολια στο τομαρι, και με τα ιδια φυσιγγια στα 20-30 μετρα μεγαλη διατρηση. Δεν το εχω εξηγησει ακομα
 
το εχω δει και γω αυτο, στα 5-8 μετρα πολλα βολια στο τομαρι, και με τα ιδια φυσιγγια στα 20-30 μετρα μεγαλη διατρηση. Δεν το εχω εξηγησει ακομα
Εγω πιστευω οτι λογω μηχανων γομωσης παιζουν διαφορες σε πυριτιδα, σε κλεισιμο κλπ.....οποτε εχουμε και τα αναλογα αποτελεσματα
 
Ο φίλος ρώτησε για δωδεκαβολο και πρότεινα μερικά έτη Φωτός καλύτερα απ του κυργια. Το μαύρο γουιν μετρημένο βγάζει πάνω κάτω όσο λέει, μια φορά μας έβγαλε 441 μια 438..5 μετρα 36 βόλια και στο τομάρι; επίτρεψέ μου να αμφιβάλω.. 5 μέτρα κανένα μα κανένα δραμι δεν ανοίγει. Πάει μονοβολο και βγαίνει μπάντα σε μπάντα.. Τώρα αν ερηξε στα 20 μέτρα θα το δεχόμουν. Για μένα πάντως η καλύτερη λύση η 8βολα με σφιχτό τσοκ μέχρι τα 40 μέτρα ή μολοβολα και καθάρισες..
αρα οπως λεει και ο Αλεξ παρακατω ειναι 38 τα γρ οποτε συγουρα δεν θα εχει το λακτησμα των 44 γρ εκει ειναι η μεγαλη διαφορα στα 6 γρ αν εχουν την ιδια ταχυτητα ειναι πολυ φυσιολογικο η πιο βαρια γομωση να εχει σχεδον το διπλασιο λακτησμα
 
Αν θέλεις 12βολα, θα πας είτε στα b&p τα επιχαλκωμενα που είναι άρτια φυσίγγια για μέτρια γουρούνια είτε στα φεντεραλ φλαιτ κοντρολ.. Τίποτε άλλο σε 12βολα..
Παντως και της B&P το 12βολο με Τεκνα ειναι και φιλοι που το δουλευουνε εχουν καλα αποτελεσματα
 
Εγω πιστευω οτι λογω μηχανων γομωσης παιζουν διαφορες σε πυριτιδα, σε κλεισιμο κλπ.....οποτε εχουμε και τα αναλογα αποτελεσματα


Πολυ σωστα....Μπορει να συμβει και στην ιδιογομωση....απο λαθος δοσολογια......

Αυτο τι λακτισμα πιστευετε οτι ειχε ??? :D

εικόνα_Viber_2021-04-16_13-19-34-721.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-49-25.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-41-38.jpgεικόνα_Viber_2021-04-16_13-20-05-283.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-42-09.jpg

Περαστικα μου!!!!;)
 
Πολυ σωστα....Μπορει να συμβει και στην ιδιογομωση....απο λαθος δοσολογια......

Αυτο τι λακτισμα πιστευετε οτι ειχε ??? :D

View attachment 29376View attachment 29377View attachment 29378View attachment 29379View attachment 29380

Περαστικα μου!!!!;)
αυτο νικο και χωρις αμορτησερ πρεπει να εφτιαξες ολλη την δεξια πλευρα μασελα :p :p .terror..terror..terror..terror..terror.
 
αυτο νικο και χωρις αμορτησερ πρεπει να εφτιαξες ολλη την δεξια πλευρα μασελα :p :p .terror..terror..terror..terror..terror.


Και ομως εχει αμορτισερ Μητσαρα.....Πυριτιδα ΤΕΚΝΑ....12ΒΟΛΟ 10/0 - 7,9 - 8 -Χιλιοστα διαμετρο....η δοκιμη στα
40 μετρα με 4*αστρα....επινικελωμενα βολια....
Το σεταπ δεν θα το δωσω.....γιατι ειναι ''μπουρλοτο''.....φιλε!!!
 
Και ομως εχει αμορτισερ Μητσαρα.....Πυριτιδα ΤΕΚΝΑ....12ΒΟΛΟ 10/0 - 7,9 - 8 -Χιλιοστα διαμετρο....η δοκιμη στα
40 μετρα με 4*αστρα....επινικελωμενα βολια....
Το σεταπ δεν θα το δωσω.....γιατι ειναι ''μπουρλοτο''.....φιλε!!!
σκετη η με υποαλεργικο υποστρωμα !!!!!??????;););)
 
το εχω δει και γω αυτο, στα 5-8 μετρα πολλα βολια στο τομαρι, και με τα ιδια φυσιγγια στα 20-30 μετρα μεγαλη διατρηση. Δεν το εχω εξηγησει ακομα
Είναι απλό. Στις κοντινές αποστάσεις παραμορφώνονται περισσότερο τα δράμια {λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας) εις βάρος της διάτρησης.
Αυτό συμβαίνει με όλα τα μολύβδινα ή κράματα μολύβδου (σκάγια, δράμια, μονόβολα).
Εξ' ου και η προτίμηση στα Αμερικάνικα φυσίγγια.
Η διάτρηση σκοτώνει, όχι η εναπομείνασα στο θήραμα "ενέργεια".
Έχε αποδειχθεί στην πράξη.
 
Είναι απλό. Στις κοντινές αποστάσεις παραμορφώνονται περισσότερο τα δράμια {λόγω μεγαλύτερης ταχύτητας) εις βάρος της διάτρησης.
Αυτό συμβαίνει με όλα τα μολύβδινα ή κράματα μολύβδου (σκάγια, δράμια, μονόβολα).
Εξ' ου και η προτίμηση στα Αμερικάνικα φυσίγγια.
Η διάτρηση σκοτώνει, όχι η εναπομείνασα στο θήραμα "ενέργεια".
Έχε αποδειχθεί στην πράξη.
ναι αλλα υποτηθεται οτι τα αμερικανικα το "παραπανω" που εχουν ειναι σκληρα βολια για αυτο σκοτωνουν και με "χαμηλες" αρχικες ταχυτητες, ασε σε αυτα τα βολια που ειδα εγω δεν ηταν τοσο παραμορφομενα οστε να σταματησουν στο τομαρι επρεπε να φτασουν στην αλλη μερια ,απο την αλλη ισως να παιζει ρολο το κλεισιμο να ειχε λασκαρει και να μην ειχε την απετουμενη αντησταση για να πιασει τις ταχυτητες που επρεπε
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top