Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νικο στο ξαναλέω οτι δεν αμφισβητώ οσα λες , και αντιθέτως θαυμάζω την δουλειά σου . Οταμ μιλάω για ακρίβεια δεν εννοώ ποσο απέχει απο εκει που στοχεύουμε ( το κέντρο του στόχου) η βολή , αλλά την μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα σε δυο απο τις βολές. Αν δηλαδη ρίξουμε δυο βολές και η μια πάει 5 εκατοστά αριστερά του στόχου και η άλλη 5 δεξιά του , έχουμε συγκέντρωση 10 εκατοστά. Αν η μια πάει 5 εκατοστά αριστερά και η άλλη 10 εκατοστά αριστερά, έχουμε συγκέντρωση 5 εκατοστά και αυτο το αποτέλεσμα είναι καλύτερο του πρώτου , το κεντραρισμα , αν έχουμε σταθερά καλή συγκέντρωση το κάνουμε στο τελος ρυθμίζοντας το σκοπευτικο. Τωρα αν εσύ με το όπλο σου και το μονοβολο που είπες εχεις κατ επανάληψη στα 70 μέτρα συγκέντρωση 5 εκατοστά σε τρεις βολές καθε φορά, εχεις φτάσει την ακρίβεια των ραδωτων κανων σε διαμετρημα 12, .
 
Νικο στο ξαναλέω οτι δεν αμφισβητώ οσα λες , και αντιθέτως θαυμάζω την δουλειά σου . Οταμ μιλάω για ακρίβεια δεν εννοώ ποσο απέχει απο εκει που στοχεύουμε ( το κέντρο του στόχου) η βολή , αλλά την μεγαλύτερη απόσταση ανάμεσα σε δυο απο τις βολές. Αν δηλαδη ρίξουμε δυο βολές και η μια πάει 5 εκατοστά αριστερά του στόχου και η άλλη 5 δεξιά του , έχουμε συγκέντρωση 10 εκατοστά. Αν η μια πάει 5 εκατοστά αριστερά και η άλλη 10 εκατοστά αριστερά, έχουμε συγκέντρωση 5 εκατοστά και αυτο το αποτέλεσμα είναι καλύτερο του πρώτου , το κεντραρισμα , αν έχουμε σταθερά καλή συγκέντρωση το κάνουμε στο τελος ρυθμίζοντας το σκοπευτικο. Τωρα αν εσύ με το όπλο σου και το μονοβολο που είπες εχεις κατ επανάληψη στα 70 μέτρα συγκέντρωση 5 εκατοστά σε τρεις βολές καθε φορά, εχεις φτάσει την ακρίβεια των ραδωτων κανων σε διαμετρημα 12, .


Λευτερη μου , αυτο που πρεπει να σου πω ειναι το εξης. Δεν κυνηγαω γουρουνι....κατα συνεπεια οτι
φτιαχνω και ριχνω το κανω για δω τι ''ψαρια'' πιανω...η για να βοηθησω καποιον φιλο που δεν εχει
δυνατοτητα δοκιμων. Το ιδιο συμβαινει και στα μονοβολα και στα βολια.

Παντα σε συνεργασια με τον φιλο μου τον Αλεξ ( Berben ) που ειναι γουρουνοκυνηγος....και ξερει πολυ
καλα τι χρειαζεται να εχει στην θαλαμη του ενας γουρουνοκυνηγος.....εχουμε φτιαξει 8-9-10-12βολα για το
πυκνο και για το καθαρο.
Ο Αλεξ λεει οτι το γουρουνι μετα τα 50 μετρα θελει μονοβολο....και το σεβομαι.
Αυτα στα γραφω για να καταλαβεις....οτι δεν κλεινω ουτε φτιαχνω 50-100 φυσιγγια τον χρονο για αυτο το κυνηγι.
Κανω δοκιμες....οταν βρω αυτο που θελουμε....το επιβεβαιωνω με δυο , αντε το πολυ με 3εις βολες ...και το σεταπ καθαρογραφεται.

Δεν κυνηγαω την ακριβεια των ραβδωτων.....ουτε ηξερα ποια ειναι....απο εσενα το εμαθα τωρα....Αλλα
οταν ριχνω 3 μονοβολα σε ενα στοχο 40 εκατοστων στα 70 μετρα...και 2 βολια ειναι σε αποσταση ''αναπνοης''
το ενα διπλα στο αλλο και 5 εκατοστα απο το κεντρο του στοχου , και το 3το σε 10 εκατοστα απο αυτα τα δυο ....τι επιβεβαιωση να κανω στο σεταπ ?? Δεν θελω αλλη επιβεβαιωση....Το σεταπ μου ''εκατσε'' και παει
για καθαρογραψιμο.
Τωρα εαν στο οπλο του οπιουδηποτε φιλου η αποκλιση ειναι στα 15 εκατοστα...για μενα δεν ''λεει''
τιποτα....Το γουρουνι και με αυτην την αποκλιση θα πεσει φιλε!!!
 
Βρε παιδες.....εδω μιλαμε για 70 μετρα σε μονοβολα....... και 35- 40- 45 μεχρι και 50 μετρα σε βολια....
Και μπηκα και ειδα στο ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΤV ....Δοκιμες του Μπαμπη του Αιγινητη και του Αντωντη Μπλητζιωτη...
Ο Αιγινητης δοκιμαζε 10-12βολα στα 25 μετρα....και ελεγε ...''πολυ ωραια'' βολη!!! Με ανοιγμα στα βολια μισο μετρο
στην πρωτη βολη...και στην δευτερη ''εχασε'' και ενα βολι εκτος στοχου....
Ο αλλος στα 35 δοκιμαζε μονοβολα....και ελεγε τα ''διάφορα''....εκνευριστηκα και τον εκλεισα...
Ειδα αλλη δοκιμη με ΜΒ36 με 38 γραμμαρια με Ν3 σκαγια στα 35 μετρα με φουλ τσοκ...και ο τυπος ελεγε
πολυ ωραια τουφεκια με 75% συγκεντρωση ??? !!!!
Δεν τα ειχα ξανα δει....Αυτο που ειχα δει ηταν κατι δοκιμες του ΛΑΜΠΡΟ στα 27 μετρα και αυτες
με διάφορα τσοκ.
Και σας ρωταω.....εγω ''μουρλαθηκα'' ??? ή αυτοι ολοι μας δουλευουν ψιλο γαζι ???

Εκτος και ολα τα εμπορικα δοκιμαζονται σε αυτα τα μετρα με αυτα τα τσοκ...και εγω δεν το ηξερα!!!
 
Κανενα εμπορικο δεν φτανει την φδουυλεια ενος χειροποιητου οχι οτι δεν μπορουν αλλα δεν τους νοιαζει γιατι αν το φτιαξουν θα ζητανε 50€ το κουτι και δεν θα το παρει κανεις και δεν μπιρουν να το φτιαξουν και οι μηχανες με τις πατεντες και τις τροποποιησεις που χρειαζεται τις πιο πολλες φορες για να βγει το αποτελεσμα αρα ασυμφορο ολα φτιαχνονται για το μεσο ορο και τα οπλα .Γιατι και οπλο αν βασταει η τσεπη σου παραγγελνεις να εχει την αποδοση που θες με συγκεκριμενο φυσιγγι και γινεται αλλα το ταμειο μετα ποιος το πληρώνει
 
Κανένας δεν τουφεκάει στα 70μ με ακρίβεια 15cm κινούμενο θήραμα.
Στημένο όπλο, ακίνητος στόχος + 2 δευτερόλεπτα και πάλι κάνεις τον σταυρό σου.
Εγώ αυτό πιστεύω.

Σε φάση δοκιμών αν ξέρεις καλά το όπλο σου είναι πιθανή μια διάμετρος 10-15 εκατοστών γύρω από το κέντρο με απόλυτα ευθύβολα βλήματα ή laser.

Σε τέτοιες δοκιμές αυτό που έχει σημασία είναι το γκρουπάρισμα αλλά για να είσαι σίγουρος χρειάζεσαι οπτικά.

Αν έχεις μικρής διαμέτρου γκρουπ τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το οπτικό.
 
Last edited:
Εκτος και ολα τα εμπορικα δοκιμαζονται σε αυτα τα μετρα με αυτα τα τσοκ...και εγω δεν το ηξερα!!!
Ναι σε αυτα τα μετρα δοκιμαζονται. Οι αγγλοι λενε : the fucking market, is always right
Αν εφτιαχναν τα φυσιγγια που φτιαχνετε εσεις οι "λιγοι" των μακρυνων βολων εδω μεσα , θα εκλειναν σε μια σεζον. Ο μεσος κυνηγος , δηλ. οι 180000 κυνηγοι μετα τις δυο -τρεις αποτυχιες λογω στενοτητας κατανομης στα 22-25 μ , θα τα εριχναν στο φυσιγγι και θα το απερριπταν.
Και μενα μου αρεσουν οι μακρυνες υπερσυγκεντρωσεις , σε καποια θηραματα , και γιαυτο σας παρακολουθω, σας θαυμαζω και συμετεχω. Αλλα παντα βλεπω και τη μεγαλη εικονα. Συζητατε καμμια 30 nerds εδω και αλλοι 100 παρακολουθουν , και χ 10 = 1000 στους 180.000.
Μαζι σας , ωραια περναμε , αλλα δεν ενδιαφερουμε "κανεναν" , και φυσικα οχι την αγορα.

ΥΓ και τι κανει , οποιος τον εχει γραμμενο η αγορα , σε οτι αφορα το παθος του ;;;;
Τη γραφει κι αυτος , κανοντας ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ
 
Ναι σε αυτα τα μετρα δοκιμαζονται. Οι αγγλοι λενε : the fucking market, is always right
Αν εφτιαχναν τα φυσιγγια που φτιαχνετε εσεις οι "λιγοι" των μακρυνων βολων εδω μεσα , θα εκλειναν σε μια σεζον. Ο μεσος κυνηγος , δηλ. οι 180000 κυνηγοι μετα τις δυο -τρεις αποτυχιες λογω στενοτητας κατανομης στα 22-25 μ , θα τα εριχναν στο φυσιγγι και θα το απερριπταν.
Και μενα μου αρεσουν οι μακρυνες υπερσυγκεντρωσεις , σε καποια θηραματα , και γιαυτο σας παρακολουθω, σας θαυμαζω και συμετεχω. Αλλα παντα βλεπω και τη μεγαλη εικονα. Συζητατε καμμια 30 nerds εδω και αλλοι 100 παρακολουθουν , και χ 10 = 1000 στους 180.000.
Μαζι σας , ωραια περναμε , αλλα δεν ενδιαφερουμε "κανεναν" , και φυσικα οχι την αγορα.

ΥΓ και τι κανει , οποιος τον εχει γραμμενο η αγορα , σε οτι αφορα το παθος του ;;;;
Τη γραφει κι αυτος , κανοντας ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ


Κωστα μου , το βασικο ειναι να περναμε καλα....κανοντας το κεφι μας....Τωρα εγω παντα υποστηριζα και
υποστηριζω , οτι μια συγκεντρωτικη τουφεκια ειναι πολυ καλυτερη απο μια με ''νορμαλ'' συγκεντρωση.
Ποιο ειναι ομως το ''νορμαλ''.....η το στανταρ στην συγκενρωση της τουφεκιας ???
Το 75% με φουλ τσοκ στα 35 μετρα που μας ''πασαρουν'' ολοι αυτοι ???
Εαν ειναι ετσι....στα 45 μετρα δεν πρεπει να σηκωνει οπλο ο κυνηγος.
Βεβαια ολα γινονται .....για την κονομα τους.....Διοτι εαν τα φυσιγγια τους ειχαν ενα 80% συγκεντρωση
με 3* αστρα στα 35 μετρα.....δεν θα χρειαζοταν ο κυνηγος να αγορασει ΕΞΤΡΑ ΤΣΟΚ....θα εβαζε το φουλ
μαμα...και θα ειχε τα 45 μετρα ανετα....και με αξιοπρεπεια....
Τωρα οτι το συγκεντρωτικο φυσιγγιο ειναι ''αυστηρο'' στην σκοπευση....εγω δεν το δεχομαι.... και το λεω
οχι τυχαια. Παρε ενα συγκεντρωτικο φυσιγγιο του 80-85% με 3* στα 35 μετρα....και ριχτο στα ιδια μετρα.
με 4 ή 5* αστρα. Θα εχεις μια πολυ ωραια κατανομη....και δυσκολα θα γλυτωσει θηραμα....
Η ''καραμελα'' της αυστηρης τουφεκιας....ειναι για αυτους που δεν ξερουν....και δεν εχουν κανει δοκιμες.
Πιστευω οτι δεν σεβονται τους κυνηγους.....και παραλληλα υποτιμουν και την νοημοσυνη τους...ΔΥΣΤΥΧΩΣ.
Οταν βλεπω ανθρωπους οπως ο Μπαμπης Αιγινιτης και Αντωνης Μπληζιωτης....που επηρεζουν την
κοινη γνωμη.... με τα λεγομενα τους.....να δοκιμαζουν μονοβολα στα 35 μετρα και 12βολα στα 25 μετρα
απο εκει και περα.....καταβαινω τι ''γινεται''....
Καλη μερα να εχουμε Κωστα μου.....και υγεια ....για κανουμε αυτο που αγαπαμε φιλε μου!!! :)
 
Εριξα .....και ας ειχε ζεστη....2 φυσεκια....Ενα 8βολο 11/0 και Ενα 10βολο -10/0 στα 38 μετρα και οχι 37
που γραφω στον στοχο. ΤΣΟΚ ΜΟBILE - oπλο Μπερετα 66+5=71 εκατοστα η καννη με το mobile.

Kαι τα δυο φυσεκια με SIPE και LB6 στημενα σε αστεροειδες κλεισιμο 8 πτυχων ΝΙΚΕΛ βολια και ΠΑΝΤΑ
με αλευρι.!!!

Το 8βολο 11/0 εδωσε V1,5-444m/s στο 1,65 η πυριτιδα και συγκεντρωση στο 20χ20 εκατοστα ολα τα
βολια μεσα στο τετραγωνο. Με 7βολια στο 20χ10....ετσι για να μην ''ξεχνιομαστε''.....:p

Το 10βολο 10/0 V1,5-452m/s Στο 1,70 η πυριτιδα σε αυτο και συγκεντρωση ολα τα βολια σε διαμετρο
κυκλου οσο το μπουκαλι του νερου 1,5λιτρο περιπου . 35 εκατοστα....για να μην μετρατε.

Η διαφορα πυριτιδας εγινε εσκεμενα....ηθελα να δω διαφορές...σε συγκεντρωση και ταχυτητες...

Παρ'ολο που μου εφυγαν λιγο οι τουφεκιες απο το κεντρο ( αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο :) )... ωστοσο
για ( μενα παντα ) ειναι δυο καλες τουφεκιες.....που δεν ''χαριζουν'' στο γουρουνι!!!!

ΥΓ. Οταν μπορεσω....θα ανεβασω φωτο παιδες!!!! ;) :)
 
Εριξα .....και ας ειχε ζεστη....2 φυσεκια....Ενα 8βολο 11/0 και Ενα 10βολο -10/0 στα 38 μετρα και οχι 37
που γραφω στον στοχο. ΤΣΟΚ ΜΟBILE - oπλο Μπερετα 66+5=71 εκατοστα η καννη με το mobile.

Kαι τα δυο φυσεκια με SIPE και LB6 στημενα σε αστεροειδες κλεισιμο 8 πτυχων ΝΙΚΕΛ βολια και ΠΑΝΤΑ
με αλευρι.!!!

Το 8βολο 11/0 εδωσε V1,5-444m/s στο 1,65 η πυριτιδα και συγκεντρωση στο 20χ20 εκατοστα ολα τα
βολια μεσα στο τετραγωνο. Με 7βολια στο 20χ10....ετσι για να μην ''ξεχνιομαστε''.....:p

Το 10βολο 10/0 V1,5-452m/s Στο 1,70 η πυριτιδα σε αυτο και συγκεντρωση ολα τα βολια σε διαμετρο
κυκλου οσο το μπουκαλι του νερου 1,5λιτρο περιπου . 35 εκατοστα....για να μην μετρατε.

Η διαφορα πυριτιδας εγινε εσκεμενα....ηθελα να δω διαφορές...σε συγκεντρωση και ταχυτητες...

Παρ'ολο που μου εφυγαν λιγο οι τουφεκιες απο το κεντρο ( αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο :) )... ωστοσο
για ( μενα παντα ) ειναι δυο καλες τουφεκιες.....που δεν ''χαριζουν'' στο γουρουνι!!!!

ΥΓ. Οταν μπορεσω....θα ανεβασω φωτο παιδες!!!! ;) :)
Φωτο ΝικουΠ δραμια μεγεθους 10/0
 

Attachments

  • IMG-d752fd888cc742ea44600f86ee005d20-V.jpg
    IMG-d752fd888cc742ea44600f86ee005d20-V.jpg
    170,7 KB · Προβολές: 48
  • IMG-097bbe6c55dfa43d86b0c413bd4696c4-V.jpg
    IMG-097bbe6c55dfa43d86b0c413bd4696c4-V.jpg
    220,6 KB · Προβολές: 48
  • IMG-ecb00c1b2e489784be40ea562d60f119-V.jpg
    IMG-ecb00c1b2e489784be40ea562d60f119-V.jpg
    190,5 KB · Προβολές: 40
  • IMG-f3683a7b0cfaf12091b036378b8f0edf-V.jpg
    IMG-f3683a7b0cfaf12091b036378b8f0edf-V.jpg
    197,9 KB · Προβολές: 36
  • IMG-99e64f2569dccb14ce75b3da7f7d7e0c-V.jpg
    IMG-99e64f2569dccb14ce75b3da7f7d7e0c-V.jpg
    156,9 KB · Προβολές: 45
Συνεχεια φωτο ΝικουΠ δραμια μεγεθους 11/0
 

Attachments

  • IMG-9ee11d6faaba8232bcd816741ca2aa8f-V.jpg
    IMG-9ee11d6faaba8232bcd816741ca2aa8f-V.jpg
    172,4 KB · Προβολές: 40
  • IMG-ed429e17084e4307b894f6f59dd3adde-V.jpg
    IMG-ed429e17084e4307b894f6f59dd3adde-V.jpg
    162,8 KB · Προβολές: 40
  • IMG-5dc090502c0d6d060ba3c651653f8790-V.jpg
    IMG-5dc090502c0d6d060ba3c651653f8790-V.jpg
    152,6 KB · Προβολές: 34
  • IMG-ef7f3247c8be9ed552fc460bde5a39b2-V.jpg
    IMG-ef7f3247c8be9ed552fc460bde5a39b2-V.jpg
    172,4 KB · Προβολές: 39
Εσυ να σαι καλα για τις δοκιμες...καλη φαινεται αυτη η sipe... .big smile.

Ναι....Πανω απο ΟΛΑ παντος καιρου.....καλες ταχυτητες....καλες συγκεντρωσεις ( για μενα ) σε αυτα τα
μετρα.....και ''παιδικη'' ανακρουση''.....πολυ σημαντικο παρ'όλη την ζεστη!!!! ;) :)
 
Ναι....Πανω απο ΟΛΑ παντος καιρου.....καλες ταχυτητες....καλες συγκεντρωσεις ( για μενα ) σε αυτα τα
μετρα.....και ''παιδικη'' ανακρουση''.....πολυ σημαντικο παρ'όλη την ζεστη!!!! ;) :)
Βαλε sipeeeee και στην σαλατα ακομα
 
Βαλε sipeeeee και στην σαλατα ακομα

Κουζουλε μετα απο αρκετες δοκιμες εχω ξεχωρησει 5 μπαρουτες....

ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ- Και ολα τα ειδη θηραματων.... SIPE-ΤΕΚΝΑ- Σκαγια - βολια - μονοβολα...και Αγιος ο Θεος!!!!!

ΞΗΡΟ ΚΑΙΡΟ ( Μεχρι 85% υγρασια ) ΜΒ32 -Σκαγια - βολια- Οχι μονοβολα. Στα μονοβολα ΠΟΛΥ καλυτερη η ΜΒ36
και σε γομωσεις σκαγιων απο 34 εως 38 γραμμαρια....που την δουλευω.

ΞΗΡΟ ΚΑΙΡΟ -MG2-Σκαγια -βολια - μονοβολα--Πολλα τα ''γκάζια'' της.....σε ταχυτητες δεν την φτανει καμια!!!

Τωρα η SSB-150...Στην φουλ υγρασια δεν την εχω δοκιμασει...δεν την ξερω....δεν εχω αποψη.

Μ92ς - ΑΟ - Ποτε δεν μου ''εδωσαν''......αυτο που εγω ηθελα....οποτε για μενα πανε στην ''ακρη'' ....και
δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω αλλο μαζι τους.

Τωρα βεβαια πρεπει να πω οτι κακες μπαρουτες δεν υπαρχουν....απλα εγραψα αυτες που ξεχωριζω εγω
χωρις να σημαινει...οτι η ΓΚΡΑΝΟΥΛΑΡ - ΑS - 206 - CH6 - A1 - Που τις εχω και τις δουλευω.... Δεν ειναι καλες για μικροτερα θηραματα.

Για τις Ισπανικες διαβαζω και ακουω καλα λογια....δεν τις εχω δουλεψει και δεν τις ξερω....Εαν εχεις να
προτεινεις καποια....σε ακουω φιλε!!! :)
 
Κουζουλε μετα απο αρκετες δοκιμες εχω ξεχωρησει 5 μπαρουτες....

ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ- Και ολα τα ειδη θηραματων.... SIPE-ΤΕΚΝΑ- Σκαγια - βολια - μονοβολα...και Αγιος ο Θεος!!!!!

ΞΗΡΟ ΚΑΙΡΟ ( Μεχρι 85% υγρασια ) ΜΒ32 -Σκαγια - βολια- Οχι μονοβολα. Στα μονοβολα ΠΟΛΥ καλυτερη η ΜΒ36
και σε γομωσεις σκαγιων απο 34 εως 38 γραμμαρια....που την δουλευω.

ΞΗΡΟ ΚΑΙΡΟ -MG2-Σκαγια -βολια - μονοβολα--Πολλα τα ''γκάζια'' της.....σε ταχυτητες δεν την φτανει καμια!!!

Τωρα η SSB-150...Στην φουλ υγρασια δεν την εχω δοκιμασει...δεν την ξερω....δεν εχω αποψη.

Μ92ς - ΑΟ - Ποτε δεν μου ''εδωσαν''......αυτο που εγω ηθελα....οποτε για μενα πανε στην ''ακρη'' ....και
δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω αλλο μαζι τους.

Τωρα βεβαια πρεπει να πω οτι κακες μπαρουτες δεν υπαρχουν....απλα εγραψα αυτες που ξεχωριζω εγω
χωρις να σημαινει...οτι η ΓΚΡΑΝΟΥΛΑΡ - ΑS - 206 - CH6 - A1 - Που τις εχω και τις δουλευω.... Δεν ειναι καλες για μικροτερα θηραματα.

Για τις Ισπανικες διαβαζω και ακουω καλα λογια....δεν τις εχω δουλεψει και δεν τις ξερω....Εαν εχεις να
προτεινεις καποια....σε ακουω φιλε!!! :)
Σοστοτατος σε ολαααα.απο ισπανηκες της εχω δουλεψη ολες.ποσα γρ θες να σου πο.σημιοτεον σφηκτες δηνατες τουφεκιες τηπου Α1 και Α1 σπεσιαλ.ενα κληκ παραπανο ανεπηρεαστες σε σχεση με της Α1.αλαα σιπε δεν ειναι δουλευουν αψογα κρυο και ζεστο καιρο,και με σχετηκη υγρασεια.οχη ομως σε σηνθηκες πολη υγρασεις εκει δουλευουν μονο σε κοντρα.αυτα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top