Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μην κανεις το ''λαθος'' και αγορασεις τιποτα...Τα βρηκα στο ιντερνετ....εστειλα φωτο του φιλου μου στο
βαιπερ για επιβεβαιωση....μην αγορασω αλλα....
Δεν ξερω για sonic....πες μου ποια θελεις και θα τα αγορασω εγω ....Τα ΑΤ ειναι 6+1 ετσι τα λεει.
Φευγω....παω στην πολη....τα λεμε μετα φιλε!!
Και ο Sonic έχει 6+1.
Η σελίδα του παραπάνω.
Δεν μου είναι πρόβλημα να αγοράσω μια 5άδα και να έρθουν κατευθείαν σε εσένα.
Πες μου τι να κάνω.

Εγώ θα δοκίμαζα κάτι πιο κλασικό από 8-12 βόλια 00 ή 000 να συγκρίνεις και με τα δικά σου.
Ότι θες ...

Screenshot_2021-05-07-15-52-29-395_com.google.android.apps.photos~2.jpg
 
Και ο Sonic έχει 6+1.
Η σελίδα του παραπάνω.
Δεν μου είναι πρόβλημα να αγοράσω μια 5άδα και να έρθουν κατευθείαν σε εσένα.
Πες μου τι να κάνω.

Εγώ θα δοκίμαζα κάτι πιο κλασικό από 8-12 βόλια 00 ή 000 να συγκρίνεις και με τα δικά σου.
Ότι θες ...

View attachment 26745

Να μην στειλεις τιποτα Βασιλη μου!!!! Αποφασισα να μην ασχοληθω....απ'οτι διαβαζω.....ειναι ''λιγο'' σαν
Ρωσικη ρουλετα.....Δεν εχω ορεξη για ''περιπετειες '' .....οποιος αλλος θελει ας τα δοκιμασει...και τα μεν και
τα δε. Δεν ρισκαρω....ουτε με τα δικα μου....ποσο μαλλον με ''ξενα'' που οι αποψεις ειναι αντικρουομενες !!!
Ζητώ συγνωμη απο ολους.....αλλα δεν θα βαλω στην θαλαμη μου κατι που δεν εμπιστευομαι!!!
Ακομα και αν το σφαξω....ισως να μην καταλαβω το ποσοστο της μιξης που εχει κανει.!!!
Εχουμε βγαλει καλα....πιστευω πολυ καλα....και 9βολα 11/0 και 10βολα 11/0 με V1,5-442 -437m/s με MG2
και ΤΕΚΝΑ .....Σιγουρα και ΑΣΦΑΛΗ -ΦΥΣΙΓΓΙΑ.....Χωρις ρισκο....και πονοκεφάλους!!! Τα σεταπ ηταν του
καλου μου φιλου Berben....Τα εστησα τα εριξα ....και εμενα μου αρεσαν πολυ και απο συγκεντρωση
και ταχυτητες. Σε αυτο το θεμα στις προημενες σελιδες....εχω αναβασει φωτο με τις δοκιμες δεν θυμαμαι
σε ποια σελιδα.
Αυτα απο μενα....Βασιλη μου!!!
 
Δεν ρισκαρω....ουτε με τα δικα μου....ποσο μαλλον με ''ξενα'' που οι αποψεις ειναι αντικρουομενες !!!
Ζητώ συγνωμη απο ολους.....
Εγώ ρώτησα και μου είπανε για κάτι ελληνικά 6x1 σε μαύρο κάλυκα ότι υπήρχαν θέματα (σκασμένες κάνες).
Δεν ήξεραν ποια ακριβώς ήταν.
Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω.

Winchester και άγιος ο Θεός.

Ο καθένας βάζει στο όπλο του ότι εμπιστεύεται.
Καλά έκανες που ακύρωσες την δοκιμή, αν θες την δική μου γνώμη.
 
Τροποποιησε τα δραμια? Βγαζουν 440m/s? Τα εχει δουλεψει κανεις?
https://www.snafpliotis.com/proiont...thirama/agrioxoiros/big-game-buckshots-9volo/

Μπορει να ειναι οπως τα γραφει Αλεξ. Το εχει σε 67ρι καλυκα και μπορει να το εχει αυτο το 440
με ς4 που λεει οτι γεμιζει.
Τωρα βεβαια.......δεν λεει.....V ,0 -1 -1,5 που το εχει μετρησει ?? Μια διοκιμη......ο ταχογραφος και ο στοχος
δεν λενε ποτε ψεματα...

Η sipe στο 1,65 με βλημα 32 γραμμαρια gualandi σε καλυκα 67ρι εβγαλε V1,5-432-433m/s .
 
Μπορει να ειναι οπως τα γραφει Αλεξ. Το εχει σε 67ρι καλυκα και μπορει να το εχει αυτο το 440
με ς4 που λεει οτι γεμιζει.
Τωρα βεβαια.......δεν λεει.....V ,0 -1 -1,5 που το εχει μετρησει ?? Μια διοκιμη......ο ταχογραφος και ο στοχος
δεν λενε ποτε ψεματα...

Η sipe στο 1,65 με βλημα 32 γραμμαρια gualandi σε καλυκα 67ρι εβγαλε V1,5-432-433m/s .
Ειχα σφαξει ενα παλια και ειχε 1.6 s4 μεσα αλλα δεν ειχα μετρησει καλυκα τοτε...
 
Στο V1 Ειναι μετρημενο.....Πλαστικο βυσμα λεει....Με bior 18- 20 που εκλεινε δεν βγαινει η ογκομετρια...
Δοκιμασα διάφορα βυσματα για να βγαλω ογκομετρια.....το συμπερασμα μου ειναι...ή θα ειναι ενα
πολυ αξιολογο 9βολο.....ή για τα ''μπαζα''.....μεση κατασταση σε αυτο το 9βολο δεν υπαρχει.
Αυτο πιστευω.....Ισως να κανω και λαθος....φιλε.
 
Καλημέρα. Στα λειοκανα για μεγαλα θηράματα νομίζω ταιριάζουν καλύτερα φυσίγγια με οσο μεγαλύτερα δράμια γίνεται και ψηλες ταχύτητες . Για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να θυσιάσουμε τον αριθμό των σφαιριδιων προς όφελος της ταχύτητας. Για παράδειγμα αντι για 12βολα ή ακόμα και 9βολα 11/0 με 400 ή 430m/s, καλύτερα 6βολα με 460 εως 480m/s και προσπάθεια να αυξήσουμε την συγκέντρωση οσο περισσότερο γίνεται. Στην Ελλάδα όπου τα γουρούνια είναι το κύριο θήραμα , αν θέλουμε και μακρινές βολές ( πανω απο 35 μετρα εως και50 ή 60 μέτρα), ισως πρέπει να πειραματιστούμε με 2βολα ή 3βολα μεγαλύτερης διαμέτρου.
 
Ταχυτητες μεγαλες και ΑΣΦΑΛΕΣ φυσιγγιο μπορει να βγει , μεχρι και σε 8βολο 11/0. και 10βολο 10/0 .
Οταν λεω μεγαλες ταχυτητες εννοω....460-470 -480+μ/δ. στο V1,5.
Η ''Τεχνη'' δεν ειναι στις ταχυτητες.....αλλα στην συγκεντρωση....και λεω για 50 μετρα που κανω τις δοκιμες
μου.
Εαν καταφερεις και εχεις 8 ή 10 βολια σε διαμετρο κυκλου 35-40 εκατοστα στα 50 μετρα.....με αυτες
τις ταχυτητες.....το γουρουνι δεν εχει καμια τυχη.
Κανω καποιες δοκιμες....οταν τελειωσω θα σας ενημερωσω....Δεν ''βοηθαει'' ο καιρος...πολυ η ζεστη...

Λευτερη μου Σωστα τα λες....αλλα εαν ειναι να ριχνω 2 ή 3 βολια.....τοτε πας και στο μονοβολο φιλε μου!!!

ΥΓ. Σε μια π@π@ρι@ που εκανα προ ημερων....V1,5-659m/s εγραψε ο ταχογραφος.....το οπλο μου
ευτυχως αντεξε....Ας ειναι καλα οι ΑΛΕΞΙΟΥ στα Γιαννενα ( οπλουργοι ) που το εφτιαξαν!!!!
Μετα απο αυτο....και οχι μονο.....Τους εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση....και γι'αυτο αναφερω το ονομα τους!!!!!
 
Νικο στα δραμια όπως πολύ σωστά λες το δύσκολο είναι η συγκέντρωση, ομως για ταχύτητα 460+ μετρα / s , οταν πάμε πανω απο 30 γραμμάρια έχουμε θέματα. Είναι αντίθετα εύκολα τα πράγματα με 6βολα και μάλιστα με χρήση μη προοδευτικών πυριτιδων και σε κοντές κάνες πού οι περισσότεροι προτιμούν . Τα μονοβολα οσο απαγορεύεται η χρήση ραβδωτων κανών ποτέ δεν εχουν την απαιτούμενη ακρίβεια πανω απο 40 μέτρα , ενω ενα 3βολο με ψηλή ταχύτητα και συγκέντρωση έχει ίδια διάτρηση και είναι πιο αποτελεσματικό. Στην δική σου περίπτωση νομίζω με αλεύρι και κατάλληλο βυσμα θα φτιάξεις εύκολα 6βολα με τέτοια ταχύτητα και συγκέντρωση 50 εκατοστά στα 50 μέτρα κατι που κανένα εμπορικό με δράμια δεν προσφέρει. Για οσο θα είμαστε αναγκασμένοι να ψάχνουμε λύσεις μονο με λειοκανα το μονοβολο υπερέχει μονο σε πολύ κοντινές αποστάσεις και σε πολύ μεγάλο θήραμα.
 
Καλημέρα. Στα λειοκανα για μεγαλα θηράματα νομίζω ταιριάζουν καλύτερα φυσίγγια με οσο μεγαλύτερα δράμια γίνεται και ψηλες ταχύτητες . Για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να θυσιάσουμε τον αριθμό των σφαιριδιων προς όφελος της ταχύτητας. Για παράδειγμα αντι για 12βολα ή ακόμα και 9βολα 11/0 με 400 ή 430m/s, καλύτερα 6βολα με 460 εως 480m/s και προσπάθεια να αυξήσουμε την συγκέντρωση οσο περισσότερο γίνεται. Στην Ελλάδα όπου τα γουρούνια είναι το κύριο θήραμα , αν θέλουμε και μακρινές βολές ( πανω απο 35 μετρα εως και50 ή 60 μέτρα), ισως πρέπει να πειραματιστούμε με 2βολα ή 3βολα μεγαλύτερης διαμέτρου.
Αν ειναι να πας σε 6 βολο να προτημας τα 12/0 που με ενα 430 μ/δ εχεις πολυ μεγαλητερη ενεργια απο τα 11/0 ακομα και με 450 μ/δ .9 βολο 11/0 μπορεις να βγαλεις πολυ γρηγορο με το καταληλο στησημο και πυριτηδα, εχω φτιαξει 9 βολο με 460 μ/δ και με πολυ καλη συγγεντρωση αν και ειναι χωρις ποτυρακι
 
αν θέλουμε και μακρινές βολές ( πανω απο 35 μετρα εως και50 ή 60 μέτρα), ισως πρέπει να πειραματιστούμε με 2βολα ή 3βολα μεγαλύτερης διαμέτρου.
Τα δίβολα τρίβολα είναι μόνο για στάμπα σε μεγάλα γουρούνια πυκνό και για αυτούς που δεν έχουν τόσο σταθερό χέρι.
Δεν βλέπω άλλη χρησιμότητα.

Κανένας σχεδόν δεν τα χρησιμοποιεί στην περιοχή και αυτοί που τα ξεκίνησαν πήγαν πολύ γρήγορα σε μονόβολο.
 
Last edited:
Αν ειναι να πας σε 6 βολο να προτημας τα 12/0 που με ενα 430 μ/δ εχεις πολυ μεγαλητερη ενεργια απο τα 11/0 ακομα και με 450 μ/δ
12/0 !!! +1

1225 fps σε 000 έχουν την ίδια σχεδόν ενέργεια και διάτρηση με τα 00 με 1450 fps στα 50m που το υπολόγισα.

Αν δεν έχεις ταχύτητα, αύξησε μάζα !!! κανόνας ... με πολλά θετικά και 1 μόνο αρνητικό ... λιγότερα σκάγια ...
 
Νικο στα δραμια όπως πολύ σωστά λες το δύσκολο είναι η συγκέντρωση, ομως για ταχύτητα 460+ μετρα / s , οταν πάμε πανω απο 30 γραμμάρια έχουμε θέματα. Είναι αντίθετα εύκολα τα πράγματα με 6βολα και μάλιστα με χρήση μη προοδευτικών πυριτιδων και σε κοντές κάνες πού οι περισσότεροι προτιμούν . Τα μονοβολα οσο απαγορεύεται η χρήση ραβδωτων κανών ποτέ δεν εχουν την απαιτούμενη ακρίβεια πανω απο 40 μέτρα , ενω ενα 3βολο με ψηλή ταχύτητα και συγκέντρωση έχει ίδια διάτρηση και είναι πιο αποτελεσματικό. Στην δική σου περίπτωση νομίζω με αλεύρι και κατάλληλο βυσμα θα φτιάξεις εύκολα 6βολα με τέτοια ταχύτητα και συγκέντρωση 50 εκατοστά στα 50 μέτρα κατι που κανένα εμπορικό με δράμια δεν προσφέρει. Για οσο θα είμαστε αναγκασμένοι να ψάχνουμε λύσεις μονο με λειοκανα το μονοβολο υπερέχει μονο σε πολύ κοντινές αποστάσεις και σε πολύ μεγάλο θήραμα.

Λευτερη μου , σε καποια πραγματα συμφωνουμε σε αλλα οχι,,,το θεμα ειναι οτι ανταλασσουμε αποψεις....και
οποιες να και ειναι οι ''διαφωνιες'' μας....Παντα φιλοι θα ειμαστε...γιατι δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτα.
Ακου τι εχω δει στις δοκιμες επανειλημμενα,,,,και δεν ειναι τυχαιο.
Σε μονοβολα δεν εχω δοκιμες σε περισσοτερα απο 70 μετρα. Σε αυτα τα μετρα....και ΠΑΝΤΑ με κυλινδρο
η μεγαλυτερη αποκλιση που ειχα απο το κεντρο ....με το αμορτισερ του βληματος ηταν 25 εκατοστα.
Με δικο μου στησιμο και αποσπωμενο πατο η αποκλιση ηταν μολις 5 εκατοστα . Λεω για 32 γραμμαρια
μονοβολα και οχι 28 και ταχυτητες V1,5-479-481-488m/s.
To gualandi - pala εμποριου εχει V1,5-455m/s

Τωρα οσον αφορα τα βολια. Γι'αυτο κανουμε ιδιογομωση....να κανουμε τα ''αδυνατα - δυνατα''......
Τα 8βολια 11/0 +2 αλευρι =32,25 γραμμαρια . Και τα 10 βολια 10/0+2 αλευρι = 32,70 γραμμαρια....
Εαν δεν μπορεσω να βαλω στα 50 μετρα σε διαμετρο κυκλου 40 εκατοστων και με ταχυτητα V1,5-460+
ε' τοτε....θα το σκεφτω πολυ σοβαρα....να το γυρισω στο ψαρεμα φιλε.
Πιστευω οτι θα τα καταφερω.....Δεν με ''βοηθαει'' ο καιρος.....και δεν φταιει αυτος.....Εγω διαλαξα λαθος
εποχη για τετοιες δοκιμες...
 
Last edited:
Το πρόβλημα με το μονόβολο είναι να είναι ευθύβολο και το σημαντικότερο να "βρεί" το γουρούνι. :)
Αν το βρει θα κάνει μεγάλη ζημιά ότι μονόβολο και να χρησιμοποιήσεις ...
 
Προσεχω τι γραφω , δράμια χωρίς πολύ - πολύ μεγάλη συγκέντρωση είναι ακατάλληλα. Εννοώ πως τα 8βολα ή 6βολα πρέπει στην απόσταση που τα θέλουμε να έχουν περα απο επαρκή ταχύτητα συγκέντρωση τουλάχιστον 50 εκατοστά. Στα 3βολα η μέγιστη απόσταση των δυο πιο ακραίων 25 εκατοστά. Βασίλη τα 3βολα αν στα μέτρα που θέλουμε ανοίγουν πάνω απο 25 , 30 εκατοστά τότε ναι προτιμότερο το μονοβολο, όσο για την ενέργεια δεν είναι ασφαλές κριτήριο πάντα , πχ ενα 11/0 με πολυ μικρότερη ταχύτητα έχει ιδια ενέργεια με ενα 9/0 αλλα μικρότερη διάτρηση , και στα δραμια η διάτρηση είναι συνώνυμο της ικανότητας καταβολής. Και παρα πολύ σημαντικό στα δραμια ( περισσότερο απο οτι στα ψιλα σκάγια) , και ακόμα περισσότερο στα μονοβολα είναι η επαναληψημοτητα. Νικο αν τα μονοβολα που λες στα 70 μέτρα σε τρεις ή τέσσερις βολές ( κατ' επανάληψη), τα πιο ακραία απεχουν μόνο 5 εκατοστά έχεις πλησιάσει τα ραβδωτα , αλλα δυσκολεύομαι να το δεχτώ.
 
και στα δραμια η διάτρηση είναι συνώνυμο της ικανότητας καταβολής.
Στα πάντα, όχι μόνο στα δράμια.
αν τα μονοβολα που λες στα 70 μέτρα σε τρεις ή τέσσερις βολές ( κατ' επανάληψη), τα πιο ακραία απεχουν μόνο 5 εκατοστά έχεις πλησιάσει τα ραβδωτα , αλλα δυσκολεύομαι να το δεχτώ.
Με την Μ2 στα 50μ με 2 Rem 2 3/4" το ένα βρήκε κέντρο και το άλλο περίπου 4-5 εκατοστά παραδίπλα.
Στην 1187 έβλεπα και 20 εκατοστά διαφορά.
Ίσως να ήταν τυχαίο, ίσως όχι.
 
Λευτερη να ξερεις οτι μιλαω παντα με αποδειξεις.....και οχι λογια του ''αερα''....ή του καφενειου.
Εκανα και λαθος....η μεγαλυτερη αποκλιση που εχω ειναι 20 εκατοστα απο το κεντρο του στοχου
και οχι 25 που εγραψα πριν.
Για του λογου το αληθες εχουν πολλοι φιλοι αυτες τις δοκιμες μου σε φωτο....Εαν εχεις βαιπερ μπορω να
στις στειλω να τις δεις φιλε μου!!!!
Τα μονοβολα με αποσπωμενο πατο....και ειδικοτερα το βληματα που εριξα , κατασκευη φιλου...και τυπου
BRENNEKE....32 γραμμαρια....εχουν απιστευτη ευθυβολια!!!!
Κατανοω την δυσκολια σου ....στο να το πιστεψεις.....αλλα αυτη ειναι η αληθεια!!!!
5 εκατοστα απο το κεντρο του στοχου στα 70 μετρα φιλε!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top