Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όποιος χρησιμοποιεί το Gualandi Borra Proiettile 32γραμ. (άσπρο πλαστικό) καλό είναι να αφαιρεί περίπου 2χιλ. από τη φούστα (το διάφανο τμήμα της και λίγο ακόμη) πριν το γεμίσει.
Να υποθέσω ότι το λεπτό αυτό τμήμα της φούστας υπάρχει κίνδυνος να σκιστεί ή να διπλώσει κατά την έξοδο από το στόμιο της κάννης και να δημιουργηθούν ασύμμετρες προεξοχές που μπορεί να επηρεάσουν την αεροδυναμική του βλήματος και να προκαλέσουν (μικρή αλλά απρόβλεπτη) εκτροπή του ;;;
Υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που προτείνεις την αφαίρεσή του ;;;
 
Ακριβώς. Κάποιες φορές διπλώνει (ρελιάζει προς τα έξω) και λειτουργεί σαν αλεξίπτωτο επιβραδύνοντας την ταχύτητα του βλήματος.
Τώρα θυμήθηκα ότι το είχαμε ξανασυζητήσει και παλιότερα αυτό. Έψαξα και το βρήκα:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Συμβουλές-και-συνταγές-ιδιογόμωσης.34/post-329403
;) :cool:
 
Καλημέρα στην παρέα γνωρίζει κάποιος τι μόνοβολα μπορώ να χρησιμοποιήσω για δικανο 1/3 τσοκαρισμα??Δεν είναι μάγκνουμ
Φίλε εγώ δε θα σου πω για σχήμα βολίδας. Θα σου πω να πας να πάρεις τα bornaghi τα σκοπευτικα. Απόλυτα ευθυβολα μέχρι και τα 80 μέτρα, ελαφριά για το δικανο και μεγάλη ζημιά μέχρι τα 60 μέτρα δε γλυτώνει το γουρούνι ας είναι σκοπευτικα... Αυτά ρίχνω κ εγώ με το δικανο και φθηνά..
 
Φίλε εγώ δε θα σου πω για σχήμα βολίδας. Θα σου πω να πας να πάρεις τα bornaghi τα σκοπευτικα. Απόλυτα ευθυβολα μέχρι και τα 80 μέτρα, ελαφριά για το δικανο και μεγάλη ζημιά μέχρι τα 60 μέτρα δε γλυτώνει το γουρούνι ας είναι σκοπευτικα... Αυτά ρίχνω κ εγώ με το δικανο και φθηνά..
Έχω κάτι λίγα απο αυτά θα τα δοκιμάσω να δω!!
 
Να τα δοκιμάσεις, πιστεύω θα μείνεις έκπληκτος. Αν πάλι δε σε βολέψουν πας άμεσα σε φοστερ εκ Αμερικής φεντεραλ ρεμινγκτον γουιντζεστερ
Να δω αν προλάβω αύριο θα τα ρίξω και τα σκοπευτικά και κάτι Ρεμινκτον που εχω
 
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μου πείτε όσοι το ρηξατε τη γνώμη σας για το 10βολο mg2 v max....Διάτρηση και συγκέντρωση.
Γιαννη το εχω ριξει αλλα οχι σε γουρουνια γιατι δεν πηγαινω, με το οπλο μου σε ολες τις δοκιμες ειχε φοβερη συγκεντρωση στα 40 και 50 μετρα που το δοκιμασα, τωρα απο δυναμη εγω σε λαμαρινα το ειδα ιδιο με το nsi 8βολο, αρα εχει δυναμη αρκετη πιστευω.
Εδω ειναι 51 μετρα με το goose
20200118_095624.jpg
 
Γιαννη το εχω ριξει αλλα οχι σε γουρουνια γιατι δεν πηγαινω, με το οπλο μου σε ολες τις δοκιμες ειχε φοβερη συγκεντρωση στα 40 και 50 μετρα που το δοκιμασα, τωρα απο δυναμη εγω σε λαμαρινα το ειδα ιδιο με το nsi 8βολο, αρα εχει δυναμη αρκετη πιστευω.
Εδω ειναι 51 μετρα με το goose
View attachment 25323
Από συγκέντρωση άριστο. Δύναμη λες καλή, τιμή ελκυστική άρα θέλει δοκιμή.. Έχει συγκέντρωτηρα με μπαφερ μέσα σωστά;
 
Γιαννη το εχω ριξει αλλα οχι σε γουρουνια γιατι δεν πηγαινω, με το οπλο μου σε ολες τις δοκιμες ειχε φοβερη συγκεντρωση στα 40 και 50 μετρα που το δοκιμασα, τωρα απο δυναμη εγω σε λαμαρινα το ειδα ιδιο με το nsi 8βολο, αρα εχει δυναμη αρκετη πιστευω.
Εδω ειναι 51 μετρα με το goose
View attachment 25323
Ωραίο νερό το mitsikeli
 
Λογικά αυτό δεν είναι μαγκνουμ αλλά είναι πάρα πολύ καλό από ότι έχω ακούσει View attachment 26703
Αυτά έχουν ταχύτητα 1450fps όχι μάγκνουμ.

Το μάγκνουμ έχει ένα βόλι παραπάνω και την ίδια ενέργεια και διάτρηση.
Πάλι θα προτιμούσα το 10βολο.

Καλά είναι :) Δοκιμασμένα.
Μπορεί να υπάρχουν και καλύτερα αλλά δεν βρήκα κανένα "με βούλα".
Screenshot_2021-05-06-19-39-48-427_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top