Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
για όσους κυνηγάνε με δράμια και μονόβολα,βρήκα στο facebook κάποιον που φτιάχνει χειροποίητα,μου φάνηκε πολύ καλή η δουλειά του και παραθέτω φώτο

να τονίσω πώς δεν τον ξέρω δεν με ξέρει και δεν έχουμε μιλήσει ποτέ στο τηλέφωνο ώστε να θεωρηθεί διαφήμηση










 
Επειδή σ΄ένα φετινό κυνήγι μου, είχα ένα τετ-α-τετ με ένα καλοθρεμμένο κάπρο (είχα γράψει και δω μέσα σχετικά) άλλα και στα μέρη που κυνηγάω υπάρχει περίπτωση να έχω και συναντήσεις με άλλου είδους τετράποδους ανεπιθύμητους επισκέπτες (ο νοώ νοείτω)...
σκέφτομαι να ανανεώσω την ''γκαρνταρόμπα'':) των 3ων-4ων, 20χρονων δραμιών που έχω και επειδή με δοκιμές με δράμια δεν έχω καταπιαστεί, θέλω να ρωτήσω:
α. Ανάμεσα στα 8βολα-9βολα REMINGTON και στα WINCHESTER ποια προτιμάται, μιλάω για τα άπλα φυσίγγια, όχι MANGUM ή SPECIAL εκδόσεις με επιμεταλλωμένα σκάγια κλπ?
β. Στα 9βολά 00Β (8,3χιλ) σε μια δοκιμή του Άρι , αν θυμάμαι καλά, διάβασα ότι βγαίνει γύρω στα 32 γρ. η γόμωση τους μαζί με την αντιτριβική σκόνη που είχαν, τα 8βολα 000Β (9,1χιλ) κάπου διάβασα ότι βγαίνουν 6 στην ουγγιά (28,5 γρ.), άρα τα 8 δράμια λογικά βγαίνουν γύρω στα 36 γρ.
Ισχύει?
και άν ναι, το 8βολο των 36 γρ. θα έχει μεγαλύτερη ανάκρουση από το 9βολο των 32 γρ?
Τι λέτε να πάρω για το πλαγιοκαννό μου?
 
Επειδή σ΄ένα φετινό κυνήγι μου, είχα ένα τετ-α-τετ με ένα καλοθρεμμένο κάπρο (είχα γράψει και δω μέσα σχετικά) άλλα και στα μέρη που κυνηγάω υπάρχει περίπτωση να έχω και συναντήσεις με άλλου είδους τετράποδους ανεπιθύμητους επισκέπτες (ο νοώ νοείτω)...
σκέφτομαι να ανανεώσω την ''γκαρνταρόμπα'':) των 3ων-4ων, 20χρονων δραμιών που έχω και επειδή με δοκιμές με δράμια δεν έχω καταπιαστεί, θέλω να ρωτήσω:
α. Ανάμεσα στα 8βολα-9βολα REMINGTON και στα WINCHESTER ποια προτιμάται, μιλάω για τα άπλα φυσίγγια, όχι MANGUM ή SPECIAL εκδόσεις με επιμεταλλωμένα σκάγια κλπ?
β. Στα 9βολά 00Β (8,3χιλ) σε μια δοκιμή του Άρι , αν θυμάμαι καλά, διάβασα ότι βγαίνει γύρω στα 32 γρ. η γόμωση τους μαζί με την αντιτριβική σκόνη που είχαν, τα 8βολα 000Β (9,1χιλ) κάπου διάβασα ότι βγαίνουν 6 στην ουγγιά (28,5 γρ.), άρα τα 8 δράμια λογικά βγαίνουν γύρω στα 36 γρ.
Ισχύει?
και άν ναι, το 8βολο των 36 γρ. θα έχει μεγαλύτερη ανάκρουση από το 9βολο των 32 γρ?
Τι λέτε να πάρω για το πλαγιοκαννό μου?

Γιατί δράμια και οχι μονόβολο ;
Εγω στη θέση σου θα έπερνα ενα μονόβολο απλό οχι μαγκνουμ εχει πολλα , πολυ καλο το breneke της rottweil αλλωστε στη μπεκάτσα ανοιχτά Τσόκ εχουμε οποτε το μονοβολο μεχρι τα 4 άστρα ειναι μια χαρα . Εγω ποια κυνηγάω με σκοπευτικό μονοβολο των 28 γραμμαρίων πολυ γλυκιά Τουφεκιά ελάχιστη ανακρουση μεγάλες ταχυτητες και μικρη πτωση βολίδας . Τα δράμια σε θρευταρια καπρια δεν κανουν τιποτα εχω δει πολυ νεκρανάσταση !!
 
Πολυ καλο μονόβολο που δοκίμασα τελευταια ειναι το σκοπευτικό της geco , εχει επικάλυψη τεφλών δεν δημιουργεί καθόλου μολυβδωση στη κάνη ειναι 67 Άρης κάλυκας και εχει μια ταχυτητα 450 μετρα το δευτερόλεπτο απίστευτα γρήγορο και ακριβές .
 
Γιατί δράμια και οχι μονόβολο ;
Εγω στη θέση σου θα έπερνα ενα μονόβολο απλό οχι μαγκνουμ εχει πολλα , πολυ καλο το breneke της rottweil αλλωστε στη μπεκάτσα ανοιχτά Τσόκ εχουμε οποτε το μονοβολο μεχρι τα 4 άστρα ειναι μια χαρα . Εγω ποια κυνηγάω με σκοπευτικό μονοβολο των 28 γραμμαρίων πολυ γλυκιά Τουφεκιά ελάχιστη ανακρουση μεγάλες ταχυτητες και μικρη πτωση βολίδας . Τα δράμια σε θρευταρια καπρια δεν κανουν τιποτα εχω δει πολυ νεκρανάσταση !!
Κοίτα Νίκο, με το γουρούνι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου για να έχω ιδία γνώμη για την αποτελεσματικότητα των δραμιών, έχω διαβάσει ότι μόνο το μονόβολο εγγυάται τη σίγουρη καταβολή σε μεγάλα καπριά, άλλα το 90% των γουρουνοκυνηγών, και μάλιστα παλιών, που έχω ρωτήσει με δράμια κυνηγούν..
Για τη μία φορά που μπορεί να συναντήσω γουρούνι, θέλω να έχω στις θαλάμες μου και τις 2 επιλογές (δράμια-μονόβολο) και όποια δουλέψει.
Για μονόβολο σκέφτομαι να πάρω τα SAUVESTRE.
Ξέρω πανάκριβο, άλλα έτσι και αλλιώς μια φορά θα τα πάρω και θα τα έχω και αυτά για καμιά 20αρια χρόνια.sarcastic.
 
Σπύρο όποια δράμια και να επιλέξεις από τα Αμερικάνικα είναι καλά.
Εγώ προσωπικά έχω σε πιο μεγάλη υπόληψη τα Winchester.
Αλλά όπως έχω ξαναπεί,μην ρίχνεται δράμια με ανοιχτά τσοκαρίσματα(Κύλινδρο και Βελτ.Κύλινδρο).
Ανοίγουν πολύ και δεν επιφέρουν πολλαπλά τραύματα.
Αυτή είναι η γνώμη μου που αποκόμισα από τα 6 χρόνια που κυνηγούσα γουρούνια.
 
Ότι και αν επιλέξεις Σπύρο νομίζω επιβάλλεται να ξοδέψεις μερικά στο "σημάδι"..Όχι για λόγους διατρησης αλλά για να δεις που πάει η βολή γιατί όταν μιλάμε για μονοβολο η δράμια απαιτητε κάποια ακρίβεια στην βολη,Μιας και δεν έχουμε να κάνουμε με 300 400 η 500+ σκάγια...
 
Όλοι οι αρθρογραφοι βλητικοι μας λένε ότι στον αγριοχοιρο πάμε για το καίριο πληγμα και το καίριο πληγμα(και όχι πολλαπλά τραύματα..) από άποψη ταχύτητας κ βάρους μόνο το μονοβολο μπορεί να δώσει..Το δικό μου ερώτημα είναι όταν ρίχνουμε 9βολα 10βολα κλπ τι προσπαθούμε να κάνουμε?μια διόρθωση σκοπευτικου λάθους ίσως?Η πάμε πάμε με την προοπτική να "παρουν"το ζώο όλα τα βόλια?Αν είναι εφικτή η τελευταία περίπτωση τότε φαντάζομαι ότι το ζώο θα καταβληθεί άμεσα.Αν όμως πάρει ένα η δυο βόλια νομίζω ότι θα μας χαιρετήσει..
 
Ότι και αν επιλέξεις Σπύρο νομίζω επιβάλλεται να ξοδέψεις μερικά στο "σημάδι"..Όχι για λόγους διατρησης αλλά για να δεις που πάει η βολή γιατί όταν μιλάμε για μονοβολο η δράμια απαιτητε κάποια ακρίβεια στην βολη,Μιας και δεν έχουμε να κάνουμε με 300 400 η 500+ σκάγια...
Κάποια δοκιμούλα θα την κάνω Τάσο...
θα ψάξω να βρώ κάποιο χώρο που να προσφέρει ασφαλή τερματισμό των βληθέντων βολίδων και θα ρίξω 2 μονόβολα από κάθε κάννη στα 50μ, να δω και πως τα πάει το όπλο...
 
Όλοι οι αρθρογραφοι βλητικοι μας λένε ότι στον αγριοχοιρο πάμε για το καίριο πληγμα και το καίριο πληγμα(και όχι πολλαπλά τραύματα..) από άποψη ταχύτητας κ βάρους μόνο το μονοβολο μπορεί να δώσει..Το δικό μου ερώτημα είναι όταν ρίχνουμε 9βολα 10βολα κλπ τι προσπαθούμε να κάνουμε?μια διόρθωση σκοπευτικου λάθους ίσως?Η πάμε πάμε με την προοπτική να "παρουν"το ζώο όλα τα βόλια?Αν είναι εφικτή η τελευταία περίπτωση τότε φαντάζομαι ότι το ζώο θα καταβληθεί άμεσα.Αν όμως πάρει ένα η δυο βόλια νομίζω ότι θα μας χαιρετήσει..
Νομίζω πως τα δράμια είναι για αυτόν τον λόγο που περιγράφεις. Την διόρθωση σκοπευτικού λάθος δηλαδή. Χάνεις λίγο σε διάτρηση φαντάζομαι αλλά σκέψου να έχανες την καρδιά ή τον πνεύμονα για 1-2 εκατοστά..
 
Αλλά όπως έχω ξαναπεί,μην ρίχνεται δράμια με ανοιχτά τσοκαρίσματα(Κύλινδρο και Βελτ.Κύλινδρο).
Ανοίγουν πολύ και δεν επιφέρουν πολλαπλά τραύματα.
Αυτή είναι η γνώμη μου που αποκόμισα από τα 6 χρόνια που κυνηγούσα γουρούνια.
Σε συνέχεια αυτού που είχε γράψει ο Γιώργος, ότι τα δράμια αποδίδουν καλύτερα με σφιχτό τσοκαρισμα, να πώ πως και στο κουτί από τα REMINGTON 9βολα (00ΒΚ) που αγόρασα σήμερα, αναγράφεται η σύσταση ''May be used with any choke, but best results with full choke''.
Άρα Γιώργο, και η REMINGTON συμφωνεί μαζί σου.shake hands.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top