Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασίλη,
Ο μεγάλος "εχθρός" των βλημάτων δεν είναι η βαρύτητα. Αυτή είναι σταθερή για όλα τα βλήματα.
Είναι η αντίσταση του αέρα που σε συνδυασμό με τον χαμηλό βαλλιστικό συντελεστή των μονόβολων δημιουργεί τη μεγάλη πτώση.
Η πτώση σαν απόσταση εξαρτάται βασικά από τον χρόνο πτήσης.
Όσο περισσότερο χρόνο κανει ένα βλήμα να καλύψει μια οριζόντια απόσταση τόσο περισσότερο πέφτει.
Ο χαμηλός βαλλιστικός συντελεστής επιβραδύνει πιο γρήγορα το βλήμα.
Αυτό σημαίνει μικροτερες ταχύτητες άρα μεγαλύτερο χρόνο πτήσης άρα μεγαλύτερη πτώση.
Στο ότι η μεγαλύτερη δύναμη που ενεργεί σε ένα βλήμα είναι η αντίσταση του αέρα συμφωνώ.
 
Διαβαζοντας αποψεις και εμπειριες συναδελφον εδω εχοντας κ εγω κανει τις δικες μου δοκιμες με μονοβολα καταλαβαινω ποσο πολυ λειπει απο τον ελληνα κυνηγο το ραβδωτο εστω και με μοναδικο διαμετρημα το 30-30. Πισω στην Ελληνικη πραγματικοτητα λοιπον... σε εμενα εχει πολυ καλα αποτελεσματα σε καννη remington 51cm 4 αστρα τσοκ με σκοπευτικα το Magnum brenneke που βγαζει η LAMBRO πολυ καλο γρουπαρισμα αλλα και διατρηση. το εχει δοκιμασει κανεις αυτο το μονοβολο?
 
Η πτώση σαν απόσταση εξαρτάται βασικά από τον χρόνο πτήσης.
Όσο περισσότερο χρόνο κανει ένα βλήμα να καλύψει μια οριζόντια απόσταση τόσο περισσότερο πέφτει.
Ο χαμηλός βαλλιστικός συντελεστής επιβραδύνει πιο γρήγορα το βλήμα.
Αυτό σημαίνει μικροτερες ταχύτητες άρα μεγαλύτερο χρόνο πτήσης άρα μεγαλύτερη πτώση.
Στο ότι η μεγαλύτερη δύναμη που ενεργεί σε ένα βλήμα είναι η αντίσταση του αέρα συμφωνώ.
Έτσι ακριβώς.
 
Το bullseye και με σκοπευτικα παλι δεν το πετυχαινεις ουτε και με red dot γιατι εχεις και πολλους παραγοντες οπως πυκνοτητα αερα κλπ..πιστευω ενα γκρουπαρισμα οσο μια γροθια ειναι το ιδανικο για το λειοκαννο
Βολη πανω στην βολη δεν γίνεται ...
Για τα remington που χρησιμοποιώ μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων ο καλκ. γράφει
βάρος βολίδας 28γρ και διαφορά υπάρχει μόνο στην ταχύτητα 571 m/s το 76mm και 475 m/s το 70mm.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μονόβολο (όσο μάπα και να είναι) που θα χτυπήσει γουρούνι και αυτό θα φύγει ...
Αυτά τα βλήματα έχουν τρομερή ενέργεια ... το θέμα απλά είναι να το κάνεις να συναντήσει το θήραμα .sarcastic.
Μάρκετινγκ καθαρά .
 
Last edited:
Εδώ από το βιβλίο του Χρήστου Χατζιώτη "Οδηγός Ιδιογομώσεων Φυσιγγίων" όπου διευκρινίζει την έννοια του όρου Pmax (για την ακρίβεια μέση Pmax) και πώς βγαίνει.
View attachment 12760

Και προφανώς αυτό ακριβώς εννοούν και οι κατασκευαστές φυσιγγίων ...
View attachment 12761
Υ.Γ. Στα Lambro με το ΑΝΩΤΑΤΟΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΠΙΕΣΗΣ δεν αποδίδεται σωστά η έννοια, πιο σωστό κατά τη γνώμη μου θα ήταν ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ. Στα αγγλικά αποδίδεται πιο σωστά: AVERAGE MAXIMUM PRESSURE . ;)
Έγραψε κάτι και αυτός επάνω στο κουτί για να το πουλήσει ! .sarcastic.
 
Νομίζω ότι είναι και τα 2 ...
όμως τα foster της remington γράφουν

View attachment 12767

το "through any choke" σηκώνει κουβέντα.
Μπορεί να εννοούν από κάθε τσοκ (για Remington τουφέκια) ... ποιος ξέρει ...
Συμπέρασμα δικό μου ... από 3* και κάτω για να είμαστε ασφαλείς και ευθύβολοι ...
Rem choke Improved cylinder is the best , rifled slugs can be used with this choke for best result.

Rule of thumb : smooth bore barrels --- rifled slugs

Rifled barrels .. sabot slugs.

Αυτό μου απάντησαν πέρυσι σε ερώτημα μου στον αντιπρόσωπο της ρεμινγτον .
 
Βολη πανω στην βολη δεν γίνεται ...
Οντως δεν γινεται αυτο με λειοκαννο..επειδη η περιστροφη στο βλημα εξαρταται μονο απο την πυκνοτητα του αερα δεν μπορει να προβλεψει κανεις την ακριβεια που θα εχει..στο πυροβολο ειναι αλλη περιπτωση
 
Οντως δεν γινεται αυτο με λειοκαννο..επειδη η περιστροφη στο βλημα εξαρταται μονο απο την πυκνοτητα του αερα δεν μπορει να προβλεψει κανεις την ακριβεια που θα εχει..στο πυροβολο ειναι αλλη περιπτωση
Μίλτο, καμία περιστροφή δεν συμβαίνει στα rifled slugs ... όσο πυκνός κι αν είναι ο αέρας. Είναι μύθος ότι οι επικλινείς ραβδώσεις λειτουργούν σαν πτερύγια που με την επίδραση της αντίστασης του αέρα προσδίδουν περιστροφή στο βλήμα. Είναι τόσο μικρή η επιφάνειά τους που είναι αδύνατον ένα τόσο αραιό μέσον όπως ο αέρας, να ασκήσει τέτοια δύναμη που να προκαλέσει περιστροφή.
Ο μόνος λόγος ύπαρξης των ραβδώσεων είναι για να παραμορφώνονται ευκολότερα (να πλατύνονται προς τα διπλανά τους αυλάκια) όταν περνούν από στενά τσοκ. Γι' αυτό εξάλλου λένε ότι μπορούν να ρίχνονται ακόμη και με φουλ τσοκ.
Θα μου πεις ... και γιατί τότε κάνουν λοξές τις ραβδώσεις και όχι ίσιες ;;; ... Δεν ξέρω ... Ίσως για "να δίνουν την εντύπωση" ότι προκαλούν περιστροφή ... Ίσως όταν πρωτοσχεδιάστηκαν να πίστευαν ότι όντως θα περιστρέφονταν ...
 
Μίλτο, καμία περιστροφή δεν συμβαίνει στα rifled slugs ... όσο πυκνός κι αν είναι ο αέρας. Είναι μύθος ότι οι επικλινείς ραβδώσεις λειτουργούν σαν πτερύγια που με την επίδραση της αντίστασης του αέρα προσδίδουν περιστροφή στο βλήμα. Είναι τόσο μικρή η επιφάνειά τους που είναι αδύνατον ένα τόσο αραιό μέσον όπως ο αέρας, να ασκήσει τέτοια δύναμη που να προκαλέσει περιστροφή.
Ο μόνος λόγος ύπαρξης των ραβδώσεων είναι για να παραμορφώνονται ευκολότερα (να πλατύνονται προς τα διπλανά τους αυλάκια) όταν περνούν από στενά τσοκ. Γι' αυτό εξάλλου λένε ότι μπορούν να ρίχνονται ακόμη και με φουλ τσοκ.
Θα μου πεις ... και γιατί τότε κάνουν λοξές τις ραβδώσεις και όχι ίσιες ;;; ... Δεν ξέρω ... Ίσως για "να δίνουν την εντύπωση" ότι προκαλούν περιστροφή ... Ίσως όταν πρωτοσχεδιάστηκαν να πίστευαν ότι όντως θα περιστρέφονταν ...
Καπου το εχω δει και σε βιντεο οτι οντως δεν περιστρεφονται
 
Μίλτο, καμία περιστροφή δεν συμβαίνει στα rifled slugs ... όσο πυκνός κι αν είναι ο αέρας. Είναι μύθος ότι οι επικλινείς ραβδώσεις λειτουργούν σαν πτερύγια που με την επίδραση της αντίστασης του αέρα προσδίδουν περιστροφή στο βλήμα. Είναι τόσο μικρή η επιφάνειά τους που είναι αδύνατον ένα τόσο αραιό μέσον όπως ο αέρας, να ασκήσει τέτοια δύναμη που να προκαλέσει περιστροφή.
Ο μόνος λόγος ύπαρξης των ραβδώσεων είναι για να παραμορφώνονται ευκολότερα (να πλατύνονται προς τα διπλανά τους αυλάκια) όταν περνούν από στενά τσοκ. Γι' αυτό εξάλλου λένε ότι μπορούν να ρίχνονται ακόμη και με φουλ τσοκ.
Θα μου πεις ... και γιατί τότε κάνουν λοξές τις ραβδώσεις και όχι ίσιες ;;; ... Δεν ξέρω ... Ίσως για "να δίνουν την εντύπωση" ότι προκαλούν περιστροφή ... Ίσως όταν πρωτοσχεδιάστηκαν να πίστευαν ότι όντως θα περιστρέφονταν ...
Στελιο δεν μιλησα για τρελες περιστροφες αλλα βαρια για 1-2 στα 50 μετρα και αυτο λογω της ταχυτητας τους..το ξερω οτι οι ραβδωσεις ειναι ως επι το πλειστον για να βαλλοντε απο στενα τσοκ αλλα ειναι αυτο που λες..αν ηταν μονο γι αυτο θα τις εκαναν ισιες οποτε μαλλον καπως βοηθανε και στην πτηση γιατι αν το παρεις απο αναποδα θα δεις στις περισσοτερες φορες οτι με κλειστα τσοκ δεν περνεις καλο γκρουπαρισμα γιατι;ισως γιατι σιδερωνοντε οι ραβδωσεις και επηρεαζεται η πτητικη ικανοτητα τους
 
Οντως δεν γινεται αυτο με λειοκαννο..επειδη η περιστροφη στο βλημα εξαρταται μονο απο την πυκνοτητα του αερα δεν μπορει να προβλεψει κανεις την ακριβεια που θα εχει..στο πυροβολο ειναι αλλη περιπτωση
Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει ο πλευρικός άνεμος , σε διαδικασία για μηδενισμό διόπτρας με ραβδωτή καραμπίνα ενώ μέχρι τα πενήντα μέτρα οι βολές είχαν γκρουπαρσιμα 5 εκατοστών , στην συνέχεια στα εκατό μέτρα δεν έβρισκαν καν στόχο ( 50 επι 50 περίπου cm ) , αυτό που παρατηρήσαμε ήταν οτι στα πενήντα μέτρα ο στόχος ήταν καλυμμένος απο τους πλάγιους ανέμους λόγο ενός αναχώματος , ενώ στα εκατό ο στόχος ήταν εκτεθημενος ( αέρας οχι πολύ δυνατός θα έλεγα ) . Επιστρέψαμε στην συνεχεία σε βολή πάλι στα 50 μετρά και είχε το ίδιο γκρουπαρισμα με πριν .

https://www.stoegerindustries.com/m3000-r-rifled-slug

https://www.remington.com/ammunition/shotshell/slugs/premier-accutip-sabot-slugs
 
Last edited:
Ο λόγος ύπαρξης ραβδώσεων στα μονόβολα τύπου Foster, είναι για να συσσωρεύεται εκεί (στα αυλάκια) το υλικό που συμπιέζεται ότι περνούν μέσα από το τσοκ. Και όταν είναι επικλινείς υποτίθεται ότι δεν αλλάζει η διάμετρος του βλήματος απ' ΄τι αν ήταν ίσιες.
Αν θυμάμαι καλά, η Brenneke, είχε κάνει δοκιμές και διαπίστωσε ότι τα μονόβολά τους κάνουν μία πλήρη περιστροφή στα 100 μ., αμελητέα ποσότητα δηλαδή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top