Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το μονόβολο Lyman Sabot Slug είναι αρκετά αξιόλογο για κυνηγετική χρήση.
Το έχω δοκιμάσει με Αμερικάνικους συγκεντρωτήρες, Federal 12S3 και Winchester WAA12F114 καθώς και B&P Z2M και Diamant.
Αν γεμιστεί η τρύπα στη βάση του με σιλικόνη και τοποθετηθεί χάρτινη τάπα στη βάση του (μέσα στο συγκεντρωτήρα) έχει και αξιόλογη ακρίβεια.
Για μεγαλύτερη διάτρηση μπορεί να τοποθετηθεί μια κασονόβιδα στην πρόσοψή του.
Υπάρχει και ένας Γιουγκοσλάβος κατασκευαστής που κατασκευάζει καλούπια για το ίδιο μονόβολο, πλήρους διαμετρήματος ώστε να μην είναι απαραίτητη η χρήση συγκεντρωτήρα καθώς και διπλά με τους πύρους της βάσης προσαρμοσμένους στο καλούπι ώστε να κάνει ευκολότερη και λιγότερο κουραστική τη διαδικασία χύτευσης.
 
Το μονόβολο Lyman Sabot Slug είναι αρκετά αξιόλογο για κυνηγετική χρήση.
Το έχω δοκιμάσει με Αμερικάνικους συγκεντρωτήρες, Federal 12S3 και Winchester WAA12F114 καθώς και B&P Z2M και Diamant.
Αν γεμιστεί η τρύπα στη βάση του με σιλικόνη και τοποθετηθεί χάρτινη τάπα στη βάση του (μέσα στο συγκεντρωτήρα) έχει και αξιόλογη ακρίβεια.
Για μεγαλύτερη διάτρηση μπορεί να τοποθετηθεί μια κασονόβιδα στην πρόσοψή του.
Υπάρχει και ένας Γιουγκοσλάβος κατασκευαστής που κατασκευάζει καλούπια για το ίδιο μονόβολο, πλήρους διαμετρήματος ώστε να μην είναι απαραίτητη η χρήση συγκεντρωτήρα καθώς και διπλά με τους πύρους της βάσης προσαρμοσμένους στο καλούπι ώστε να κάνει ευκολότερη και λιγότερο κουραστική τη διαδικασία χύτευσης.
Στο εμπόριο ποια η ποιες εταιρεία πουλάει τέτοιου τύπου μόνοβολα?
 
.
Υπάρχει και ένας Γιουγκοσλάβος κατασκευαστής που κατασκευάζει καλούπια για το ίδιο μονόβολο, πλήρους διαμετρήματος ώστε να μην είναι απαραίτητη η χρήση συγκεντρωτήρα καθώς και διπλά με τους πύρους της βάσης προσαρμοσμένους στο καλούπι ώστε να κάνει ευκολότερη και λιγότερο κουραστική τη διαδικασία χύτευσης.
Tα svarog molds εννοείς;
 
Θα σας λείψω :) για 2-3 μέρες, διότι κάπου στη Πελοπόννησο έμαθα ότι τα γουρουνάκια έβγαλαν γλώσσα. Για να δούμε λοιπόν .... Ραντεβού από Δευτέρα με τυχόν εντυπώσεις βολών (πάντα σε μονόβολο). Ευτυχώς σήμερα θα προπονηθώ σε κάτι τσίχλες
 
Καλησπέρα φιλαράκια. Τα δραμια Rio τα έριξε κανείς; Τα είδα σήμερα σε κυνηγομαγαζο και είναι πάμφθηνα και αναρωτιέμαι το γιατί, διότι είναι κορυφαία εταιρεία. Τι ταχύτητα να έχουν;
Γιαννη ειχα μπει και εγω στον πειρασμο να τα αγορασω λογω τιμης....αλλα μετα απο ψαξιμο σε ενα Αμερικανικο φορουμ ειχα διαβασει που εγραφαν οτι ειχαν καλες κατανομες - σφιχτες αλλα υστερουσαν σε διατρηση αρκετα και οτι θα τα συνιστουσαν μονο για πρακτικη σκοποβολη! Οποτε μετα δεν τα αγορασα....
 
Αλεξ.......φιλε.....για να εχεις καλο αποτελεσμα στο κυνηγι στα 45 μετρα ΟΛΑ τα βολια πρεπει να
ειναι μεσα σε διαμετρο κυκλου 45 εκατοστων.....αυτη η τουφεκια δεν ''λεει''......ψαξου για κατι καλυτερο φιλε.
Ευχομαι να μην με παρεξηγήσεις.......
 
Αλεξ.......φιλε.....για να εχεις καλο αποτελεσμα στο κυνηγι στα 45 μετρα ΟΛΑ τα βολια πρεπει να
ειναι μεσα σε διαμετρο κυκλου 45 εκατοστων.....αυτη η τουφεκια δεν ''λεει''......ψαξου για κατι καλυτερο φιλε.
Ευχομαι να μην με παρεξηγήσεις.......
Γιατι να σε παρεξηγησω κυριε Νικο;;;; δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος. Σιγουρα τα 5 δραμια που ειναι κοντα το ενα με το αλλο θα τα παρει ενα γουρουνι μετριου μεγεθους, αλλα η τουφεκια ειναι στα 51 μετρα, στα 45 μετρα θα ειναι πολυ πιο μαζεμενη, δεν παω για γουρουνια βεβαια ετσι για να εχω μερικα στη ζωνη τα πηρα.
 
Δοκιμασα σημερα τα κοινουργια nsi 8βολα τα ασπρα, τα παλια τα ειχα δοκιμασει αρκετες φορες...τσοκ goose στα 51 μετρα, πιστευω καλα πηγαν
View attachment 6801
Ωραία ντουφεκια αλλά με το εν λόγω τσοκ αν ρίξεις ρεμινγκτον θα στα πάει ακόμα καλύτερα θεωρώ.
 
Γιαννη ειχα μπει και εγω στον πειρασμο να τα αγορασω λογω τιμης....αλλα μετα απο ψαξιμο σε ενα Αμερικανικο φορουμ ειχα διαβασει που εγραφαν οτι ειχαν καλες κατανομες - σφιχτες αλλα υστερουσαν σε διατρηση αρκετα και οτι θα τα συνιστουσαν μονο για πρακτικη σκοποβολη! Οποτε μετα δεν τα αγορασα....
Οκ σ ευχαριστώ. Η περιέργεια με έκανε να ρωτήσω ευτυχώς δεν τα πηρα.
 
Οκ σ ευχαριστώ. Η περιέργεια με έκανε να ρωτήσω ευτυχώς δεν τα πηρα.
Μη με ευχαριστεις....εμπειριες μοιραζομαστε και ανησυχιες .big smile.! Εγω τρωγομαι να δοκιμασω το καινουριο 12βολο της nsi....δεν βλεπω να το γλιτωνω...
 
Μη με ευχαριστεις....εμπειριες μοιραζομαστε και ανησυχιες .big smile.! Εγω τρωγομαι να δοκιμασω το καινουριο 12βολο της nsi....δεν βλεπω να το γλιτωνω...
Εγώ το δοκίμασα. Μάπα το καρπούζι. Καμία σχέση με το 10βολο.Ανεμοσκορπισμα με το όπλο μου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top