Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αναμεσα σε remington mag 10βολο, nsi mag 10βολο και federal απλο 9 βολο.
Το federal μακραν καλυτερο σε συγκεντρωση και διατρηση.
Αναφερομαι σε φετινες παρτιδες με remi v3
Εγώ διαπίστωσα εντελώς διαφορετικά. Το nsi 10βολο μακράν καλύτερο σε όλα του επωνται όλα τ άλλα.
 
Federal premium hi viz
Με μαμα 3 αστρα.
Για αυτο σημειωσα οτι στο δικο μου τουφεκι αυτα πηγαν καλυτερα.
Τα δραμια ειναι ιδιοτροπα.Θελουν δοκιμες
Αν ειναι τα flyght control
Ειναι σχεδον αν οχι αδινατο, ενα δραμι 9βολια 7.2 διαμέτρου κ 29γρ συνολικο βαρος με αρχηκη 405m/s να εχει μεγαλιτερη διατριτηκη ηκανοτιτα απο ενα 10βολο με 9.1 διάμετρο κ 46γρ συνολικου βαρους κ 440m/s Αρχική . Ακομα κ ιδια ταχυτητα να εχουν ο συντελεστης διατρισης του 9.1 υπερτερεί του 7.2 κατα πολυ
Aν ειναι κανονικα 9βολα παλι ζιγιζουν συνολικα 32γρ παλυ με 405m/s αρχηκη που ισχύουν τα ιδια
Για κατανομή δεκτο να τα παει Καλύτερα
 
Last edited:
Αν ειναι τα flyght control
Ειναι σχεδον αν οχι αδινατο, ενα δραμι 9βολια 7.2 διαμέτρου κ 29γρ συνολικο βαρος με αρχηκη 405m/s να εχει μεγαλιτερη διατριτηκη ηκανοτιτα απο ενα 10βολο με 9.1 διάμετρο κ 46γρ συνολικου βαρους κ 440n/s Αρχική . Ακομα κ ιδια ταχυτητα να εχουν ο συντελεστης διατρισης του 9.1 υπερτερεί του 7.2 κατα πολυ
Aν ειναι κανονικα 9βολα παλι ζιγιζουν συνολικα 32γρ παλυ με 405m/s αρχηκη που ισχύουν τα ιδια
Για κατανομή δεκτο να τα παει Καλύτερα
Δίκασες αδερφέ αλλ η Τεκμηριωμένη άποψη σου δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.. Κι ας μας πει ο φίλος τη διάτρηση πως τη μέτρησε σε λαμαρίνα (να γλεασω) σε θήραμα η σε βαλιστικο τζελ;;;
 
Federal premium hi viz
Με μαμα 3 αστρα.
Για αυτο σημειωσα οτι στο δικο μου τουφεκι αυτα πηγαν καλυτερα.
Τα δραμια ειναι ιδιοτροπα.Θελουν δοκιμες
federal kastora , μακραν τα καλύτερα κι με διάτρηση . Τα Remington, δεν τα αγαπάει η V3 .
 
Δίκασες αδερφέ αλλ η Τεκμηριωμένη άποψη σου δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.. Κι ας μας πει ο φίλος τη διάτρηση πως τη μέτρησε σε λαμαρίνα (να γλεασω) σε θήραμα η σε βαλιστικο τζελ;;;
Δε θα μπω στη διαδικασια να σου απαντησω.Κρατα για απαντηση μου το γελιο σου και την ειρωνεια για την παρτη σου
 
Ο βαλλιστικός υπολογιστής είναι εδώ, Διαβάζουμε σωστά, μαθαίνουμε τα πόδια ανά δευτερόλεπτο της αρχικής ταχύτητας, τα grains αντί των γραμμαρίων, κλπ. Στη συνέχεια πατάμε το PULL και θα διαβάσουμε την ενέργεια ενός μεμονωμένου δραμιού/σκαγιού στην απόσταση που θέλουμε.

Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ έχει να κάνει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ. Εκείνο όμως που είναι "σταθερό" είναι η κινητική ενέργεια σε ποδόλιβρες, που ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΩΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι το σκάγι/δράμι δεν έχει φθαρεί από τριβές.

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ μέχρι να το απενεργοποιήσουν και αυτό κάποια μέρα ...

http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shot-ballistics.html
 
Η απολια της ταχητητας εχει να κανει με την τμιματικη διατομη ομως, οπου οσο μεγαλιτερη ειναι τοσο μικροτερη θα ειναι η απολια ταχητητας= μεγαλιτερη ενέργεια.
ΥΓ. Οταν αναφερομαστε σε δραμια μας ενδιαφερει η διάτρηση ενο στα μονοβολα η παραμορφωση (προσωπικη εκτίμησή)
 
Ο βαλλιστικός υπολογιστής είναι εδώ, Διαβάζουμε σωστά, μαθαίνουμε τα πόδια ανά δευτερόλεπτο της αρχικής ταχύτητας, τα grains αντί των γραμμαρίων, κλπ. Στη συνέχεια πατάμε το PULL και θα διαβάσουμε την ενέργεια ενός μεμονωμένου δραμιού/σκαγιού στην απόσταση που θέλουμε.

Η ΔΙΑΤΡΗΣΗ έχει να κάνει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ. Εκείνο όμως που είναι "σταθερό" είναι η κινητική ενέργεια σε ποδόλιβρες, που ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΩΡΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι το σκάγι/δράμι δεν έχει φθαρεί από τριβές.

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ μέχρι να το απενεργοποιήσουν και αυτό κάποια μέρα ...

http://www.ctmuzzleloaders.com/ctml_experiments/shot-ballistics/shot-ballistics.html
.shake hands.
 
Η απολια της ταχητητας εχει να κανει με την τμιματικη διατομη ομως, οπου οσο μεγαλιτερη ειναι τοσο μικροτερη θα ειναι η απολια ταχητητας= μεγαλιτερη ενέργεια.
ΥΓ. Οταν αναφερομαστε σε δραμια μας ενδιαφερει η διάτρηση ενο στα μονοβολα η παραμορφωση (προσωπικη εκτίμησή)

Γι' αυτό ο βαλλιστικός υπολογιστής δίνει ισχύ σε ποδόλιβρες για κάθε απόσταση. Διότι στη συνέχεια θα έμπαινε σε χωράφια ιατροδικαστικής εξέτασης (forensics) και όχι ballistics.

Μπορεί αμφότερα να αποσκοπούν σε επίτευξη τραυματικού σοκ (μεταφορά ενέργειας) είτε σε διάτρηση ζωτικού οργάνου, καθόσον η διάτρηση μαλακών μορίων οδηγεί σε τραυματισμό και αν η απώλεια αίματος δεν είναι μεγάλη, ο αγριόχοιρος γίνεται μαραθωνοδρόμος, τρέχει τα 42190 μέτρα, φωνάζει ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ και θνήσκει ... .hunter.ffff
 
Γι' αυτό ο βαλλιστικός υπολογιστής δίνει ισχύ σε ποδόλιβρες για κάθε απόσταση. Διότι στη συνέχεια θα έμπαινε σε χωράφια ιατροδικαστικής εξέτασης (forensics) και όχι ballistics.

Μπορεί αμφότερα να αποσκοπούν σε επίτευξη τραυματικού σοκ (μεταφορά ενέργειας) είτε σε διάτρηση ζωτικού οργάνου, καθόσον η διάτρηση μαλακών μορίων οδηγεί σε τραυματισμό και αν η απώλεια αίματος δεν είναι μεγάλη, ο αγριόχοιρος γίνεται μαραθωνοδρόμος, τρέχει τα 42190 μέτρα, φωνάζει ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ και θνήσκει ... .hunter.ffff
Στα Δραμια μιας κ δεν παραμορφωνεται πολυ μας ενδιαφερει να διατρισει οσο το δινατον περισοτερο για να τραυματισει περισοτερο. Ενα μονοβολο συμπαγες ειναι συγουρο οτι θα περασει διαμπερες με αποοτελεσμα μεγαλο μερος της ενεργιας του να παει χαμενη οποτε επιδιοκουμε παραμορφοση(μικρο SD) οστε η ενεργια του να μεφαφερθει στην σαρκα=υδροστατικο σοκ
 
Στα Δραμια μιας κ δεν παραμορφωνεται πολυ μας ενδιαφερει να διατρισει οσο το δινατον περισοτερο για να τραυματισει περισοτερο. Ενα μονοβολο συμπαγες ειναι συγουρο οτι θα περασει διαμπερες με αποοτελεσμα μεγαλο μερος της ενεργιας του να παει χαμενη οποτε επιδιοκουμε παραμορφοση(μικρο SD) οστε η ενεργια του να μεφαφερθει στην σαρκα=υδροστατικο σοκ
Εγώ ρίχνω μονόβολα κακομούτσουνα ... από Buckhammer σε Lyman 525 και αμφότερα κάνουν "φαναρτζοδουλειά" που προκαλεί τραυματικό σόκ και μένουν "σέκος" ...
 

Attachments

  • REMINGTON_BUCKHAMMER_12_GAUGE_2_3_4_INCH_LEAD_SLUG_1_1_4_OZ_5_ROUNDS_PER_BOX_AMMO_SP12LSS_CLIM...jpg
    REMINGTON_BUCKHAMMER_12_GAUGE_2_3_4_INCH_LEAD_SLUG_1_1_4_OZ_5_ROUNDS_PER_BOX_AMMO_SP12LSS_CLIM...jpg
    35 KB · Προβολές: 22
  • 69827323_460952894458161_7702687721235415040_n.jpg
    69827323_460952894458161_7702687721235415040_n.jpg
    120,1 KB · Προβολές: 24
Εγώ ρίχνω μονόβολα κακομούτσουνα ... από Buckhammer σε Lyman 525 και αμφότερα κάνουν "φαναρτζοδουλειά" που προκαλεί τραυματικό σόκ και μένουν "σέκος" ...
Το λιμαν το θυμαμε με τα αεροβολα πιτσιρικας, πετιχενα κανενα σπουργίτι κ δεν εμενε τιποτα για μεζέ.
Τα ετρογε ο πατερας μου με το ούζο. Ναν καλα εκει που είναι.
Buck humer δεν εχω δει πουθενα καλούπι. Εχεις κανει δικο σου;
Κατι svarog molds τα εχεις δει;
 
Το λιμαν το θυμαμε με τα αεροβολα πιτσιρικας, πετιχενα κανενα σπουργίτι κ δεν εμενε τιποτα για μεζέ.
Τα ετρογε ο πατερας μου με το ούζο. Ναν καλα εκει που είναι.
Buck humer δεν εχω δει πουθενα καλούπι. Εχεις κανει δικο σου;
Κατι svarog molds τα εχεις δει;
Τα σταμάτησαν τα buckhammer και έχω φυλάξει 2 ή 3 κομμάτια, αλλά δεν έχω καλούπι.
H Svarog βγάζει καλούπια και τα πουλάει στο e-bay, αλλά αν φτάσουμε εκεί, 1000 φορές καλύτερα τα Gualandi
 
Τα σταμάτησαν τα buckhammer και έχω φυλάξει 2 ή 3 κομμάτια, αλλά δεν έχω καλούπι.
H Svarog βγάζει καλούπια και τα πουλάει στο e-bay, αλλά αν φτάσουμε εκεί, 1000 φορές καλύτερα τα Gualandi
Σε ενα αμερηκανικο φορουν στο φβ εχω δει που φτιαχνουν buck hummer κ σφινονουν το κατω μερος σε συγκετροτηρα τιπου Ελληνικού lb6 ή tubo. Δεν μου φενεται κατι δυσκολο για να φτιαχτει σε τορνο.
Εχει βγαλει κ τιπου γουαλαντι ο svarog .sarcastic.
 
Σε ενα αμερηκανικο φορουν στο φβ εχω δει που φτιαχνουν buck hummer κ σφινονουν το κατω μερος σε συγκετροτηρα τιπου Ελληνικού lb6 ή tubo. Δεν μου φενεται κατι δυσκολο για να φτιαχτει σε τορνο.
Εχει βγαλει κ τιπου γουαλαντι ο svarog .sarcastic.
Αν είναι να φυλάξω ένα και να βγάλουμε καλούπι ... αλλά 36γρ μολύβι είναι βαρύ για 475 m/sec
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top