Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω το γραφω οχι μονο επειδη το εχω δει σε κουτια αλλα και απο προσωπικη εμπειρια δικη μου και του πατερα μου που με το οπλο που εχω με φουλ τσοκ ριχνουμε 28 χρονια τα brenneke και ποτε δεν παρουσιαστηκε το παραμικρο..καθε αλλο βλεπουμε φοβερα πραγματα με την αποδοση του
 
Κάπου το έχω ξαναδεί αυτό αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι σκοπό εξυπηρετεί και ποιο είναι το σκεπτικό σχεδίασης του συγκεκριμένου μονόβολου. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Την ίδια απορία έχουμε! :)
 
Κάπου το έχω ξαναδεί αυτό αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι σκοπό εξυπηρετεί και ποιο είναι το σκεπτικό σχεδίασης του συγκεκριμένου μονόβολου. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Προφανώς το σκεπτικό ήταν να μεταδώσει όλοι την κινητική ενέργεια στον στόχο λόγο της περιστροφής και μεγάλης επιφάνειας πρόσκρουσης.
Κι εγώ αυτό υποθέτω ... μεγάλο "καταστρεπτικό" αποτέλεσμα στο στόχο. Στην ουσία πρόκειται για 2 μπίλιες, αλλά επειδή είναι ενωμένες έχουν το πλεονέκτημα να μην ανοίγουν, αλλά να πλήττουν το στόχο και οι 2 πολύ κοντά μεταξύ τους ανεξάρτητα από την απόσταση. Έχω ξαναδεί παρόμοιες "πατέντες" με 2 μπίλιες (ή και περισσότερες) ενωμένες με σύρμα ή αλυσίδα ...
Βέβαια, λόγω σχήματος η περιστροφή του είναι τυχαία και ανεξέλεγκτη, και είναι εντελώς απρόβλεπτο το πώς (με ποια πλευρά του) θα κτυπήσει το στόχο, όπως φαίνεται και στις διάφορες βολές στο βίντεο.
Όμως, υποθέτω, επειδή είναι συμμετρικό και το κέντρο βάρους συμπίπτει με το "γεωμετρικό" του κέντρο, θα διατηρεί μια ικανοποιητική (... για βλήμα που βάλλεται από λειόκαννο) ευθυβολία και ακρίβεια... .xm. Έτσι φαίνεται κι από το βίντεο, αν και οι αποστάσεις που ρίχνει είναι μάλλον κοντινές ...
 
Δεν βρισκω να εχει καποια χρηστικοτητα .Μονο για "παιχνιδι".Απο την στιγμη που περιστεφετε δεν εχει καθολου ακριβεια.Σιγουρα θα εχει και πολυ μεγαλη και γρηγορη μειωση της ταχυτητας λογο κακης αεροδυναμικης.Γι'αυτο στο βιντεο ριχνουν απο τοσο πολυ κοντα.
 
Δεν βρισκω να εχει καποια χρηστικοτητα .Μονο για "παιχνιδι".Απο την στιγμη που περιστεφετε δεν εχει καθολου ακριβεια.Σιγουρα θα εχει και πολυ μεγαλη και γρηγορη μειωση της ταχυτητας λογο κακης αεροδυναμικης.Γι'αυτο στο βιντεο ριχνουν απο τοσο πολυ κοντα.


Ετσι ακρηβως.....
Εδω παλαιβουμε με τα μπρενεκε να πιασουμε μια καλη συγκεντρωση στα 70-80 μετρα που θεωρητε κοριφαιο στην ευθηβολια και παλλη δεν τα καταφερνουμε.......
Γνωμη μου ..........λογο κακης γεωμετριας και μονο.......... στα 80 μετρα θα το ψαχνουμε να δουμε που πηγε............
 
Απορία...τα σοβεστρε αν αντί για 4 είχαν 3 πτερυγια με κλίση δεξιόστροφη...δεν θα ήταν καλύτερο βλητικα μιας κ θα έπαιρνε στροφή στον αέρα με αποτέλεσμα μεγαλύτερη ευστάθεια σπο ότι τώρα που δεν στροβιλίζεται????θεωρώ πάντως ότι ειναι κορυφαίο!έστω κι ετσι!
 
Απορία...τα σοβεστρε αν αντί για 4 είχαν 3 πτερυγια με κλίση δεξιόστροφη...δεν θα ήταν καλύτερο βλητικα μιας κ θα έπαιρνε στροφή στον αέρα με αποτέλεσμα μεγαλύτερη ευστάθεια σπο ότι τώρα που δεν στροβιλίζεται????θεωρώ πάντως ότι ειναι κορυφαίο!έστω κι ετσι!
Δεν ξερω αν η τοσο μικρη επιφανεια που εχουν τα πτερυγια ειναι ικανα να δωσουν ικανοποιητικη περιστροφη ωστε να σταθεροποιησει το βλημα.Παρ ολα αυτα η περιστροφη στον αξονα δεν εχει να κανει τοσο με την ακριβεια αλλα να μην αφησει το βλημα να "τουμπαρει".Να περιστραφει δηλαδη απο μυτη σε ουρα.Και με την τωρινη μορφη που εχει ετσι κι αλλιως ειναι σταθερο.Ειναι πραγματι εξαιρετκο μονοβολο.Το απλο.Το μαγκνουμ οχι.Ειναι "τρελο"!!
 
Η ενεργεια κρουσης καθε μονοβολου δηνετε απο τον τυπο μαζα χ ταχυτητα....
Στα σαουβεστρ τα απλα αν δεν κανω λαθος ειναι 24 γρ επι 550 m/s ( που δεν εινα 550 αλλα πιο κατω...) = 13200
Το μπρενεκε το 32αρη ειναι 32 γρ επι μια μεση ταχ 450 m/s = 14400
Το σαουβεστρ λογο της ταχυτητας του αλλα και του σχηματος του διατηρη την ταχυτητα του πιο πολλη
Ενω το μπρενεκε λογο της μεγαλης μετοπικης του επηφανειας χανει ταχυτητα πολλη πιο νωρης.......
 
Κάποτε η Brenneke είχε κάνει κάποιες μελέτες και διαπίστωσε ότι τα μονόβολά τους με τις εξωτερικές ελικοειδείς ραβδώσεις διαγράφουν μία (1) περιστροφή στα 100 μέτρα, δηλαδή αμελητέα ποσότητα για γυροσκοπική σταθεροποίηση.
Στα Sauvestre τα πτερύγιά τους έχουν μία πολύ ελαφριά κλίση που δεν είναι όμως ικανή για να προσδώσει περιστροφή. Αν ήθελαν να τα κάνουν να περιστρέφονται θα έπρεπε να κάνουν τα πτερύγια αρκετά μεγαλύτερα σε διάμετρο (17-18 χιλ.) και να έχουν κάποια κλίση (όπως τα πτερύγια από τα βέλη) διότι έτσι όπως κατασκευάζονται τώρα έχουν ίδια διάμετρο με τον κορμό του βλήματος.
 
Όσον αφορά τα ραβδωτά τσοκάκια που κάποιοι ισχυρίζονται ότι προσδίδουν ευθυβολία στα μονόβολα λόγο περιστροφικής κίνησης του βλήματος να υποθέσω ότι και αυτά είναι αβάσιμα;
 
Ο νομος της κινητικης ενεργειας δυνεται απο τον τυπο Ε=m×v2/2 οπου m η μαζα του βληματος σι κιλα και v η ταχυτητα σε μετρα το δευτερολεπτο στο τετραγωνο οποτε εχουμε 24÷1000=0,024 550×550=302500. 0,024×302500/2=3630 joule

Μαλλον αυτος που με πληροφωρησε για τον τυπο με πληροφωρησε λαθος.......

Μπορεις να το κανεις με τα δυο μονοβολα που εβαλα παραπανω ετσι για να δουμε την κινητικη τους ενεργεια στο 1.5 μ.....

Ευχαρηστω φωτη......
 
Όσον αφορά τα ραβδωτά τσοκάκια που κάποιοι ισχυρίζονται ότι προσδίδουν ευθυβολία στα μονόβολα λόγο περιστροφικής κίνησης του βλήματος να υποθέσω ότι και αυτά είναι αβάσιμα;
Όχι όλα. Κάποια δουλεύουν πολύ καλά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top