Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμπιστεύομαι ορισμένους ιδιογομωτές που τους έχω εμπιστοσύνη, διότι ρίχνουν και οι ίδιοι ανάλογα μονόβολα. Ακόμη και σε επώνυμα φυσίγγια, είχα περιπτώσεις που δεν αρμόζουν στο όνομά τους, αν και τις περισσότερες φορές έφταιγε η εναποθήκευση/ταλαιπωρία που υφίστανται μέχρι να βληθούν. Στο ΝΑΥΠΛΙΟ που ήμουν πριν 1 εβδομάδα, το όπλο του κυνηγού δεν εκπυρσοκρότησε. Να φοβήθηκε ο ίδιος το αποκλείω διότι τον γνωρίζω. Benelli κλικ ??? Καψύλιο ??? Θα μάθω όταν μπορέσει και ο ίδιος να μιλήσει, διότι διακομίσθηκε στην εντατική ...

Επειδή τυχαίνει να ειμαι απο την περιοχη η πληροφόρηση που εχω ειναι οτι το οπλο του εκανε εμπλοκή.
 
Επειδή τυχαίνει να ειμαι απο την περιοχη η πληροφόρηση που εχω ειναι οτι το οπλο του εκανε εμπλοκή.
Το θετικο είναι πως σώθηκε και ότι δεν σε στέλνει σε κάνει σοφότερο και ικανότερο. Μακάρι να επιστρέψει σύντομα και πάλι στα καρτέρια
 
Επειδή τυχαίνει να ειμαι απο την περιοχη η πληροφόρηση που εχω ειναι οτι το οπλο του εκανε εμπλοκή.
Αν οντως ισχυει αυτο να ενας ακομα σοβαρος λογος και μια αποδηξη πως ενα διπλοσκανδαλο δικανο ειναι καλιτερο απο μια καραμπινα στο κυνηγι του αγριογουρουνου.
 
Αν οντως ισχυει αυτο να ενας ακομα σοβαρος λογος και μια αποδηξη πως ενα διπλοσκανδαλο δικανο ειναι καλιτερο απο μια καραμπινα στο κυνηγι του αγριογουρουνου.
Και όχι μόνο.
Με μόνη, ίσως, εξαίρεση το μονοσκάνδαλο με μηχανικές σκανδάλες.
 
Αν οντως ισχυει αυτο να ενας ακομα σοβαρος λογος και μια αποδηξη πως ενα διπλοσκανδαλο δικανο ειναι καλιτερο απο μια καραμπινα στο κυνηγι του αγριογουρουνου.
... Ή μια επαναληπτική καραμπίνα !!! ... (Για όσους θεωρούν απαραίτητο και το τρίτο φυσίγγι) :rolleyes:
 
Σίγουρα για 50 μέτρα βολές είναι πανίσχυρα και το μόνο που πρέπει, είναι να ελέγχεις το σύνολό τους, κάτι που θέλει δοκιμές. Έχει αποδειχθεί πειραματικά πως όταν ρίχνουμε μονόβολο, η 1η βολή είναι μεγίστης ακριβείας, ενώ και οι υπόλοιπες είναι πολύ καλές. Το ανθρώπινο μυαλό γνωρίζοντας πως η βολή με ένα βλήμα θέλει αυτοσυγκέντρωση, επιτυγχάνει θαύματα. Αντίθετα σε κοντινές αποστάσεις και με χρήση δραμιών, η ευστοχία μας μειώνεται, σε βαθμό που δεν περιγράφεται ... Το παθαίνουμε και με σκάγια ... ορισμένοι έφτασαν στα 40-42γρ 9αρια στις μπεκάτσες. Και όμως αν τους δώσεις κύλινδρο με 24γρ μάλλινη - και το χωνέψουν πως μόνο με σκόπευση θα επιτύχουν - θα δουν προκοπή στη κάρπωση.

Έχοντας εμπειρία αρκετών 1000δων βολών με ραβδωτό - λόγω ΕΔ - συνήθως στα 300 μέτρα, η βολή με μονόβολο στα 50 μέτρα (απόσταση πιστολίου) μου φαίνεται πλέον πως πρέπει να επιλέγω κεφάλι ή καρδιά. Άρα όλα στο μυαλό μας και στην εμπειρία μας είναι, δηλαδή να πιστεύουμε πως σηκώνοντας εμείς το όπλο, ένα αγριογούρουνο πεθαίνει.
Ναι...μεχρι εκη και επαναλαμβανω σε ειδικές περηπτωσεις καρτεριου......
Παντως ενα εχω να πω......
Στα 20 ++ χρονια που κυνηγαω υδροβιο ενα απο τα καλητερα πραγματα που εμαθα με τον καιρο ηταν η διατηρηση της ψυχρεμιας οτα το θηραμα αρχησει να μπαινει στο βεληνεκες μου....
Αυτο πλεων εχει περασει και στο υποσυνηδιτο μου και κατεπεκταση και στο κυνηγι του γουρουνιου....
Το γουρουνι ειναι απο τα ποιο τεραστια θηραματα και πολλη ευκολα χανεις την ψυχρεμια σου ηδικα αν το βλεπεις να ερχετε απο μακρια....αυτος πηστευω οτι ειναι και ο Νο 1 παραγοντας αστοχιας
 
Ναι...μεχρι εκη και επαναλαμβανω σε ειδικές περηπτωσεις καρτεριου......
Παντως ενα εχω να πω......
Στα 20 ++ χρονια που κυνηγαω υδροβιο ενα απο τα καλητερα πραγματα που εμαθα με τον καιρο ηταν η διατηρηση της ψυχρεμιας οτα το θηραμα αρχησει να μπαινει στο βεληνεκες μου....
Αυτο πλεων εχει περασει και στο υποσυνηδιτο μου και κατεπεκταση και στο κυνηγι του γουρουνιου....
Το γουρουνι ειναι απο τα ποιο τεραστια θηραματα και πολλη ευκολα χανεις την ψυχρεμια σου ηδικα αν το βλεπεις να ερχετε απο μακρια....αυτος πηστευω οτι ειναι και ο Νο 1 παραγοντας αστοχιας
Αυτό νομίζω ισχύει σε όλα τα κυνήγια
 
Ναι.....δεν διαφωνω..απλα μηλησα για εμενα και τα κυνηγια που εγω κανω
Να ήξερες φίλε μου παλαιότερα ποσά πουλιά έχω χαμένα από την φούρια μου να σηκώσω το όπλο να σημαδέψω και απλά άλλαζαν πορεία
 
Αν οντως ισχυει αυτο να ενας ακομα σοβαρος λογος και μια αποδηξη πως ενα διπλοσκανδαλο δικανο ειναι καλιτερο απο μια καραμπινα στο κυνηγι του αγριογουρουνου.

Οτι εκανε εμπλοκη ειναι σιγουρο. Το συμβάν εγινε 3 με 4 χλμ απο το μαγαζι μου.
 
... Ή μια επαναληπτική καραμπίνα !!! ... (Για όσους θεωρούν απαραίτητο και το τρίτο φυσίγγι) :rolleyes:
Ακριβώς Στέλιο. Μια χραπα χρουπα Νόβα είναι κατά την γνώμη μου το τελειότερο γουρούνι τουφέκι. Η καλύτερα μια σούπερ νόβα που έχει φλαντζες στο κοντάκι της
 
Ειναι να μην σου ''κάτση η άσχημη''.........οση ψυχραιμια και να εχεις.....και οτι οπλο και να κρατας.....
εαν δεν κανει ''μπαμ'' το ρημαδι.....ειτε απο αστοχια υλικου ( φυσιγγιο ) ειτε απο εμπλοκη......την βαρκα την εκατσες....
απο εκει και μετα παρακαλας την παναγιά να γλυτωσεις......ευτυχως εβαλε το χερι της και ο ανθρωπος
γλυτωσε!!!
 
Ναι...μεχρι εκη και επαναλαμβανω σε ειδικές περηπτωσεις καρτεριου......
Παντως ενα εχω να πω......
Στα 20 ++ χρονια που κυνηγαω υδροβιο ενα απο τα καλητερα πραγματα που εμαθα με τον καιρο ηταν η διατηρηση της ψυχρεμιας οτα το θηραμα αρχησει να μπαινει στο βεληνεκες μου....
Αυτο πλεων εχει περασει και στο υποσυνηδιτο μου και κατεπεκταση και στο κυνηγι του γουρουνιου....
Το γουρουνι ειναι απο τα ποιο τεραστια θηραματα και πολλη ευκολα χανεις την ψυχρεμια σου ηδικα αν το βλεπεις να ερχετε απο μακρια....αυτος πηστευω οτι ειναι και ο Νο 1 παραγοντας αστοχιας
Aim big miss big...σωστός!
 
Ένας ακόμη λόγος που οι Αμερικανοί έχουν μαζί τους και ένα πιστόλι για backup.
Κάτι που συζητιέται να επιτραπεί και σε μας με την καινούρια κυνηγετική περίοδο......!?!?!?
Αν είχαμε ένα 357 mag για μπακαπ σιγά να μη το ρίχναμε μονοβολα...ρεβόλβερ καλύτερα...τα πιστόλια μπλοκαρουν
 
Ένας ακόμη λόγος που οι Αμερικανοί έχουν μαζί τους και ένα πιστόλι για backup.
Κάτι που συζητιέται να επιτραπεί και σε μας με την καινούρια κυνηγετική περίοδο......!?!?!?
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις ;;; .sarcastic. .very funny.
Αν είχαμε ένα 357 mag για μπακαπ σιγά να μη το ρίχναμε μονοβολα...ρεβόλβερ καλύτερα...τα πιστόλια μπλοκαρουν
Φυσικά ρεβόλβερ !!! Εννοείται ... ;)
Αλλά από .44 Magnum και πάνω !!! Τι να κλάσει το .357 σε ένα κάπρο ή μια αρκούδα που σου ορμάει να σε ξεσκίσει ....my man.
 
Ένας ακόμη λόγος που οι Αμερικανοί έχουν μαζί τους και ένα πιστόλι για backup.
Κάτι που συζητιέται να επιτραπεί και σε μας με την καινούρια κυνηγετική περίοδο......!?!?!?

μενεις εξωτερικό? γιατι αν μενεις ελλαδα, δε νομιζω οτι υπαρχει τετοια περιπτωση ουτε 1 στο εκατομμυριο..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top