Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
καταλήξαμε με την παρέα να δοκιμάσουμε αυτά τα μονοβολα

το πρόβλημα δεν είναι τα 150 euro αλλα το πως να καθαρίσουμε την κάνη μετά από το μολυβή που θα μαζέψει
την τελευταία φορα τι αφρούς βάλαμε τι υγρά για μολύβι βάλαμε μας πέθανε μέχρι να καθαρίσει η κάννη αν δεν έμπαινε άτσαλο βουρτσα δεν καθάριζε με τίποτα
συνολικά ρίξαμε στα 100 μονοβολα τα τοιχώματα από την κάννη είχανε καλυφτεί από μολύβι.

τα Lambro Palla έχουμε δοκιμάσει με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τα 50 μετρα δεν γίνανε δοκιμες πάνω από τα 50m ...αυτή την φορα θα ανεβούμε στα 75m

LAMBRO-PALLA-1000x750.jpg


δεν γνωρίζω πια είναι η διαφορα τους ακτώς τις τιμής όπου είναι πιο ακριβά τα Rottweil αλλα σχεδόν δείχνουνε να είναι ίδιες προδιαγραφές

20190306124200-a5ea9e6c.jpg


zoom-3453-000-6995.jpg
BIG-GAME-PALLA-THRILL-SHOCK.jpg

B-P-pellagri-black-shock-40-gr-12-cal-76-mm-magnum-tek-kursun-32.jpg


scancube-0033-z.jpg


Αρε γουρούνι τι μας έχεις κάνει .hair.

.love.
171115-hj263-rci-m-boar-sn635.jpg
.love.
Αυτο ξαναπεστο...μας εχει παρει τα μυαλα...!! Με τι οπλα τα δοκιμασατε και τι τσοκ αν επιτρεπεται?
 
δοκιμη έχω κάνει μονο το λαμπρό Palla τα αλλα δεν τα έχω δοκιμάσει ..
με τα λαμπρό Palla έχω σκοτώσει και ένα αγριογούρουνο στα 48m
δοκιμη με όπλα
Beretta A400 extrem
τσοκ = 3* - 5* δυστυχώς εδώ δεν είχαμε το 4*

Beretta A391 Teknys
τσοκ = 3*-4*-5*


Beretta A303
τσοκ = 4*-5*


 
καταλήξαμε με την παρέα να δοκιμάσουμε αυτά τα μονοβολα

το πρόβλημα δεν είναι τα 150 euro αλλα το πως να καθαρίσουμε την κάνη μετά από το μολυβή που θα μαζέψει
την τελευταία φορα τι αφρούς βάλαμε τι υγρά για μολύβι βάλαμε μας πέθανε μέχρι να καθαρίσει η κάννη αν δεν έμπαινε άτσαλο βουρτσα δεν καθάριζε με τίποτα
συνολικά ρίξαμε στα 100 μονοβολα τα τοιχώματα από την κάννη είχανε καλυφτεί από μολύβι.

τα Lambro Palla έχουμε δοκιμάσει με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τα 50 μετρα δεν γίνανε δοκιμες πάνω από τα 50m ...αυτή την φορα θα ανεβούμε στα 75m

LAMBRO-PALLA-1000x750.jpg


δεν γνωρίζω πια είναι η διαφορα τους ακτώς τις τιμής όπου είναι πιο ακριβά τα Rottweil αλλα σχεδόν δείχνουνε να είναι ίδιες προδιαγραφές

20190306124200-a5ea9e6c.jpg


zoom-3453-000-6995.jpg
BIG-GAME-PALLA-THRILL-SHOCK.jpg

B-P-pellagri-black-shock-40-gr-12-cal-76-mm-magnum-tek-kursun-32.jpg


scancube-0033-z.jpg


Αρε γουρούνι τι μας έχεις κάνει .hair.

.love.
171115-hj263-rci-m-boar-sn635.jpg
.love.
Τα γουρουνια μας εχουν κανει μεγαλη ζημια..ακομα και στον υπνο μας τα βλεπουμε..
Τωρα για το θεμα των μολυβδωσεων μου κανει μεγαλη εντυπωση γιατι ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα να τις βγαλω..κανε το εξης βαλε nitro solvent σε ενα πανακι και ασε την καννη να ποτισει καλα..μετα με την ορειχαλκινη βουρτσα και ατσαλομαλλο περνα αρκετες φορες την καννη ή προσαρμοσε την βουρτσα σε δραπανο με χαμηλες στροφες θα σου την κανει να αστραφτει
Για τα μονοβολα που αναφερεις να ξερεις τα lambro palla και τα rotweil exact ειναι το ακριβως ιδιο μονοβολο απλα στο δευτερο πληρωνεις το ονομα πιο πολυ..δοκιμαζε τα πανω απο τα 50 μετρα εκει θα δεις αν δουλευουν καλα..τα αλλα που ανεφερες της b&p δεν εχω γνωμη γιατι δεν τα εχω ριξει παντως ειναι ενας συνδυασμος απο brenneke στις ραβδωσεις με την μυτη απο το gualandi proiettile
 
δοκιμη έχω κάνει μονο το λαμπρό Palla τα αλλα δεν τα έχω δοκιμάσει ..
με τα λαμπρό Palla έχω σκοτώσει και ένα αγριογούρουνο στα 48m
δοκιμη με όπλα
Beretta A400 extrem
τσοκ = 3* - 5* δυστυχώς εδώ δεν είχαμε το 4*

Beretta A391 Teknys
τσοκ = 3*-4*-5*


Beretta A303
τσοκ = 4*-5*
Πιστευω πως το Palla την καλύτερη απόδοση την είχε με την 303!
 
Fornet για φούρνους και για μολυβδώσεις κάννης. Ψεκάζεις, περνάς τη βούρτσα σε 5', τελείωσες :)

μιλάς σοβαρά τώρα..?

πήρα έναν αφρος 16 euro
520x520-katharistiko-kannis-92g96-foaming-bore-cleaner-85ml-pr.jpg

περιμένεις να γίνει μπλε και μετά καθαρίζεις και ξεμπερδεύεις λέει ..ακόμα περιμένω να γίνει μπλε ..αν δεν έβαζα βούρτσα πάπαλα

μετά πήρα αυτό δεν θυμάμαι τιμή αλλα ακριβό και αυτό ..μιλάμε για πολύ μυρωδιά ξεγελάστηκα και το έκανα στο μπαλκόνι με ανοικτή τι μπαλκονόπορτα κοντέψαμε να πεθάνουμε όλη η οικογένεια
41-HUu-QRF-t-L.jpg



θα δοκιμάσω αυτό το Fornet που λες δεν έχω να χάσω κάτι ..καμια φορα εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να σου κάνει την δουλειά
 
μιλάς σοβαρά τώρα..?

πήρα έναν αφρος 16 euro
520x520-katharistiko-kannis-92g96-foaming-bore-cleaner-85ml-pr.jpg

περιμένεις να γίνει μπλε και μετά καθαρίζεις και ξεμπερδεύεις λέει ..ακόμα περιμένω να γίνει μπλε ..αν δεν έβαζα βούρτσα πάπαλα

μετά πήρα αυτό δεν θυμάμαι τιμή αλλα ακριβό και αυτό ..μιλάμε για πολύ μυρωδιά ξεγελάστηκα και το έκανα στο μπαλκόνι με ανοικτή τι μπαλκονόπορτα κοντέψαμε να πεθάνουμε όλη η οικογένεια
41-HUu-QRF-t-L.jpg



θα δοκιμάσω αυτό το Fornet που λες δεν έχω να χάσω κάτι ..καμια φορα εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να σου κάνει την δουλειά

ΔΟΚΙΜΑΣΕ στο ΜΠΑΛΚΟΝΙ διότι δεν είναι υγιεινό σε κλειστό χώρο. Όταν καθαρίζει καμμένα λίπη των 220°C από φούρνους, το μολύβι θα φανεί παιγνίδι μαζί φυσικά με το πέρασμα μιας χαλκόβουρτσας. Στα δε μεταλλικά μέρη χρησιμοποιώ συχνά το Brasso για ασημικά.
 
μιλάς σοβαρά τώρα..?

πήρα έναν αφρος 16 euro
520x520-katharistiko-kannis-92g96-foaming-bore-cleaner-85ml-pr.jpg

περιμένεις να γίνει μπλε και μετά καθαρίζεις και ξεμπερδεύεις λέει ..ακόμα περιμένω να γίνει μπλε ..αν δεν έβαζα βούρτσα πάπαλα

μετά πήρα αυτό δεν θυμάμαι τιμή αλλα ακριβό και αυτό ..μιλάμε για πολύ μυρωδιά ξεγελάστηκα και το έκανα στο μπαλκόνι με ανοικτή τι μπαλκονόπορτα κοντέψαμε να πεθάνουμε όλη η οικογένεια
41-HUu-QRF-t-L.jpg



θα δοκιμάσω αυτό το Fornet που λες δεν έχω να χάσω κάτι ..καμια φορα εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να σου κάνει την δουλειά


Εναλλακτικά πας εδώ με μεγαλύτερο κόστος, αλλά εξειδικευμένη σύνθεση καθαρισμού μολύβδου
https://www.skroutz.gr/c/1322/gun_accessories/m/29975/Hoppes.html
 
ΔΟΚΙΜΑΣΕ στο ΜΠΑΛΚΟΝΙ διότι δεν είναι υγιεινό σε κλειστό χώρο. Όταν καθαρίζει καμμένα λίπη των 220°C από φούρνους, το μολύβι θα φανεί παιγνίδι μαζί φυσικά με το πέρασμα μιας χαλκόβουρτσας. Στα δε μεταλλικά μέρη χρησιμοποιώ συχνά το Brasso για ασημικά.
Σε ποια μεταλλικα μερη χρησιμοποιεις το brasso;
 
Last edited:
Σε ποια μεταλλικα μερη χρησιμοποιεις το brasso;

Κάννη εξωτερικά, βάση μέσα - έξω, μηχανισμούς σκανδάλης, αποθήκη πυρομαχικών, κλπ. Με ένα πινέλλο καθαρίζω τα πάντα. Εξαφανίζει βρώμα, μαυρίλες και παλιά λάδια. Τρίψιμο ελαφά με φανέλλα. Στη συνέχεια λαδάκι συντηρήσεως σε πινέλο ξυρίσματος ... και πέρασμα όπου πρέπει
 
Κάννη εξωτερικά, βάση μέσα - έξω, μηχανισμούς σκανδάλης, αποθήκη πυρομαχικών, κλπ. Με ένα πινέλλο καθαρίζω τα πάντα. Εξαφανίζει βρώμα, μαυρίλες και παλιά λάδια. Τρίψιμο ελαφά με φανέλλα. Στη συνέχεια λαδάκι συντηρήσεως σε πινέλο ξυρίσματος ... και πέρασμα όπου πρέπει
Το brasso κανει για γυαλισμα σε χρωμιομενη καννη?
 
Το brasso κανει για γυαλισμα σε χρωμιομενη καννη?
Αφού είναι καλο για το ασημι, δεν έχει πρόβλημα στο χρωμιο. Το αντίθετο θα έλεγα, θα την στεγνώνει κιόλας εσωτερικά όπως και εξωτερικά. Στα δικά μου χρώμια επί δεκαετίες θα σου δείξω αποτελέσματα μετά από σχεδόν 30 χρόνια χρήσης ...

forensic anthropology degree requirements



 
Αφού είναι καλο για το ασημι, δεν έχει πρόβλημα στο χρωμιο. Το αντίθετο θα έλεγα, θα την στεγνώνει κιόλας εσωτερικά όπως και εξωτερικά. Στα δικά μου χρώμια επί δεκαετίες θα σου δείξω αποτελέσματα μετά από σχεδόν 30 χρόνια χρήσης ...

forensic anthropology degree requirements



Πολυ γυαλισμα! Ωραιο αποτελεσμα!!!
 
Μπραβο σου για την συντηρηση που κανεις!
Από την ηλικία του όπλου - με εξαίρεση τη κάννη που αντάλλαξα πριν λίγα χρόνια - τα 8-9 χρόνια έμεινε χωρίς δραστηριότητα. Τα υπόλοιπα σχεδόν 30 χρησιμοποιήθηκε και καθαρίζεται πάντα μετά από χρήση καθώς και 1 φορά τον μήνα επιθεωρείται όταν δεν χρησιμοποιείται. Αν πάω 5 συνεχόμενες ημέρες κυνήγι θα καθαρισθεί κάθε βράδυ. Το θεωρώ ΦΕΤΙΧ - ως φέρων Σουλιώτικη φλέβα Δρακαίων - να έχω όπλο καθαρό. Τη σχολαστικότητα αυτή μου την ανταποδίδει με τις βολές και τις επιτυχίες. Στα όπλα μιλάμε, τραγουδάμε και τους βγάζουμε ονόματα ... αυτή είναι η "ΗΡΑ" :) ένα άλλο που έδωσα (φωτο) ήταν ο "μπάρμπα - Γιώργος", κοκ.



 
Από την ηλικία του όπλου - με εξαίρεση τη κάννη που αντάλλαξα πριν λίγα χρόνια - τα 8-9 χρόνια έμεινε χωρίς δραστηριότητα. Τα υπόλοιπα σχεδόν 30 χρησιμοποιήθηκε και καθαρίζεται πάντα μετά από χρήση καθώς και 1 φορά τον μήνα επιθεωρείται όταν δεν χρησιμοποιείται. Αν πάω 5 συνεχόμενες ημέρες κυνήγι θα καθαρισθεί κάθε βράδυ. Το θεωρώ ΦΕΤΙΧ - ως φέρων Σουλιώτικη φλέβα Δρακαίων - να έχω όπλο καθαρό. Τη σχολαστικότητα αυτή μου την ανταποδίδει με τις βολές και τις επιτυχίες. Στα όπλα μιλάμε, τραγουδάμε και τους βγάζουμε ονόματα ... αυτή είναι η "ΗΡΑ" :) ένα άλλο που έδωσα (φωτο) ήταν ο "μπάρμπα - Γιώργος", κοκ.



Στην πενα κ αυτο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top