Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
......για τσοκάκια και κάννες μιλάμε, όχι βολίδες, μολύβια? και λοιπά. Παρόλα αυτά υπάρχει μέσα στην κοινότητα ο άνθρωπος που πήγε το μονόβολο (και όχι μόνο) πολύ μπροστά αλλά δεν παίρνει θέση. Και για μην υπάρχει παρεξήγηση (ως προς τις ραβδώσεις) όλες οι δοκιμές ήταν με benelli nova.

Απάντησα σχετικά με τα Lyman chokes και το σχόλιο που έκανες (σε δική μου απάντηση αλλά σε άλλον συνάδελφο που με ρώτησε) , λέγοντας πως είναι δύσκολο να βρει πλέον τέτοια τσοκ και ίσως να γνωρίζει λεπτομέρειες ο οπλουργός Πουλάκης στην Ιπποκράτους.

Δεν μπορείς να απομονώσεις το πυρομαχικό από μια κάννη που θα το χρησιμοποιεί, εκτός και αδιαφορήσουμε για το βλητικό αποτέλεσμα και μιλήσουμε για εμφάνιση. Όλα τα πυρομαχικά υφίστανται μια ταλαιπωρία να βληθούν από κάποια κάννη και τα αποτελέσματα των βολών δεν είναι ίδια, ακόμη και με "ίδιες" κάννες. Δεν υπάρχει καμμία παρεξήγηση αν τα αποτελέσματα που είδα εβλήθηκαν με ραβδωτό ή λειόκαννο, αντίθετα πρότεινα να ελεγχθεί λίγο και το cast του κοντακίου, κάτι που φυσικά γίνεται μόνο σε λειόκαννα, διότι τα ραβδωτά έχουν σκοπευτικά.
 
......για τσοκάκια και κάννες μιλάμε, όχι βολίδες, μολύβια? και λοιπά. Παρόλα αυτά υπάρχει μέσα στην κοινότητα ο άνθρωπος που πήγε το μονόβολο (και όχι μόνο) πολύ μπροστά αλλά δεν παίρνει θέση. Και για μην υπάρχει παρεξήγηση (ως προς τις ραβδώσεις) όλες οι δοκιμές ήταν με benelli nova.
Νικο ακομα εχω 4 μονοβολα που κατασκευαζε και ειναι φωτιααααα!κριμα που σταματησε να τα φτιαχνει
 
για τα Lyman chokes μάλλον παρανόησα, και ζητώ συγνώμη. Για οπλουργούς δεν θέλω να εκφέρω γνώμη. Αυτό που πάντα πιστευα (κάθε ριμάδα κάννη είναι μοναδική σαν αποτύπωμα), και πάντα λέω ,-χάσε μια, δύο .... σεζόν να δεις τι σκατά ταιριάζει στο όπλο σου- είναι αυτό που γράφεις...
Δεν μπορείς να απομονώσεις το πυρομαχικό από μια κάννη
γιατί απλά
τα αποτελέσματα των βολών δεν είναι ίδια, ακόμη και με "ίδιες" κάννες.
....τεσπα η αναφορά στην benelli nova μάλλον ήταν εν θερμό.
 
για τα Lyman chokes μάλλον παρανόησα, και ζητώ συγνώμη. Για οπλουργούς δεν θέλω να εκφέρω γνώμη. Αυτό που πάντα πιστευα (κάθε ριμάδα κάννη είναι μοναδική σαν αποτύπωμα), και πάντα λέω ,-χάσε μια, δύο .... σεζόν να δεις τι σκατά ταιριάζει στο όπλο σου- είναι αυτό που γράφεις...

γιατί απλά
....τεσπα η αναφορά στην benelli nova μάλλον ήταν εν θερμό.

Δεν υπάρχει κάποια παρεξήγηση από μέρους μου, έχουμε πολλά περισσότερα να κερδίσουμε ανταλλασοντας εμπειρία - γνώση - απόψεις. Σε τιμά η συγνώμη και με εξαναγκάζει σε από μέρους μου επίσης να παραδεχθώ ότι ορισμένες φορές ο τρόπος που γράφω είναι δυσνόητος, πέφτοντας στη παγίδα πως όσα εννοώ είναι κοινό κτήμα σε όλους.
 
νομίζω ότι κάπου θα βρω και συνταγές με διάφορες πυρίτιδες. Τα έχω δοκιμάσει και εγώ με benelli super nova, έτσι να μην ξεχνάνε 'ότι προήλθα από τα επαναληπτικά.
Εγω τα λυπαμαι να τα ριξω και υπαρχουν στην ζωνη για πολυ extreme καταστασεις
 
Με το μαμα 3αρι.
Δεν το εχω ψαξει καλα το οπλο με ποιο τσοκ και βλημα γκρουπαρει καλυτερα ακομα.
Παχύ το έκανες το γουρούνι !:) Δοκίμασε με ΙΜ και δεν θα χάσεις με το το V3 . Όχι ότι δεν πάει καλά κι κάτι MOD . Και τα δυο καλά , αλλά το IM τα πάει λίγο ποιο καλά .
 
καταλήξαμε με την παρέα να δοκιμάσουμε αυτά τα μονοβολα

το πρόβλημα δεν είναι τα 150 euro αλλα το πως να καθαρίσουμε την κάνη μετά από το μολυβή που θα μαζέψει
την τελευταία φορα τι αφρούς βάλαμε τι υγρά για μολύβι βάλαμε μας πέθανε μέχρι να καθαρίσει η κάννη αν δεν έμπαινε άτσαλο βουρτσα δεν καθάριζε με τίποτα
συνολικά ρίξαμε στα 100 μονοβολα τα τοιχώματα από την κάννη είχανε καλυφτεί από μολύβι.

τα Lambro Palla έχουμε δοκιμάσει με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τα 50 μετρα δεν γίνανε δοκιμες πάνω από τα 50m ...αυτή την φορα θα ανεβούμε στα 75m

LAMBRO-PALLA-1000x750.jpg


δεν γνωρίζω πια είναι η διαφορα τους ακτώς τις τιμής όπου είναι πιο ακριβά τα Rottweil αλλα σχεδόν δείχνουνε να είναι ίδιες προδιαγραφές

20190306124200-a5ea9e6c.jpg


zoom-3453-000-6995.jpg
BIG-GAME-PALLA-THRILL-SHOCK.jpg

B-P-pellagri-black-shock-40-gr-12-cal-76-mm-magnum-tek-kursun-32.jpg


scancube-0033-z.jpg


Αρε γουρούνι τι μας έχεις κάνει .hair.

.love.
171115-hj263-rci-m-boar-sn635.jpg
.love.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top