Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ειναι πραγματικη μαλλινη ταπα? Οντως η πυριτιδα αποτελειται απο κοκκους διαφορετικων μεγεθων (το γραφω γιατι δεν ξερω αν φαινονται καλα στην φωτο)!!
Από τη φωτογραφία μάλλον συνθετική φαίνεται, αλλά κάνει την ίδια δουλειά, θα μπει στις ραβδώσεις της κάννης (σε ραβδωτό) και θα απαγορεύσει διαφυγή αερίων
 
Από τη φωτογραφία μάλλον συνθετική φαίνεται, αλλά κάνει την ίδια δουλειά, θα μπει στις ραβδώσεις της κάννης (σε ραβδωτό) και θα απαγορεύσει διαφυγή αερίων
Μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο απαλη ειναι γιαυτο και ρωτησα!! Ευχαριστω!
 
Μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο απαλη ειναι γιαυτο και ρωτησα!! Ευχαριστω!
Αν την κάψεις, από τη μυρωδιά ίσως προδώσει τη προέλευση, δηλαδή μαλλί (τρίχα), βαμβάκι είτε συνθετικό οπότε και στα υπολλείμματα να έχεις κολλώδη στοιχεία ξερά.
 
Δια πάσαν νόσον και ιδιαίτερα εύστοχο ακόμη και με sabot, μετά το honing σε κάννη 21'' όπου ο αυλός πλέον είναι 18.75. Τελευταίο "θύμα" με Remington Buckhammer 475 m/sec - 36g

Το buckhammer έχει σταματήσει να παράγεται πλέον εδώ και δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά , όποτε αν σου έχει δουλέψει και το προτιμάς , σου προτείνω να δεις ποια καταστήματα έχουν στοκ και να αγοράσεις μερικά κουτιά . :)
 
Το buckhammer έχει σταματήσει να παράγεται πλέον εδώ και δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά , όποτε αν σου έχει δουλέψει και το προτιμάς , σου προτείνω να δεις ποια καταστήματα έχουν στοκ και να αγοράσεις μερικά κουτιά . :)
Ήδη έχω δώσει σε φίλο προδιαγραφές να μου κατασκευάσει κάποιο άλλο μονόβολο που θυμίζει λίγο το monolite σε σχήμα, διότι και αυτό της Lyman πατέντα είναι. Απλά θα είναι 100% μολύβι. Εκτιμώ να το δοκιμάσω τον Αυγουστο και να έχω ταχύτητες των 500-550 m/sec στα 32γρ. Ταυτόχρονα αξιολογώ τα ΤΑΣΚΩΦ των 32γρ που τα βρίσκω συμπαθητικά σε ακρίβεια βολής αλλά σε ισχύ κατάλληλα για γουρουνόπουλα και όχι για κάπρους. ΔΥΣΚΟΛΑ να αντικαταστήσω τα Buckhammer με ισαξιο μονόβολο και όσο περνάει ο καιρός, η πυρίτιδα στεγνώνει και η πίεση αυξάνεται ...
 
Oταν εριχνα μονοβολα ατσαλινα monolite-hexolit στην Λετονια που το μεγαλυτερο βουνο απο χωμα ειναι 200 μετρα υψος
ολα πηγαιναν ρολοι,με την μορφολογια της Ελλαδος κινδυνευει και η γιαγια στον πισω λοφο που εχει βγει να ταισει κοτες
απο εξοστρακισμο.Δεν ειναι θεμα προσοχης,ειναι καθαρα θεμα τυχης στα βουνα μας.
 
Βολες εξοικειωσης με την νεα remington v3 και σκοπευτικα μονοβολα nsi στα 50 75 και 100 πραγματικα μετρα.

50 μετρα 3 βολες.

75 μετρα 3 βολες.

100 μετρα 4 βολες.
Πίσω από την Remington V3 υπάρχει σκοπευτής που την αξιοποιεί στο έπακρο και αυτή του ανταποδίδει την αξία της !!!
 
Επιτρέπεται, αλλά για να το βρεις θα έλεγα πως είναι υπερβολικά δύσκολο. Ίσως ο Πουλάκης στην Ιπποκράτους να.............
.αν μου επιτρέπεις θα πω ότι στην Ελλάδα ακόμα και οι ............καπότες με ραβδώσεις απαγορεύονται.
 
.αν μου επιτρέπεις θα πω ότι στην Ελλάδα ακόμα και οι ............καπότες με ραβδώσεις απαγορεύονται.
ΔΕΝ είναι ραβδωτά τα Lyman, αλλά συμφωνώ πως τα ραβδωτά είναι πονεμένη ιστορία. Τσόκ ραβδωτά όμως βρισκεις εύκολα
 
Βολες εξοικειωσης με την νεα remington v3 και σκοπευτικα μονοβολα nsi στα 50 75 και 100 πραγματικα μετρα.

50 μετρα 3 βολες.

75 μετρα 3 βολες.

100 μετρα 4 βολες.
2-3 χιλιοστά Cast off ίσως χρειασθούν, αν η σκόπευση έγινε στον μαύρο κύκλο. Για το άνω μην ασχολείσαι, διότι τα μονόβολα πάντα φεύγουν 3-6 εκατ στα πρώτα 50 μέτρα και ισιώνουν στα 100.
 
Βολες εξοικειωσης με την νεα remington v3 και σκοπευτικα μονοβολα nsi στα 50 75 και 100 πραγματικα μετρα.

50 μετρα 3 βολες.

75 μετρα 3 βολες.

100 μετρα 4 βολες.
Μπράβο Τολη, ωραία προπόνηση. Για πες μας και ποιες βολές κατά την γνώμη σου θα άφηναν το γουρούνι στον τόπο;
 
ΔΕΝ είναι ραβδωτά τα Lyman, αλλά συμφωνώ πως τα ραβδωτά είναι πονεμένη ιστορία. Τσόκ ραβδωτά όμως βρισκεις εύκολα
......για τσοκάκια και κάννες μιλάμε, όχι βολίδες, μολύβια? και λοιπά. Παρόλα αυτά υπάρχει μέσα στην κοινότητα ο άνθρωπος που πήγε το μονόβολο (και όχι μόνο) πολύ μπροστά αλλά δεν παίρνει θέση. Και για μην υπάρχει παρεξήγηση (ως προς τις ραβδώσεις) όλες οι δοκιμές ήταν με benelli nova.
 
Πίσω από την Remington V3 υπάρχει σκοπευτής που την αξιοποιεί στο έπακρο και αυτή του ανταποδίδει την αξία της !!!

Παντως μια χαρα μου φαινεται τα πηγε!
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια:)

2-3 χιλιοστά Cast off ίσως χρειασθούν, αν η σκόπευση έγινε στον μαύρο κύκλο. Για το άνω μην ασχολείσαι, διότι τα μονόβολα πάντα φεύγουν 3-6 εκατ στα πρώτα 50 μέτρα και ισιώνουν στα 100.
Ακριβως αυτη την εντυπωση ειχα απο τις πρωτες τρεις βολες στα 50 μετρα.πραγμα που συνεχισε και στις επομενες αποστασεις.

Μπράβο Τολη, ωραία προπόνηση. Για πες μας και ποιες βολές κατά την γνώμη σου θα άφηναν το γουρούνι στον τόπο;
Γιωργο πιστευω στα 50 μ και οι τρεις βολες θα σταματουσαν ακαριαια τον στοχο.Στα 75 οι δυο βολες στον λαιμο παλι θα το γονατιζαν.Τωρα στα 100 μονο αυτη κατω απο το αυτι του ζωου θα το σταματουσε ακαριαια σε αυτη την αποσταση και θα ηταν μια απιστευτη βολη :)
Ο στοχος ειναι δωρο απο εναν φιλο που γνωρισα και προσωμιαζει ενα 45 -50αρι καπρακι ωστε να αφομοιωνεται η σιλουετα του ζωου σε διαφορες αποστασεις
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top